هم اندیشان
0

رشته بهداشت عمومی

رشته بهداشت عمومی

رشته بهداشت عمومی که تحت نظر وزارت بهداشت و درمان و آموزش کشور ارائه می شود، یکی از شاخه های بنیادی از علوم بهداشتی است.

این رشته جزء دروس زیر گروه دوم رشته تجربی است که در مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته پذیرش آن از سوی دستگاه های علوم پزشکی سراسر کشور انجام می گیرد.

اگر بخواهیم درباره این رشته به تحلیل بپردازیم باید خاطر نشان کنیم که دانشجویان این رشته وظیفه حفظ سلامت و بهداشت کل جامعه را برعهده دارند؛

یعنی رشته بهداشت عمومی اقداماتی را برای بهبود و ارتقای وضعیت سلامت جامعه انجام می‌ دهد و کسانی که وارد این رشته می شوند متعهد می شوند که از هر اتفاقی که باعث به خطر افتادن بهداشت جمعی شود پیشگیری نمایند.رشته بهداشت عمومی

از آنجایی که تمرکز عمده متخصصان بالینی مانند پزشکان و پرستاران بر روی درمان پس از بیمار شدن افراد است، تمرکز متخصصان بهداشت نیز معطوف به اجرای صحیح برنامه های آموزشی و خدمات، انجام تحقیق و پژوهش برای جلوگیری از بروز مشکلات در حوزه بهداشت عمومی و همچنین تلاش برای دسترسی بهتر و با کیفیت تر به امکانات بهداشتی توسط عموم مردم است.

ارزش و تاثیر گذاری این رشته از آنجایی مشخص می‌ شود که فقدان آن باعث به وجود آمدن انواع بیماری ها و مشکلات عمومی در جامعه می گردد. پس می توان گفت رشته بهداشت عمومی رکن اصلی رشته های مدیریت بهداشت، آموزش بهداشت، اقتصاد بهداشت، تغذیه و … است.

اگر شما هم دوست دارید بیشتر در مورد این رشته بدانید، این مطلب برای شماست. ما در این مقاله تمامی جزئیات مربوط به رشته بهداشت عمومی را در اختیارتان قرار داده ایم و به صورت کامل برایتان معرفی کرده ایم؛ پس این مقاله را از دست ندهید و تا پایان همراه ما باشید.

توانایی و مهارت های مورد نیاز برای ورود به رشته بهداشت عمومی

 • ابتکار عمل
 • اخلاق قوی
 • اخلاق کار تیمی
 • مهارت های ارتباطی کلامی
 • مهارت های تحلیلی
 • مهارت های بین فردی
 • مهارت های فنی برای دستیابی به اهداف سازمانی
 • مهارت های حل مسئله
 • انعطاف پذیری و سازگاری
 • مهارت ها و توانایی‌های کامپیوتری

رشته بهداشت عمومیدروس دانشگاهی رشته بهداشت عمومی

پذیرفته شدگان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته رشته بهداشت عمومی با توجه به مقطع پذیرفته ‌شده خود تعداد واحد و دروس متفاوتی را می‌گذرانند.

دروس مقطع کاردانی

مقطع کاردانی رشته بهداشت عمومی دارای دو گرایش بهداشت خانواده و مبارزه با  ها است که توسط دانشگاه مربوطه ارائه می شود.

تعداد واحدهای این مقطع در مجموع ۷۱ واحد است؛ اما دروس ارائه شده برای این دو گرایش با هم متفاوت خواهد بود. در جدول زیر به این دروس اشاره می‌ کنیم. (ارائه یا عدم ارائه این دروس بر طبق برنامه دانشگاه مورد نظر خواهد بود.)

دروس

مجموع واحدها

عناوین دروس
دروس عمومی ۱۵ واحد زبان خارجه،

تربیت‌ بدنی (1)، فارسی عمومی، اخلاق کاربردی (آیین زندگی)، اندیشه اسلامی(1)، وصایای امام، آشنایی با قرآن، تنظیم خانواده و جمعیت

دروس پایه ۱۰ واحد شیمی عمومی، فیزیک عمومی، اصول و مبانی، تشریح و فیزیولوژی، آمار حیاتی مقدماتی، جامعه شناسی، روانشناسی و بهداشت روان
دروس اصلی بهداشت خانواده ۱۴ واحد

مبارزه با بیماریها ۱۶ واحد

فارماکولوژی، کلیات پزشکی و بهداشت، اصول تغذیه، کمک های اولیه، میکروبیولوژی، اصول و کلیات خدمات بهداشتی، مصون سازی
دروس اختصاصی بهداشت خانواده ۲۰ واحد

مبارزه با بیماریها ۱۸ واحد

بهداشت حرفه ای ،تکنولوژی آموزشی، اپیدمیولوژی بیماری های شایع در ایران، حشره شناسی پزشکی، بهداشت مواد غذایی، تکنولوژی آموزشی، اصول و کلیات اپیدمیولوژی، اصول بهداشت محیط، آموزش بهداشت و ارتباطات، برنامه ملی مبارزه با بیماری ها ، اقدامات بهداشتی در شرایط اضطراری ، مدیریت و نظارت مراکز بهداشتی
کاراموزی ۱۲ واحد

دروس مقطع کارشناسی

رشته بهداشت عمومی در مقطع کارشناسی بدون گرایش ارائه می شود که دروس ارائه شده برای گذراندن این رشته ۱۳۲ واحد است که شامل ۲۴ واحد دروس عمومی، ۳۲ واحد دروس پایه، ۱۶ واحد کارآموزی و ۶۰ واحد دروس اختصاصی خواهد بود.

رشته بهداشت عمومی از جمله چندین رشته هایی است که در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به رشته ها و گرایش های زیادی تقسیم‌ بندی می‌ شود که در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت و دفترچه انتخاب رشته دکترای وزارت بهداشت به آن ها اشاره شده است.

دانشجویان فارغ‌ التحصیل در رشته بهداشت عمومی می‌ توانند برای افزایش کسب شغل، مهارت ها و توانایی‌ های خود در مقطع کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی تحصیلات خود را در این رشته ادامه دهند.

این مطلب را نبز بخوانید: رشته بهداشت محیط  

مقطع کارشناسی (ناپیوسته)

افرادی که در رشته بهداشت عمومی دارای مدرک کاردانی هستند، برای اخذ مدرک کارشناسی ملزم به ثبت نام در کنکور کاردانی به کارشناسی خواهند بود که پس از شرکت در آزمون و کسب رتبه قبولی می‌ توانند با انتخاب رشته کاردانی به کارشناسی و بعد از پذیرفته شدن در رشته مذکور در مقطع کارشناسی ناپیوسته به تحصیل خود ادامه دهند.

مقطع ارشد ناپیوسته

داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی پیوسته و ناپیوسته بهداشت عمومی هستند می توانند در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت شرکت کرده و در رشته هایی که با مدرک کارشناسی بهداشت عمومی مجاز به ادامه تحصیل در آن ها هستند رشته های کارشناسی ارشد وزارت بهداشت را جستجو کرده و ضمن مطالعه کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، آمادگی لازم را برای شرکت و قبولی در آزمون مورد نظر را کسب کنند.

کارشناسی ارشد رشته بهداشت عمومی دارای رشته های زیادی است که باید دانش اندوخته به تحقیق در آنها پرداخته و رشته مورد علاقه خود را از میان رشته های موجود انتخاب نماید.

رشته بهداشت عمومی

مقطع دکترای تخصصی

داوطلبان مقطع دکترای تخصصی رشته بهداشت عمومی، با توجه به مدرک کارشناسی ارشد خود می توانند با ثبت نام در آزمون دکترای وزارت بهداشت، گرایش مورد نظر خود را انتخاب کرده و با شرکت در آزمون و کسب رتبه قبولی، به مصاحبه دکترای وزارت بهداشت دعوت شوند.

سپس با قبولی در مصاحبه و کسب امتیازات لازم در دانشگاه پذیرفته شده و به تحصیل در مقطع دکتری ادامه دهند.

بازار کار و درآمد رشته بهداشت عمومی

رشته بهداشت عمومی از لحاظ بازار کار و آینده شغلی در وضعیت نسبتاً خوبی قرار دارد. افرادی که رشته بهداشت عمومی را گذرانده اند در این رشته نقش های مختلفی من جمله نقش اجرایی، نقش آموزشی، نقش مراقبتی و نقش پژوهشی را می توانند پذیرا باشند.

این نقش ها شامل موارد زیر هستند:

نقش اجرایی

 این افراد در حیطه کاری خود ارائه خدمات به پرونده‌ های تحت پوشش و نظارت بر تکمیل پرونده‌ های خانوار های تحت پوشش و…. را بر عهده می گیرند.

نقش آموزشی

افراد در این نقش در زمینه‌ های آموزش مادران، مشاوره های قبل ازدواج، بهورز های مراکز بهداشت و آموزش کاردان ها مشغول به کار خواهند بود.

نقش مراقبتی

افراد در این حیطه کاری مراقبت از سلامت کودکان و مراقبت های قبل و بعد از زایمان را بر عهده می گیرند.

نقش پژوهشی

این افراد در زمینه مصاحبه پژوهشی و تدوین اطلاعات و آموزش پرسشگران سلامت به فعالیت خواهند پرداخت.

میزان درآمد ماهانه رشته بهداشت عمومی به فاکتورهای زیادی مثل سابقه کاری، شهر، مهارت فردی و… بستگی دارد.

سخن آخر

با توجه به مطالب فوق، می توان چنین نتیجه گرفت که رشته بهداشت عمومی یکی از رشته های پر اهمیت و الزامی در جهت تامین سلامت در میان عموم جامعه است.

بنابراین فارغ التحصیلان در این رشته می توانند انسان هایی بسیار کارآمد و موثر در سلامت جامعه خود باشند.

سوالات متداول:

آیا این رشته مخصوص بانوان است؟

 خیر، رشته بهداشت عمومی در بین مردان و زنان مشترک است.

امکان تغییر رشته از رشته بهداشت عمومی به پزشکی وجود دارد؟

 بله، دانش آموختگان رشته کارشناسی پیوسته و ناپیوسته رشته بهداشت عمومی می توانند با شرکت در آزمون کارشناسی، به پزشکی تغییر رشته داده و در این رشته به ادامه تحصیل بپردازند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره