تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

تنوع طلبی چیست و چه عللی باعث تنوع طلبی می شود؟ + نحوه درمان آن

تنوع طلبی چیست و چه عللی باعث تنوع طلبی می شود؟ + نحوه درمان آن

یکی از مواردی که شاید در افراد بسیاری مشاهده کرده باشید، تنوع طلبی است. یعنی این که افراد هر روز می خواهند لذت جدیدی را تجربه کنند. این تنوع طلبی در صورتی که مدیریت شده و به اندازه باشد، می تواند باعث پیشرفت فرد و زندگی خوب و سالم شود.

اما این ویژگی نیز مانند سایر ویژگی ها، در صورتی که از حد بگذرد، عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت و ممکن است به هوسبازی یا همان تنوع طلبی جنسی، افسردگی و مواردی از این قبیل ختم شود. بنابراین افراد باید با تنوع طلبی، دلایل آن و نحوه درمان آن آشنا شوند تا بتوانند با این مشکل مقابله کنند.

ما در این مقاله تصمیم داریم تا تنوع طلبی را به شما توضیح دهیم. بنابراین در صورتی که تمایل دارید تا تنوع طلبی را در خود درمان کنید، در ادامه این مقاله با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

تنوع طلبی چیست؟

یکی از ویژگی های انسان ها، تنوع طلبی است. تنوع طلبی در پاسخ فرد به نیازهای روانی ایجاد می شود. البته این ویژگی انسان را به سمت نو شدن می کشد و در هر فردی به شکلی متفاوت ظاهر می شود که می توان آن را از روی ظاهر فرد، نحوه صحبت کردن و یا پوشش او تشخیص داد.

در تنوع طلبی هر فرد خواهان تنوع در امور زندگی و یا مسائل اجتماعی خویش است و هر چقدر که جامعه بیشتر به سمت فناوری و تکنولوژی می رود، این مساله نیز اهمیت بیشتری پیدا می کند.

اما در برخی از مواقع این تنوع طلبی باعث بروز مشکلات متعددی می شود. در واقع بسیاری از خیانت ها بین زوجین و یا مشکلات بزرگ زندگی از تنوع طلبی یکی از زوجین و یا هر دو آنها ناشی می شود. بنابراین اگر این ویژگی به درستی مدیریت و کنترل نشود، عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت.

تنوع طلبی به چه صورت خود را نشان می دهد؟

معمولا افراد تنوع طلب دارای ویژگی های زیر هستند:

 • بیش از اندازه و حتی بیشتر از مقدار درآمد خود خرج می کنند.
 • راه های متفاوت و متنوع را امتحان می کنند.
 • حس کنجکاوی زیادی دارند.
 • افراد تنوع طلب با دیگران ناسازگار هستند.
 • این افراد برخی از کارها را که برای آنها لذت ندارد، حتی در صورت ضرورت، باز هم انجام نمی دهند و یا در آنها وقفه ایجاد می کنند.
 • ممکن است این افراد به فردی غیر از همسر خود علاقه مند شوند، که در این صورت با تنوع طلبی جنسی مواجه هستیم.

تنوع طلبی به چه صورت خود را نشان می دهد؟

علل تنوع طلبی در افراد چیست؟

تنوع طلبی در افراد تا جایی باعث پیشرفت و خوشحالی افراد می شود؛ اما اگر این تنوع طلبی بیش از حد باشد و به هوسبازی و یا هزینه های سرسام آور برسد، عواقب بسیار بدی خواهد داشت.

علل این تنوع طلبی در افراد را در ادامه توضیح داده ایم.

1- مشکلات دوران کودکی

معمولا بسیاری از ویژگی ها و خصوصیات افراد از مشکلات دوران کودکی آنها ناشی می شود. اگر در دوران کودکی، کودک محیطی امن و سازگار داشته باشد، با مشکلات خود بهتر کنار خواهد آمد. بنابراین این فرد مهارت های لازم را برای حل چالش ها فرا گرفته و می تواند در موقع لزوم اقدام کند.

در صورتی که در کودکی به نیازهای فرد پاسخ داده نشود، ذهن و روان او آسیب دیده و به شخصی تنوع طلب تبدیل خواهد شد که همواره به دنبال لذت بردن از زندگی می گردد.

2- مشکلات جنسی بین زوجین

تنوع طلبی جنسی بیشتر به دلیل مشکلات روابط جنسی بین زوجین است. همچنین عوامل مختلفی مانند رسانه ها و شبکه های اجتماعی، دست به دست هم می دهند تا انتظارات جنسی افراد را بالا برده و باعث بروز این نوع تنوع طلبی شوند.

3- بی توجهی والدین

طبق نظر کارشناسان یکی از عواملی که باعث بروز تنوع طلبی می شود، بی توجهی والدین به فرزندان است. در سنین نوجوانی، فرزندان به مراقبت و توجه بیشتری نیاز دارند و آسیب های زیادی آنها را تهدید می کند.

بنابراین عدم توجه به آن ها باعث می شود که بین آن ها و والدین فاصله افتاده و احساسات منفی و اضطراب فرزندان بیشتر شود. این مساله باعث افزایش اختلالات روانی و در نهایت بروز عواملی مانند تنوع طلبی خواهد شد.

4- نرسیدن به رویاهای خود

برخی از افراد نمی توانند به دلایل مختلف، به رویاهای خود برسند. بنابراین سرخورده می شوند و چون شرایط مطابق میل آن ها پیش نرفته است، از نظر روانی دچار مشکل شده و دچار اختلالاتی مانند تنوع طلبی می شوند.

5- الگو برداری نامناسب از دوستان

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در تنوع طلبی افراد، الگوپذیری آن ها از دوستان است. این الگوپذیری اشتباه بیشتر در نوجوانان و جوانان مشاهده می شود. این افراد بیشتر رفتار یک گروه یا یک فرد خاص را ملاک خود قرار می دهند و رفتار، نگرش ها و افکار خود را بر اساس آن تغییر می دهند.

به این ترتیب این افراد تمایل دارند تا کسانی را که به نظر آنها نمونه کمالات و صفات خوب هستند، به سمت خود جلب کنند. این افراد برای این که منش و رفتارشان مورد تایید واقع شود، از الگوبرداری استفاده کرده و با الگوبرداری اشتباه در جهت منفی پیش می روند و عواملی مانند تنوع طلبی در آنها ایجاد می شود.

علل تنوع طلبی در افراد چیست؟

نحوه درمان تنوع طلبی به چه صورت می باشد؟

برای مبارزه و درمان تنوع طلبی در خود و اطرافیان، بهتر است که راهکارهای زیر را در پیش گیرید:

 • فعالیت های عادی و روزمره باعث می شوند که شما خسته شوید و همین باعث تنوع طلبی شما شود؛ بنابراین فعالیت های روزمره را با فعالیت ها و کارهای جدید جایگزین کنید. حتی گاهی مدل لباس، مدل خوراکی همیشگی و ظاهر خود را تغییر دهید. بدین ترتیب اطرافیان نیز از دیدن شما خسته نمی شوند.
 • در زمان صحبت با همسر خود از به کار بردن جمله ها و موقعیت های تکراری پرهیز کنید. یعنی جملات خود را تغییر دهید تا برای او تکراری و خسته کننده نباشید.
 • در صورت بروز مشکل با طرف مقابل صحبت کرده و بحث را حل کنید تا این مساله باعث حذف شما نشود.
 • در خیال پردازی ها حد تعادل را رعایت کنید. رویا پردازی های بیش از اندازه شما را از حقیقت ها و واقعیت ها دور می کنند و دسترسی به آن ها سخت است.
 • زمان بی کاری، کارهایی را که باعث لذت می شوند و توانایی آن را دارید، انجام دهید. پرکردن اوقات فراغت باعث تقویت روحیه و شادابی زندگی شما خواهند شد.
 • به دنبال ایده های جدید باشید و خود را با کارهایی مانند ورزش و یا بازی های مهیج سرگرم کنید.
 • به دنبال اضافه کردن علم و تجربه به خود باشید و به اطرافتان توجه کنید.
 • ظاهر خوبی داشته باشید و ارتباطات خود را با دیگران تقویت کنید.
 • در صورتی که تنوع طلبی شما با این موارد کنترل نشد، حتما به روان شناس یا درمانگر مراجعه کنید تا این مشکل را در خود حل کنید.

نحوه درمان تنوع طلبی به چه صورت می باشد؟

سخن آخر

تنوع طلبی یکی از ویژگی ها و خصوصیات هر انسان است. هر کسی اگر مدتی در یک فضا بماند، خسته شده و به فکر حذف و یا تغییر آن محیط خواهد بود؛ اما در برخی از مواقع این تنوع طلبی به حدی زیاد می شود که فرد نمی تواند آن را مهار کند.

این تنوع طلبی می تواند در موارد جنسی باعث ایجاد هوسبازی شود و یا اینکه فرد بیش از درآمد خود برای تنوع طلبی هزینه کند که این مورد نیز باعث مشکلات مالی بسیار زیادی خواهد شد.

فردی که تنوع طلبی بسیار زیادی دارد، در صورتی که به خواسته های خود نرسد، دچار افسردگی و اضطراب خواهد شد. بنابراین این ویژگی فردی باید به اندازه و تحت کنترل باشد.

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با راه های درمان و کنترل تنوع طلبی آشنا کنیم. در صورتی که در مورد تنوع طلبی به راهنمایی و مشاوره بیشتری نیاز داشته باشید، می توانید از کارشناسان ما در موسسه هم اندیشان مشاوره دریافت کنید.

برای ارتباط با روانشناسان موسسه و دریافت مشاوره تلفنی می توانید از سراسر ایران بدون پیش شماره با تلفن 9099071985 تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید.

سوالات متداول

چه چیزهایی باعث تنوع طلبی جنسی می شوند؟

معمولا تنوع طلبی جنسی دلایل مختلفی دارد که از مهم ترین آنها می توان به کم رنگ شدن عشق، ارضای جنسی ناقص، فیلم های نامتعارف، پورنوگرافی و… اشاره کرد.

بهترین راه درمان تنوع طلبی چیست؟

بهترین راه درمان این است که فرد از درمانگر کمک بگیرد تا بتواند این مشکل را ریشه یابی کرده و تحت کنترل درآورد.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره