تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

راه هایی برای برخورد صحیح با کودکان پرخاشگر

راه هایی برای برخورد صحیح با کودکان پرخاشگر

کودک پرخاشگر همیشه والدین خود را دچار نگرانی می کند.

پدر و مادری را تصور کنید که در یک مهمانی بزرگ با پرخاشگری فرزند خود مواجه می شوند، به طوری که نمی توانند او را آرام کنند. در این گونه موارد چه باید کرد؟ چگونه کودکی را که در حال پرخاش است آرام کنیم؟ در ادامه این مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم.

از شما دعوت می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

چرا کودک پرخاش می کند؟

پرخاشگری کودکان دلایل زیادی می تواند داشته باشد. در برخی موارد دلیل پرخاش کودکان این است که می خواهند چیزی را بدست بیاورند، اما نمی توانند. پرخاش، جواب درماندگی کودک به این رویداد است.

همچنین در بسیاری از موارد کودک خشم فرو خورده ای دارد که در زمانی دیگر آن را بروز می دهد. یا مثلا زمانی که کودک خود مورد پرخاش و بدرفتاری قرار گرفته و نتوانسته ناراحتی خود را بروز دهد، رفتار پرخاشگرانه را از خود بروز می دهد.

در برخی موارد شاید پرخاشگری پاسخی به بی توجهی والدین است و کودکی که پرخاش می کند، مستاصل از بی توجهی والدین، می خواهد با پرخاش توجه و محبت آنها را به خود جلب کند.

پرخاش دلایلی ژنتیکی نیز می تواند داشته باشد؛ تحقیقات نشان می دهد کودکانی که والدین پرخاشگری دارند، در هنگام ناکامی به پرخاش روی می آورند.

چرا کودک پرخاش می کند؟

روش های صحیح برخورد با کودک پرخاشگر

در ادامه روش هایی را بازگو می کنیم که می توانید با به کار بستن آنها، پرخاشگری کودک را کنترل کنید. لطفا مطالعه این روش ها را از دست ندهید.

1- دلیل پرخاش کودک را بیابید

سعی کنید دلیل پرخاشگری کودک را پیدا کنید. این بدان معنا نیست که پرخاشگری کاری منطقی است؛ بلکه دلیلی که در پشت این پرخاشگری وجود دارد می تواند به شما در از بین بردن پرخاشگری و ناراحتی کودک کمک کند.

2- به او بی توجهی نکنید

به عنوان والدین نباید به او بی توجهی کنید؛ بی توجهی بیشتر از هر چیزی باعث ادامه یافتن پرخاش می شود. می توانید ابتدا او را آرام کنید. این دریافت توجه به او آرامش خواهد داد.

به خاطر داشته باشید که همیشه این روش را به کار نبرید؛ چرا که کودک شرطی می شود و برای بدست آوردن توجه شما هر بار پرخاش خواهد کرد.

3- شما الگوی کودک خود هستید

یکی از بهترین راه هایی که می توانید رفتار پرخاشگرانه کودک را کنترل کنید، این است که الگوی خوبی برای او باشید. شما باید هنگام مواجهه با موقعیت های سخت، از پرخاش کردن اجتناب کنید و روشی درست برای حل مسئله خود در پیش بگیرید.

این رفتار درست شما به مرور زمان در کودک اثر گذاشته و باعث می شود او فردی آرام و مسئولیت پذیر بار بیاید، که در شرایط استرس زا، با آرامش و به درستی رفتار می کند.

4- به خودتان مسلط شوید

در برخی موارد رفتار کودک شما ممکن است بسیار بد و غیرقابل تحمل شود؛ در این گونه موارد هرگز نباید کنترل خود را از دست بدهید. چرا که ممکن است با این کار رفتار کودک بدتر شود.

کودکی که شما را مضطرب و نگران می بیند، از این اضطراب شما تاثیر پذیرفته و رفتار بدتری را از خود بروز می دهد. شما باید آرامش روان خود را حفظ کنید و در مقابل خواسته های کودک تسلیم نشوید.

کودک باید بداند شما تصمیم گیرنده هستید؛ اما به نظرات او احترام می گذارید؛ باید با کودکتان با متانت و قاطعانه رفتار کنید.

روش های صحیح برخورد با کودک پرخاشگر

5- هنگام پرخاشگری او، برخوردی سریع نشان دهید

در مواقعی که کودک رفتار پرخاشگرانه ای دارد، باید پاسخ سریع و صریحی از خود نشان دهید. این پاسخ باید به گونه ای باشد که او متوجه شود کار اشتباهی از او سر زده است.

وقتی کودک پرخاش می کند، باید او را به طور هوشمندانه ای متوجه عواقب کارش بکنید تا این رفتار را دیگر تکرار نکند. برای مثال اگر دوست یا همکلاسی خود را کتک زده است، او را از دوستانش جدا کنید و در یک محیط امن کمی تنها بگذارید، تا متوجه شود تا وقتی که چنین رفتاری از او سر بزند نمی تواند با دوستانش بازی کند.

6- اظهار همدلی کنید

ممکن است در مقابل رفتار های پرخاشگرانه کودک خود احساس درماندگی کنید. این را بدانید که با همدلی به موقع می توانید رفتار بد او را کنترل کنید.

برای مثال فرض کنید او یک اسباب بازی می خواهد و شما نمی توانید در آن لحظه آن را بخرید؛ در این گونه مواقع به او بگویید “عزیزم درک می کنم اونو می خوای، اما الان نمی تونیم بخریمش، ولی می تونیم دفعه بعد بخریمش”

در این صورت او متوجه می شود که برای او و احساساتش احترام می گذارید؛ اما تصمیم گیرنده نهایی شما هستید.

7- در برخورد با او قوانین مشخصی داشته باشید

برخورد شما با کودک باید به گونه ای باشد که او هنگام پرخاش بداند که رفتارش چه پیامدی دارد. باید این قوانین در تمامی محیط ها رعایت کنید تا بداند نتیجه رفتارش در تمامی محیط ها یکی است.

8- او را آگاه کنید

در مواقعی که کودک آرام شده است، با او صحبت کنید و نتایجی که پرخاش می تواند برای او داشته باشد را برشمارید و راه درست و رفتار صحیح را به او یاد بدهید.

این کار باعث می شود او بتواند به خوبی رفتارهایش را کنترل کند.

به او در شناخت احساسات و ابراز صحیحی آن کمک کنید

9- به او در شناخت احساسات و ابراز صحیحی آن کمک کنید

به کودک خود یاد بدهید احساسات خود را شناسایی کند و در مواقع عصبانیت آنها را درست بیان کند. برای مثال هنگام عصبانیت به جای آن که پرخاش کند، بگوید “من عصبانی هستم چون وسایل منو ازم گرفتی”

سعی کنید وقتی کودکتان عصبانی است، او را به چیزی اجبار نکنید. اگر نتوانست پرخاش خود را کنترل کند، راه های دیگری را امتحان کنید.

10- کنترل اوضاع را بدست بگیرید

او را از محلی که محرک خشم در آن جا وجود دارد دور کنید. با این کار به او فرصت می دهید تا به دور از عوامل ایجاد کننده خشم، دقایقی آرام شود.

11- در زمان هایی دیگر او را تحسین کنید

کودک را بابت کارهایی که در زمان آرامشش انجام می دهد تحسین کنید. برای مثال زمانی را که با هم سن و سالانش به خوبی رفتار می کند، یا نوبت را رعایت می کند و… به او بگویید که چقدر از رفتار خوبش خوشحالید و به او افتخار می کنید و دلیل این تحسین را به او بگویید.

12- از یک روانشناس کودک کمک بخواهید

در برخی موارد کودک شما بیش از حد پرخاشگری می کند، طوری که نمی توانید او را آرام کنید. در این گونه موارد با یک روانشناس کودک مشورت کنید تا دلیل این رفتارهای او را پیدا کند.

در این راستا می توانید با روانشناسان کودک مرکز مشاوره هم اندیشان برای دریافت خدمات روانشناسی کودک تماس بگیرید. روانشناسان این مجموعه به شما راه های مقابله با کودک پرخاشگر را یاد می دهند و شما را به درستی راهنمایی می کنند.

از یک روانشناس کودک کمک بخواهید

در پایان

باید توجه داشته باشید که شما به عنوان یک پدر و مادر یا معلم باید انتظارات معقولی از کودک داشته باشید. نباید توقع داشته باشید که او مانند یک فرد بالغ رفتار کند؛ بسیاری از کودکان بدخلقی می کنند.

شما می توانید با برخورد هوشمندانه و قاطع از پرخاش کودک جلوگیری کنید. هنگامی که کودکتان بدخلقی می کند، نباید با او مانند کالای معیوبی که نیاز به تعمیر دارد رفتار کنید.

در مواردی که نیاز به واکنش سریع و مستقیم به پرخاشگری کودک دارید، در این مواقع اعتدال را رعایت کنید. نباید واکنش آن قدر شدید باشد که کودک را دچار ترس کند، هدف فقط این است که او متوجه برخورد بدش بشود.

اگر در مورد تربیت کودک و شیوه های برخورد با کودک پرخاشگر سوالاتی داشتید، می توانید با مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید. روانشناسان کودک این مرکز به سوالات شما پاسخ گفته و شما را در مسیر پر چالش فرزند پروری نوین یاری می رسانند.

شما می توانید برای دریافت مشاوره تلفنی کودک با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

چه زمانی باید از پرخاشگری کودک نگران باشید؟

زمانی که این پرخاش بیش از حد طبیعی باشد و در طول هفته به دفعات زیادی تکرار می شود، یا کودک شما هنگام پرخاش به دیگران آسیب می زند. در این گونه موارد می توانید به یک روانشناس کودک مراجعه کنید.

کدام اختلالات روانی در پرخاشگری کودک نقش مستقیمی دارد؟

کودکانی که مبتلا به اوتیسم، نقص توجه، بیش فعالی و سندروم تورت یا اختلال وسواس فکری عملی هستند، رفتارهای پرخاشگرانه از خود بروز می دهند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره