تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

تمامی شرایط خرید سربازی در سال 1400

خرید سربازی

هر فرد ذکور ایرانی که به سن 18 سال تمام می رسد، باید جهت انجام خدمت سربازی خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کند. در صورت غیبت از خدمت مشمول جریمه و اضافه خدمت می شود.

اما در این بین افرادی هستند که مشمول معافیت نبوده و از خدمت سربازی غیبت کرده اند، طبق قانون سازمان نظام وظیفه افرادی که بیشتر از 8 سال از سربازی غیبت کرده اند، می توانند با خرید سربازی و پرداخت جریمه کارت معافیت سربازی دریافت کنند.

در ادامه مطلب در مورد خرید سربازی و تمامی شرایط خرید سربازی در سال 1400 و آخرین قوانین خرید سربازی پرداخته شده است. توصیه می کنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

خرید سربازی

طبق قانونی که در سال 94 تحت عنوان جریمه غیبت خدمت سربازی در سازمان برنامه و بودجه کشور وضع شد، مشمولانی که 8 سال و یا بیشتر از آن از غیبت سربازی غیبت نموده اند، با پرداخت جریمه نقدی غیبت خود می توانند کارت پایان خدمت دریافت کنند و از خدمت سربازی معاف شوند. از این قانون با عنوان خرید سربازی یاد می شود.

تمامی شرایط خرید سربازی  در سال جدید + آخرین قوانین

از سال 99 به بعد قانون خرید سربازی لغو شد و تنها مشمولانی که تا پایان فروردین ماه سال 98 درخواست خرید خدمت سربازی را ثبت نموده بودند، و در سال 98 یک قسط از آن را پرداخت نموده بودند تا پایان سال 99 برای پرداخت جریمه خود فرصت داشتند.

مشمولانی که درخواست خود را ثبت کرده ولی نسبت به پرداخت اقساط خرید خدمت خود اقدامی نکرده اند، مشمول خدمت سربازی شده و بایستی در اسرع وقت خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند.

مطابق با اعلام رئیس سازمان وظیفه عمومی، در سال 1400 برنامه ای جهت خرید خدمت سربازی مقرر نشده و مشمولان بایستی به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس 10+) مراجعه کرده و تکلیف سربازی خود را مشخص کنند در غیر اینصورت بایستی با مراجعه به یگان مربوطه مراحل قضایی خود را طی کنند.

تمامی شرایط خرید سربازی  در سال جدید + آخرین قوانین

شرایط خرید سربازی که ادامه آورده شده مربوط به سال 97 است. در صورت وضع مجدد قانون خرید خدمت سربازی این مقاله به روز رسانی خواهد شد.

 • مشمولانی که بیش از 8 سال از انجام خدمت سربازی غیبت دارند باید تا پایان سال 97 در طرح جریمه سربازی ثبت نام کرده و حداقل یک قسط از اقساط 13 ماهه خرید خود را تا پایان سال 97 پرداخت نموده و بقیه اقساط را تا پایان سال 98 تسویه نمایند.
 • فرزندان ایثارگران طبق ماده 45 قانون خدمت وظیفه عمومی، در صورت عدم غیبت و انجام خدمت سربازی پدر، مشمول پنجاه درصد تخفیف می شوند.
 • افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد مشمول تخفیف 50 درصدی می شوند.
 • در ازای هر سال غیبت بیش از 8 سال، ده درصد به جریمه پایه اضافه می شود. (غیبت بیش از 6 ماه، یک سال محسوب می شود.)
 • مشمولان خرید خدمت که به صورت نقد یا اقساط برای کارت پایان خدمت اقدام کرده اند، می توانند گواهینامه رانندگی اخذ کنند.
 • برای مشمولان غایب متاهل، ملاک برای جریمه غیبت، داشتن و همسر و فرزندان است. مشمولین متاهل مشمول 5 درصد تخفیف شده و به ازای هر فرزند 5 درصد از هزینه کل جریمه کسر می شود.

مشمولان خرید خدمت سربازی

 • مشمولانی که تا تاریخ 29 اسفند 97 بیش از 8 سال غیبت نموده باشند، مشمول قانون خرید خدمت سربازی می شوند.
 • ملاک برای محاسبه شروع غیبت مشمولین وظیفه با بیش از 8 سال غیبت، بعد از اتمام 18 سالگی است.
 • سربازانی که در حال انجام خدمت وظیفه عمومی هستند، اگر در زمان اعزام بیش از 8 سال غیبت داشته اند، می توانند از مقررات خرید خدمت استفاده کنند.
 • سربازان فراری که از آخرین فرارشان تا پایان سال 98 بیش از 8 سال سپری شده است و تاکنون برای اعزام به خدمت اقدام نکرده اند، مشمول خرید سربازی هستند.
 • دانشجویانی که از اخراج یا ترک تحصیلشان تا پایان سال 98 بیش از 8 سال گذشته باشد، مشمول خرید سربازی می شوند. غیبت این مشمولان از زمان ترک تحصیل یا اخراجشان محاسبه می شود.
 • دانشجویانی که تا تاریخ 31 شهریور 97 اخراج یا ترک تحصیل کرده اند، غیبت آن ها از زمان فراغت از تحصیلی مقطع قبلی محاسبه می شود.
 • غیبت فارغ التحصیلان از زمان فراغت از تحصیل همان مقطع محاسبه شده و در صورتی که بیش از 8 سال از این زمان گذشته باشد، مشمول معافیت و خرید سربازی هستند.
 • مشمولانی که با دریافت معافیت تحصیلی در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند، غیبت شان از زمان اتمام تحصیل محاسبه شده و جریمه شان مطابق با آخرین مدرک تحصیلی شان محاسبه می شود.
 • مشمولانی که بدون معافیت تحصیلی در خارج از کشور به تحصیل مشغول باشند، شروع غیبت شان از تاریخ رسیدن به مشمولیت (18 سال تمام) محاسبه شده و مبلغ جریمه بر اساس آخرین مدرک تحصیلی اخذ می شود.
 • مشمولانی که بنابه دلایلی در حین تحصیل در خارج از کشور انصراف داده یا اخراج شوند، شروع غیبت شان از تاریخ فارغ التحصیلی مقطع قبلی محاسبه می شود.

قیمت خرید خدمت سربازی در سال جدید

قیمت خرید خدمت سربازی در سال جدید

قیمت خرید و جریمه غیبت سربازی در سال 97 به شرح زیر است. از آنجایی که خرید سربازی در سال 1400 مقرر نشده است، در صورت وضع مجدد قانون خرید خدمت سربازی این جدول به روز رسانی خواهد شد.

مقطع تحصیلی 

هزینه خرید سربازی

زیر دیپلم

10 میلیون تومان
دیپلم

15 میلیون تومان

فوق دیپلم

20 میلیون تومان
کارشناسی

25 میلیون تومان

کارشناسی ارشد

30 میلیون تومان
دکتری پزشکی

35 میلیون تومان

دکتری غیر پزشکی

40 میلیون تومان
پزشکان متخصص

50 میلیون تومان

شرایط واریز اقساطی هزینه خرید سربازی

بعد از اینکه بسیاری از مشمولان واجد شرایط طرح خرید سربازی شدند، بسیاری از آنها توانایی مالی پرداخت این جریمه را نداشتند. طبیعتا این موضوع اثرات و تبعات جران ناپذیری خواهد داشت.

سازمان وظیفه عمومی برای پیشگیری از این تبعات، طرح تقسیط پرداخت جریمه را تصویب نمود. با این طرح همه افراد به آسانی می توانستند به پرداخت جریمه خود به صورت اقساطی بپردازند.

بر اساس این قانون، در ابتدا یک سوم جریمه نقدی دریافت می شد و بقیه با کارمزد 4 درصد به 36 ماه تقسیط می شد.

شرایط واریز اقساطی هزینه خرید سربازی

سخن آخر

در این مقاله به صورت مفصل و کامل در مورد خرید خدمت سربازی با شما صحبت کردیم. قوانین خرید خدمت سربازی همه ساله دچار تغییرات می شوند.

شما می توانید در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد قوانین خرید خدمت سربازی و یا معافیت با مشاوران ما در مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید و سوالات خودتان را در این زمینه مطرح کنید.

سوالات متداول

آیا تخفیف برای خرید خدمت سربازی وجود دارد؟

افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد شامل تخفیف 50 درصدی می شوند.

اگر بیش تر از 8 سال غیبت از سربازی داشته باشیم، جریمه خدمت سربازی چقدر می شود؟

اگر بیش تر از 8 سال غیبت داشته باشید، ده درصد جریمه به مبلغ خرید شما اضافه می شود.

اگر غیبت ما کمتر از یک سال باشد، چه میزان جریمه باید بپردازیم؟

غیبت شما اگر بیش از 6 ماه باشد، یک سال محاسبه می شد.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره