تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

ابراز عشق در خانواده و راه های آن

ابراز عشق در خانواده و راه های آن

یکی از مهمترین اصولی که باعث موفقیت یک خانواده می شود، ابراز عشق میان افراد آن است. در خانواده های موفق ابراز عشق و علاقه به صورت مستمر و در اشکال مختلف انجام می شود.

ابراز عشق نقش زیادی بالابردن کیفیت روابط خانوادگی دارد. از شما دعوت می کنیم در ادامه مقاله با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید تا به بررسی راه های ابراز عشق و علاقه در خانواده بپردازیم.

چند نوع عشق در خانواده وجود دارد؟

وقتی در مورد عشق در خانواده صحبت می کنیم، باید تمام ابعاد آن را در نظر بگیریم که شامل موارد زیر می شود:

  • عشق میان زوجین
  • عشق و محبت میان فرزندان
  • عشق میان فرزندان و والدین

رابطه عاطفی بین زوجین

رابطه عاطفی زوجین، ابعاد رمانتیکی را دارد. زوجین همدیگر را انتخاب می کنند و پیوند زناشویی بین آن ها شکل می گیرد، در طول زمان به هم متعهد می شوند و این ارتباط و با هم بودن، سبب رشد آن ها می شود.

زوجین قبل از هر چیز باید به رابطه با هم ارزش قائل شوند، عدم توجه به رابطه و نداشتن تعامل خوب، رفته رفته رابطه را سرد کرده و منجر به طلاق عاطفی می شود.

با توجه به این که والدین الگویی برای فرزندان هستند، فرزندان این خانواده ها در تعامل با هم، به مشکلات زیادی برخورد می کنند و در آینده دچار مشکلات ارتباطی زیادی می شوند.

ارتباط بین فرزندان

ارتباط بین فرزندان، تا حد زیادی به ارتباط والدین آن ها مرتبط است؛ چرا که والدین، الگوی فرزندان هستند. اگر ارتباط والدین با هم درست باشد، فرزندان نیز این را یاد گرفته و با هم ارتباط خوبی برقرار می کنند.

علاوه بر آن اگر والدین مهارت فرزند پروری را بلد باشند و نسبت به فرزندان خود عدالت را رعایت کنند، آن ها رابطه خوبی با هم خواهند داشت.

عشق میان فرزندان و پدر و مادر

خانواده، اولین و مهمترین جایی است که شخصیت فرد در آن شکل می گیرد. افرادی که عشق بی قید و شرط را از طرف خانواده دریافت نمی کنند، به این علت که الگوی مناسب در آن ها شکل نمی گیرد، در روابط آینده نیز دچار مشکل می شوند.

کیفیت رابطه والدین و فرزندان، چگونگی رابطه او با افراد دیگر به خصوص با همسرش را تعیین می کند.

چند نوع عشق در خانواده وجود دارد؟

چرا باید مهارت عشق ورزی را بلد باشیم؟

عشق ورزی نیز مانند هر کار دیگری نیاز به مهارت دارد و هر مهارتی با دانش و تمرین بدست می آید. شما می توانید شیوه های مختلف عشق ورزی را نیز تمرین کنید.

گری چاپمن (Gary Chapman)، نویسنده کتاب 5 زبان عشق، می گوید:

انسان ها به 5 نوع مختلف به هم ابراز محبت می کنند:

  1. کلمات تایید آمیز
  2. وقت گذراندن
  3. هدیه خریدن
  4. خدمت کردن
  5. تماس فیزیکی

انسان ها به همه این 5 نوع ابراز عشق نیاز دارند. در هر فردی نیاز به یکی بیشتر از سایر انواع عشق ورزی است که به آن زبان اصلی عشق در آن فرد می گوییم.

ما انسان ها نیاز داریم به طور مستمر محبت ببینیم تا مخزن عشق یا همان ذخیره عشق در وجودمان پر شود. نداشتن مهارت عشق ورزی باعث می شود فرد از فرصت محبت کردن و مورد محبت واقع شدن توسط عزیزانشان بی بهره بمانند.

چرا باید مهارت عشق ورزی را بلد باشیم؟

انواع روش ها برای افزایش عشق ورزی در میان افراد خانواده

ابراز عشق، نیازمند آگاهی، مهارت و تمرین است. در ادامه روش هایی را معرفی می کنیم که به این روش ها به بالا بردن کیفیت ارتباط میان اعضای خانواده و افزایش عشق ورزی کمک می کند.

1- عشق ورزی را عادت خود کنید

افراد یک خانواده باید به صورت منظم به همدیگر عشق بورزند و مخزن عشق یکدیگر را پر کنند.

بسیار دیده می شود که فرزندان به خصوص نوجوانان و جوانان در کودکی مورد توجه و محبت والدین خود قرار می گیرند، اما به محض بزرگ شدن پدر و مادر با تصور این که او دیگر بزرگ شده است، او را بی نیاز از محبت می پندارند و یا با روش هایی که مخصوص کودکان است، او را مورد محبت قرار می دهند که چندان به مذاق آنان خوش نمی آید.

همچنین بسیاری از زوجین تصور می کنند ابراز عشق و علاقه فقط مخصوص دوران نامزدی است و به مرور زمان این ابراز علاقه به فراموشی سپرده می شود.

یا برای نمونه ای دیگر، فرزندان پدر و مادر خود را بی نیاز از محبت می دانند در صورتی که این طرز فکر درست نیست. محبت و عشق ورزی باید به صورت مستمر و در تمام عمر فرد باشد.

بهتر است بدانید هر یک از افراد خانواده شما از چه کارهایی خوششان می آید و زبان اصلی عشق او را پیدا کنید و آن جور که او دوست دارد با او رفتار کنید تا متوجه محبت شما شود.

2- خوب گوش کردن را تمرین کنید

گوش کردن، تفاوت زیادی با شنیدن دارد. گوش کردن یک مهارت است. در گوش کردن ما به طرف مقابل احترام می گذاریم، به سخنان او گوش می دهیم و سعی می کنیم احساسات او را درک کنیم.

کودکانی که این مهارت را یاد گرفته اند، روابط موفق تری را تجربه می کنند. برای ابراز محبت به افراد خانواده باید گوش بدهیم و احساسات او را درک کنیم.

انواع روش ها برای افزایش عشق ورزی در میان افراد خانواده

3- به صورت کلامی ابراز محبت کنید

بسیاری از افراد نمی توانند به صورت کلامی ابراز محبت کنند. به زبان آوردن جمله دوستت دارم یا تحسین به موقع دیگر افراد خانواده برای آن ها بسیار سخت است.

مادری را تصور کنید که که فرزند خود را که کار اشتباهی انجام داده به راحتی سرزنش می کند. او می تواند از کلمات برای تخریب او استفاده کنند، اما تحسین به موقع او را بلد نیست.

تشکر کردن را هرگز فراموش نکنید؛ تشکر در قبال کارهایی که بقیه اعضای خانواده برای شما انجام می دهد، محبت آن ها را نسبت به شما صدچندان می کند.

ابراز محبت کلامی را تمرین کنید و به همسر یا فرزندان خود بگویید که چه اندازه برای شما ارزشمند هستند. جملاتی که به کار می برید تاثیر زیادی در فرد مقابل دارد و مخزن عشق او را پر می کند.

4- برای هم زمان بگذارید

سپری کردن زمان با هم علاوه بر این که نوعی ابراز عشق به حساب می آید، باعث افزایش صمیمیت نیز می شود. می توانید زمانی را تعیین کنید و با هم به گردش بروید.

زمان گذاشتن برای هم، یکی از قدرتمندترین راه های ابراز عشق به همدیگر است؛ چرا که فرد به احترام نفر مقابل، وقت خود را خالی کرده و به صحبت با او می پردازد.

5- ابراز محبت فیزیکی

بغل کردن، بوسیدن و نوازش افرادی که دوست دارید، می تواند احساس عشق شما را به آن ها منتقل کند.

6- شوخ طبع باشید

شوخی نیز یکی از راه های ابراز علاقه و صمیمیت است؛ اما همیشه اصل احترام را در شوخی های خود رعایت کنید. چه این فرد همسر شما باشد چه والدین شما، همیشه هنگام شوخی حریم ها را رعایت کنید و احترام را فدای صمیمیت نکنید.

7- پذیرش

پذیرش به این معنا است که شما فرد مقابل را همان طور که هست دوست داشته باشید؛ با خوبی ها و کاستی هایش او را بپذیرید و دوست داشته باشید. پذیرش بالاترین درجه عشق به شمار می رود.

پذیرش بالاترین درجه عشق

در پایان

خانواده، سرمایه انسان است و باید با مراقبت از آن و ابراز عشق، قدر آنها را بدانید و برای بالابردن کیفیت ارتباط با سایر اعضای بکوشید. این مهم نیازمند آموزش و مهارت است. مشورت با یک روانشناس بسیار به شما کمک می کند تا این مهارت ها را بیاموزید.

اگر می خواهید مهارت های عشق ورزی را بیاموزید و کیفیت روابط را بین افراد خانواده بیشتر کنید، با مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید. مشاوران باتجربه این مرکز به شما در شناسایی مشکلات و حل آن ها کمک کرده و کیفیت روابط شما را بالا می برند.

برای دریافت مشاوره تلفنی، با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

با چه روش هایی، عشق ورزی بین افراد خانواده را می توان افزایش داد؟

پذیرش هم با تمام خوبی ها و نقص ها – ابراز محبت کلامی – زمان گذاشتن برای هم – خریدن هدیه و… .

چرا به یادگیری مهارت عشق ورزی نیاز داریم؟

نداشتن این مهارت باعث می شود فرد از فرصت محبت کردن و مورد محبت واقع شدن توسط عزیزانشان بی بهره بمانند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره