تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

اختلال کندن پوست چیست؟ علل آن و نحوه درمان

اختلال کندن پوست چیست، چه عللی دارد و نحوه درمان

اختلال کندن پوست یا درماتیلومانیا (Excoriation disorder)، نوعی اختلال روانشناختی است که در آن فرد میل شدیدی به کندن پوست دارد. این کندن پوست تا جایی ادامه می یابد که فرد به بافت زیر پوست هم آسیب می زند.

اختلال کندن پوست، یک بیماری کنترل تکانه ای و از گروه بیماری های متمرکز بر بدن BFRB است که به صورت یک اختلال مجزا در دفترچه تشخیصی DSM-5 مطرح شده است.

افراد دارای این اختلال پوست صورت، دست یا بازوهای خود را می کنند و بدن را دچار زخم می کنند. این افراد علاوه بر پوست سالم، پوست ناهموار، پینه و جوش یا زخم های قبلی را نیز می کنند. فرد پس از این کار به نوعی آرامش دست می یابد.

ممکن است فرد از اشیای نوک نیز مانند سنجاق، مو چین و ناخن گیر نیز برای این کار استفاده کند و یا حتی ممکن است پوست خود را گاز بگیرد و یا با ناخن روی آن خراش ایجاد کند. این افراد روزانه چندین ساعت را برای این کار صرف می کنند و همزمان که میل شدید به این کار دارند، در برابر آن نیز مقاومت می کنند و سعی می کنند آن را ترک کنند.

در ادامه این مقاله با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید تا بیشتر به بررسی اختلال کندن پوست، علل بروز و نحوه درمان آن بپردازیم.

شیوع اختلال کندن پوست

اختلال کندن پوست در حدود 1.4 درصد کل جمعیت را درگیر می کند و 75 درصد مبتلایان این اختلال را زنان تشکیل می دهند.

این اختلال در ابتدای دوره بلوغ در سنین 13 الی 15 سال رخ می دهد و احتمال بروز آن در کودکان زیر 10 سال نیز وجود دارد. همچنین باعث بروز مشکلات پوستی زیادی در فرد می شود و حتی ممکن است جای زخم ها عفونت کند. این بیماران پوست سالم خود را نیز دچار خراش می کنند.

این بیماری مزمن است و در دوره هایی تکرار می شود؛ اگر درمان نشود، ممکن است هفته ها یا در برخی موارد ماه ها و سال ها به طول انجامد.

شیوع اختلال کندن پوست

علایم اختلال کندن پوست

علایم و نشانه های اختلال کندن پوست بر اساس راهنمای تشخیصی و آماری بیماری های روانی DSM-5 به شرح زیر هست:

 • دوره های پوست کنی که باعث صدمه دیدن پوست می شود.
 • فرد برای ترک این کار تلاش می کند.
 • فرد دچار مشکلات زیادی در زمینه فردی و اجتماعی می شود.
 •  دلیل بروز اختلال در اثر بیماری جسمی یا روانی مانند اختلال بادی دیسمورفیک و اسکیزوفرنی یا بیماری هایی از این دست نیست.

دلایل دیگری که این اختلال را بروز می دهد، تجربه تنش زیاد قبل از اقدام به پوست کنی است. این اختلال نتیجه خشم های فروخورده در فرد نسبت به خود یا عوامل بیرونی مانند کار، رویدادها فشارهای روانشناختی است. این خشم واپس زده شده، خود را به صورت اختلال کندن پوست شان می دهد.

شخص پس از کندن پوست آرامش خاصی را تجربه می کند. در بیشتر موارد والدینی بسیار سختگیر باعث بروز چنین اختلالی در فرزندانشان می شوند.

نحوه تشخیص اختلال پوست کنی

فرد اقدام به کندن پوست سالم، تاول ها و خشکی ها، جوش و زخم های بدن می کند؛ در صورتی که نتواند این پوست را بکند، دچار احساس کلافگی می کند و با کندن آن آرامش را تجربه می کند.

این وسواس در زنان شایع تر است. فرد به این دلیل که به این رفتار عادت می کند، سعی می کند به دلیل دوری از احساس ناخوشایند از جمع کناره گیری کند.

با این که زخم های بدن در هنگام بهبود دچار خارش می شوند و لمس آنها طبیعی است. اما این اختلال به گونه ای غیرطبیعی فرد اقدام به کندن پوست سالم خود می کند. این اختلال گاهی می تواند با کندن پوست اطراف ناخن ها و جویدن ناخن ها نیز توام باشد.

علل بروز اختلال کندن پوست

یک نظریه روانشناسی می گوید فردی که دچار این علایم است، خشم زیادی را با خود حمل می کند و با کندن پوست این خشم را تخلیه می شود. همچنین فرد در مدیریت استرس ضعیف عمل می کند و از راه های نادرست، این هیجانات را کنترل می کند.

مصرف مواد مخدری مانند شیشه و کوکائین در مغز باعث افزایش دوپامین می شوند. این افراد پس از مصرف آن حس می کنند چیزی روی پوستشان راه می رود و با عمل پوست کنی می خواهند این حس را متوقف کنند.

اختلالات همزمان با کندن پوست

اختلالات همزمان با کندن پوست

 • افرادی که به وسواس اجباری مبتلا هستند، این اختلال دیده می شود.
 • بسیاری از افرادی که به این اختلال دچار هستند دچار وسواس فکری نیز هستند.
 • این بیماری می تواند منشا ژنتیکی نیز داشته باشد.
 • این بیماری با وسواس فکری – عملی تریکوتیلومانیا یا کشیدن مو در ارتباط است. 38 درصد افراد مبتلا به طور همزمان از تریکوتیلومانیا نیز رنج می برند.
 • احتمال می رود رفتارهایی ماند جویدن ناخن نیز با این اختلال مرتبط باشد.

انواع بیمار هایی که همزمان با اختلال کندن پوست در افراد وجود دارد:

 • افسردگی
 • وسواس، بیماری است که فرد در آن یک کار را به صورت مکرر انجام می دهد.
 • بیماری بدشکلی بدن؛ در این بیماری فرد بدن خود را بسیار بد می بیند و افکار ناخوشایندی در مورد بدن خود دارد.
 • تریکوتیلومانیا یا کندن موی سر
 • سایر بیماری ها مانند جویدن ناخن، جویدن بخش داخلی گونه ها یا گاز گرفتن لب تا زمان خونریزی

درمان وسواس کندن پوست

درمان وسواس کندن پوست

اختلال کندن پوست در دو حالت زیر روی می دهد:

 • پوست کنی غیر ارادی

فرد بدون داشتن تنش نیز پوست خود را می کند.

 • پوست کنی متمرکز

قبل از کندن پوست تنش دارد و بعد از کندن آرام می شود. روانشناس برای تشخیص این اختلال ابتدا نوع آن را مشخص کرده و سپس وجود سایر اختلالات را بررسی می کند. پس از آن دارودرمانی و درمان های شناختی را شروع می کند.

علاوه بر آن فرد باید بتواند استرس خود را مدیریت کند تا علایم بیماری در او کاهش پیدا کند. در ادامه به بررسی این روش های درمان می پردازیم.

درمان با کاهش استرس

به علت این که اختلال کندن پوست در اثر پاسخ به استرس های محیطی ایجاد می شود؛ بنابراین با آموزش روش های مدیریت استرس به بیمار، این فرد به تدریج از رفتار وسواس گونه کندن پوست فاصله می گیرد.

در بسیاری از موارد فرد به تنهایی نمی تواند تنش های روانی خود را کاهش دهد؛ بنابراین با کمک مشاور این کار را انجام می دهد.

درمان وسواس‌های شدید

در مواردی که این وسواس شدید است؛ دارودرمانی پیشنهاد می شود.

برای این اختلال داروهای SSRI (داروهای ضدافسردگی)، آنتاگونیست‌ های اُپیوئید (مواد افیونی) و گلوتامات ها تجویز می شود.

داروهای دیگری مانند دوکسپین (Doxepin)، کلومپرامین (Clomipramine)، نالتروکسون (Naltrexone)، پیموزاید (Pimozide) و اولانزاپین (Olanzapine) در درمان این اختلال تاثیرگذار هستند.

روانکاوی

روانکاوی و درمان شناختی – رفتاری نیز از موثرترین درمان ها برای این اختلال است که اثر دایمی دارد. اگر این اختلال به موقع تشخیص داده شود به سرعت می تواند درمان شود.

اختلال کندن پوست یک بیماری کنترل تکانه ای است

سخن آخر

اختلال کندن پوست، یک بیماری کنترل تکانه ای است که در دسته بیماری های متمرکز بر بدن، جای می گیرد.

در این اختلال فرد پوست خود را می کند، تا جایی که آن را زخم کند و به بافت های زیرین آسیب برساند این کار را ادامه می دهد و سپس فرد از انجام این عمل آرامش می یابد.

در این اختلال افراد علاوه بر اینکه پوست سالم را هم دچار خراش می کند، پوست ناهموار، جوش، آکنه و حتی جای زخم های قبلی حاصل از این اختلال را هم می کنند. این اختلال برای فرد مشکلات زیادی از جمله عفونت را پدید می آورد.

اگر در خود یا یکی از نزدیکانتان چنین علایمی را مشاهده کردید، بهتر است در اولین فرصت به روانشناس مراجعه کرده و نسبت به درمان این اختلال آزاردهنده اقدام کنید. مرکز مشاوره هم اندیشان با دارا بودن مشاوران مجرب و متخصص، به شما در تشخیص و درمان انواع اختلالات روانی یاری می رساند.

برای دریافت مشاوره تلفنی، می توانید از سراسر کشور بدون پیش شماره با 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

چه تفاوتی بین کندن لایه برداری طبیعی پوست از نقص و بی نظمی پوست و درماتیلومانیا وجود دارد؟

درماتیلومانیا به صورت دوره ای اتفاق می افتد و مزمن است. بیمار آسیب زیادی به بافت های بدن خود وارد کرده و این اعمال بیمار را دچار اختلال در عملکرد و تشویش روحی روانی می کند.

علل بروز اختلال درماتیلومانیا چیست؟

این اختلال خشم ابراز نشده و مهمتر از آن داشتن والدین بی از حد سختگیر است.

بیمارهای همایند (همزمان) با اختلال کندن پوست کدامند؟

افسردگی- وسواس – اختلال بدشکلی بدن – تریکوتیلومانیا

علت کندن پوست در کودکان چیست؟

کندن پوست در کودکان به دلیل وجود استرس رخ می دهد و یا ممکن است یک عادت مضر در آن ها باشد.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره