تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

با عضو ناسازگار خانواده چگونه برخورد کنیم؟

با عضو ناسازگار خانواده چگونه برخورد کنیم؟

آدم های ناسازگار، همه جا پیدا می شوند. گاهی بدون آنکه زحمتی به خود بدهیم، این افراد را کنار می گذاریم و از معاشرت با آن ها صرف نظر می کنیم.

اما شرایط سخت زمانی است که این فرد ناسازگار یکی از افراد خانواده ما باشد؛ در این صورت در تعامل با او دچار مشکل می شویم و شرایط پیچیده ای به وجود می آید. عدم تعامل درست، باعث می شود یکپارچگی خانواده به خطر بیفتد و فشار مضاعف بر بقیه اعضای خانواده وارد شود.

در چنین شرایطی که مجبور به تعامل با او هستیم، پس بهتر است از راه درست وارد آن شویم و بدون آن که انرژی زیادی را هدر دهیم، به او اجازه ندهیم تا هر گونه که می خواهد رفتار کند و بقیه افراد را دچار تنش کند.

از شما دعوت می کنیم در ادامه این مقاله همراه مرکز مشاوره هم اندیشان باشید تا به بررسی ویژگی های افراد ناسازگار و شیوه های برخورد با آنان بپردازیم.

فرد ناسازگار کیست؟

در برخی از خانواده ها یا در محیط هایی مانند محل کار، افرادی پیدا می شوند که وجودشان ایجاد تنش می کند و این تنش ها را به افراد منتقل می کنند.

این عضو به دلیل رفتارهای نامتعارفی که دارد، با حرکات خود بقیه را ناراحت می کنند و به خود اجازه می دهد هر حرف نادرستی را بزند، هر رفتاری را از خود نشان دهد و دیگران را اذیت کند.

این دسته از افراد به هر رفتاری متوسل می شوند تا توجه بقیه را به خود جلب کند. جلب توجه منفی، مهارت ویژه این گونه افراد است.

افراد ناسازگار، با شنا در خلاف جهت جریان آب، همیشه سعی در بدست آوردن توجه منفی دارند. این افراد به هر بهانه ای دیگران را آزار می دهند و حال خوب را از آن ها می گیرند.

رفتار ناسازگارانه در واقع پاسخی غیرمتعارف به یک محرک است. این واکنش می تواند فوران خشم ناگهانی، نحس بازی، تولید تنش، ایجاد دعوا و گرفتن حس خوب از دیگری باشد.

فرد ناسازگار کیست؟

ویژگی افراد ناسازگار چیست؟

رفتارهایی که در ادامه در موردشان صحبت می کنیم، این پتانسیل را دارد که یک خانواده یا محل کار را متشنج کند. این در حالی است که این رفتارها کوچکترین اثری روی فرد ناسازگار ندارد.

در این افراد الگوهای های شخصیتی و رفتاری مشترکی دیده می شود، از جمله:

 1. افراد ناسازگار نقش خود را در بروز مشکلات نادیده گرفته و مسئولیت آن را به گردن بقیه می اندازند.
 2. اکثر اوقات به دنبال سرزنش دیگر افراد هستند.
 3. رفتارهای شدیدی از خود نشان می دهند که قابل کنترل نیست.
 4. احساسات زیادی از خود نشان می دهند، که به راحتی نمی توان آنها را کنترل کرد.
 5. تفکر همه یا هیچ دارند.
 6. آن ها آگاهی از مدل ناسازگار احساس – فکر و رفتار خود ندارند.
 7. این افراد برای رسیدن به موقعیت برتر، افراد دیگر را به راحتی تحقیر می کنند.
 8. رفتار جذاب و فریبکارانه ای دارند.
 9. در روابط نزدیک وابستگی زیادی دارند.
 10. به اطرافیان خود مشکوک هستند.
 11. همیشه باید مرکز توجه باشند، در غیر این صورت به شدت واکنش نشان می دهند.

این رفتارها به راحتی می تواند ارتباط موثر با بقیه افراد را دچار اختلال کند؛ اما اگر از رفتار آنان آگاه باشید، می توانید با آن مقابله کنید.

ویژگی افراد ناسازگار چیست؟

چه روش هایی برای برخورد با فرد ناسازگار وجود دارد؟

روش هایی وجود دارد که می توانید با انجام آنها، رفتار این افراد را کنترل کنید و اجازه ندهید به شما آزار برسانند. در ادامه به بررسی برخی از این رفتارها می پردازیم.

1- بپذیرید که نمی توانید به او کمک کنید

شاید شما بخواهید به خاطر این که او یکی از افراد خانواده است، شرایط زندگی او را تغییر دهید، اما این را بدانید که تغییر تنها زمانی امکان پذیر است که فرد خودش بخواهد و تغییر را بپذیرد.

کمک کردن شما و گرفتن ماهی برای او، نه تنها شرایط او را تغییر نمی دهد، بلکه باعث می شود توقعات او از شما بالا رفته و کمک به او زندگی شما را دچار چالش کند.

2- شما مقصر نیستید

در بسیاری از موارد، فرد می خواهد به شما حس عذاب وجدان یا گناهکاری را القا کند چراکه مطابق خواسته او عمل نکردید. در این مواقع او حملات شخصی را شروع می کند.

درست است که در این مواقع سخت است که حرکات و اتهامات او ما را ناراحت نکند، اما شخصی سازی نکنید! شما مقصر نیستید. باید آرامش خود را حفظ کرده و ریشه این اختلاف را پیدا کنید.

3- برخورد قاطع داشته باشید

فرد ناسازگار، همیشه دوست دارد درگیری تولید کند. واضح است که این کارها می تواند آن قدر آزار دهنده باشد، که باعث شود ضربان قلب شما یا حتی فشارخونتان بالا برود.

وارد بازی کثیف او نشوید؛ چرا که در این صورت به ناچار در حالت دفاعی فرو خواهید رفت و او موفق می شود به شما تسلط پیدا کند و اعصاب شما را به هم بریزد. اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و اجازه ندهید شما را بازی دهد.

زمانی که بحث کردن صرفا به منظور برنده شدن در بحث است و ماهیت حل مسئله ندارد، باید بحث را قطع کرده و آن محل را ترک کنید و به او نشان دهید حرف ها و رفتارهای زشت او هیچ شنونده ای ندارد.

برخورد قاطع داشته باشید

4- مدیریت زمان کنید

اگر عضو ناسازگار، فردی از افراد فامیل است، در مناسبت ها و دورهمی ها زمانبندی را رعایت کنید؛ برای مثال بگویید راس ساعت 7 مهمانی را ترک خواهم کرد. بنابراین با فرد ناسازگار زمان زیادی صرف نمی کنید.

نباید با عضو ناسازگار تنها بمانید؛ شما می توانید افرادی را برای همنشینی انتخاب کنید که سازگاری بیشتری با آن ها دارید و از بودن با آن ها لذت می برید.

5- نسبت به موضوعات جنجالی، آگاه باشید

برخی موضوعات خاص، باعث به وجود آمدن طوفان هایی از اختلافات می شود. این موارد را تشخیص دهید و آن ها را به یاد داشته باشید.

خود را آماده کنید تا زمانی که با این موضوعات حساس مواجه می شوید یا از آن اجتناب کنید یا به طور صریح و بدون درگیری آن را بیان کنید.

6- به او فرصت ابراز وجود مثبت دهید

در بسیاری از مواقع، فرد ناسازگار به این علت مشکل ایجاد می کند که حس می کند مورد قضاوت دیگران واقع شده و دیگران از او انتقاد می کنند، یا کسی او را درک نمی کند و شناخت کافی از او را ندارد.

در این مواقع بهتر است بی طرفانه به حرف او گوش دهید و به او اجازه بدهید در مورد موضوع نظر خود را بگوید، دیدگاهش را مطرح کند و ابراز وجود کند.

در بسیاری مواقع، گوش دادن به فرد به جای تلاش برای تغییر و اصلاح او، بهتر و بیشتر جواب می دهد؛ کافی است به او این اجازه را بدهید که بتواند آن چه در ذهن دارد را به زبان بیاورد. او را بدون قضاوت بشنوید و به تفاوت های او احترام بگذارید.

7- سلامتی شما، مهمتر از هر چیزی است

صرفا به علت این که می خواهید با کسی در صلح و صفا باشید، نباید خود را تحت فشار روحی و جسمی قرار دهید؛ نباید روابط شخصی، سلامتی شما را تحت الشعاع قرار دهد.

شما باید مرزهای خود را تعیین کنید و به کسی اجازه ندهید وارد این مرزها شود.

افراد ناسازگار در معاشرت

در پایان

در ابتدا باید بدانید که افراد ناسازگار در همه جا هستند و می توانند شما را اذیت کنند؛ اگر در برخورد با این افراد آگاه باشید و از راه درست آن وارد شوید، انرژی کمتری را هدر خواهید داد.

اگر در اطراف خود چنین فردی وجود دارد و با وجود انجام این راهکارها، هنوز در برخورد با این فرد دچار مشکل هستید، بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید تا او راهکارهای دیگری را نشان دهد که مخصوص شماست.

مرکز مشاوره هم اندیشان با مشاورانی باتجربه، به شما کمک می کند تا رفتار بهتری با افراد ناسازگار داشته باشید، طوری که کمترین آسیب را ببینید. برای دریافت وقت مشاوره، با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

رفتار ناسازگارانه چه نوع رفتاری است؟

رفتاری نامتعارف است، که نسبت به یک موقعیت یا محرکی بروز داده می شود.

افراد ناسازگار چه ویژگی هایی دارند؟

این افراد مسئولیت مشکلاتی که ایجاد کرده اند را به عهده نمی گیرند و دیگران را مقصر می دانند، افراد را تحقیر می کنند. اگر در مرکز توجه نباشند رفتارهای نامتعارف از خود بروز می دهند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره