تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

بلوغ عاطفی چیست + نشانه های رسیدن به بلوغ عاطفی

بلوغ عاطفی چیست + نشانه های رسیدن به بلوغ عاطفی

بلوغ عاطفی، پیش نیاز یک زندگی موفق است و می تواند عامل مهمی در نحوه برخورد ما با جهان پیرامونمان باشد؛ بنابراین این ویژگی شخصیتی جادویی چیست و چگونه می توان به آن دست یافت؟

در این مقاله، برخی از نکات کلیدی را بررسی می کنیم که به شما کمک می کند بلوغ عاطفی را در خود و دیگران تشخیص دهید. همچنین برخی از شیوه ها را بررسی می کنیم که می تواند به رشد بلوغ عاطفی شما کمک کند؛ لذا از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

بلوغ عاطفی چیست؟

وقتی به بلوغ فکر می کنیم، اولین چیزی که به ذهن می آید معمولاً سن است؛ با این حال، وقتی از بلوغ عاطفی حرف می زنیم، سن یک فرد همیشه یک معیار دقیق نیست.

بلوغ عاطفی به توانایی فرد در مدیریت و درک احساسات مربوط می شود. پختگی عاطفی ابعاد مختلفی دارد و به ما کمک می کند تا با شرایط سختی که زندگی برای ما ایجاد می کند، به خوبی کنار بیاییم.

به زبان ساده بلوغ عاطفی یعنی فرد به مرحله ای از رشد دست یافته است که از احساسات منفی و مثبت خود آگاه است و می تواند به خوبی آن ها را مدیریت کند و بهترین واکنش را در در شرایط مختلف از خود نشان دهد.

به این ترتیب، بلوغ و پختگی عاطفی می تواند به فرد در پیشرفت در دنیای مدرن و یافتن رضایت و خوشبختی در آن کمک کند.

از طرف دیگر اگر می پرسید “عدم بلوغ احساسی چیست؟” این نیز یک سوال مهم است. در ابتدا تشخیص ناپختگی عاطفی در یک فرد دشوار است، اما با پیشرفت روابط، قابل تشخیص است. این می تواند به عاملی تبدیل شود که مقابله با آن چالش برانگیز است.

نشانه های بلوغ عاطفی کدامند؟

نشانه های بلوغ عاطفی کدامند؟

  • مسئولیت پذیری

افراد با بلوغ عاطفی، از امتیازات خود در جهان آگاه هستند و سعی می کنند در جهت تغییر رفتار خود گام بردارند. این بدان معناست که وقتی چیزی به هم ریخت، دیگران (یا خودشان) را سرزنش نمی کنند.

  • فروتنی

فردی که به پختگی عاطفی می رسد، به جای اینکه از شرایط خود شکایت کند، عمل گرا می شود و همواره از خود می پرسد “برای بهبود این وضعیت چه کاری می توانم انجام دهم؟”

  • همدلی

افراد با بلوغ عاطفی، با انجام کارهای خوب، دلداری دادن و حمایت از اطرافیان خود، حس همدلی را در خودشان تقویت می کنند.

با بلوغ عاطفی شما می دانید چگونه خود را جای دیگران بگذارید. به این معنا که شما اغلب نسبت به دیگران احساس مسئولیت و نگرانی می کنید و سعی می کنید راه هایی برای کمک به آنها پیدا کنید.

  • پذیرش اشتباهات

از نشانه های بلوغ عاطفی، می توان به قدرت پذیرش اشتباهات اشاره کرد. شما می دانید وقتی اشتباه کرده اید چگونه عذرخواهی کنید؛ بهانه نمی آورید، اشتباهات خود را می پذیرید و سعی می کنید راه هایی برای اصلاح وضعیت پیدا کنید.

  • درک وضعیت احساسی خود

شما از احساسات خود آگاه هستید و علت آنها را می دانید و در صورت لزوم می توانید برای هر احساسی نامی بگذارید.

همچنین شما می توانید علت هر کدام از احساسات خود را درک کنید؛ برای پردازش احساسات خود وقت می گذارید و هرگز آنها را نادیده نمی گیرید.

درک وضعیت احساسی خود

  • با احساسات خود مشکلی ندارید

شما از احساساتی بودن نمی ترسید و از ابراز احساسات اجتناب نمی کنید، به ویژه در موارد منفی و دشوار؛ در حالیکه می فهمید احساسات شما موقتی هستند.

شما با احساسات خود نمی جنگید یا آن ها را سرکوب نمی کنید؛ بلکه آن ها را در آغوش می گیرید. شما می دانید که آنها پنجره ای به درون شما هستند.

  • شما اجازه نمی دهید احساسات شما رفتارهای شما را کنترل کنند

می دانید که احساسات می توانند بسیار شدید باشند، اما فردی که به بلوغ احساسی رسیده، اجازه نمی دهد احساساتش کنترل همه چیز را در دست بگیرند و فوراً به هر احساسی واکنش نشان نمی دهند؛ بلکه به خودشان فضا و زمان می دهند تا بهترین کار را انجام دهند.

  • شما متکی به خود و مستقل هستید

از دیگر نشانه های بلوغ عاطفی، این است که شما به توانایی خود در مراقبت از خود از نظر جسمی یا احساسی اطمینان دارید. شما درک می کنید که هیچ عامل خارجی نمی تواند وضعیت درونی شما را تعیین کند.

وقتی همه چیز آن طور که انتظار دارید پیش نرود، می توانید به خودتان کمک کنید. شما مدبر هستید و این قدرت را دارید که بدون توجه به آنچه ممکن است برایتان اتفاق بیفتد، احساسات خود را متعادل نگه دارید.

همواره برای چیزهای خوب زندگیتان سپاسگزار هستید اما به خاطر چیزهای بد خود را سرزنش نمی کنید. زیرا می دانید همیشه انتخاب های قاطعی انجام می دهید که شادی شما را در اولویت قرار می دهد.

  • مثبت گرایی واقع بینانه دارید

وقتی توانایی هایمان را ببینیم و خود را باور کنیم، می توانیم در سایه تلاش و پشتکار به خواسته های خود برسیم. این نوع از نگرش مثبت به خود و توانایی هایمان، باعث می شود به خوبی با مشکلات روبه رو شویم و به راحتی آن ها از میان برداریم.

  • شوخ طبع هستید

شوخ طبعی از نشانه های رسیدن فرد به بلوغ عاطفی است. این فرد توانایی مقابله با مشکلات را دارد. فردی که خندیدن را بلد است می تواند به راحتی شرایط سخت زندگی را پشت سر بگذارد.

چگونه به بلوغ عاطفی برسیم؟

چگونه به بلوغ عاطفی برسیم؟

چند مرحله برای افزایش سطح بلوغ عاطفی وجود دارد که به شرح زیر است:

1- تمرین

برای رسیدن به اهداف خود تمرین کنید. صرف نظر از اینکه اهداف ما در زندگی، چه چیزهایی هستند، ما باید بارها و بارها برای اهدافمان تلاش کنیم. این در مورد بلوغ عاطفی هم صادق است.

2- واقعیت را بپذیرید

واقعیت عبارت است از “آنچه واقعا وجود دارد.” این مستقل از نظرات شماست در مورد آن وجود دارد. اگر در برابر آن مقاومت کنید، حاصل چیزی جز درد و نا امیدی نیست.

برخی از حقایق را شما انتخاب کرده اید (شغل، همسر و…) و برخی دیگر (قد، سن شما) خارج از کنترل شما هستند. این بدان معناست که شما نمی توانید برخی واقعیت ها را تغییر دهید؛ باید به جای مبارزه با واقعیت زندگی خود، آن را بپذیرید و به آن احترام بگذارید.

انکار، اجتناب، شکایت یا امتناع از فکر کردن در مورد واقعیت های ناراحت کننده به آن ها قدرت باورنکردنی می بخشد. به عنوان مثال، اگر نگران وضعیت مالی خود هستید، بنشینید و دقیقاً موقعیت خود را بررسی کنید.

ببینید چقدر بدهی دارید و دقیقاً چگونه آن را پرداخت خواهید کرد؛ این امر سرگرم کننده یا ناراحت کننده نیست، اما با پذیرش واقعیت، اکنون خود را برای تغییر آن آماده کرده اید. همین کار را با هر واقعیتی که در برابر آن مقاومت کرده اید یا از آن اجتناب کرده اید انجام دهید.

3- مسئولیت پذیر باشید

مسئولیت انتخاب های خود را بر عهده بگیرید و یادتان باشد کیفیت زندگی شما، به توانایی شما در اخذ تصمیمات درست بستگی دارد.

بنابراین بعد از هر اتفاق، دوباره به لحظه کلیدی خود فکر کنید. چه انتخاب هایی کردید؟ عواقب آن چه بود؟ چه انتخاب های دیگری داشتید؟ چگونه آن ها می توانستند به نتیجه متفاوتی منجر شوند؟

4- دید خود را روشن کنید

واقعا چه می خواهید؟ چه چیز برای شما بیشتر اهمیت دارد؟ روشن بودن دیدگاهتان به شما انگیزه می دهد تا در لحظه ای کلیدی انتخاب های خوبی داشته باشید.

5- از روی صداقت عمل کنید

عمل صادقانه، یعنی آن چه را که می گویید و انجام می دهید با آنچه واقعاً می خواهید همسو کنید. فراموش نکنید زندگی بر اساس تعهد، نظم و انضباط است.

چند نمونه از پرسشهای مربوط به بلوغ عاطفی

آیا راهی برای تست بلوغ عاطفی وجود دارد؟

تعداد زیادی آزمون آنلاین وجود دارد که به شما کمک می کند سطح بلوغ خود را تعیین کنید. البته توجه کنید که بسیاری از این موارد برای سرگرمی هستند و از نظر بالینی قابل اعتماد یا معتبر نیستند.

شما همچنین می توانید با پرسیدن برخی سوالات اساسی از خود شروع کنید، تا درک کنید از نظر بلوغ احساسی در چه وضعیتی هستید.

شما می توانید با مرکز مشاوره هم اندیشان تماس حاصل فرمایید، تا مشاورین مجرب این مجموعه بسته به نیاز و مشکلتان، راهنمای شما در کمترین و سریعترین زمان ممکن باشند. از همراهی شما با مرکز مشاوره هم اندیشان سپاسگزاریم.

سوالات متداول

تست بلوغ عاطفی چگونه است؟

تعداد زیادی آزمون آنلاین وجود دارد که به شما کمک می کند سطح بلوغ خود را تعیین کنید. البته توجه کنید که بسیاری از این موارد برای سرگرمی هستند و از نظر بالینی قابل اعتماد یا معتبر نیستند.

چگونه به بلوغ عاطفی برسیم؟

مسئولیت پذیری، صداقت، تمرین و پذیرش واقعیت، راه هایی برای رسیدن به بلوغ عاطفی است.

علامت بلوغ عاطفی چیست؟

پختگی عاطفی ابعاد مختلفی دارد، اما به بیان ساده، بلوغ احساسی به ما کمک می کند تا با شرایط سختی که زندگی برای ما ایجاد می کند، کنار بیاییم.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دریافت مشاوره