هم اندیشان
0

مشاوره ازدواج – دریافت خدمات مشاوره ازدواج از بهترین و متخصص ترین مشاورین کشور

مشاوره ازدواج – دریافت خدمات مشاوره ازدواج از بهترین و متخصص ترین مشاورین کشور

ازدواج یکی از مهم ترین تصمیمات در زندگی انسان هاست؛ زیرا آغاز تشکیل یک خانواده بوده و تعهدی بلندمدت است. در این تعهد هر دو طرف باید منیت ها را کنار گذاشته و صفت از خود گذشتگی را در خود پرورش دهند.

به طور کلی ازدواج پیش از اینکه یک پیوند فیزیکی باشد، یک پیوند روحی و احساسی است و افراد زمانی که تصمیم به ازدواج می گیرند، باید اطلاعات، آگاهی و پختگی لازم را برای پذیرش این تعهد داشته باشند.

در واقع ازدواج با یک جشن عروسی مفصل شروع نمی شود، ازدواج باید با یک آگاهی و بینش کافی شروع شود؛ اما بسیاری از افراد نمی دانند که چگونه به این آگاهی و بینش برسند.

در اینجاست که مشاوره ازدواج به کمک زوج ها می آید. مشاوره ازدواج به زوجین کمک می کند که با شناخت و آگاهی کافی زیر بار این مسئولیت بروند.

در ادامه این مقاله بیشتر درباره مشاوره ازدواج صحبت خواهیم کرد؛ بنابراین توصیه می کنیم که حتما این مقاله را بخوانید تا اگر در آستانه ازدواج هستید، بهترین شروع را داشته باشید.

مشاوره ازدواج چیست؟

ما انسان ها در انتخاب خانواده ای که در آن متولد شده ایم، هیچ نقشی نداشته ایم؛ اما در ازدواج، اختیار و قدرت انتخاب و تصمیم گیری داریم؛ بنابراین باید سعی کنیم که با آشنایی قبل از ازدواج، بررسی همه جانبه شرایط و دریافت مشاوره ای مناسب، ازدواج موفقی داشته باشیم.

اگر همه انسان ها ازدواج خوب و موفقی داشته باشند، جامعه شاداب تر و با نشاط تر خواهد بود. برای داشتن یک ازدواج خوب، هر شخص باید نیازهای خود را بهتر بشناسد، و همچنین بتواند بتواند با فرد مورد نظر خود به یک درک و دیدگاه مشترک برسد؛ بنابراین بهتر است که همه افرادی که در آستانه ازدواج هستند، از مشاوره ازدواج بهره ببرند.

مشاوره ازدواج به افراد کمک می کند تا انتخاب درستی داشته باشند. در این مشاوره، روانشناسانی که بر مسائل و مشکلات زندگی مشترک تسلط دارند، ویژگی های شخصیتی و اختلال های روانی هر فرد را تشخیص می دهند.

این اختلالات معمولا مواردی پنهانی هستند که خود افراد از آنها اطلاع چندانی ندارند. در بعضی از موقعیت ها، روانشناس با اخذ برخی از تست های ازدواج، وجود این اختلالات روانی را شناسایی کرده و با توجه به نتایج تست، طرفین را راهنمایی می کند.

به طور کلی، مشاوره قبل از ازدواج، یکی از انواع مشاوره است که به زوجین کمک می کند تا برای ازدواج آمادگی کافی داشته باشند. این مشاوره به وسیله مشاوران خانواده و ازدواج انجام می شود.

در این مشاوره، استانداردهای لازم برای ازدواج به طرفین ارائه داده می شود که این استانداردها شامل تطابق ها و ویژگی های سنتی، فرهنگی، تحصیلی، اقتصادی، قومی و مذهبی می باشد.

مشاوره ازدواج چیست؟

در مشاوره ازدواج در مورد چه چیزهایی صحبت می شود؟

در این مشاوره راجع به چیزهای مختلفی صحبت می شود که عبارتند از:

 • امور مالی
 • ارتباطات
 • ارزش ها و اعتقادات
 • نقش ها
 • عاطفه و محبت
 • رابطه جنسی
 • میل به فرزند آوری و تربیت کودک
 • ارتباطات خانوادگی طرفین
 • تصمیم گیری
 • روش ها و فنون مقابله با خشم
 • گذراندن اوقات فراغت
 • گذراندن اوقات در کنار هم
 • اهداف شغلی و حرفه ای
 • مکان زندگی

و….

توجه داشته باشید که این مشاوره نه تنها برای تصمیمات قبل از ازدواج، بلکه برای حل چالش های بعد از ازدواج نیز می تواند تاثیرگذار باشد.

در مشاوره ازدواج در مورد چه چیزهایی صحبت می شود؟

چرا مشاوره ازدواج ضروری است؟

به طور کلی مشاوره ازدواج برای رسیدن به برخی از اهداف، ضروری است، در صورتیکه که دستیابی به این اهداف تا حد ممکن صورت نگیرد، باعث شروع مشکلات و اختلافات در زندگی زناشویی خواهد شد.

این اهداف عبارتند از:

 • پیدا کردن دید جمعی به جای دید فردی

مشاور به افراد کمک می کند تا به جای تفکر فردگرایانه، به تفکر جمع گرایانه برسند. در زندگی مشترک، هرکدام از طرفین باید متوجه نیازها و احساسات طرف مقابل باشند و به آن ارزش و اعتبار دهند.

بنابراین زندگی مشترک با خودخواهی در تضاد است؛ در این راستا مشاور به زوجین کمک خواهد کرد که برای زندگی مشترک خود، منیت ها را کنار بگذارند.

 • آگاهی طرفین از اینکه مناسب هم هستند یا نه؟

یک مشاور ازدواج می تواند طرفین را راهنمایی کند تا با چشم بازتر تصمیم خود را بگیرند. در واقع در بسیاری از مواقع، عشق و هوس اجازه تفکر درست را به افراد نمی دهد و آنها انتخاب مناسبی ندارند؛ اما مشاور به طرفین کمک خواهد کرد تا تصمیمات عاقلانه ای بگیرند.

 • بررسی اینکه طرفین در گذشته زندگی می کنند یا در حال

بسیاری از افراد عادت دارند که در گذشته زندگی کنند. این گذشته ممکن است هیچ فایده ای برای زندگی حال نداشته باشد و حتی آن را تحت تاثیر قرار دهد؛ بنابراین مشاور به افراد کمک می کند که زندگی گذشته و تجربیات به درد نخور خود را دور انداخته و زندگی جدیدی را شروع کنند.

فواید مشاوره قبل از ازدواج کدامند؟

تمامی زوج ها در روابط خود چالش هایی را تجربه خواهند کرد؛ این چالش ها در شروع زندگی مشترک بیشتر به چشم می آیند.

در واقع برنامه ریزی ها برای مراسم عروسی، پیوستن دو خانواده متفاوت به یکدیگر، انتظارات و فشار هایی که خانواده ها به عروس و داماد وارد می کنند و… باعث می شود که در شروع زندگی، چالش ها بسیار پررنگ تر دیده شوند؛ بنابراین مشاوره ازدواج در شروع ازدواج بسیار راه گشاست.

از دیگر فواید این مشاوره می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زوجین می توانند نقاط قوت خود را شناسایی کرده و آنها را تقویت کنند.
 • زوجین در مشاوره ازدواج می توانند ویژگی های شخصیتی خود را بررسی کنند.
 • این مشاوره باعث تقویت مهارت های ارتباطی خواهد شد.
 • مشاوره ازدواج موجب حل تعارضات، مشکلات و کاهش استرس خواهد شد.
 • با این مشاوره گذشته و تاریخچه خانوادگی هرکدام از طرفین بررسی می شود.
 • با دریافت مشاوره ازدواج، مسائل مالی مورد بررسی قرار می گیرند.
 • در این مشاوره، اهداف شخصی، زوجی و خانوادگی مطرح می شود.

فواید مشاوره قبل از ازدواج کدامند؟

چرا افراد دریافت مشاوره ازدواج را چندان ضروری نمی دانند؟

بسیاری از افراد یا با مشاوره ازدواج آشنا نیستند و یا اینکه به دلایل مختلف، فکر می کنند که این مشاوره برای آنها ضروری نیست. این افراد برای دریافت مشاوره ازدواج بهانه های زیادی دارند.

برخی از این بهانه ها عبارتند از:

 • این افراد فکر می کنند، مشاوره ازدواج تنها برای کسانی است که با هم مشکل دارند.

به طور کلی مشاوره ازدواج برای تمامی افرادی که تصمیم به ازدواج دارند، مفید است؛ بنابراین برای اینکه زوجین در زندگی دچار مشکلات جدی نشوند، بهتر است که مشاوره دریافت کنند.

 • این افراد تمایلی به صرف هزینه و زمان برای دریافت مشاوره ندارند.

همه افرادی که مشاوره ازدواج دریافت می کنند، باید زمان صرف کرده و هزینه هر جلسه مشاوره را پرداخت کنند. بسیاری از افراد از پرداخت هزینه و صرف وقت خودداری می کنند؛ اما پرداخت هزینه مشاوره ازدواج یک سرمایه گذاری ارزشمند برای آینده است.

افرادی که کمی پول و زمان برای دریافت این مشاوره هزینه کنند، زندگی راحت تر و موفق تری خواهند داشت.

 • این افراد از دانستن برخی از اتفاقات و اطلاعات واهمه دارند.

برخی از افراد ممکن است که از مسائل ناگفته واهمه داشته باشند. در جلسات مشاوره یکی از چالش های مهم این است که افراد مجبور می شوند در مورد برخی از اتفاقات صحبت کنند.

اما همه باید توجه داشته باشند که بیان عقاید، باورها و ایده ها برای تصمیم گیری در مورد ازدواج ضروری است و به افراد کمک می کند که انتخاب بهتری داشته باشند.

 • این افراد از جریحه دار شدن احساسات خود می ترسند.

یکی دیگر از دلایل عدم مراجعه زوجین به مشاوره ازدواج، این است که افراد از جریحه دار شدن احساسات خود واهمه دارند؛ اما یک روانشناس خوب، محیطی امن را برای مراجعین فراهم می کند؛ به طوری که مراجعین به دور از قضاوت، می توانند به راحتی در مورد عقاید خود صحبت کنند.

بیان افکار و حس درونی، گرچه ممکن است باعث جریحه دار شدن احساسات و ایجاد یک تعارض در رابطه شود؛ اما بسیاری از زوجین می توانند با دریافت مشاوره ازدواج، رابطه قوی تر و دایمی ایجاد کنند.

راه های دریافت خدمات مشاوره ازدواج از بهترین و متخصص ترین مشاوران کشور

تمامی افرادی که در آستانه ازدواج هستند، می توانند برای دریافت مشاوره ازدواج به صورت حضوری به یکی از مراکز مشاوره مراجعه کنند؛ گرچه امروزه دریافت مشاوره به صورت تلفنی و آنلاین نیز وجود دارد که کار را برای همه افراد ساده کرده است.

افراد می توانند از هر جای دنیا با بهترین و متخصص ترین مشاوران کشور در ارتباط باشند؛ بنابراین زوجین می توانند برای تشکیل یک زندگی ایده آل، از همان ابتدا بهترین اقدامات را برای انتخاب و تصمیم گیری انجام دهند.

راه های دریافت خدمات مشاوره ازدواج از بهترین و متخصص ترین مشاوران کشور

سخن آخر

ازدواج یک تصمیم بسیار مهم در زندگی انسان هاست. همه افراد در زمان ازدواج، یک زندگی موفق را برای خود پیش بینی می کنند؛ اما برای اینکه این پیش بینی اتفاق بیفتد، طرفین باید بتوانند تمامی تعارضات و چالش های زندگی را حل کنند و این کار با مشاوره ازدواج انجام می شود.

یک مشاور به زوجین کمک خواهد کرد تا خود و طرف مقابل را بهتر شناخته و به نیازها و باورهای یکدیگر احترام بگذارند؛ همچنین هر دو طرف با سختی های مسیر آشنا شده و راه های حل مشکلات را خواهند شناخت.

ما در این مقاله سعی کردیم که شما را با مشاوره ازدواج آشنا کنیم. در صورتی که تمایل دارید از بهترین مشاورین و متخصصین کشور، مشاوره دریافت کنید، با کارشناسان ما در مرکز مشاوره هم اندیشان در ارتباط باشید.

سوالات متداول

مشاوره پیش از ازدواج چند جلسه است؟

مشاوره ازدواج معمولا با تعداد جلسات مختلفی برای طرفین تجویز می شود. تعداد جلسات این مشاوره به اختلافات و ویژگی های شخصیتی افراد بستگی دارد و معمولا بین 5 تا 10 جلسه است.

آیا اختلافات در میزان تحصیلات یا قد، می تواند در ازدواج تاثیرگذار باشد؟

بله، طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که از نظر تحصیلات به یکدیگر نزدیک تر هستند، بیشتر همدیگر را درک می کنند. البته قد زوجین نیز در فرهنگ ما بسیار مهم است و معمولا باید مرد از زن قد بلندتر باشد. این موضوع نیز می تواند در برخی از موارد باعث مشکلاتی در زندگی مشترک شود.

اینستاگرام

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره