تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

اختلال آتش افروزی یا پیرومانیا (Pyromania) چیست؟ + علل و نحوه درمان آن در کودکان و بزرگسالان

اختلال آتش افروزی یا پیرومانیا (Pyromania) چیست؟ + علل و نحوه درمان آن در کودکان و بزرگسالان

یکی دیگر از بیماری های جدی روانی که عواقب خطرناکی را به دنبال دارد، اختلال آتش افروزی یا پیرومانیا است. این اختلال نیز در صورتی که به موقع تشخیص داده شود، درمان سریع تری خواهد داشت و فرد از عواقب آن در امان می ماند.

ما در این مقاله سعی داریم تا اختلال آتش افروزی یا پیرومانیا را به شما توضیح دهیم. در صورتی که تمایل دارید در مورد این بیماری بیشتر بدانید، دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

پیرومانیا (Pyromania) یا اختلال جنون آتش افروزی چیست؟

پیرومانیا (به انگلیسی: pyromania) یک بیماری جدی روانی است که باعث می شود فرد مبتلا به صورت عمدی و تکراری دست به آتش افروزی بزند.

این فرد احساس می کند که قادر به کنترل رفتار خود نیست و آتش زدن باعث کاهش تنش ها و استرس های او خواهد شد. در واقع آتش افروزی باعث می شود که فرد احساس لذت و یا تسکین کند.

ویژگی اساسی این بیماری این است که فرد دست به آتش سوزی های عمدی و هدفمند می زند و علاوه بر این، فرد قبل از آتش سوزی دچار تحریک عاطفی و تنش می شود.

در این اختلال فرد در اثر افکار وسواس گونه غیرقابل کنترل اقدام به روشن کردن آتش کرده و نمی توانند خود را کنترل کنند. تا زمانی که آتش روشن نکنند، آرام نمی گیرند.

پیرومانیا (Pyromania) یا اختلال جنون آتش افروزی چیست؟

تفاوت آتش بازی با جنون آتش افروزی

در آتش بازی معمولی، فرد با برنامه قبلی سعی در به آتش کشیدن چیزی می کند؛ در صورتی که در اختلال آتش افروزی فرد بدون انگیزه قبلی و توجه به عواقب آن در موقعیت های خطرناک آتش روشن می کند. این روشن کردن آتش، در اثر افکار وسواس گونه اتفاق می افتد.

در مورد کودکان باید احتیاط بیشتری در تشخیص به کار برد؛ چرا که ممکن است فرد در اثر ابتلا به اختلال سلوک (CD) این کارها را انجام دهد.

گاهی یک کنجکاوی یا آزمایش علمی توام با بی احتیاطی یا عدم آگاهی از عواقب، ممکن است با این جنون اشتباه گرفته شود.

علائم پیرومانیا یا اختلال جنون آتش افروزی کدامند؟

افراد مبتلا به این بیماری برای سود مالی، پنهان کردن فعالیت های جنایی، انتقام جویی و یا تلاش برای زندگی بهتر، دست به آتش سوزی نمی زنند. همچنین توهم یا گمان نیز دلیلی بر آتش افروزی آنها نیست.

این آتش افروزی از اختلال در قضاوت نیز ناشی نمی شود و دلیل این بیماری ناتوانی ذهنی نیست.

افراد مبتلا به این بیماری ممکن است که از قبل برای آتش افروزی آماده شوند. این افراد نسبت به آسیب های جسمی و مالی آتش سوزی بی تفاوت هستند.

بنابراین باید دنبال نشانه ها و علائم این بیماری در این افراد بود؛ از مهم ترین علائم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فرد شیفته آتش است؛ این شیفتگی می تواند شامل علاقه، کنجکاوی و جذابیت فرد برای آتش و لوازم آتش سوزی شود.
  • فرد از تماشای آتش سوزی، مواد آتش زا و تجهیزات مربوط به آتش سوزی لذت می برد و گاه صدای هشدارهای دروغین را در می آورد.
  • فرد بعد از آتش افروزی از عواقب کار خود لذت برده و احساس رضایت و تسکین می کند.
  • این افراد آتش سوزی را برای وابستگی به آتش نشانی دوست دارند.
  • این افراد ممکن است که همواره کبریت و فندک احتکار کنند و پارچه، فرش یا مبلمان را بسوزانند.

علائم پیرومانیا یا اختلال جنون آتش افروزی کدامند؟

علل اختلال جنون آتش افروزی کدامند؟

علت شناخته شده ای برای این بیماری وجود ندارد، البته تحقیقات نشان می دهد که ممکن است دلیل این بیماری ژنتیکی باشد و ممکن است که مشابه اعتیاد رفتاری باشد.

از طرفی افرادی که بیماری های روانی دیگری دارند، بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. اختلالاتی مانند اختلال قمار، اختلال دو قطبی، اختلال در مصرف مواد و اختلال شخصیت ضد اجتماعی از عوامل تاثیرگذار در این بیماری هستند.

همچنین تحقیقات نشان داده است که این بیماری در مردان شیوع بیشتری داشته است و شیوع آن در مردان 8 برابر بیشتر از  زنان است؛ البته این بیماری هم در مردان و هم در زنان وجود دارد.

شیوع این بیماری حتی می تواند از 3 سالگی باشد و محدودیت سنی برای این بیماری وجود ندارد. عواملی چون ناتوانی در یادگیری و یا فقدان مهارت های اجتماعی، از مواردی هستند که در این بیماری تاثیر می گذارند.

همچنین عوامل محیطی نیز در این بیماری بی تاثیر نیستند. افرادی که مورد آزار های جسمی و جنسی قرار گرفته اند، افرادی که به آنها بی توجهی شده است و یا کودکانی که والدین آنها، آنها را رها کرده اند، بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

همچنین افرادی که سابقه جرم دارند، تمایل زیادی به آتش سوزی دارند.

پیرومانیا یا اختلال جنون آتش افروزی چه عوارضی را به دنبال خواهد داشت؟

پیرومانیا یک بیماری خطرناک است و باید به سرعت درمان شود. این بیماری در کودکان و نوجوانان نیز مشاهده می شود.

از عوارض آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آسیب های جسمی ناشی از آتش سوزی
  • خسارت اموال
  • زندان
  • مرگ

پیرومانیا یا اختلال جنون آتش افروزی چه عوارضی را به دنبال خواهد داشت؟

راه های درمان اختلال آتش افروزی یا پیرومانیا به چه صورت می باشد؟

افرادی که به این بیماری مبتلا هستند یا والدینی که کودک مبتلا به اختلال آتش افروزی دارند، باید هر چه سریع تر نسبت به درمان این اختلال اقدام کنند.

راه های درمان این بیماری را در ادامه بیان می کنیم.

1- درمان شناختی – رفتاری

یکی از بهترین راه های درمان این بیماری، درمان شناختی – رفتاری است. این روش به فرد می آموزد که احساس تنش او منجر به آتش سوزی می شود. همچنین با صحبت کردن با فرد، ممکن است که ریشه بیماری و علل آن شناسایی شود.

بدین ترتیب درمانگر می تواند با صحبت کردن فرد را از علل بیماری دور کرده و به او راه های مقابله با این علت ها را نشان دهد.

همچنین درمانگر راه های از بین بردن یا کاهش تنش را به او آموزش می دهد تا فرد بتواند این اختلال را مدیریت کرده و یا به طور کامل از بین ببرد.

2- خانواده درمانی

در درمان این اختلال در کودکان و بزرگسالان، خانواده درمانی نقش به سزایی دارد.

خانواده درمانی می تواند به اطرافیان کمک کند تا این اختلال را درک کنند. همچنین به آنها می آموزد که چگونه خانواده را در امان نگه دارند.

3- دارو درمانی

در برخی از مواقع، داروهایی برای بیماران تجویز می شود. این داروها شامل داروهای ضد بیماری صرع، ضد روان پریشی غیر معمولی، لیتیوم و ضد آندروژن هستند. این داروها باید توسط روانپزشک تجویز شوند.

توجه داشته باشید که تشخیص به موقع و مراجعه به درمانگر بهترین نتیجه را در درمان این بیماری خواهد داشت. یعنی اینکه به طور کلی روش شناختی – رفتاری بهترین گزینه برای درمان این اختلال است.

راه های درمان اختلال آتش افروزی یا پیرومانیا به چه صورت می باشد؟

سخن آخر

بیماری اختلال آتش افروزی یا پیرومانیا (Pyromania)، یکی از اختلالات روانی خطرناک در بین کودکان و بزرگسالان است.

افراد مبتلا به این بیماری به آتش افروختن علاقه بسیاری دارند. این علاقه هیچ سودی برای آنها ندارد و حتی این کار را برای انتقام جویی نیز انجام نمی دهند. اما این بیماری عوارض و عواقب خطرناکی را به دنبال دارد؛ بنابراین افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، باید سریع تر نسبت به درمان آن اقدام کنند.

ما در این مقاله سعی کردیم که شما را با این بیماری، علل و علائم آن آشنا کنیم. در صورتی که در مورد این بیماری و راه های درمان آن به مشاوره و راهنمایی نیاز دارید، می توانید با موسسه هم اندیشان تماس بگیرید.

برای استفاده از خدمات مشاوره تلفنی، می توانید با شماره 9099071985 تماس گرفته، با مشاوران با تجربه هم اندیشان صحبت کنید و پاسخ سوالات خود را بدست آورید.

سوالات متداول

اختلال آتش افروزی یا پیرومانیا (Pyromania) در نوجوانان به چه صورت می باشد؟

اختلال آتش افروزی در نوجوانان، اغلب با اختلال سلوک، ADHD یا اختلال سازگاری همراه است. معمولا این اختلال توسط خانواده، دوستان یا معلمان تشخیص داده می شود.

شیوع اختلال آتش افروزی یا پیرومانیا (Pyromania) به چه صورت است؟

پیرومانیا یک بیماری نادر است و فقط 3 تا 6 درصد از افرادی که در بیمارستان های روانپزشکی بستری هستند، دارای علائم این بیماری هستند.

آیا پیرومانیا (Pyromania) یک بیماری مادام العمر است؟

خیر؛ مشخص نیست که این بیماری تا آخر عمر باقی بماند. برخی از کودکانی که به این بیماری مبتلا هستند، ممکن است به مرور زمان بهتر شوند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره