تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

شرایط پذیرش و مراحل ثبت نام دانشگاه فرهنگیان در سال 1400

شرایط پذیرش و مراحل ثبت نام دانشگاه فرهنگیان در سال 1400

دانشگاه فرهنگیان، هر ساله با تعداد زیادی متقاضی رو به رو است؛ زیرا این دانشگاه تسهیلاتی برای دانشجویان خود در نظر گرفته است و همچنین آینده شغلی دانشجویانش را تضمین می کند.

کسانی که از این دانشگاه فارغ التحصیل می شوند، به سرعت جذب آموزش و پرورش خواهند شد؛ بنابراین بی دلیل نیست که تعداد داوطلبان تحصیل در این دانشگاه زیاد است.

اما ممکن است داوطلبان از نحوه و مراحل ثبت نام این دانشگاه مطلع نباشند. به هر حال شرط پذیرش و تحصیل در این دانشگاه این است که داوطلب تمامی شرایط را داشته باشد و از زمان ثبت نام و مراحل آن آگاه باشد.

ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با زمان و نحوه ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان و شرایط پذیرش آشنا کنیم؛ پس توصیه می کنیم که این مقاله را تا به انتها بخوانید.

زمان و نحوه ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان سال جدید

قبل از هر چیز باید بدانید که دانشگاه فرهنگیان با هدف تربیت دبیرانی حاذق، ثبت نام بدون کنکور نخواهد داشت. تمامی داوطلبان تحصیل در این دانشگاه در هر گروه آزمایشی که باشند، باید در کنکور سراسری شرکت کنند و در صورتی که مجاز به انتخاب رشته و واجد شرایط باشند، می توانند رشته های تربیت معلم را انتخاب کنند.

پس توجه داشته باشید که داوطلب در هر گروه آزمایشی (ریاضی، تجربی، انسانی، زبان و هنر) که در آزمون کنکور سراسری شرکت کرده باشد، می تواند وارد دانشگاه فرهنگیان شود؛ اما باید شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سال جدید را داشته باشد.

پس با این حساب زمان ثبت نام در این این دانشگاه، همان موعد مقرر برای ثبت نام در آزمون سراسری خواهد بود.

زمان و نحوه ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان سال جدید

شرایط پذیرش داوطلبان در دانشگاه فرهنگیان در سال جدید

همان طور که قبلا نیز به آن اشاره شد، وزارت آموزش و پرورش برای تامین نیروی انسانی خود از میان داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت کرده اند و شرایط لازم را دارا هستند، در مقطع کارشناسی پیوسته دانشجو می پذیرد.

این افراد می توانند در رشته های دانشگاه فرهنگیان و رشته های تربیت دبیر شهید رجایی تهران، تحصیل کنند.

شرایط عمومی برای پذیرش در دانشگاه فرهنگیان عبارتند از:

 • داوطلب باید تابعیت ایرانی داشته باشد.
 • داوطلب باید به دین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون جمهوری اسلامی ایران اعتقاد داشته باشد.
 • التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
 • نداشتن سوء سابقه محکومیت جزایی و کیفری.
 • دارا بودن سلامت روانی و جسمانی کامل از طریق معاینات پزشکی و انجام مصاحبه تخصصی.
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر، دخانیات و الکل.
 • داشتن اخلاق و رفتار نیکو و حسن شهرت متناسب با شان معلمی.

علاوه بر شرایط عمومی، داوطلب باید شرایط اختصاصی را نیز دارا باشد. این شرایط عبارتند از:

 • داوطلب باید حداقل نمره علمی کل 6500 را در کنکور سراسری به دست آورد.
 • بر اساس دفترچه ثبت نام کنکور سال جدید حداکثر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان، 22 سال است.

(طبق اطلاعیه سازمان سنجش، داوطلبان این دانشگاه که بین 22 تا 24 سال سن دارند، محدودیتی برای ثبت نام نخواهند داشت؛ زیرا ممکن است شرایط سنی در دفترچه راهنمای انتخاب رشته همانند سال قبل به 24 سال افزایش یابد.)

 • داوطلب باید حداقل معدل کل لازم در دوره متوسط دوم (پایه دهم، پایه یازدهم، پایه دوازدهم) را دارا باشد. حداقل معدل در سال گذشته در دفترچه انتخاب رشته 14 در نظر گرفته شده بود.
 • داوطلب باید در کد رشته محل مربوطه بومی باشد.
 • داوطلب باید از سلامت کامل تن و روان و شرایط مناسب جسمانی برای حسن انجام وظیفه معلمی برخوردار باشد.
 • داوطلب باید در مصاحبه اختصاصی و بررسی صلاحیت های عمومی موفق شود.

شرایط پذیرش داوطلبان در دانشگاه فرهنگیان در سال جدید

شرایط اختصاصی پذیرش داوطلبان شاغل و پیمانی آموزش و پرورش

علاوه بر داوطلبان آزاد، داوطلبان شاغل و پیمانی آموزش و پرورش نیز در صورت داشتن شرایط لازم می توانند وارد این دانشگاه شده و آموزش های لازم را ببینند.

این داوطلبان باید شرایط اختصاصی زیر را دارا باشند.

 • داشتن حکم کارگزینی رسمی یا پیمانی آموزش و پرورش در زمان ثبت نام در آزمون.
 • عدم اشتغال به تحصیل در دوره های دوره های کاردانی یا بالاتر در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی در زمان ثبت نام، شروع به تحصیل و حین تحصیل.
 • پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی ویژه شاغلین رسمی و پیمانی، در پردیس های دانشگاه های فرهنگیان که به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده اند و همچنین دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تحصیل خواهند کرد.
 • داوطلب باید یک فرم معلم که موافقت کتبی از طرف اداره آموزش و پرورش برای ادامه تحصیل شاغلین است، به دانشگاه ارائه دهند.
 • تمامی رشته های تحصیلی ویژه فرهنگیان در تمامی گروه های آزمایشی، مخصوص شاغلین رسمی و پیمانی آموزش و پرورش خواهد بود؛ بنابراین داوطلبان دیگر (داوطلبان آزاد، معلمان حق التدریس و آموزش یاران سواد آموزی قراردادی و…) مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی ویژه فرهنگیان نیستند و در صورت انتخاب و قبولی در هر رشته تحصیلی، قبولی این داوطلبان «کان لم یکن» خواهد بود.

سهمیه بومی گزینه در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان در سال جدید

همان طور که همه می دانید، برای رشته هایی که ماهیت و کاربرد آن برای هر استان مورد نیاز است، پذیرش در آن رشته ها به صورت بومی استانی خواهد بود. یعنی هر داوطلب حق انتخاب رشته محل های مربوط به استان بومی خود را دارد.

معمولا ملاک تعیین بومی گزینی، بر اساس سه سال آخر دبیرستان هر داوطلب است. یعنی اینکه:

 • اگر محل دریافت مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه داوطلبان نظام قدیم و محل دریافت مدرک پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان داوطلبان نظام جدید، یک شهر و یا استان باشد، داوطلب بومی آن استان به حساب خواهد آمد.
 • اگر محل دریافت مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه داوطلب، در یک بخش، شهر و یا استان نباشد، استان محل تولد داوطلب، استان بومی او خواهد بود.
 • داوطلبانی که سه سال آخر تحصیل، محل تحصیل آن ها خارج از کشور بوده است، استان محل تولدشان به عنوان استان بومی در نظر گرفته خواهد شد.
 • اگر داوطلبی در خارج از کشور متولد شده باشد و حتی 3 سال آخر محل تحصیلش را در خارج از کشور گذرانده باشد، استان بومی این داوطلب تهران خواهد بود.

سهمیه بومی گزینه در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان در سال جدید

سخن آخر

دانشگاه فرهنگیان یکی از دانشگاه های معتبر و پرطرفدار کشور است، هر ساله افراد زیادی به دلیل شرایط مناسب و آینده شغلی خوب داوطلب تحصیل در این دانشگاه هستند.

ثبت نام در این دانشگاه از طریق کنکور سراسری بوده و داوطلبان باید در هر گروه آزمایشی که تمایل دارند، در آزمون آن شرکت کنند و بعد از اعلام نتایج اولیه، در صورتی که مجاز به انتخاب رشته بودند و نمره تراز آنها بالاتر از 6500 بود، در انتخاب رشته، از رشته های دانشگاه فرهنگیان انتخاب کنند.

البته قبل از هر چیز داوطلب باید شرایط عمومی و اختصاصی خود را بررسی کند. با توجه به توضیحات داده شده، اگر شما نیز داوطلب تحصیل در دانشگاه فرهنگیان هستید، برای آگاهی از زمان و شرایط ثبت نام و پذیرش دانشگاه فرهنگیان در سال جدید می توانید با مشاوران ما در هم اندیشان در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا دانشگاه فرهنگیان به صورت بدون کنکور جذب دانشجو دارد؟

خیر؛ دانشگاه فرهنگیان به هیچ عنوان به صورت بدون کنکور جذب دانشجو ندارد.

شهریه دانشگاه فرهنگیان چقدر است؟

دانشجویان دانشگاه فرهنگیان نه تنها شهریه نمی پردازند، بلکه از حقوق و مزایای دانشجویی نیز برخوردارند.

آیا شرط سنی برای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان وجود دارد؟

بله؛ حداکثر سن تحصیل در دانشگاه فرهنگیان 22 سال است.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره