تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

تمامی شرایط کسری خدمت سربازی

تمامی شرایط کسری خدمت سربازی

در ایران پسرانی که به سن مناسب برای شروع خدمت سربازی (18 سال تمام) می رسند، موظف به گذراندن دوره دو ساله خدمت سربازی هستند. برخی از افراد تمایلی به گذراندن کامل این دوره در پادگان های نظامی ندارند.

اما نمی توانند از معافیت سربازی و یا امریه سربازی استفاده کنند. این افراد می توانند با داشتن برخی از شرایط، کسری خدمت سربازی دریافت کرده و دوره سربازی خود را خارج از یگان بگذرانند و یا اینکه مدت زمان دوره خدمت سربازی خود را کاهش دهند.

برای اینکه بتوان از کسری خدمت سربازی استفاده کرد باید در زمینه شرایط و نحوه اخذ آن اطلاعاتی در دست داشت. ما در این مطلب به صورت کامل در مورد کسری خدمت با شما صحبت خواهیم کرد.

شما می توانید برای دانستن در مورد کسری خدمت و اطلاع تمامی شرایط کسری خدمت سربازی در سال جدید مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

تمامی شرایط کسری خدمت سربازی در سال جدید

بر اساس قانون خدمت وظیفه عمومی، انواع مختلفی از کسری خدمت سربازی وجود دارد که عبارتند از:

 • کسر خدمت فرزند
 • کسر خدمت ایثارگران
 • کسر خدمت مشمولان و سربازان جانباز
 • کسر خدمت متاهلین
 • کسر خدمت بسیج
 • کسر خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا
 • کسر خدمت نخبگان

قبل از اینکه به صورت جداگانه به شرایط هر یک از انواع کسری خدمت بپردازیم بهتر است بدانیم که مهم ترین شرط برای اخذ کسری خدمت، نداشتن غیبت سربازی توسط مشمولان است.

تمامی شرایط کسری خدمت سربازی در سال جدید

شرایط کسری خدمت فرزند

بر اساس آیین نامه خدمت وظیفه عمومی، برای مشمولان متاهلی که دارای فرزند هستند تسهیلاتی در نظر گرفته شده است. بر اساس آخرین آیین نامه خدمت وظیفه عمومی برای مشمولان دارای فرزند، به ازای هر فرزند 3 ماه از خدمت وی کسر خواهد شد.

شرایط کسری خدمت ایثارگران

بر اساس آیین نامه ستاد کل نیروهای مسلح، مشمولانی که سابقه ایثارگری والدینشان به حد نصاب معافیت از خدمت نظام وظیفه نمی رسد، مطابق شرایط زیر می توانند از کسری خدمت سربازی بهره مند شوند:

 • ایثارگرانی که حد نصاب معافیت یکی از فرزندانشان را ندارند، می توانند کسری خدمت سربازی برای یکی از فرزندانشان دریافت کنند.
 • اگر رزمنده ای در بیش از یک سازمان در جبهه جنگ حضور داشته باشد، در صورتی که مجموع مدت حضور در جبهه به حد نصاب معافیت یکی از فرزندان برسد، هر یک از آن سازمان ها باید به صورت جداگانه مدت زمان حضور در جبهه و جانبازی فرد ایثارگر را به سازمان نظام وظیفه ارائه کنند تا توسط این سازمان تجمیع شود.

نکته: اگر تجمیع مدت زمان حضور در جبهه و جانبازی فرد ایثارگر به حد نصاب معافیت یک فرزند نرسد، در این صورت برای دریافت کسری خدمت فرزندان ایثارگر هر یک از سازمان ها باید به صورت جداگانه کسری خدمت را به سازمان نظام وظیفه ارائه کنند.

تبصره 1: اگر خانواده ایثارگری دارای دو پسر دو قلو باشد، اگر به صورت همزمان به خدمت سربازی بروند، این امکان وجود دارد که کسری خدمت بین این دو فرزند تقسیم شود.

تبصره 2: مشمولان ایثارگری که غیبت ندارند، به ازای هر یک ماه رزمندگی در جبهه، هر ماه اسارت و هر درصد جانبازی، مدت 12 روز از کسری خدمت سربازی برخوردار می شوند.

شرایط کسر خدمت مشمولان و سربازان جانباز

بر اساس آخرین آیین نامه سازمان نظام وظیفه به ازای هر درصد جانبازی، 63 روز کسری خدمت برای فرد مشمول محاسبه می شود.

شرایط کسر خدمت بسیج

شرایط کسر خدمت متاهلین

در گذشته، برای مشمولان متاهل کسری خدمت در نظر گرفته می شد. اما در مصوبات جدید سازمان نظام وظیفه، کسری خدمت برای متاهلین در نظر گرفته نمی شود، بلکه جهت سهولت خدمت سربازان متاهل مواردی مثل خدمت در نزدیک ترین یگان محل سکونت، تعداد روزهای مرخصی بیشتر و … در نظر گرفته می شود.

شرایط کسر خدمت بسیج

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از مشمولین ایجاد می شود، این است که آیا عضویت در بسیج می تواند یکی از شرایط اخذ کسری خدمت باشد؟ در جواب باید گفت بله.

سابقه بسیج در واقع یکی از آسان ترین شرایط برای دریافت کسر خدمت سربازی است. اما کسری خدمت بسیج تنها به دارندگان کارت فعال و افرادی که به اندازه کافی در بسیج مساجد و دانشگاه ها فعال بوده اند تعلق می گیرد.

کسری خدمت بسیج از 1 ماه تا 3 ماه متغیر است. داشتن کارت سبز بسیج یکی از موارد دریافت کسر خدمت سربازی بسیج است.

شرایط کسر خدمت مناطق امنیتی و محروم و بد آب و هوا

انجام خدمت سربازی در برخی از مناطق کشور با دشواری هایی همراه است. از این رو سازمان نظام وظیفه عمومی برای مشمولانی که در مناطق محروم و بد آب و هوا و مناطق مرزی در حال گذراندن خدمت سربازی هستند، تسهیلاتی در نظر گرفته است.

بر اساس آخرین اطلاعیه سازمان نظام وظیفه، دوره ضرورت خدمت سربازی دچار تغییراتی شده است و این تغییرات بدین شرح است:

 • مدت زمان خدمت سربازی برای کارکنان وظیفه بومی در مناطق عادی 24 ماه.
 • مدت زمان خدمت سربازی برای کارکنان وظیفه غیربومی در مناطق عادی 21 ماه.
 • مدت سربازی در مناطق غیر درگیر، عملیاتی، محروم و بد آب و هوا 18 ماه.
 • مدت سربازی در مناطق غیر درگیر، غیر عملیاتی، محروم و بد آب و هوا 21 ماه.
 • مدت سربازی در مناطق امنیتی درگیر 17 ماه.

شرایط کسر خدمت نخبگان

بر اساس توصیه مقام معظم رهبری در خصوص توسعه علم و نظریه پردازی در کشور، بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح، برای انجام پروژه های تحقیقاتی و استفاده بهینه از سرمایه انسانی از مشمولان نخبه در برخی از بخش های علمی و تحقیقاتی استفاده می کند.

فارغ التحصیلان دانشگاه می توانند از این نوع کسری خدمت استفاده کنند. کسری خدمت نخبگان تنها مختص فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر است. میزان کسری خدمت این افراد بسته به میزان سختی پروژه انجام شده معمولا بین 2 الی 6 ماه است.

پروژه های تحقیقاتی این افراد توسط هیئت داوران مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و در صورت تایید، مشمول کسری خدمت قرار گرفته و یا بعد از گذراندن دوره آموزشی فرد مشمول، کارت پایان خدمت دریافت می کند.

این دسته از مشمولان می توانند طرح تحقیقاتی خود را در دوره تحصیل سپری کرده و از امتیازات آن در زمان سربازی استفاده نمایند.

داوطلبان یک سال بعد از فارغ التحصیلی فرصت تشکیل پرونده و اخذ پروژه از طریق بنیاد نخبگان را دارند.

شرایط کسر خدمت نخبگان

سخن آخر

در این مقاله به صورت مفصل در مورد کسری خدمت سربازی با شما صحبت کردیم و جزئیات کسری خدمت را در اختیارتان قرار دادیم.

اگر سوالی در این زمینه داشته باشید می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید و از آنان در این زمینه راهنمایی بگیرید

سوالات متداول

انواع کسری خدمت چیست؟

ایثار گری، بسیج، نخبگان و ….

آیا متاهلین کسری خدمت دارند؟

خیر متاهلین کسری خدمت ندارند؛ بلکه از مزایای متاهل بودن می توانند استفاده کنند.

کسری خدمت فرزند چقدر است؟

هر فرزند 3 ماه کسری خدمت دارد.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره