تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

سکس تراپی چیست و چه تاثیری بر روابط زناشویی دارد؟

سکس تراپی چیست و چه تاثیری بر روابط زناشویی دارد؟

سلامت جنسی، یکی از مسائل ضروری در کنار سلامت روحی و جسمی است. اگر شما در زندگی زناشویی اتان مشکلات جنسی را تجربه می کنید، احتمالا آخرین چیزی که انتظار دارید صحبت کردن درباره آن است.

اگر شرم و حیا باعث شده است که شما از صحبت کردن درباره مسائل جنسی خودداری کنید، بهتر است بدانید که 43 درصد از خانم‌ها و 32 درصد از مردان درجات مختلفی را از مشکلات جنسی گزارش کرده‌اند.

سکس تراپی به این دلیل طراحی شده است تا این مشکلات را بررسی کند و به حل کردن آنها کمک کند.

از شما دعوت می‌کنیم در ادامه این مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید تا به بررسی سکس تراپی و تاثیرات آن بر روابط زناشویی بپردازیم.

مشاوره با یک سکس تراپیست درباره کم بودن میل جنسی و سایر مشکلات جنسی

فرقی نمی کند که با یک مشاور روانشناس و یا مشاور ازدواج درباره مسائل جنسی صحبت می‌کنید؛ سکس تراپ می تواند در طیف وسیعی از مشکلات جسمی و روحی کمک بکند.

باید بدانید که مسائل جنسی تاثیر مستقیمی بر روی عملکرد روحی و جسمی شما دارد.

یک سکس تراپ می‌تواند به شما در مشکلاتی مانند موارد زیر کمک کند:

 • کم بودن میل جنسی
 • مشکلات عملکردی
 • درمان به عوارض ناشی از تجاوز
 • مشکل زود انزالی

سکس تراپ می‌تواند با ایجاد یک محیط حمایتی و آموزشی به حل مشکلات روابط زناشویی بپردازد. اما سوال اصلی اینجاست که در جلسات سکس تراپی چه می‌گذرد و سکس تراپ چطور به ما کمک می‌کند؟

مشاوره با یک سکس تراپیست درباره کم بودن میل جنسی و سایر مشکلات جنسی

سکس تراپی چیست و چطور به ما کمک می کند؟

سکس تراپی تفاوت چندانی با انواع دیگر تراپی‌ها ندارد؛ چیز عجیب و غریبی وجود ندارد و قرار نیست که با روند خیلی خاصی روبه رو شوید.

به گفته یک سکس تراپیست:

“سکس تراپی نوعی از روان درمانی است که به مشکلات جسمی نیز کمک می کند. وقتی که یک زوج با مشکلات جنسی به ما مراجعه می‌کنند، ما سعی می کنیم که بفهمیم هر کدام از زوجین به چه طریقی با این مشکل سر و کار دارند. رفتار آنها را بررسی می‌کنیم و سعی می کنیم که راه حلی را برای آن در نظر بگیریم.”

در جلسات سکس تراپی چه اتفاقی می افتد؟

در جلسات سکس تراپی، سکس تراپ سعی می‌کند که با کار کردن بر روی احساسات و عواطف شما به حل مشکلات بپردازد. در اصل در جلسات اولیه سکس تراپی سعی می‌شود که مشکل اصلی شما به طور دقیق مشخص شود.

به طور مثال اگر شما مشکلات عملکردی داشته باشید، او سعی می‌کند که بفهمد ریشه این مشکل مسائل احساسی است یا مشکلات جسمی. اگر مشکل جسمی باشد و به نوعی با هورمون های شما درگیر باشد، او شما را به یک دکتر اورولوژیست ارجاع می‌دهد.

دکتر اورولوژیست با تجویز دارو به حل این مشکل می‌پردازد؛ ولی اگر مشکل روانی باشد، سعی می‌کند تا با مشخص کردن دلیل به حل مشکل بپردازد. به طور مثال فرض کنید که شخصی به دلیل استرس زیاد نمی‌تواند عملکرد خوبی در حین رابطه جنسی داشته باشد.

سکس تراپ به اینگونه عمل خواهد کرد:

 • با استفاده از روش‌هایی سعی می‌کند که استرس و اضطراب شما را کنترل کند.
 • به شما یاد می‌دهد که چگونه درباره استرس اتان با همسرتان صحبت کنید و از او نیز در حل این مشکل کمک بگیرید.
 • به شما یاد می‌دهید که درباره خواسته‌هایتان در مسائل جنسی با یکدیگر گفتگو موثر داشته باشید.

بدین طریق بر روی مشکل استرس شما کار می‌کند تا بتوانید عملکرد بهتری در روابط زناشویی داشته باشید.

چه موقع باید به سکس تراپ مراجعه کنیم؟

سکس تراپی در شرایط مختلفی پیشنهاد می‌شود. در ادامه تعدادی از این موارد را برای شما آورده‌ایم.

تعارضات شخصی ای که برای فرد اتفاق افتاده است

این مورد شامل ضربه و یا تجاوز می‌شود. در این مورد توصیه می‌شود که شخص چند جلسه ای را به صورت فردی به یک سکس تراپ مراجعه کند. بعد از حاصل شدن بهبودی نسبی، می‌توان ادامه جلسات را همراه با همسرش بگذراند.

مشکلات درون رابطه زناشویی

مشکلات درون رابطه زناشویی

ساده‌ترین مثالی که می‌توان برای این مشکل زد، بی‌حوصلگی جنسی است. گاهی اوقات هر دو نفر و یا یکی از زوجین تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارند. در این مورد بهتر است در ابتدا به صورت فردی به کلینیک سکس تراپی مراجعه کنید.

در این جلسات ابتدا نگرانی های شما بررسی می‌شود و سپس می‌توانید با همسرتان ادامه جلسات را طی کنید.

رفتار جنسی اجباری (compulsive sexual behavior)

رفتار جنسی اجباری، نوعی اجبار در برقراری رابطه جنسی می‌گویند. به طور واضح می‌توان گفت شخصی که بدون رضایت به رابطه جنسی تن می‌دهد، دچار این مشکل است.

این موضوع می‌تواند با احساس گناه، شرم و یا ترس باشد. در این مورد هم بهتر است که به صورت تنهایی به سکس تراپ مراجعه شود. بعد از بهبود، درباره این احساسات می‌توان این موضوع را با همسر نیز در میان گذاشت و در ادامه نیز از او برای درمان کمک گرفت.

مشکلات جنسی در روابط زناشویی

این دسته از مشکلات شامل زود انزالی، عدم برقراری رابطه کلامی، عدم وجود احساست عمیق در حین سکس و غیره می‌شود.

اما شما باید به یک نکته توجه داشته باشید، هیچکس نمی‌تواند همسرش را بخاطر مشکلات جنسی سرزنش کند. بلکه باید با یکدیگر همکاری کنند تا بتوانند کیفیت بیشتری را در رابطه جنسی تجربه کنند.

بیماری های مقاربتی

البته که سکس تراپ نمی‌تواند بیماری های مقاربتی شما را درمان کند. اما او می‌تواند به شما کمک کند که چطور این مسئله را برای همسر خود بیان کنید.

شما یاد میگیرید چگونه تمرکز کنید

در سکس تراپی، شما یاد می‌گیرید چگونه تمرکز کنید!

یکی از مهم‌ترین مشکلات زوجین و به خصوص مردها در حین رابطه جنسی، پرت شدن حواسشان است.

مشکلات زندگی کم نیست و ممکن است شما را نگران کند. مواردی مانند قسط، خرید خانه، مشکلات خانوادگی، مشکلات محل کار و…. همگی مواردی هستند که می‌توانند ذهن شما را درگیری کنند.

سکس تراپ به شما کمک می‌کند که چطور بتوانید بر روی رابطه جنسی خود تمرکز کنید. او با تمرینات ذهنی که می‌دهد، به شما کمک می‌کند تا بتوانید تمامی افکار منفی را در حین سکس کنار بگذارید و فقط از رابطه زناشویی خود لذت ببرید.

سکس تراپی به صورت انفرادی در مقابل سکس تراپی به صورت زوج

سکس تراپی می‌تواند به هر دو صورت فردی و زوجی موثر باشد.

هر کدام از این روش‌ها مزایای خاص خودش را دارد؛ اما به طور کلی بهتر است که جلسات سکس تراپی در ابتدا به صورت انفرادی برگزار شود. زیرا بسیاری از مشکلات جنسی در مرحله اول ریشه در مشکلات شخصی دارد.

اما در نهایت سکس تراپ‌ها ترجیح می‌دهند بعد از گذراندن مرحله شخصی به صورت دو نفره به حل مشکلات بپردازند. بنابراین نمی‌توان فقط به صورت فردی یا زوجی پیش رفت. بلکه باید ترکیبی از این دو روش باشد.

سکس تراپی چطور می‌تواند به رابطه من کمک کند؟

سکس تراپی می‌تواند از راه های مختلفی به رابطه یک زوج کمک کند، مثلا:

 • می‌تواند ارتباط احساسی و جنسی را بین زوجین تقویت کند.
 •  کیفیت رابطه جنسی را تقویت کرده و مشکل کم بودن میل جنسی را حل می کند.
 • به درک نیازهای طرفین در رابطه جنسی و برطرف کردن آنها کمک می‌کند.
 • کمک می‌کند تا شما بتوانید فانتزی های رابطه جنسی اتان را با شریک زندگی‌تان تجربه کنید.

کمک گرفتن از سکس تراپیست

کمک گرفتن از سکس تراپیست

خوب است بدانید دلیل جدایی بسیاری از رابطه‌ها، مشکلات جنسی است. وقتی که زوجین درکی از نیازهای جنسی یکدیگر ندارند، کم کم از رابطه با یکدیگر سرد می‌شوند. این سردی می‌تواند قسمت های دیگر رابطه‌شان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

بنابراین مهم است که شما بتوانید رابطه خوبی با همسرتان در اتاق خواب داشته باشید. سکس تراپ به شما کمک می‌کند تا با درک درست از نیازهای همسرتان بتوانید به خوبی او را ارضا کنید.

وقتی که مشکلات جنسیتان حل شد، متوجه می‌شوید که به طور کلی رابطه شادتری خواهید داشت.

در پایان

زندگی جنسی سالم برای انسان‌ها ضروری است و بخش های مختلفی از زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد.

افرادی که زندگی جنسی سالمی دارند، سلامتی جسمانی آنها در سطح بالایی قرار دارد. آنها قلبی سالمتر، فشارخون کمتر و استرس پایینی دارند.

اگر به هر دلیلی مشکلی در مورد رابطه جنسی برای شما پیش بیاید، سکس تراپیست می تواند به شما کمک کند. او با روش‌هایی می تواند استرس شما را کنترل کرده و به شما کمک کند با حل این مسائل زندگی جنسی خوبی داشته باشید.

اگر در مورد سکس تراپی سوالاتی دارید، می‌توانید با روانشناسان مرکز مشاوره هم اندیشان مطرح کنید و به جواب سوالات خود دست پیدا کنید. برای دریافت مشاوره تلفنی می توانید از سراسر کشور با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا سکس تراپ دارو تجویز می‌کند؟

خیر. تجویز دارو فقط به عهده پزشک متخصص است و سکس تراپ با استفاده از روش های درمانی دیگر به بهبود رابطه شما کمک می‌کند.

سکس تراپ در چه مواردی به ما کمک می‌کند؟

مواردی نظیر زود انزالی، مشکلات عملکردی، اضطراب در حین سکس، سابقه تجاوز و یا موارد این چنینی با استفاده از سکس تراپی قابل درمان است.

در چه موقع باید به سکس تراپ مراجعه کنیم؟

در صورتی که احساس می‌کنید نیاز شما از طریق رابطه جنسی برطرف نمی‌شود. زمانی که احساس می‌کنید مشکلات جنسی دارد به بقیه زوایای رابطه شما ضربه میزند. زمانی که احساس می‌کنید مشکلات شخصی ای درباره مسائل جنسی دارید.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره