تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

تمامی شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی در سال 1400

تمامی شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی در سال 1400

به دلیل عدم وجود امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی، سربازانی که حین خدمت، در مقاطع بالاتر تحصیلی مانند کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری پذیرفته می شوند، می توانند برای طی مراحل دریافت ایست خدمت سربازی، به دانشگاه محل پذیرش خود مراجعه کنند.

این افراد باید با مراجعه به دانشگاه برگه معافیت تحصیلی دریافت کنند و برای پیگیری سایر اقدامات لازم برای اخذ ایست خدمت به سازمان نظام وظیفه عمومی محل خدمت خود مراجعه کنند.

شرایط مشمولان ایست خدمت توسط سازمان نظام وظیفه بررسی شده و بعد از تایید نهایی به دانشگاه مورد نظر ارسال می گردد و داوطلب پس از اینکه مراحل تسویه حساب خود را گذراند، می تواند اقدام به ثبت نام در دانشگاه محل پذیرش خود کند. در ادامه به تمام شرایط مورد نیاز برای دریافت ایست خدمت اشاره خواهیم کرد.

لازم به ذکر است که سربازان فراری حین خدمت، امکان استفاده از ایست خدمت نظام وظیفه را نخواهند داشت.

شرایط اخذ ایست خدمت سربازی در سال جدید

افرادی که قصد داشته باشند تحصیلات خود را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ادامه دهند، می توانند از طرح ایست خدمت سربازی استفاده کنند.

دریافت طرح ایست مستلزم داشتن شرایط زیر است:

  • سربازان متقاضی ایست خدمتی نباید غیبت سربازی داشته باشند. افراد دارای غیبت سربازی امکان دریافت برگه معافیت تحصیلی را نخواهند داشت.
  • سربازانی که حین انجام خدمت سربازی فرار کرده باشند، علیرغم نداشتن سابقه غیبت، مشمول استفاده از طرح ایست خدمت نخواهند شد.
  • طبق قوانین و مقررات سازمان نظام وظیفه، تنها پذیرفته شدگان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان استفاده از طرح ایست خدمت را خواهند داشت، به این معنی که پذیرفته شدگان دوره های کاردانی مشمول این قانون نمی شوند.
  • امکان انجام خدمت سربازی همزمان با تحصیل در دانشگاه وجود ندارد، حتی در صورتی که دانشگاه با این مورد موافقت کند، انجام آن از سوی نظام وظیفه مورد تایید نخواهد بود.
  • مشمولان دریافت ایست خدمت سربازی باید بعد از اتمام دوره تحصیل خود به خدمت سربازی اعزام شوند.
  • برای تسهیل امکان ادامه تحصیل داوطلبان ذکور دانشگاهها، محدودیت فراغت از تحصیل تا اشتغال به تحصیل یکساله در مقطع بعدی برای این داوطلبان در نظر گرفته نمی شود و حتی در صورت گذشت بیش از یک سال از زمان انصراف آنها، امکان ترخیص از خدمت برای آنها وجود خواهد داشت.

شرایط اخذ ایست خدمت سربازی در سال جدید

شرایط دریافت ایست خدمت پزشکی سال جدید

مشمولان خدمت سربازی که از بیماری هایی رنج می برند که می تواند منجر به معافیت دائم و یا موقت آن ها از خدمت سربازی شود، می توانند بسته به نوع بیماری خود از معافیت دائم یا ایست خدمت پزشکی استفاده کنند.

افراد مذکور براساس تشخیص شورای پزشکی، مشمول یکی از بندهای زیر خواهند بود:

  • عدم برخورداری از رشد و نمو عضلانی و جسمی کافی و ناتوانی در انجام وظایف نظامی (ایست خدمت دائم).
  • افت احشاء و اختلال های عملی (ایست خدمت دائم).
  • ابتلا به بیماری های قابل درمان که برای معالجه بیش از یک ماه زمان لازم باشد و همچنین انجام اعمال جراحی که هر کدام از مشمولان دارای این شرایط بنا به تشخیص شورای پزشکی، می توانند برای مدت 6 الی 1 سال ایست خدمت موقت دریافت کنند.
  • مشمولان دارای بیماری های پوستی، بیماری های غدد مترشحه داخلی، بیماری های داخلی مغز و اعصاب، بیماری های مرتبط با روانپزشکی، بیماری های ریوی، اسکلتی، دستگاه تناسلی-ادراری هم در دسته افرادی قرار می گیرند که می توانند از طرح ایست خدمت سربازی استفاده کنند.

علاوه بر مواردی که مطرح شد، مشمولان خدمت مشغول به تحصیل، می توانند تا زمانی که در حال ادامه تحصیل هستند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

معافیت تحصیلی نوعی از معافیت موقت است که طی آن فرد پس از اتمام دوران تحصیل خود بایستی برای انجام خدمت سربازی اقدام کند.

سخن آخر

در این مطلب در مورد ایست خدمت با شما صحبت کردیم و جزئیات این موضوع را در اختیارتان قرار دادیم.

شما می توانید در صورت داشتن هر گونه سوال، با مشاوران ما در هم اندیشان تماس بگیرید و سوالات خودتان را در این زمینه مطرح کنید.

سوالات متداول

منظور از ایست خدمت سربازی چیست؟

ایست خدمت سربازی یکی از معافیت هایی هست که به مشمولانی واجد شرایط برای ادامه تحصیلی داده می شود.

شرایط دریافت ایست خدمت سربازی نظام وظیفه چیست؟

یکی از مهم ترین شرایط دریافت ایست خدمت نظام وظیفه، نداشتن غیبت سربازی است.

آیا افرادی که دارای غیبت خدمت سربازی 1400 هستند، شامل استفاده از طرح ایست خدمت نظام وظیفه می باشند؟

در صورتی که سربازان متقاضی ایست خدمت، غیبت داشته باشند نمی توانند برای آن اقدام کنند زیرا برگه معافیت تحصیلی به مشمولان دارای غیبت صادر نمی شود.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره