تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
1

از سیر تا پیاز کنکور 1401 و شرایط برگزاری آن

از سیر تا پیاز کنکور 1401 و شرایط برگزاری آن

همان طور که می دانید، کنکور همواره یکی از دغدغه های مهم داوطلبان و خانواده های آن ها بوده است. این آزمون سرنوشت ساز است و داوطلبان از طریق این آزمون نتیجه سال ها تلاش خود را خواهند دید.

از آنجایی که داوطلبان کنکور سال جدید از هم اکنون باید به فکر برنامه ریزی و مطالع منابع کنکور باشند، ما تصمیم داریم تا در این مقاله شما را با کنکور 1401 و شرایط برگزاری آن آشنا کنیم. اگر داوطلب کنکور 1401 هستید و یا در خانه خود یک دانش آموز کنکوری دارید، حتما این مقاله را تا به انتها بخوانید.

تاریخ ثبت نام برای کنکور 1401

داوطلبان کنکور 1401 در هر کدام از گروه های پنج گانه آموزشی (ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان) باید در اواخر بهمن 1400، اقدام به ثبت نام برای شرکت در کنکور سراسری 1401 نمایند. این ثبت نام از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org انجام خواهد شد.

معمولا سازمان سنجش برای ثبت نام کنکور، ده روز فرصت برای داوطلبان در نظر می گیرد که معمولا این فرصت تمدید خواهد شد. بهتر است داوطلبان کنکور سراسری 1401، در همان روزهای اول ثبت نام خود را انجام دهند تا به روز های آخر نمانند.

برای اطلاع از زمان دقیق شروع ثبت نام نیز باید اطلاعیه های سازمان سنجش را دنبال کنند.

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور 1401

داوطلبان ثبت نام کنکور سراسری، باید مدارک زیر را در هنگام ثبت نام در کنار خود داشته باشند تا بتوانند فرم های مربوطه را با استفاده از این مدارک تکمیل کنند.

 • اطلاعات فردی و تحصیلی (شناسنامه، کارت ملی، مدرک تحصیلی و…)
 • کد نظام وظیفه برای آقایان
 • مدارک مربوط به سهمیه (سهمیه ایثارگری، بسیج و…)
 • دریافت کد سوابق تحصیل دیپلم و پیش دانشگاهی که برای دریافت این کد، داوطلبانی که از سال 84 به بعد مدرک دیپلم خود را دریافت کرده اند و یا داوطلبانی که بین سال های 91 تا 9 مدرک پیش دانشگاهی گرفته اند، باید به سایت dipcode.medu.ir مراجعه کنند.

شرایط برگزاری کنکور سراسری 1401

براساس اخباری که سازمان سنجش آموزش کشور منتشر کرده است، احتمال این وجود دارد که در سال 1401 دو کنکور برگزار شود. هنوز این مسئله قطعی نشده است و در صورت برگزاری دو کنکور در سال 1401، جزئیات آن به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

اگر دو کنکور در یک سال برگزار شود، داوطلبانی که به هر دلیل نتوانسته اند در کنکور اول شرکت کنند، می توانند از فرصت بعدی استفاده کنند.

البته بر اساس اخبار منتشره، این احتمال نیز وجود دارد که کنکور 1401 در دو مقطع برای دروس عمومی و دروس اختصاصی برگزار شود. همچنین 60 درصد پذیرش در کنکور به سوابق تحصیلی و امتحانات پایه دوازدهم مدرسه اختصاص خواهد داشت.

تاریخ برگزاری کنکور 1401

تاریخ برگزاری کنکور 1401

کنکور سراسری، هر سال در تیر ماه برگزار می شود و معمولا در روزهای پنج شنبه و جمعه در 5 گروه آزمایشی می باشد؛ اما از آنجایی که بحث هایی در مورد دو کنکور برای سال 1401 در میان است، داوطلبان باید اطلاعیه های سازمان سنجش را دنبال کند تا از زمان دقیق کنکور یا کنکورها مطلع شوند.

تمامی داوطلبانی که در مهلت قانونی ثبت نام، فرم اینترنتی را تکمیل کرده اند، باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشند و با مطالعه منابع  و سپس با دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری در آزمون شرکت کنند.

تغییرات کنکور سراسری 1401

کنکور سراسری نسبت به کنکورهای سالهای قبل تغییراتی خواهد داشت. این تغییرات عبارتند از:

 • جدا شدن فرایند سنجش از پذیرش

در سال 1401، این سیاست طرح ریزی شده است که داوطلب پس از قبولی در رشته انتخاب خود، ابتدا واحدهای دروس پایه مربوطه به رشته را بگذراند. اگر داوطلب در این دروس نمرات بالایی کسب کرد، می تواند دروس تخصصی تر را نیز بگذراند؛ اما اگر موفق به کسب نمره لازم برای ادامه تحصیل در این رشته نشد، باید تحصیل در این رشته را ترک کرده و رشته دیگری را که با نمراتش متناسب است، انتخاب کند.

این رتبه تا یک بازه زمانی 2 ساله، اعتبار خواهد داشت و داوطلب فرصت بیشتری برای انتخاب رشته و دانشگاه دارد.

 • تاثیر 60 درصدی معدل سال آخر در نتیجه کنکور سراسری

یکی دیگر از تغییرات کنکور 1401، تاثیر 60 درصدی معدل سال آخر در نتیجه کنکور است. البته هنوز جزئیات دقیق این تغییر مورد بررسی قرار نگرفته است؛ زیرا باید زیرساخت های این تغییر فراهم شود.

 • پذیرش دانشجو در دوره های کاردانی پیوسته با توجه به سوابق تحصیلی

تغییر دیگری که در کنکور سال 1401 لحاظ شده است، جذب دانشجویان در دوره های کاردانی پیوسته دانشگاه ها می باشد. این پذیرش صرفا از طریق سوابق تحصیلی انجام می شود.

 • جلوگیری از تبلیغات موسسات کنکوری

یکی از مواردی که همواره در سال های اخیر وجود داشته است، تبلیغات موسسات کنکوری بوده است. در کنکور 1401 سعی شده است تا فعالیت این موسسات به حداقل برسد و دانش آموزان مجبور نباشند تا برای قبولی در رشته های مورد علاقه خود، برای یادگیری عمیق تر به موسسات کنکور بروند.

 • پذیرش پزشکی از لیسانس در رشته های پزشکی

در تغییرات کنکور 1401 تصویب شد تا داوطلبان بتوانند از دوره های کارشناسی یکی از رشته های علوم پایه، علوم پزشکی یا مهندسی، وارد دکتری حرفه ای پزشکی شوند.

تاثیر معدل در کنکور 1401

همان طور که قبلا نیز به ان اشاره شد، صحبت هایی مبنی بر تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور 1401 وجود دارد که هنوز به صورت قطعی اعلام نشده است.

چیزی که فعلا به عنوان تاثیر معدل در کنکور 1401 مطرح می شود، به شرح زیر است:

 • برای دانش آموزان نظام قدیم؛ تاثیر معدل بر کنکور به صورت اعمال 30 درصد سوابق تحصیلی مدرک دیپلم دوازدهم در کنکور 1401 است.
 • برای دانش آموزان نظام جدید؛ تاثیر معدل بر کنکور به صورت اعمال 30 درصد سوابق تحصیلی (25 درصد معدل دیپلم و 5 درصد معدل پیش دانشگاهی) است.

تاثیر معدل در کنکور 1401

تغییرات کتب درسی برای کنکور 1401

در کنکور 1401، برخی از صفحات، پاراگراف‌ ها و یا پاورقی‌ های کتاب درسی حذف شده است. به این ترتیب داوطلب با حجم کمتری از مطالب رو به رو خواهد بود و استرس کمتری خواهد داشت. حذفیات کنکور 1401 در یک لیست منتشر می شوند که داوطلبان باید این لیست را از سایت سازمان سنجش دریافت کنند.

سهمیه های کنکور 1401

سهمیه های کنکور 1401 مانند تمام کنکور های سال های قبل اعمال می شود. در صوتی که تغییراتی در این سهمیه ها وجود داشته باشد، حتما اطلاع داده خواهد شد.

تاثیر سهمیه ها در سال های گذشته به صورت زیر بوده است:

 • سهمیه مناطق

همه داوطلبان با توجه به منطقه ای که 3 سال آخر دوران تحصیل خود را در آن گذرانده و مدرک خود را دریافت کرده اند، در یکی از 3 منطقه 1-2-3 قرار خواهند گرفت.

 • سهمیه گزینش بومی

بر اساس این سهمیه، دانشگاه ها تا 80 درصد از ظرفیت پذیرش خود را به داوطلبان بومی همان استان اختصاص می دهند. این درصد برای رشته های پرطرفدار مانند پزشکی و دندان پزشکی 60 به 40 است.

 • سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا

همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزند آنان، جانبازان 25 درصد به بالا، همسر و فرزندان آنان، 25 درصد از ظرفیت هر رشته و محل را در اختیار دارند.

جانبازان کمتر از 25 درصد، همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه نیز 5 درصد از ظرفیت دانشگاه را در اختیار خواهند داشت.

 • سهمیه مناطق محروم رشته های غیر پزشکی

40 درصد از ظرفیت کد رشته محل های ناحیه ای، قطبی و کشوری دوره روزانه در 9 استان محروم (ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویراحمد، لرستان و هرمزگان) به داوطلبان بومی این استان ها اختصاص خواهد یافت.

 • سهمیه مناطق محروم رشته های گروه آموزش پزشکی

30 درصد ظرفیت رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و چند رشته دیگر، از داوطلبان بومی استانی و در برخی از رشته ها به صورت بومی شهر یا بخش پذیرش خواهد شد.

سهمیه های کنکور 1401

سخن آخر

با توجه به اینکه کنکور 1401 تغییرات بسیاری خواهد داشت، داوطلبان باید قبل از هر چیز نسبت به این تغییرات اطلاعات کافی کسب کنند. همان طور که در متن نیز اشاره شد، این تغییرات از طریق اطلاعیه های سازمان سنجش آموزش کشور به اطلاع داوطلبان خواهند رسید.

شما هم اگر داوطلب شرکت در کنکور 1401 هستید، باید از همین امروز اطلاعات کافی نسبت به تاریخ ثبت نام، شرایط برگزاری و تغییرات کنکور را کسب کنید.

توصیه ما این است که سایت سازمان سنجش را دنبال کنید، همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در هم اندیشان در ارتباط باشید تا اطلاعات کافی و راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

سوالات متداول

بهترین منابع مطالعاتی برای کنکور 1401 چه منابعی هستند؟

بهترین منابع در قدم اول کتاب درسی هستند و در قدم دوم کتاب های کمک درسی که باید توسط مشاور و بر اساس سطح علمی شما و انتظار شما از نتیجه کنکور معرفی شود.

آیا فارغ التحصیلان نظام قدیم می توانند در کنکور شرکت کنند؟

بله می توانند.

آیا در سال جدید کنکور نظام قدیم و نظام جدید به طور جداگانه برگزار می شود؟

تنها یک کنکور نظام جدید برگزار خواهد شد.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ناشناس گفت:

  کنکور ۱۴۰۱ چگونه خواهد بود؟

دریافت مشاوره