تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

چگونه آمادگی ازدواج را ایجاد کنیم؟ – بلوغ های مورد نیاز برای یک ازدواج موفق

چگونه آمادگی ازدواج را ایجاد کنیم؟ - بلوغ های مورد نیاز برای یک ازدواج موفق

برخی موارد افراد بدون این که انتظار داشته باشند، عاشق هم می شوند و بدون این که بدانند آیا این عشق بالغانه است یا کودکانه، آیا آمادگی لازم را برای ازدواج دارند یا نه، اقدام به ازدواج می کنند.

در حالیکه آمادگی ازدواج بسیار مهم است و در صورتی که فرد برای پذیرش مسئولیت های ازدواج به لحاظ جسمی و روحی آماده نباشد، می تواند انتخاب های نادرستی انجام دهد و هزینه های جسمی، روحی و مالی زیادی پرداخت کند.

در این مقاله ابتدا به بررسی بلوغ‌هایی که برای یک ازدواج نیاز است، می پردازیم و سپس راههایی که با آن می توان آمادگی ازدواج را در افراد ایجاد کرد، می پردازیم. لذا از شما دعوت می کتیم با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

بلوغ های مورد نیاز برای یک ازدواج موفق

قبل از ازدواج باید بدانید که آیا برای ازدواج به بلوغ لازم رسیده اید یا نه؟ آیا آمادگی لازم برای رویارویی با ازدواج و شرایط زندگی بعد از آن را دارد یا نه؟ آیا انگیزه شما برای ازدواج درست است یا نه؟

جهت اقدام برای ازدواج کردن، باید به 6 نوع بلوغ در زمینه‌های زیر توجه نمایید.

1- بلوغ شخصیتی

افرادی که به بلوغ شخصیتی رسیده اند، می‌توانند هیجانات خود از قبیل خشم را کنترل کرده و آنها را به شیوه ای مناسب بروز دهند.

آنها معیارهای اخلاقی مشخصی دارند و به آن پایبند هستند؛ دیدگاه درستی نسبت به خود و دیگران دارند؛ همه چیز را نسبی می بینند و از دیدگاه های افراطی مانند آرمانگرایی و بی ارزش سازی خود، دوری می کنند.

2- بلوغ جنسی

فرد به لحاظ جنسی به بلوغ رسیده باشد و از نیاز جنسی نحوه کنترل آن و برقراری رابطه جنسی درک درستی داشته باشد.

3- بلوغ مالی

از مهمترین بلوغ هایی که در هر ازدواجی ضرورت دارد، استقلال مالی و داشتن بلوغ اقتصادی است. در واقع فردی که تصمیم به ازدواج دارد، باید توانایی اداره یک زندگی را به لحاظ مالی داشته باشد.

این تنها شامل کسب درآمد نیست؛ بلکه برنامه ریزی برای پس انداز و اهداف مالی نیز هست. علاوه بر آن فرد نباید به لحاظ مالی به والدین خود وابسته باشد و بتواند برای رشد اقتصادی برنامه ریزی کند.

4- بلوغ اجتماعی

بلوغ اجتماعی، شامل احساس مسئولیت، داشتن رفتار پخته و بالغانه در ارتباطات و شرکت در فعالیت های گروهی است. لازمه تشکیل یک ازدواج موفق، این است که هم دختر و هم پسر به این بلوغ رسیده باشند.

5- بلوغ عاطفی

با رشد و بلوغ عاطفی، فرد می تواند یک رابطه دوستانه توام با احترام و صمیمیت را تشکیل داده و بتواند با شریک عاطفی خود همدلی کند.

6- بلوغ روانی

بلوغ روانی، یکی دیگر از مواردی است که برای تشکیل یک ازدواج موفق لازم است.

فردی که به بلوغ روانی رسیده باشد، به دیدگاه دیگران احترام می گذارد؛ می تواند از کنار برخی از مسائل به راحتی عبور کند؛ از تغییر نمی ترسد؛ تحمل شکست دارد؛ در امور کاری و عاطفی ثبات داشته و پشتکار به خرج می دهد.

بلوغ های مورد نیاز برای یک ازدواج موفق

آمادگی ازدواج چگونه بدست می آید؟

چگونه آمادگی ازدواج را کسب کنیم؟ در ادامه به بیان راههایی اشاره می کنیم که با انجام آنها، این آمادگی را بدست خواهید آورد. پس مطالعه این موارد را از دست ندهید.

مسئولیت پذیری را تمرین کنید

مسئولیت پذیری به این معنا است که بدانید رفتار شما چگونه بر زندگی دیگران تاثیر دارد.

در واقع فرد مسئولیت پذیر، تصمیمات و عواقب اقداماتش را به عهده می گیرد؛ در مواقع لزوم می‌تواند پاسخگو باشد و به جا عذرخواهی کند؛ وابسته به دیگران نباشد، بلکه مسئولیت زندگی و تصمیمات کارهای شخصی از خرید کردن تا وام گرفتن را خودش به عهده بگیرد.

بهتر است در زمان مجردی، پذیرش این مسئولیت ها را تمرین کنید و به دیگران وابسته نمانید.

بتواند از فرد دیگری مراقبت کنید

زندگی پستی و بلندی زیادی دارد؛ ممکن است همسر شما مریض شود و نیاز به مراقبت شما داشته باشد؛ پس باید خود را آماده نگهداری از شریک زندگی خود بکنید.

بهتر است در زمان مجردی از والدین خود، یا خواهر و برادرتان، وقتی‌که بیمار می شود مراقبت کنید تا تمرینی برای زمان تاهل شما باشد.

مرزهای مشخصی برای روابطتان در نظر بگیرید

ایجاد مرز برای زندگی بسیار ضروری است. طرفین باید بتوانند به خوبی با هم صحبت کنند و در مورد مسائل مختلف به توافق برسید. برای مثال در ارتباطات طرفین باید توافق کنند و بدانند چه رفتارهایی خط قرمز طرفین است و از دید فرد مقابل خیانت محسوب می شود.

گفتگو در این مورد بسیار ضروری است که می تواند جلوی ایجاد بسیاری از سوءتفاهم ها را بگیرد.

آمادگی ازدواج چگونه بدست می آید؟

حفظ تعهد را تمرین کنید

پایبندی، یکی از مهمترین فاکتورهای ازدواج موفق است.

برخی افراد فکر می کنند که با داشتن ارتباط با افراد مختلف قبل از ازدواج، می توانند جلوی تنوع طلبی و خیانت را در ازدواج بگیرند؛ در حالی که تعهد یک شبه به وجود نمی آید. از طرفی داشتن روابط متعدد می تواند به سبک زندگی فرد تبدیل شود و احتمال لغزش را برای او بالا ببرد.

بهتر است یاد بگیرید در ارتباط با جنس مقابل، مرزهای مشخصی را رعایت کنید.

به خودشناسی برسید

قبل از ازدواج باید خود را بشناسید و بدانید که هستید؟ چه علایقی دارید و چه مسیری را می خواهید بپیمایید؟ می خواهید به کجا برسید؟ با دانستن این موارد است که ملاک های درستی برای ازدواج می توانید داشته باشید.

افرادی که نمی توانند به این سوالات پاسخ بدهند، به احتمال زیاد در انتخاب همسر دچار اشتباه می شوند و فرد نادرستی را برای زندگی انتخاب می کنند. با دانستن این موارد به درک درستی از خود و ملاک هایتان می برید.

بهتر است قبل از ازدواج مهارت خودشناسی را در خود تقویت کنید.

در عین با هم بودن مستقل باشید

مستقل بودن به این معنا است که پس از ازدواج، رشد شخصی و فردی خود را فراموش نکنید و برنامه های رشد فردی از جمله ورزش و آموزش را داشته باشید.

در عین با هم بودن مستقل باشید

برای آینده برنامه داشته باشید

فردی که برای آینده خود، هدف‌ها و برنامه‌هایی دارد، می تواند در زندگی عادی و زناشویی نیز برنامه ریزی داشته باشد و در اهداف زناشویی، مالی و سایر موارد نیز به موفقیت برسد.

امروزه برنامه ریزی‌های نوینی مانند بولت ژورنال وجود دارد، که می توانید اهداف خود را به ریز برنامه‌های تقسیم کرده و آنها را انجام دهید.

توصیه ما این است که اهداف خود را مشخص کنید و برای آنها قدم بردارید و از بی هدفی به ازدواج روی نیاورید.

روحیه همدلی را در خود تقویت کنید

در زندگی مشترک به همدلی نیاز است. گاهی اوقات نیاز است خود را در جای همسر خود قرار دهید و حال او را درک کنید و از دید او به مسئله نگاه کنید.

اینکار باعث می شود هنگام بروز اختلافات و تعارض‌ها، کمتر دچار آسیب شوید.

حال خوب

اگر در دوران مجردی قادر به خوشحال کردن خودتان نبودید، پس از ازدواج نیز نمی توانید. شما باید قبل از ازدواج بتوانید خود را شاد و با نشاط نگه دارید.

این را به خاطر بسپارید هیچ کس فرد غمگین و ناراحت را به عنوان همسر انتخاب نمی کند و نباید شادی شما به ازدواج گره بخورد.

بهتر است قبل از ازدواج به روحیه خودتان رسیدگی کنید و قوی و نیرومند به استقبال ازدواج بروید.

روحیه همدلی را در خود تقویت کنید

در آخر

ازدواج نیز مانند بسیاری از اقدامات دیگری که انسان در طول زندگی خود انجام می دهد، نیازمند داشتن آمادگی قبلی است.

اگر فردی قبل از اینکه به بلوغ های 6 گانه ازدواج یاد شده در این مقاله برسد، ازدواج کند، با مشکلات زیادی روبه رو می شود.

می توانید قبل از اینکه تصمیم به ازدواج بگیرید، با مشاور صحبت کنید. یک مشاور ازدواج، با بررسی آمادگی شما با استفاده از تست آمادگی ازدواج و پرسیدن سوالاتی از شما می تواند پی به آماده بودن یا نبودن شما برای ازدواج در شما پی ببرد. مشورت با یک روانشناس نیز می تواند شما را از بسیاری از خطرها برهاند.

شما می توانید با موسسه هم اندیشان در ارتباط باشید و از خدمات مشاور تلفنی آن بهره ببرید. برای دریافت مشاوره تلفنی ازدواج با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

برنامه ریزی چه نقشی در آمادگی ازدواج دارد؟

فردی که برنامه ریزی را یاد گرفته است، می تواند برای تصمیمات اقتصادی و سایر اهداف زندگی زناشویی بطور صحیح برنامه ریزی کرده و در پیشبرد آنها نیز موفق عمل کند.

آیا با ازدواج کردن، فرد به شادی دستیابی پیدا می‌کند؟

خیر؛ اگر در دوران مجردی قادر به خوشحال کردن خودتان نبودید، پس از ازدواج نیز نمی توانید. شما باید قبل از ازدواج بتوانید خود را شاد و با نشاط نگه دارید.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره