تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

رضایت زناشویی چیست؟ + عوامل موثر در رضایت زناشویی

رضایت زناشویی چیست؟ + عوامل موثر در رضایت زناشویی

بسیاری از افراد با شنیدن رضایت زناشویی به یاد رضایت از رابطه جنسی می افتند؛ در حالی که رضایت زناشویی مفهوم کلی تر از رابطه جنسی داشته و طیف وسیعی از عوامل را در بر می گیرد، که شامل رضایت از ازدواج می شود.

در این مقاله رضایت زناشویی را تعریف کرده و عوامل تاثیرگذار در آن را بررسی خواهیم کرد و در نهایت راه هایی برای افزایش آن پیشنهاد می کنیم. لطفا در ادامه مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

رضایت زناشویی چیست؟

رضایت زناشویی، به معنای این است که زوجین ارتباطی دوستانه دارند که در عین عشق و محبت بین آنها تفاهم و همدلی و منطق جریان دارد.

در زوج هایی که رضایت زناشویی دارند، زن و مرد نیازهای مادی، معنوی و عاطفی همدیگر را برآورده می کنند. در رابطه هایی که زن و مرد در رابطه خوشحالند، این شادی و رضایت به برآورده شدن خواسته ها و نیازها مربوط است.

در یک کلام رضایت زناشویی رضایت طرفین از ازدواج با هم و بودن در کنار هم معنا می شود.

چرا رضایت زناشویی مهم است؟

رضایت زناشویی، از جمله عواملی است نقش مهمی در بالا بردن سلامت روانی ایفا می کند. رضایت زناشویی برای ادامه زندگی مشترک بسیار حیاتی است، که با برآورده شدن نیازها سلامت روان و عاطفی و جسمی تامین می شود.

با افزایش رضایت زناشویی زوجین همدلی، تعهد و احترام بیشتری را حس خواهند کرد و زندگی آنها با دوام تر خواهد بود. همچنین در مواجهه با مشکلات، تاب آوری بیشتری داشته و می توانند هدف های مشترک را به خوبی به سرانجام برسانند.

با کم شدن رضایت زناشویی، زندگی مشترک در خطر طلاق عاطفی یا جدایی قرار می گیرد که اگر برای آن چاره ای اندیشیده نشود، می توانند در زندگی مجال بروز پیدا می کنند.

چرا رضایت زناشویی مهم است؟

نشانه های وجود رضایت زناشویی

اگر مواردی را که در ادامه مطلب بیان خواهیم کرد، در زندگی شما به چشم می خورد، شما رضایت زناشویی زیادی دارید.

1- پذیرش بالا

پذیرش یعنی زن و شوهر همدیگر را با تمامی خصوصیات بپذیرند؛ این که نخواهند طرف مقابل را مطابق میلشان تغییر دهند.

وقتی فردی دائم در تلاش است همسرش را تغییر دهد، تنش در زندگی افزایش پیدا می کند و اعتماد به نفس طرف مقابل تخریب می شود.

2- تعهد کافی

از عواملی که در رضایت زناشویی موثر است  تعهد است. وقتی زوجین با وجود تمامی مشکلات در کنار هم مانده از هم حمایت می کنند و آن را از میان بر می دارند. رضایت زناشویی افزایش می یابد.

3- عشق و علاقه تلاش برای افزایش

بسیاری از زوجین پس از شروع زندگی تمام وقت خود را به روزمرگی ها اختصاص می دهند. آنها  آنقدر درگیر کار یا تربیت فرزندان می شوند، که نمی توانند زمانی را با هم بگذرانند.

تلاش برای تداوم عشق یک هنر است که رضایت زندگی را به ارمغان می آورد.

هنگامی که زن و شوهر به رابطه خود اهمیت می دهند، نسبت به احساسات هم حساس هستند و برای خوشحالی طرف مقابل و درک و شناخت او تلاش می کنند. این باعث می شود روز به روز به هم نزدیک شوند که به خودی خود رضایت زناشویی را بالا می برد.

اگر حس می کنید در این قسمت از زندگی خود دچار مشکل شده اید و به لحاظ عاطفی از همسر خود فاصله گرفته اید، زوج درمانی می تواند به شما کمک کند تا رابطه خود را بازسازی کنید.

4- همدلی

همدلی در یک رابطه اهمیت زیادی دارد، این که خود را جای همسرتان بگذارید و از نگاه او به قضیه نگاه کنید و دغدغه های او را درک کنید، بسیار مهم است.

وقتی همسرتان ببیند که از جانب شما درک می شود و شما به عواطف و احساساتش اهمیت می دهید نسبت به زندگی دلگرم تر شده و از زندگی خود رضایت بیشتری را تجربه می کنند.

5- داشتن دیدگاه حل مسئله در مواجهه با مسائل

وقتی در مواجهه با مشکلات و چالش های زندگی مهارت حل مسئله بدانید، شما یک برنده واقعی هستید. شما با مدیریت احساسات و غرق نشدن در افکار منفی این فرصت را به خود می دهید که مسئله را از زاویه ای بررسی کنید و راحت تر به راه حل دست پیدا کنید.

برعکس اگر این مهارت در شما ضعیف باشد، یک مسئله کوچک به بحران تبدیل می شود و رضایت زناشویی را کم می کند.

نشانه های وجود رضایت زناشویی

چه عواملی در رضایت زناشویی موثر است؟

عوامل موثر بر رضایت زناشویی، به سه دسته تقسیم می شود، که عبارتند از:

 1. عوامل فردی
 2. ارتباطی
 3. عوامل محیطی

در ادامه به بررسی هر کدام از این عوامل می پردازیم.

1- عوامل فردی

مهمترین این عوامل شامل موارد زیر است:

 • شخصیت فرد

ویژگی های شخصیتی و عادات افراد سهم بزرگی در رضایت زناشویی دارد افرادی که عادات بد زیادی دارند، ناسازگاری های بسیاری را در زندگی با همسر خود تجربه می کنند.

 • سلامتی روان

افرادی که به لحاظ روانی سالم هستند، ارتباط بهتری را با همسر خود برقرار می کنند. آنها در ایجاد صمیمیت و سازگاری بسیار خوب عمل می کنند.

 • ویژگی های جسمانی

این عامل به صورت داشتن اعتماد به نفس در مورد ظاهرش، خود را نشان می دهد.

2- عوامل ارتباطی

عوامل ارتباطی عبارتند از:

 • مهارت های ارتباطی

مهارت هایی از قبیل ارتباط موثر، مهارت همدلی و… نقش مهمی در رضایت زناشویی دارد. زوج های که این مهارت ها را به خوبی می دانند، ارتباط با کیفیتی را با هم دارند؛ به راحتی می توانند با هم صحبت کنند؛ به همدیگر ابراز عشق کنند و مسائل را به راحتی حل کنند.

 • رابطه جنسی خوب

رابطه جنسی از ارکان مهم یک رابطه است. وقتی زوجین به راحتی می توانند در مورد نیازهای جنسی خود صحبت کنند، می توانند به برآورده شدن آنها در رابطه از سوی طرف مقابل امید داشته باشند، که این به خودی خود افزایش رضایت در رابطه را بیشتر می کند.

 • شیوه های درست حل تعارض

وقتی زن و شوهر از روش های خوبی مانند صحبت کردن برای حل مسائل فی مابین استفاده می کنند، به تدریج این مسائل حل شده و صمیمیت بین زوجین افزایش می یابد. صحبت کردن، طرح مسئله و برخورد مثبت با مسائل، باعث می شود که این مشکلات سریعتر حل شود و به دغدغه تبدیل نشود.

3- عوامل محیطی

این دسته از عوامل نیز می تواند رضایت زناشویی را کم یا زیاد کند، که عبارتند از:

 • مسائل اقتصادی

این مسائل تاثیرات زیادی در رضایت زناشویی ایجاد می کند. مشکلات مالی در زندگی مشترک، باعث می شود زوجین نتوانند رضایت بیشتری را در زندگی تجربه کنند. در زمانی که اوضاع مالی نا به سامان است، اختلاف بین زوجین نیز افزایش پیدا می کند.

 • فرزندان

فرزندان و تربیت آنها، وقت و انرژی زیادی از والدین می گیرد؛ به طوری که نمی توانند وقت بیشتری را با هم باشند، یا این که ممکن است بر سر تربیت آنها دچار اختلاف شوند. در بسیاری از موارد تولد فرزند بر میل جنسی زوجین به خصوص زنان تاثیر بدی می گذارد. خستگی و شب بیداری می تواند زن را فرسوده کند تا جایی که توانی برای رابطه زناشویی نداشته باشد.

 • عوامل فرهنگی

اینکه زن و شوهر به لحاظ فرهنگی شبیه به هم باشند بر رضایت آنها تاثیر زیادی می گذارد. از نوع لباس پوشیدن تا سلیقه غذا خوردن، همه این ها می تواند بر همدلی آنها بیفزاید.

 • حمایت اجتماعی

تجربه نشان داده زوجینی که از حمایت اجتماعی خانواده ها و دوستان برخوردارند، رضایت زناشویی بالاتری دارند.

چه عواملی در رضایت زناشویی موثر است؟

چگونه رضایت زناشویی را زیاد کنیم؟

 • سعی کنید همدلی را در رابطه اتان افزایش دهید.
 • بر کیفیت رابطه جنسی متمرکز شوید.
 • زبان عشق همدیگر را بشناسید.
 • سعی کنید در مورد مسائل مالی صحبت و همفکری به توافق برسید.
 • مهارت های حل مسئله را تقویت کنید.
 • به همدیگر احترام بگذارید و هرگز همدیگر را تحقیر نکنید.
 • علایق مشترکی را جستجو کنید.
 • زمان هایی را به با هم بودن اختصاص دهید، تا بدون درگیری های روزمره از با هم بودن لذت ببرید.
 • کمک تخصصی بگیرید.

چگونه رضایت زناشویی را زیاد کنیم؟

در پایان

رضایت زناشویی برای یک رابطه بسیار مهم و حیاتی است. این مفهوم به این معناست که زن و شوهر از ازدواج خود راضی هستند.

مفهوم رضایت زناشویی نشان می دهد که نیازهای عاطفی مادی و معنوی زوجین در رابطه برآورده شده است و زوجین حس خوبی نسبت به رابطه دارند.

اگر احساس رضایت کمی در رابطه دارید، می توانید با کمک تخصصی یک مشاور دلیل آن را بیابید. مرکز مشاوره هم اندیشان با مشاوران باتجربه خود در کنار شما است تا رضایت زناشویی را به زندگی اتان برگرداند.

برای دریافت مشاوره تلفنی، با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا رضایت زناشویی همان رضایت از رابطه جنسی است؟

نخیر؛ رضایت از رابطه جنسی تنها بخشی از رضایت زناشویی است.

رضایت زناشویی تعیین کننده چیست؟

با این عامل می توان دوام و ماندگاری یک رابطه را تشخیص داد.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره