تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

معافیت تحصیلی سربازی چیست؟

معافیت تحصیلی سربازی چیست؟

با توجه به قوانین موجود نظام وظیفه در جمهوری اسلامی ایران، پسران پس از اتمام 18 سالگی تا 6 ماه فرصت دارند تا وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنند. در صورت داشتن مدرک دیپلم و بالا تر تا 1 سال می توانند سربازی خود را به تعویق بیاندازند.

مشمولین همواره به دنبال راهی برای نرفتن به سربازی هستند، بسیاری از معافیت های دائم و موقت نیز وجود دارد که با دانستن شرایط و قوانین آن می توانند یکی از این معافیت ها را دریافت کنند.

در زمان خدمت سربازی که به مدت زمان 2 سال به طول می انجامد، سرباز نظام وظیفه نمی تواند اقدام به هیچ فعالیت دیگری بکند؛ اما در این میان کسانی که علاقه مند به تحصیل هستند چه باید بکنند؟

آیا باید تا زمان پایان خدمت منتظر بمانند و سپس اقدام به ادامه تحصیل کنند یا می توانند بدون مشکلی به تحصیل خود ادامه دهند؟

در این زمان افرادی که می خواهند به تحصیل خود ادامه دهند، می توانند با دریافت معافیت تحصیلی سربازی، به طور موقت از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند؛ در صورت دریافت نکردن معافیت تحصیلی سربازی باید اقدام به اعزام به خدمت کنند در غیر این صورت غیبت سربازی برای آن ها رد خواهد شد.

در این مقاله ما در مورد تمام قوانین و شرایط معافیت تحصیلی سربازی در سال جدید را قرار داده ایم، علاقه مندان می توانند با همراهی ما از تمامی این موارد مطلع شوند.

معافیت تحصیلی سربازی چیست؟

تمامی افرادی که به سن اعزام به خدمت رسیده باشند، اما خواستار ادامه دادن به تحصیلات خود باشند با دریافت معافیت تحصیلی سربازی می توانند از رفتن به سربازی به مدت محدودی معاف شوند یا به صورتی معافیت موقت دریافت کنند.

اما چگونه می توان معافیت تحصیلی سربازی دریافت کرد؟ شرایط و قوانین معافیت تحصیلی سربازی چیست؟ مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت تحصیلی سربازی چه چیز هایی هستند؟

این ها از مهم ترین سوالاتی هستند که مشمولین خدمت سربازی می پرسند؛ برای دریافت جواب برای سوالات بالا در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

معافیت تحصیلی سربازی چیست؟

شرایط و قوانین معافیت تحصیلی سربازی

اگر در دانشگاه هایی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تایید کرده است، شروع به تحصیل کنید می توانید به مدت زمان محدودی از رفتن به خدمت سربازی اجتناب کنید.

اصلی ترین کاری که باید برای دریافت معافیت تحصیلی سربازی انجام دهید، ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه ها به مراکز پلیس + 10 است.

هر مقطع تحصیلی، مدت زمان محدودی را برای معافیت دارد که در جدولی که در زیر قرار دارد می توانید از مدت زمان معافیت هر کدام مطلع شوید.

مقطع تحصیلی مدت زمان معافیت موقت
کاردانی 2.5 سال
کارشناسی پیوسته 5 سال
کارشناسی نا پیوسته 3 سال
کارشناسی ارشد پیوسته 6 سال
کارشناسی ارشد نا پیوسته 3 سال
دکتری پیوسته 8 سال
دکتری ناپیوسته 6 سال

بیشتر بخوانید: معافیت پزشکی سربازی چیست؟


نکات مهم در مورد معافیت تحصیلی سربازی

 • افرادی که با معافیت تحصیلی سربازی در حال تحصیل در دانشگاه ها هستند، در هر زمان که از تحصیل خود دست بکشند، (از دانشگاه فارغ التحصیل شوند، اخراج شوند یا انصراف دهند) باید خود را برای رفتن به خدمت سربازی آماده کنند و در اسرع وقت به مراکز پلیس + 10 مراجعه کرده و آماده به خدمت سربازی خود را اعلام کنید.
 • پس از آن که دست از تحصیل در دانشگاه کشیدید (از دانشگاه فارغ التحصیل شدید، اخراج شدید یا انصراف دادید)، تا حداکثر یک سال زمان دارید تا خود را برای رفتن به خدمت سربازی معرفی کنید.
 • افرادی که در حال خدمت سربازی هستند، اگر در زمان خدمت سربازی از مقاطع کارشناسی و بالا تر قبول شده باشند، می توانند از خدمت، ترخیص شده و پس از اتمام تحصیل خود به سربازی مشغول شوند. (این قانون در مواقع معمولی به جز زمان هایی مانند زمان جنگ به عمل می انجامد)؛ اما نکته ای که در این مورد باید به یاد داشته باشید این است که قبولی در مقطع کاردانی مجاز به ترخیص شدن نیست.
 • پس از به پایان رسیدن معافیت موقت سربازی مانند پایان مقطع تحصیلی یا هر معافیت موقت دیگری 1 سال برای معرفی خود به نظام وظیفه وقت دارید، اگر در این 1 سال در دانشگاهی پذیرفته شوید معافیت تحصیلی سربازی برای تان اخذ خواهد شد.
 • دانشگاه هایی که بدون آزمون یا با آزمون دانشجو اخذ می کنند اگر مورد تایید وزارت علوم باشند، پس از قبولی در این دانشگاه ها می توانند معافیت تحصیلی سربازی دریافت کنند.
 • اگر پیشرفت تحصیلی چشم گیری داشته اید می توانید با اعلام درخواست از طرف دانشگاه به مراکز پلیس + 10 درخواست خود را ثبت کنید. پس از بررسی شرایط شما، معافیت تحصیلی سربازی بدون در نظر گرفتن غیبت برای­تان اخذ خواهد شد.
 • به یاد داشته باشید معافیت تحصیلی سربازی برای هر مقطع یا دوره تحصیلی فقط و فقط یک بار تعلق خواهد گرفت.

 مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت تحصیلی سربازی

 مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت تحصیلی سربازی

پس از آن که تصمیم به دریافت معافیت موقت تحصیلی سربازی گرفتید، باید مدارک مورد نیاز برای معافیت تحصیلی سربازی را کامل کرده و به مراکز پلیس + 10 نزدیک محل زندگی خود تحویل دهید. مدارک و درخواست شما در سایت ثبت می شود و می توانید تحصیل خود را شروع کنید.

مدارکی که باید برای دریافت معافیت تحصیلی سربازی به پلیس + 10 تحویل دهید در پایین قرار گرفته است می توانید مطالعه کنید:

 • عکس 4 * 3 (2 قطعه، رنگی و دارای زمینه سفید رنگ).
 • شناسنامه (اصل و کپی از تمام صفحات شناسنامه).
 • کارت ملی (اصل و کپی از پشت و رو کارت ملی).
 • تکمیل شده فرم درخواست معافیت تحصیلی سربازی (این فرم از طرف دانشگاه، بخش آموزش قابل دریافت است).
 • تکمیل شده فرم درخواست معافیت تحصیلی سربازی (این فرم از طرف پلیس + 10 قابل دریافت است و برای تحویل این فرم حتما باید دارای عکسی که مورد تایید امور آموزشی باشد).
 • تکمیل شده فرم شماره 3 (این فرم برای افرادی که دانشجو نیستند، است و باید از طرف آموزش و پرورش کامل شود).
 • تکمیل شده فرم انصراف (این فرم برای دانشجویانی که از دانشگاه انصراف داده اند مناسب است).
 • گذرنامه (اصل و کپی گذر نامه – این مورد ضروری نبوده و در صورت داشتن می توانید ارائه دهید).

نحوه دریافت معافیت تحصیلی سربازی

پس از این که در دانشگاه پذیرفته شدید و هنوز معافیت تحصیلی سربازی دریافت نکرده اید، برای دریافت معافیت سربازی باید این مراحل را انجام دهید.

ابتدا باید ثبت نام خود را در دانشگاه پذیرفته شده کامل کنند و بعد به یکی از مراکز پلیس + 10 نزدیک محل زندگی خود مراجعه کرده و مدارک و فرم های مورد نیاز و تکمیل شده را تحویل دهید تا برای معافیت تحصیلی سربازی اقدام کنند.

از نظر سازمان نظام وظیفه اگر بدون دریافت مجوز برای تحصیل در دانشگاه اقدام به تحصیل کنید، به عنوان فردی که غیبت سربازی دارد شناخته می شوید که در مراحل بعدی تحصیل دچار مشکل خواهید شد؛ پس معافیت تحصیلی سربازی را جدی بگرید تا در آینده بدون ایجاد مشکلی به فعالیت های خود بپردازید.

نحوه دریافت معافیت تحصیلی سربازی

سخن آخر

معافیت های دائم و موقت بسیاری برای سربازی وجود دارد که اگر شرایطشان را داشته باشید می توانید دریافت کنید، اما معافیت تحصیلی سربازی، معافیت موقتی است که همه افراد با هر شرایطی در هر منطقه از کشور می توانند دریافت کنند.

در صورت داشتن سوال یا هر مشکلی در زمینه نظام وظیفه می توانید با مشاوران متخصص مرکز مشاوره هم اندیشان در زمینه مشاوره نظام وظیفه از ساعات 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

سوالات متداول

اگر در زمان سربازی موفق به پذیرش در دانشگاه شویم چه اتفاقی می افتد؟

افرادی که در حال خدمت سربازی هستند، اگر در زمان خدمت سربازی از مقاطع کارشناسی و بالا تر قبول شده باشند، می توانند از خدمت، ترخیص شده و پس از اتمام تحصیل خود به سربازی مشغول شوند. برای اطلاعات کامل تر در این مورد می توانید مقاله بالا را مطالعه کنید.

در صورتی که به نظام وظیفه برای معافیت تحصیلی سربازی اقدام نکنیم اما در حال تحصیل در دانشگاه باشیم مشکلی رخ می دهد؟

بله، از نظر سازمان نظام وظیفه اگر بدون دریافت مجوز برای تحصیل در دانشگاه اقدام به تحصیل کنید، به عنوان فردی که غیبت سربازی دارد شناخته می شوید، می توانید در مورد مشکلات دیگری که ممکن است در آینده برای تان رخ دهد مقاله معافیت تحصیلی سربازی را مطالعه کنید.

اگر از دانشگاه اخراج شده یا انصراف دهیم، مهلت معافیت تحصیلی سربازی که دریافت کرده بودیم از بین می رود یا می توانیم تا پایان زمان اختصاص داده شده اقدام به سربازی نکنیم؟

در جواب باید بگوییم مهلت معافیت شما از بین می رود و تا 1 سال فرصت خواهید داشت به رفتن به خدمت سربازی اقدام کنید، اما اگر در این مدت در دانشگاه دیگری پذیرفته شوید مهلت معافیت تحصیلی سربازی برای شما تمدید می شود.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره