تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
1

دلداری دادن – روش ها و فنون دلداری دادن موثر بر دیگران

دلداری دادن – روش ها و فنون دلداری دادن موثر بر دیگران

برای بسیاری از ما پیش آمده است که یکی از دوستانمان دچار حادثه ناگواری شده و نیاز به حمایت عاطفی داشته باشد. ممکن است کمتر کسی بداند با دیدن فرد مصیبت دیده، چه واکنشی باید نشان داده و در شرایط پیش آمده چگونه باید فرد را دلداری دهد!

در ادامه مقاله به مواردی اشاره می کنیم که با دانستن آنها، فرد می تواند شنونده خوبی باشد و بداند در مواجهه با فردی که دچار حادثه بدی شده یا داغدار است، چگونه باید برخورد کند. پس با مرکز مشاوره هم اندیشان در این مقاله همراه باشید.

چگونه همدردی خود را ابراز کنیم؟

دلداری دادن به یک دوست و ابراز همدردی، هنری است که راه و روش خود را دارد.

شخصی که او را دلداری می دهید، در شرایط سختی است و ممکن است حرف های شما تاثیر بسیار خوبی در آرام کردن او داشته باشد و فرد را از تصمیمات آنی و غیرمعقول منصرف کند.

علاوه بر آن دلداری دادن موثر می تواند از درد و رنج او بکاهد و باعث مدیریت بهتر شرایط شود. دلداری و ابراز همدردی می تواند به صورت شفاهی و غیر شفاهی انجام شود.

چگونه همدردی خود را ابراز کنیم؟

چگونه به صورت شفاهی دلداری بدهیم؟!

این که چگونه ابراز همدردی کنیم و به طور شفاهی دوست و رفیق را دلداری بدهیم، شامل چندین مورد است که در ادامه به آن می پردازیم.

1- در مورد شرایط پیش آمده ابراز تاسف کنید!

به او نشان دهید که حس و حال او برای شما اهمیت دارد. در مورد شرایط پیش آمده ابراز تاسف کنید؛ به او بگویید از این که چنین شرایطی را تجربه می کند، ناراحتید.

با کلمه واقعا متاسفم با او همدردی کنید و موقعیتی را فراهم کنید که از شما کمک بخواهد. برای مثال “من از بچه‌ها مراقبت می کنم، تو به مراسم خاکسپاری برس” یا “امشب من شام درست می کنم”

می توانید از جملات و کلمات دلداری دادن استفاده کنید.

برای دلداری دادن عبارات زیادی داریم از جمله:

 • “واقعا متاسفم”
 • “درکت می کنم”
 • ” در این شرایط بودم و می دونم واقعا سخته”
 • “چطور می تونم کمکت کنم؟”

2- مشکلات او را بپذیرید

به صحبت های او گوش بدهید و مشکلات او را با مشکلات بزرگتری مقایسه نکنید؛ به او نگویید این که مشکل بزرگی نیست، ولی به جای آن بگویید “شرایط سخته، دوست داری در این مورد صحبت کنیم؟”

3- بحث را عوض نکنید

وقتی با او صحبت می کنید، سعی نکنید بحث را عوض کنید، چرا که او در شرایط سختی قرار دارد و عوض کردن بحث، کمکی به تسکین او نمی کند؛ بلکه بی توجهی شما را می رساند.

احساس شنیده شدن و درک شدن را به او بدهید، اگر خودش خواست، می توانید راهنمایی کنید.

4- او را نصیحت نکنید

نصیحت در زمانی که فرد دچار مصیبتی شده و نیاز به حمایت دارد، کاری نادرست و غیر همدلانه است و فقط بر اذیت او می افزاید!

فقط زمانی که از شما بخواهد او را راهنمایی کنید، با جملاتی مانند “هر چه نیاز داشتی به من بگو” می توانید به طرز موثرتری با او همدلی کنید.

5- جک تعریف کردن ممنوع

تعریف کردن جک یا تلاش برای خنداندن فرد، زمانی که او عمیقا احساس غم و ناراحتی دارد، کاری نادرست است و نه تنها باعث خوشحالی او نمی شود، بلکه به او حس پوچی داده و احساس بد او را تشدید می کند.

با این کار او حس بی توجهی را از شما دریافت خواهد کرد.

6- دوستانه و ملایم صحبت کنید

اگر می خواهید طرف مقابل همدردی شما را حس کند، باید با او آرام و دوستانه صحبت کنید.

اگر با صدای مضطرب صحبت کنید، او هرگز همدردی شما را حس نخواهد کرد.

7- پای اعتقادات را وسط نکشید

معمولا مردم در شرایط سخت مسئله ایمان را مطرح می کنند؛ شاید این کار در لحظه، فرد را آرام کند شاید نه!

ممکن است عقاید او با شما فرق داشته باشد و این صحبت‌ها روی او تاثیری نداشته باشد؛ در این صورت نیز نباید بر سر مسائل اعتقادی با او بحث کنید.

چگونه به صورت شفاهی دلداری بدهیم؟!

ابراز غیرشفاهی همدردی

ابراز همدردی می تواند غیرشفاهی و به صورت انجام کاری برای طرف مقابل انجام شود. این دلداری دادن به روش هایی که در ادامه توضیح می دهیم، صورت می پذیرد.

1- با دوستتان تماس فیزیکی برقرار کنید.

تماس فیزیکی می تواند حس دلگرمی به او بدهد و نشان دهد که در کنار او هستید. می توانید او را در آغوش بگیرید یا دستتان را رو شانه او بگذارید. چنانچه با او زیاد راحت نیستید، دست او را در دست بگیرید.

از تماس فیزیکی ناخواسته اجتناب کنید؛ اگر مخاطب شما از شما فاصله می گیرد یا دوست ندارد تماس فیزیکی داشته باشید، از این کار اجتناب کنید.

2- حواستان به حالت صورتتان باشد!

زبان بدن (شیوه ارتباط غیرکلامی) و حالت صورتتان باید متناسب با اظهار تاسف شما باشد و بیانگر ناراحتی شما باشد؛ نباید حین دلداری یا همدردی لبخند بزنید.

حالت طبیعی خود را داشته باشید با پیشانی صاف و تماس چشمی و فرم طبیعی دهان بدون لبخند یا اخمی.

3- هدیه بفرستید

برای او هدیه بخرید و بدانید نیازی به دادن هدیه گران قیمت نیست. می توانید یک کارت پستال تهیه کنید و برای او بفرستید و با این طریق ابراز همدردی کنید؛ یا این که یک دسته گل برای او بفرستید.

4- برای تهیه‌ی وعده‌های غذا با اطرافیان هماهنگ کنید

می توانید در شرایط سخت برای دوستتان غذا تهیه کنید؛ با این کار دوستتان تا مدت ها نیازی به تهیه غذا ندارد و راحت می تواند با شرایط سخت کنار بیاید. شاید او عزیزی را از دست داده باشد و شرایط روحی او اجازه تهیه غذا را به او نمی دهد.

می توانید به صورت گروهی این کار را انجام دهید؛ با این کار به او فرصت می دهید تا با مشکل خود کنار بیاید، یا می توانید از سایت های تهیه غذا کمک بگیرید، این سایت ها می توانند سفارش غذا را بگیرند و آن را در روزهای معین تحویل فرد بدهند.

5- ابراز همدردی را ادامه بدهید

در مواردی که فرد با مشکل حادی مانند سوگ مواجه شده است، نیاز است همدردی ادامه پیدا کند.

هر هفته جویا احوال او شوید

6- هر هفته جویای احوال او شوید

فرد با از دست دادن عزیزان یا شغلش برای مدت کوتاهی از حمایت دوستان و اطرافیانش برخوردار می شود. اما پس از مدتی این افراد این مشکل را فراموش می کنند و فرد ممکن است دوباره حالت تنهایی و پریشانی را تجربه کند.

بهتر است هر هفته با او تماس بگیرید تا از حال او مطمئن شوید و بفهمید با شرایط کنار آمده است یا نه. می توانید او را به نوشیدن یک قهوه دعوت کنید؛ سوالاتی مانند این هفته چه کارهایی انجام می دهی را بپرسید، نیازی نیست سوالات آزاردهنده از او بپرسید.

7- شنونده‌ی خوبی باشید

شاید دوست شما فقط نیاز به گوش کردن داشته باشد؛ به او نشان دهید که حاضرید به صحبت های او گوش دهید.

از راهکارهای شنونده خوب بودن:

 • توجه خود را به او می دهید؛ بهتر است تلویزیون را خاموش کنید و چشم از گوشی‌تان بردارید.
 • تماس چشمی با او داشته باشید و با تکان دادن سر یا گفتن جملاتی مانند “عجب”، به او نشان دهید که در حال گوش دادن هستید.
 • به حرفهایش گوش دهید و صحبتش را قطع نکنید.
 • اگر نمی تواند صحبت کند او را تحت فشار نگذارید؛ به او فرصت فکر کردن بدهید.

8- او را قضاوت نکنید

کنار آمدن با شرایط سخت و دشوار برای افراد، متفاوت است؛ بسیاری در غم و اندوه خود می مانند و زمان زیادی طول می کشد تا آن را فراموش کرده و وارد مرحله بعدی زندگی خود شوند.

بسیاری از افراد با دیدن افرادی که در غم و اندوه فرو رفته اند و هنوز از غم های خود گذر نکرده اند، آنها را قضاوت می کنند. شما با او مهربان باشید و به نحوه کنار آمدن او با شرایط فکر نکنید.

9- برای کمک در دسترس باشید

به دوست خود نشان دهید که در کنار او هستید و اگر نیاز به کمک داشت، می تواند روی کمک شما حساب کند.

به تماس های او پاسخ دهید؛ پیام های او را بی جواب نگذارید و برای کمک به او راغب باشید.

برای کمک در دسترس باشید

سخن آخر

دلداری دادن موثر، مهارتی است که هر فردی باید آن را بداند. با داشتن این مهارت، می توانید از افراد آسیب دیده حمایت کنید، این موضوعی بسیار حیاتی است.

برای اطلاع بیشتر و یادگرفتن این مهارت، می توانید با مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید. مشاوران باتجربه این مرکز به شما در کسب این مهارت کمک کرده و به سوالات شما پاسخ می گویند.

شما می توانید برای دریافت مشاوره تلفنی، از سراسر کشور با شماره 9099071985 تماس بگیرید و سوالات خود را در رابطه مسائل گوناگون روانشناسی و تربیت کودک مطرح کرده و به پاسخ آنها دست پیدا کنید.

سوالات متداول

به چند طریق می توان دلداری موثر انجام داد؟

دلداری دادن به صورت شفاهی و غیر شفاهی است.

به چه صورتی می توان دلداری شفاهی انجام داد؟

1- بحث را عوض نکنید، مشکلات او را بپذیرید، سعی نکنید او را نصیحت کنید. 2- روراست باشید، دوستانه صحبت کنید و پای مسائل اعتقادی را وسط نکشید.

دلداری غیرشفاهی چه مواردی را شامل می شود؟

در آغوش کشیدن – هدیه گرفتن – فرستادن غذا برای فرد آسیب دیده و مراقبت از زبان بدن در مواجهه با فرد مصیبت دیده

چگونه می توان همدردی را ادامه داد؟

هر هفته حال او را بپرسید، شنونده خوبی باشید، او را قضاوت نکنید، برای کمک به او در دسترس باشید.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. Kian گفت:

  دوستم آدم درونگراییه. وقتی ی مسئله ای پیش میاد میره تو لاک خودش و حرف نمیزنه. من چجوری باید رفتار کنم جوری ک او حس کنه من همه جوره در کنارشم و از طرف من احساس آرامش بکنه؟

دریافت مشاوره