تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

میانگرایی چیست (Ambivert) – تعریف کامل و ساده + آشنایی با ویژگی های افراد میانگرا

میانگرایی چیست (Ambivert) – تعریف کامل و ساده + آشنایی با ویژگی های افراد میانگرا

چند بار پیش آمده از خود بپرسید آیا درونگرا هستم یا برونگرا؟ برای برخی از افراد جواب دادن به سوال اول راحت است؛ چرا که با توجه به نشانه های رایج آن، به راحتی می توانند خود را در یکی از دو طیف برونگرا یا درونگرا ببینند.

اما آیا پیش آمده که بفهمید شما تعداد زیادی از نشانه های درونگرایی و برونگرایی را همزمان دارید؟ اگر جزو این افراد هستید، شما میانگرا هستید و این مقاله برای شما نوشته شده است. پس لطفا با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

میانگرایی (Ambivert) چیست؟

واژه میانگرایی یا (Ambivert) را اولین بار، آدام گرانت دانشیار دانشکده وارتون دانشگاه پنسیلوانیا مطرح کرد. او در تحقیقاتش متوجه شد دو سوم افراد در دسته درونگراها یا برونگراها جای نمی گیرند. این افراد حالت حد وسط این دو را دارند؛ او آنها را میانگرا نامید و برای اولین بار بر روی آنها مطالعه کرد.

صفت جالب میانگرایی مابین درونگرایی و برونگرایی و در وسط طیف قرار دارد. این افراد هم گرایش درونگرایی و هم برون گرایی دارند و بسته به موقعیتی که در آن قرار می گیرند رفتارهای برونگرایی یا درونگرایی را از خود بروز می دهند.

توجه: دقت کنید وقتی از درونگرایی یا برونگرایی حرف می زنیم منظورمان طیفی از رفتارها و نشانه ها و صفات شخصیتی است، که در یک سر طیف درونگرایی و در طرف دیگر برونگرایی قرار دارد. همه ما روی نقطه ای از این طیف قرار داریم و درجاتی از درونگرایی و برونگرایی را داریم منتها در نهایت به یک سو تمایل بیشتری پیدا می کنیم.

موارد زیر نیز میانگرا نامیده می شوند:

  • درونگراهای برونگرا

درونگرایی که می‌تواند در موقعیت‌های خاص، اطراف افراد خاص باشد یا زمانی که کاملاً نیاز دارند، برون‌گرا باشد.

  • برون گرایان ضد اجتماعی

برون گراهایی که قبل از معاشرت به زمان نیاز دارند تا دوباره شارژ شوند، یا بیشتر از یک برون گرا دوست دارند تنها باشند.

  • درونگراهای اجتماعی

درونگرایی که می تواند در صورت نیاز به برونگرایی بپردازد.

میانگرایی (Ambivert) چیست؟

مغز میانگراها چگونه کار می کند؟

سطح هورمون دوپامین (هورمون حس خوب در مغز انسان) میزان اجتماعی بودن شما را نشان می دهد. در مغز هر یک از ما میزان مشخصی دوپامین در نئوکورتکس مغز ترشح می شود.

در درونگراها دوپامین زیادی در مغز فرد ترشح می شود، که این باعث دوری فرد از محرک های اجتماعی می شود.

اما مغز برونگراها این هورمون را کمتر ترشح می کند و اگر محرک های محیطی کم باشد، به فرد احساس خستگی دست می دهد. بنابراین به دنبال محرک های اجتماعی است تا احساس خود را خوب کند.

در مورد میانگراها تحریک دوپامینی در حد طبیعی بوده و به اندازه دو سر طیف نمی رسد؛ بلکه مابین این دو در حال تغییر است. به این معنا که این افراد گاهی در پی محرک های محیطی هستند و گاهی از آنها دوری می کنند.

آیا شما میانگرا هستید؟

دانستن این که در کجای طیف درونگرایی و برونگرایی قرار دارید، به شما کمک می کند شناخت بهتری راجع به خودتان بدست آورید و ترجیحات خود را بهتر بفهمید و خودآگاهی و هوش هیجانی اتان را بهبود دهید.

به این نشانه ها دقت کنید تا بفهمید که آیا میانگرا هستید یا نه:

  • بعضی افراد آنها را ساکت و برخی آنها را اجتماعی می دانند.
  • افراد میانگرا هم در جمع و هم در تنهایی می توانند کار کنند.
  • به مرکز توجه بودن، علاقه دارند اما نه همیشه اوقات!
  • گاهی درگیر یک فکر و گاهی درگیر یک مکالمه هستند.
  • موقعیت های اجتماعی را دوست دارند؛ اما ممکن است از این که دائم دورشان شلوغ باشد خسته شوند.
  • یک جا نشستن طولانی، برایشان خسته کننده است؛ اما همیشه هم نمی توانند در حال جنب و جوش باشند.
  • گاهی در اعتماد کردن به دیگران محتاط هستند و در برخی موقعیت ها به راحتی اعتماد می کنند.

آیا شما میانگرا هستید؟

ویژگی های یک میانگرا

ویژگی هایی که در ادامه مطرح می شود از اصلی ترین خصوصیت های میانگرایی است که در اکثر این افراد دیده می شود و با این صفات می توان آنها را شناخت.

1- شنونده و ارتباط دهنده خوبی هستند

برونگراها ترجیح می دهند بیشتر صحبت کنند و درونگراها دوست دارند مشاهده کنند و گوش دهند. اما افراد میانگرا می دانند چه زمانی باید صحبت کنند و چه زمانی گوش دهند.

این فرد ممکن است با ارائه یک سخنرانی مختصر، جلسه ای را شروع کند، سپس به کارکنان این فرصت را بدهد که در مورد چالش ها یا نگرانی های خود صحبت کنند.

2- توانایی تنظیم رفتار را دارند

در موقعیت های گوناگون توانایی تنظیم رفتار را دارند. گاهی مانند یک برونگرا و گاهی مثل درونگرا رفتار می کنند.

مثلا فردی را تصور کنید که وارد مترو یا اتوبوسی می شود. این فرد اگر درونگرا باشد ممکن است هدفونش را در گوشش قرار دهد تا وارد تعامل با کسی نشود اما اگر برونگرا باشد با مسافران سر صحبت را باز کرده و تعاملاتی را شکل می دهد. در چنین شرایطی یک میانگرا موقعیت را سنجیده و یکی از گزینه‌ها را انتخاب می کند.

3- در محیط های اجتماعی احساس راحتی می کنند

این افراد علاوه بر این که در محیط های اجتماعی احساس راحتی دارند در عین حال برای زمان تنهایی خود نیز ارزش قائل هستند.

فرض کنید فردی به یک دورهمی بدون برنامه قبلی دعوت شده باشد. این فرد اگر برونگرا باشد به سرعت می پذیرد؛ اگر درونگرا باشد ترجیحش در خانه ماندن است چرا که آمادگی حضور ندارد. اما میانگرا می تواند یک از این دو را انتخاب کند.

در محیط های اجتماعی احساس راحتی می کنند

4- ویژگی همدلی را به طور ذاتی دارا هستند

میانگراها قادر به گوش دادن هستند و نشان می دهند که شخص را درک می کنند. اگر دوستی مشکلی داشته باشد، ممکن است یک فرد برون گرا سعی کند فوراً راه حلی ارائه دهد و یک درونگرا ممکن است در گوش دادن عالی باشد.

یک میانگرا ممکن است ابتدا گوش کند و سؤالات متفکرانه ای بپرسد سپس برای حل مسئله فرد تلاش کند.

5- به خوبی تعادل ایجاد می کنند

در ارتباطات گروهی حفظ تعادل بسیار مهم است. یک میانگرا تعادل لازم بین گوش کردن و حرف زدن را ایجاد می کند و می تواند یک سکوت سنگین را بشکند و باعث شود افراد درونگرا نیز احساس راحتی کرده و وارد گفتگو شوند.

در ادامه ویژگی های سه تیپ شخصیتی برونگرا، درونگرا و میانگرا در جدول مقایسه شده اند.

ویژگی های افراد

درونگرا میانگرا

برونگرا

تنهایی را ترجیح می دهند.

از بودن در جمع لذت می برد اما اول باید زمانی را به تنهایی بگذراند. بودن در جمع را ترجیح می دهند.

کار مستقل را ترجیح می دهند.

هم در تیم و هم به صورت مستقل می توانند کار کند.

کار تیمی را ترجیح می دهند.

دوست دارند مسائل را به تنهایی و درون خود تحلیل کنند. بسته به شرایط می توانند از هر دو کار یکی را انتخاب کنند.

دوست دارند در مورد مسائلشان صحبت کنند.

مزیت میانگرا بودن چیست؟

مزیت میانگرا بودن چیست؟

به این علت که میانگراها در وسط طیف قرار دارند برخی امتیازات را بخصوص در روابط اجتماعی دارا هستند. در ادامه به مزیت های میانگرایی می پردازیم.

1- تعامل بهتر

یک میانگرا می تواند توانایی های هر دو طیف برونگرایی و درونگرایی را فرا بگیرد و در زمان مناسب هر کدام را به کار ببرد. این افراد در استفاده از ویژگی های هر دو طیف توانایی منحصر به فردی دارند.

مثلا در هنگام مهمانی، همان طور که می تواند داستان های جالبی بگوید و دیگران را سرگرم کند به همان اندازه می تواند به خوبی گوش دهد و در مخاطب حس اعتماد ایجاد کند.

2- ارتباطات دوستی عمیق تر

یک میانگرا می تواند ارتباطات دوستی عمیق تری ایجاد کند. ویژگی هایی برونگرایی می تواند به ملاقات با افراد جدید منجر شود و با ویژگی درونگرایی این دوستی ها را عمیق و نزدیک کند.

3- شیوه مدیریتی

درونگراها و برونگراها می توانند رهبران خوبی باشند. این بستگی زیادی به شرایط و افرادی که رهبری می کنند دارد. همه مدیران سبک مدیریتی متفاوتی هستند و کارکنان نیز بر اساس ویژگی های شخصیتی خود به سبک مدیریتی پاسخ متفاوتی نشان می دهند.

در مطالعه ای که در هاروارد بیزینس ریویو منتشر شده، محققان یک زنجیره تحویل پیتزا با 57 فروشگاه را در ایالات متحده بررسی کردند تا ببینند آیا داشتن یک رهبر برون گرا می تواند منجر به سود بیشتر شود یا نه؟!

محققان هر یک از رهبران فروشگاه‌ها را بر اساس ویژگی‌های رفتاری شان در طیف درون‌گرا یا برون‌گرا دسته بندی کردند. آنها دریافتند که رهبران برونگرا وقتی کارکنان منفعلی (به این معنا که طالب دستورالعمل بیشتری بودند) را هدایت می کردند، سود بیشتری داشتند. اما زمانی که کارمندان فعال بودند (ترجیح می‌دادند خودشان مسئولیت بیشتری بر عهده بگیرند)، سود کمتری داشتند.

این نشان می دهد کارگران فعال احتمالاً با یک رهبر درونگرا ارتباط خوبی برقرار می کنند، و دلیل آن است که افراد درونگرا توانایی گوش دادن و کمک به شناخت نقاط قوت دیگران را دارند.

4- مدیریت تیم

در مدیریت تیم میانگراها مزیت فوق العاده ای دارند؛ آنها می توانند بر اساس نیازهای کارمندان خود، ویژگی های برون گرایی یا درون گرایی بیشتری را نشان دهند.

آنها در صورت لزوم احساس می توانند به راحتی در وسط جمع قرار گرفته و سخنرانی کنند؛ همین طور می‌دانند چه زمانی باید عقب بروند و گوش دهند.

مشاغلی که یک میانگرا در آن موفق تر است

مشاغلی که یک میانگرا در آن موفق تر است!

میانگراها در مشاغلی که شامل حفظ تعادل بین زمان همکاری و زمان کاری مستقل است، پیشرفت می کنند. چون به آنها این امکان را می دهد تا از ویژگی های درونگرا و برونگرا استفاده کنند.

یک میانگرا به دلیل اینکه توانایی های زیادی دارد، شغل های متفاوتی را می تواند بر عهده بگیرد؛ اما در برخی شغل ها امکان پیشرفت زیادی دارند. در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

1- فروش

سخنان یک فروشنده باید متقاعد کننده باشند و در عین حال نیازهای مشتری را نیز در نظر بگیرد.

میانگراها توانایی طبیعی برای سوئیچ کردن بین صحبت و گوش دادن دارند. مطالعه ای در ژورنال سایکولوژی ساینس منتشر شده که نشان داد افراد میانگرا احتمالاً بیشتر از درونگراها یا برونگراها محصول می فروشند.

2- مدیر پروژه

مدیران پروژه مسئولیت یک پروژه را بر عهده می گیرند و همراه با یک تیم روی آن کار می کنند و افراد تیم را راهبری و راهنمایی می کنند. آنها باید بتوانند هم راهنمایی کنند و هم به افراد تیمشان گوش دهند.

3- تهیه کننده

یک تهیه‌کننده در پشت صحنه در رادیو، تلویزیون، رسانه‌های آنلاین و فیلم کار می‌کند تا مطمئن شود که پروژه سازمان یافته و در مسیر خود باقی می‌ماند.

این موقعیت شامل همکاری با انواع مختلف تیپ های شخصیتی برای حرکت پروژه از ابتدا تا انتها است.

4- طراح داخلی

طراحان داخلی باید سلیقه مشتریان خود را بررسی کنند و بر اساس اصول طراحی و ترجیحات مشتری مشاوره دهند. آنها مدتی را صرف همکاری با تیم و ارتباط با مشتری و مدتی را به تنهایی سپری می کنند.

5- معلم

معلمان باید انعطاف پذیر باشند تا به دانش آموزانی با پیشینه های مختلف و تیپ های شخصیتی مختلف دسترسی پیدا کنند. آنها همچنین باید به راحتی و جلوی جمعیت صحبت کنند و به صورت انفرادی با دانش آموزان و والدین ملاقات کنند.

آیا بهترین فروشندگان فقط برونگراها هستند؟

آیا بهترین فروشندگان فقط برونگراها هستند؟

بسیاری از مردم تصور می کنند برونگراها در کار فروش و رهبری بهترین هستند، اما این عقیده نادرست است! نتایج تحقیقات گرانت نشان داد که الزاما بهترین فروشنده ها برونگراها نیستند.

گرانت نتایج 35 مطالعه جداگانه را تجزیه تحلیل کرد و دریافت رابطه آماری بین برونگرایی و درآمد، صفر است. او روی بیش از 300 زن و مرد بررسی شخصیتی انجام داد، سپس رکوردهای فروش سه ماهه را جمع آوری کرد.

در پایان تحقیق مشخص شد افراد میانگرا 51 درصد بیشتر از سایر فروشندگان فروش داشتند و این به علت انعطاف زیادی بود که این قشر دارند و می توانند با قشر وسیعی ارتباط برقرار کنند.

میانگراها همان قدر که می توانند محصول را به خوبی توصیف کنند، به همان اندازه هم به حرف های مشتری گوش می دهند و صبورند.

توصیه ای به میانگراها

شما باید بدانید چه موقع رفتار خود را به سمت برونگرایی و چه موقع به سمت درونگرایی هدایت کنید؛ چون به طور طبیعی این اتفاق نمی افتد و نیازمند خودآگاهی است.

به عنوان مثال در یک رویداد کاری بزرگ یک فرد میانگرا بهتر است به سمت برونگرایی خود متمایل شود؛ علی رغم این که روز سختی داشته و توسط افراد زیادی احاطه شده است.

در حالت کلی توصیه می شود بیشتر خود را بشناسند؛ با این کار بهتر می توانند هوش اجتماعی خود را ارتقا بدهند؛ مهارت هایشان را افزایش دهند؛ عملکردشان را در موقعیت های مختلف جهت دهی کنند.

توصیه ای به میانگراها

سخن آخر

آشنایی با ویژگی های شخصیتی، به افراد کمک می کند تا بداند از نظر اجتماعی و حرفه ای در چه جایگاهی احساس راحتی می کنند.

دانشمندان علوم اعصاب بر این باورند که برونگراها نسبت به درون گراها، به تحریک بیرونی واکنش مثبت بیشتری نشان دهند؛ زیرا مغز آنها دوپامین بیشتری (ماده شیمیایی در مغز شما که باعث احساس پاداش و لذت می شود) در این موقعیت ها آزاد می کند.

تیپ های شخصیتی در یک طیف در نظر گرفته می شوند. این بدان معناست که به ندرت کسی برونگرای کامل یا صددرصد درونگراست. اگر هیچ یک از ویژگی های برونگرایی یا درونگرایی به تنهایی شما را توصیف نمی کند، به احتمال زیاد شما در گروه میانگراها هستید!

میانگراها با خصوصیات شبیه به هر دو طیف درونگرایی و برونگرایی در وسط این طیف قرار می گیرند، که در مواقع لزوم به یکی از این دو سمت متمایل می شوند. این حد وسط بودن باعث انعطاف زیادی شده و قابلیت های زیادی برای این افراد دارد.

اگر دوست دارید بدانید که آیا میانگرا هستید یا نه، با مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید. این مرکز با دارا بودن کارشناسان باتجربه به شما در کشف تیپ شخصیتی خود کمک می کند.

همچنین شما می توانید از امکان مشاوره تلفنی این مرکز نیز بهره بهره ببرید و سوالات و دغدغه های خود را با روانشناسان این مرکز مطرح کرده و به پاسخ سوالات خود دست پیدا کنید.

برای دریافت مشاوره تلفنی با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

چه کسی مفهوم میانگرایی را مطرح کرد و روی آن مطالعه کرد؟

اولین بار آدام گرانت دانشیار دانشکده وارتون دانشگاه پنسیلوانیا روی میانگرایی تحقیق کرد.

آیا بهترین فروشندگان برونگرا هستند؟

نه الزاما، تحقیقات گرانت نشان داد که بهترین فروشندگان میانگرا بودند.

شغل های مناسب افراد میانگرا کدامند؟

معلم، تهیه کننده، طراح داخلی، مدیر پروژه، فروشنده و…

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره