تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

مراحل خیانت چیست؟ + نحوه درمان زخم خیانت

مراحل خیانت چیست؟ + نحوه درمان زخم خیانت

خیانت، تلخ ترین اتفاقی است که می تواند در یک رابطه عاشقانه رخ دهد.

زندگی مشترکی که زوجین عاشقانه آن را شروع کرده اند، با یک پیمان شکنی از سوی یکی از آنها به تلخی و سردی می گراید. در نتیجه شریک خیانت دیده با یک دنیا سوال مواجه می شود و نمی تواند به راحتی این اتفاق را هضم کرده و با آن کنار بیاید.

در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم که خیانت چه مراحلی دارد و چگونه باید زخم های پس از خیانت را درمان کرد؟ لذا از شما دعوت می کنیم با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

خیانت چیست؟

به برقراری رابطه عاطفی و جنسی پنهان با فردی غیر از همسر، خیانت گفته می شود. از مهمترین عواملی است که می تواند باعث از هم پاشیدن یک زندگی شود.

خیانت به چندین دلیل می تواند اتفاق بیفتد. از مهمترین دلایل خیانت مردان می توان به خلا عاطفی از سوی همسر و برآورده نشدن نیازهای جنسی اشاره کرد.

زنان نیز به دلایل کم توجهی همسر به نیازهای عاطفی، وجود مشکلات مالی و بروز مشکلات جنسی دست به خیانت می زنند.

از مهمترین عوامل خیانت جنسی نیز می توان به تماشای فیلم های غیراخلاقی یا پورن اشاره کرد، که کانون خانواده را تهدید می کند. هرآنچه که به عنوان خط قرمز در خانواده مطرح است، در این فیلم ها عادی نشان داده می شود. این فیلم ها باورها و نگرش های غلط جنسی را ترویج داده، باعث الگوبرداری غلط در روابط جنسی می شود.

تماشای فیلم های پورن اعتیاد جنسی را به دنبال دارد و تاثیر مخربی بر روابط زناشویی زوجین می گذارد.

خیانت چیست؟

انواع خیانت

  • خیانت احساسی
  • خیانت در رابطه جنسی
  • خیانت ترکیبی (احساسی – جنسی)
  • خیانت در شبکه های مجازی

خیانت و از بین رفتن اعتماد

در یک زندگی مشترک وقتی یکی از طرفین پیمان شکنی می کند، می تواند برای فرد خیانت دیده بسیار ویران کننده باشد.

برخی از افراد پس از خیانت، ضربه های روحی بسیار شدیدی را تجربه می کنند، تا حدی که ممکن است دست به خودکشی بزنند. برخی دیگر آن قدر تحت تاثیر خیانت قرار می گیرند که اعتمادشان برای همیشه تخریب شده و نمی توانند پس از آن به هیچ کس دیگری اعتماد کنند.

خیانت و از بین رفتن اعتماد

مراحل خیانت چیست؟

کنار آمدن با خیانت همسر از سخت ترین چالش هایی است که می تواند برای یک فرد ایجاد شود.

مراحل خیانت از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ چرا که هر رابطه ای ویژگی خاصی دارد و به گونه ای متفاوت خیانت در آن رخ داده است. اما با بررسی مراحل زیر می توانید به درک وضعیت درونی و احساسی خود برسید.

اینها مراحلی هستند که باید دنبال کنید تا در مسیر بهبودی کامل باشید.

1- مرحله کشف

در این مرحله پرده از خیانتی که فرد در مورد همسرش انجام داده برداشته می شود و فردی که مورد خیانت واقع شده، شوکه شده و دچار بی ثباتی عاطفی می گردد.

در مرحله کشف فرد خیانت دیده تمام اطلاعاتی که باید پیرامون قضیه بداند را بدست می آورد و متوجه می شود چه اتفاقی افتاده و به چه دلیل خیانت رخ داده است.

باید اشاره کرد که این مرحله ممکن است 6 هفته به طول بینجامد. فرد خیانت دیده باید از این مرحله عبور کند و به جای انکار مشکل، با واقعیت روبه رو شود، در غیر این صورت نمی تواند بهبود یابد.

2- مرحله واکنش

در این مرحله خیانت آشکار شده و طرفین در مورد رابطه گزینه های خود را بررسی می کنند. اگر هنوز همدلی بین طرفین باقی مانده باشد، شریک خیانت دیده در مورد علت خیانت از فرد خاطی سوالاتی می پرسد.

3- مرحله انتشار

این مرحله از سخت ترین مراحل چرخه خیانت است. در این مرحله شریک خیانت دیده تصمیم می گیرد که آیا رابطه را ادامه دهد یا آن را به اتمام برساند.

در این مرحله اعتماد کردن دوباره به سختی انجام می شود. ممکن است تصمیم به آشتی بگیرند یا از هم جدا شوند؛ تصمیم هر چه که باشد، در این مرحله باید به آن پرداخته شود.

4- حرکت روی صحنه

زوجین در این مرحله دو نوع تصمیم متفاوت می گیرند. برخی به این نتیجه می رسند که خیانت را ببخشند و رابطه را دوباره تقویت کنند. در این مرحله فرد خاطی سعی می کند دوباره اعتماد همسر خود را جلب کند.

اگر اعتماد جلب شود نیز متزلزل خواهد بود و هرگز مانند قبل اعتمادی وجود نخواهد داشت؛ اما پس از آشتی باید به قول خود وفادار بماند.

زوجینی که تصمیم به جدایی گرفته اند، به گونه ای دیگر روند زندگی را طی می کنند. شریک خیانت دیده برای همیشه تصمیم می گیرد بدون فرد خاطی زندگی جدیدی برای خود بسازد و یک بار برای همیشه فردی را که بی اعتمادی و خیانت به بار آورده را رها کند.

این مرحله می تواند برای افراد مختلف، به شیوه های گوناگون سپری شود. برخی می توانند طی چند هفته به با این مسئله کنار بیایند؛ برای برخی نیز می تواند سال ها به طول بینجامد.

مراحل خیانت چیست؟

چگونه زخم خیانت را درمان کنیم؟

اگر مورد خیانت واقع شده اید، باید از آن عبور کنید. ممکن است چند هفته یا چندین ماه طول بکشد و در این مدت ممکن است شب و روز گریه کنید و فکر کنید هیچ گاه این درد خوب نخواهد شد.

شما در این لحظه کنترلی بر احساسات خود ندارید و این شرایط عادی است. در این مرحله اگر از روند مراحل خیانت آگاه شوید، بهتر می توانید خود را تسلی ببخشید.

در برخی از موارد، فرد خیانت دیده برای این که خشم خود را نسبت به شریک خود نشان دهند، دست به گرفتن انتقام زده و خیانت او را با خیانت تلافی می کنند. این کار بسیار اشتباه است و فقط شرایط را پیچیده و بغرنج می کند. علاوه بر آن که هیچ سودی برای شما ندارد، روند بهبود شما را نیز طولانی تر می کند.

به درستی نمی توان گفت که چه زمانی بهبود می یابید، اما اگر بدانید چگونه احساسات خود را مدیریت کنید، روند بهبود سریعتر برای شما اتفاق می افتد.

چگونه زخم خیانت را درمان کنیم؟

در پایان

هنگامی که یک رابطه زناشویی با خیانت روبه رو می شود، لحظات سخت و پر تشنجی برای اعضای آن خانواده ایجاد می شود. بسیاری از زوجین در مواجهه با این اتفاق تصمیمی به جدایی می گیرند و برخی دیگر آشتی و ترمیم رابطه را انتخاب می کنند. برای افرادی که تصمیم به آشتی دارند، ترمیم یک رابطه بسیار زمان بر است.

مرکز مشاوره هم اندیشان در کنار شماست تا بتوانید زخم های عاطفی خود را درمان کنید. این موسسه با مشاوران باتجربه خود، به شما یاد می دهد چگونه زخم خیانت را التیام ببخشید.

اگر به هر دلیلی نمی خواهید از مشاوره حضوری بهره ببرید، می توانید از مشاوره تلفنی این موسسه استفاده کنید. برای دریافت مشاوره خیانت، می توانید از سراسر کشور با شماره 099071985 تماس بگیرید و سوالات و دغدغه های خود را در مورد خیانت و بهبود وضعیت روحی اتان مطرح کنید.

سوالات متداول

چقدر طول می کشد با خیانت کنار بیاییم؟

بسته به روحیه افراد، زمانی بین چند هفته تا چند ماه طول می کشد. اما در برخی از افراد می تواند تا سال ها به طول بینجامد.

خیانت چند مرحله دارد؟

4 مرحله که عبارتند از کشف، واکنش، انتشار و حرکت روی صحنه.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره