تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

اصول و پایه های زندگی مشترک موفق چیست؟

اصول و پایه های زندگی مشترک موفق چیست؟

همه افراد در آستانه شروع زندگی مشترک، دغدغه این را دارند که آیا می توانند یک زندگی مشترک موفق داشته باشند؟ در واقع همه افراد باید بدانند که دیگر فرد قبلی با مسئولیت های محدود نیستند!

افرادی که وارد زندگی مشترک می شوند، در قبال شریک زندگی خود وظیفه هایی دارند. فرد باید بداند که مسئولیت هایش بیشتر شده و برای تداوم و موفقیت زندگی مشترک خود، باید اقداماتی را انجام دهند.

ما در این مقاله سعی داریم تا اصول و پایه های زندگی مشترک موفق را به شما توضیح دهیم؛ بنابراین توصیه می کنیم که در ادامه این مقاله با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

اهمیت داشتن زندگی مشترک موفق

رضایت زناشویی، یکی از عوامل مهم و بسیار موثر در سلامت روان زنان و مردان جامعه است. طبق بررسی های انجام شده، اختلالات روان شناختی مانند افسردگی در کسانی که زندگی مشترک موفق ندارند، بیشتر است.

همچنین کسانی که در زندگی مشترک مشکلات زیادی دارند، در تربیت فرزندان با چالش های زیادی روبرو شده و فرزندان نیز از نظر عاطفی و رفتاری با مشکلات زیادی روبرو خواهند شد. بنابراین زندگی مشترک موفق یکی از نیازهای همه افراد جامعه است.

اهمیت داشتن زندگی مشترک موفق

آشنایی با اصول و پایه های زندگی مشترک موفق

زوج های جوانی که به تازگی زندگی مشترک خود را آغاز کرده اند، برای موفقیت در زندگی مشترک خود، باید به برخی موارد مهم توجه نمایند. این موارد را در ادامه مطلب مورد بررسی قرار می دهیم.

1- اولویت با زندگی مشترک باشد

بعد از ازدواج، مسئولیت های افراد افزایش یافته و تعهدات هر فرد تغییر می کند. بنابراین افراد باید زندگی مشترک خود را در اولویت قرار دهند. هر فرد باید بداند که مسئولیت زندگی مشترک بیشتر از دوران مجردی و خانه پدر و مادر است.

هر کدام از زوجین در قبال همسر خود تعهداتی دارد که باید به بهترین شکل آنها را انجام دهد. بنابراین در تصمیمات باید با یکدیگر مشورت کرده و در همه اتفاقات و رویدادهای زندگی در کنار هم باشند.

2- احترام به همسر

زوجین باید یاد بگیرند که در زندگی مشترک به یکدیگر احترام بگذارند. این احترام به همسر، شامل احترام کلامی و شخصیتی است.

همچنین باید به نظرات همسر، خانواده او و… نیز احترام گذاشته شود. حتی اگر در زندگی مشترک مخالف نظر همسرتان باشید، باید با احترام نظر او را بررسی کرده و دلایل مخالفت خود را بازگو کنید.

افرادی که در زندگی مشترک به همسر خود احترام نمی گذارند، زندگی خوبی با همسر خود نخواهند داشت.

عذرخواهی از همسر در مواقع ارتکاب به اشتباه

3- عذرخواهی از همسر در مواقع ارتکاب به اشتباه

مرد و زن فرقی ندارد، هر گاه یکی از زوجین مرتکب اشتباهی شد، باید شهامت این را داشته باشد که از همسر خود عذرخواهی کند. در واقع کتمان کردن اشتباه یا دفاع بیهوده از خود، مشکل ساز خواهد شد.

در زمان عذرخواهی و ابراز پشیمانی، به همسر خود ثابت می کنید که برای او ارزش قائل هستید و او برای شما مهم و عزیز است.

همچنین این مسئله در خانواده جا می افتد که اشتباه غیر عمد، یک امر طبیعی است و هر شخصی می تواند مرتکب این اشتباه شود. بنابراین هر کسی که ناخواسته اشتباهی مرا مرتکب شد، راه جبران و عذرخواهی برای او باز است و بخشیده خواهد شد.

4- کنترل خشم و عصبانیت

در زندگی‌های مشترک بسیار موفق نیز بحث یا اختلاف نظرهای زیادی اتفاق می افتد. بنابراین اصلا فکر نکنید که با کوچک ترین اختلاف نظر، یک شکست خورده هستید.

در همه زندگی ها، اختلاف نظر وجود دارد؛ اما افرادی که اقدام به کنترل خشم و عصبانیت خود می کنند، زندگی موفقی دارند.

در صورتی که زوجین با خشونت، پرخاش و توهین با یکدیگر برخورد کنند، این خشم و عصبانیت تاثیرات بسیار بدی در زندگی مشترک آنها خواهد گذاشت. بنابراین زوجین باید سعی کنند که در کمال آرامش و خونسردی اختلاف نظرها و بحث ها را تمام کنند.

شناخت همسر

5- شناخت همسر

زوجین باید با اخلاق و روحیات همسر خود آشنا باشند، تا بتوانند در شرایط و موقعیت های مختلف، بهترین رفتار را از خود نشان دهند. بدین ترتیب از اختلافات و جر و بحث ها که در دیگر خانواده ها وجود دارد، در این خانواده وجود نخواهد داشت و یا اینکه میزان آن بسیار کمتر خواهد بود.

6- عدم قضاوت های اشتباه و تصمیم های عجولانه

در زندگی مشترک، باید طرفین به حرفهایی که می زنند، بسیار فکر کنند؛ زیرا این حرف ها و رفتارها در ذهن خانواده باقی خواهند ماند. بنابراین در هر قضاوت و تصمیمی باید همه جوانب بررسی شوند.

گاهی قضاوت اشتباه و یا یک تصمیم عجولانه باعث دل شکستگی طرف مقابل می شود و ممکن است آن فرد هیچ گاه همسر خود را نبخشد. بنابراین برای داشتن یک زندگی مشترک موفق، باید از هر قضاوت و تصمیم عجولانه ای پرهیز کرد.

7- پذیرش همسر همان طور که هست

زوجین باید به یکدیگر این اطمینان را بدهند که همدیگر را همان طور که هستند، می پذیرند. در واقع پذیرش همسر با تمام نقاط ضعف و قوت، یکی از پایه های اصلی در زندگی مشترک موفق است.

بنابراین همسران نباید یکدیگر را مورد انتقاد و سرزنش قرار دهند. با ایراد گرفتن های پی در پی، اعتماد به نفس و احساسات همسر جریحه دار خواهد شد. بنابراین همسر خود را همان طور که هست، بپذیرید و سعی نکنید که او را تغییر دهید.

او فردی است که شما خودتان انتخاب کرده اید. اگر کسی بخواهد همسر خود را تغییر دهد، به مرور این تغییرات زندگی را تحت تاثیر قرار داده و مشکلات زیادی را به وجود خواهد آورد.

پذیرش همسر همان طور که هست

سخن آخر

زندگی مشترک موفق، یکی از نیازهای بسیار مهم هر فردی است.

همه افرادی که به ازدواج فکر می کنند، دوست دارند که یک زندگی موفق و سالم داشته باشند؛ اما در این میان برخی از عوامل دست به دست هم می دهند تا برخی از افراد زندگی مشترک موفقی نداشته باشند.

ما در این مقاله سعی کردیم تا پایه و اصول زندگی مشترک موفق را به شما توضیح دهیم. در صورتی که در این زمینه به مشاوره و راهنمایی بیشتری نیاز داشته باشید، توصیه می کنیم که حتما با کارشناسان ما در هم اندیشان در ارتباط باشید.

برای مشاوره تلفنی با هم اندیشان از سراسر کشور با شماره 909907985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا بحث نکردن زوجین باعث ایجاد زندگی مشترک موفق می شود؟

خیر؛ زوجین باید با یکدیگر وارد بحث شده و در کمال آرامش به حرف ها و دغدغه های همدیگر گوش دهند. اگر زن و مردی هیچ گاه مشکلاتشان را بازگو نکنند، این مشکلات روی هم تلنبار شده و عواقب جبران ناپذیری به بار خواهد آورد. بنابراین حتی در خانواده های موفق نیز، بحث و گفتگو پیرامون مشکلات وجود دارد.

چرا باید زوجین به پای هم پیر شدن را بیاموزند؟

یکی از مواردی که در زندگی مشترک بسیار اهمیت دارد، آموزش به پای هم پیر شدن است. زمانی که افراد سال های طولانی با هم زندگی می کنند، شاهد تغییرات زیادی در همسر خود می شوند. برخی از این تغییرات طبیعی هستند و برخی غیر طبیعی. همسران باید این تغییرات غیرطبیعی را شناسایی کرده و با آرامش با همسر خود در این مورد صحبت کنند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره