تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

سرگرمی های ساده و جذاب برای کودکان در منزل

سرگرمی های ساده و جذاب برای کودکان در منزل

در بسیاری از اوقات کودک ما به سرگرمی هایی نیاز دارد تا در هوای گرم تابستان در منزل انجام داده و سرگرم شود. بازی ها و سرگرمی های هوشمندانه، باعث شکوفایی استعدادهای کودکان می شود؛ بنابراین باید در انتخاب آنها دقت کنید.

بسیاری از نوابغ در کودکی استعدادهای خود را نشان دادند و والدین آگاهشان با توجه به این استعدادها نقش مهمی در شکوفایی آنها داشته اند. مثلا کودکی که خمیربازی را دوست دارد، ممکن است قابلیت تبدیل شدن به یک هنرمند مجسمه ساز بزرگ را در آینده داشته باشد.

اگر شما نیز در جستجوی سرگرمی هایی برای فرزند خود هستید و می خواهید غیر از کارتون و بازی های کامپیوتری، سرگرمی های دیگری برای او پیدا کنید، در ادامه مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه شوید.

سرگرمی هایی برای کودکان

در ادامه به برخی از سرگرمی های ساده ای که می توانید در خانه برای بچه ها ایجاد کنید می پردازیم.

1- نقاشی

نقاشی کشیدن، از سرگرمی هایی است که کوچک و بزرگ نمی شناسد. شما می توانید با یک جعبه مداد رنگی و چند تا کاغذ، ساعت ها کودک را مشغول کنید.

از مزیت های نقاشی می توان به افزایش قدرت خلاقیت کودک اشاره کرد. نقاشی هایی که بدون کپی کردن کشیده می شوند، قابلیت افزایش خلاقیت را برای کودکان دارند.

اگر کودک به رنگ آمیزی علاقه دارد، می توانید برای او مدل رنگ آمیزی نیز بخرید تا نقاشی های زیبا و آماده را رنگ کند.

بر اساس گفته روانشناسان، هر کدام از نقاشی های کودکان تفسیر مخصوص به خود را دارد و بهتر است که والدین با تفسیر نقاشی کودکان از شرایط روحی آنها مطلع شوند.

2- آزمایش های علمی

آزمایش های علمی نیز یکی از فعالیت های مفید برای کودکان است؛ که می تواند علاوه بر سرگرم کردنشان، مطالب علمی را به ساده ترین صورت به آنها یاد بدهند.

می توانید متناسب با سن آن ها از آزمایش های علمی بی خطر استفاده کنید. مانند بازی هایی که با آهنربا و براده آهن می توان انجام داد.

سرگرمی هایی برای کودکان

3- خمیر بازی

اگر کودک شما در رده سنی خمیربازی است و به آن علاقه دارد، می تواند ساعت ها با یک بسته خمیر بازی سرگرم شود.

از فوائد خمیربازی می توان به افزایش مهارت دست، کاهش استرس، خلاقیت، هماهنگی چشم و دست اشاره کرد. کودکی که خمیربازی می کند، مهارت شناسایی و ترکیب رنگ ها در او افزایش پیدا می کند.

4- آشپزی

کودکان به آشپزی علاقه نشان می دهند؛ به خصوص اگر در رده سنی مابین 5 تا 10 سال باشند. می توانید با دستورهای ساده آشپزی، خوراکی های متنوعی را همراه با کودک خود درست کنید.

آشپزی به کودکان اعتماد به نفس می دهد و باعث افزایش تمرکز و خلاقیت او می شود.

شما می توانید دستورهای ساده غذایی را که نیاز به اجاق گاز ندارد، تهیه کرده و به همراه فرزندتان درست کنید. برای مثال درست کردن یک ساندویچ عصرانه، می تواند گزینه خوبی باشد.

5- کاردستی

هر نوع کاردستی اعم از اوریگامی و ساخت وسیله با مواد دورریز، می تواند برای کودک سرگرم کننده باشد و خلاقیت او را پرورش بدهد.

می توانید انواع کاردستی ها را با ایده هایی که در اینترنت وجود دارد، برای کودک بسازید.

کاردستی درست کردن با کودک

6- پازل و معما

شما می توانید برای سرگرم کردن کودکان، انواع معماها را مطرح کنید. در این راه می توانید از معماهایی که در فضای مجازی و سایت های اینترنتی وجود دارد نیز کمک بگیرید.

7- ورزش

شما می توانید به همراه کودک خود ورزش کنید. ورزش های هوازی یا حرکات یوگا و حتی رقص، می تواند مورد علاقه کودکتان باشد.

بهتر است فیلم های مربوط به تمرین این ورزش ها را پیدا کنید و با کودکتان در خانه آنها را انجام دهید. این کار علاوه بر سرگرمی، عضلات کودکتان را ورزیده کرده و به او شادابی و نشاط می بخشد.

8- داستان نویسی

داستان نویسی نیز یکی از سرگرمی های هوشمندانه ای است که والدین می توانند برای کودکان خود انتخاب کنند. می توانید برای شروع یکی از داستان های کتاب او را انتخاب کنید و از او بخواهید آخر داستان را طور دیگری بنویسد.

این داستان نویسی را می توانید به صورت گروهی با اعضای خانواده نیز اجرا کنید؛ به این صورت که ابتدای داستان را نفر اول بنویسد، نفر دوم آن را ادامه دهد و به ترتیب نفرات بعدی ادامه داستان را می نویسند تا تمام می شود. در نهایت یک نفر این داستان را با صدای بلند می خواند.

داستان نویسی با کودکان

9- کتاب

اگر دوست دارید کودکتان به کتاب خواندن علاقمند شود، در درجه اول باید عادت کتاب خوانی را در خودتان تقویت کنید. کودک با دیدن کتاب خواندن شما، به کتاب علاقمند می شود.

می توانید برای او کتاب های کودکانه و جذابی بخرید که خودش آنها را انتخاب کرده باشد. ممکن است او کتاب علمی دوست داشته باشد یا کتاب هنری یا داستانی؛ هر چه که باشد او را در انتخاب کتاب آزاد بگذارید و کتاب های دلخواهش را تهیه کنید.

10- اجرای نمایش

می توانید قسمتی از خانه را به عنوان سن (صحنه اجرا) در نظر گرفته و یکی از داستان های محبوب کودک را به صورت نمایش اجرا کنید.

به هر کدام از بچه ها نقشی بدهید و شما نیز به عنوان تماشاچی آنها را نظاره کنید. گاهی می توانید شما نیز در کنار بچه ها برخی از این نقش ها را اجرا کنید و لحظات شادی را به همراه کودکتان تجربه کنید.

این کار باعث تقویت پیوند عاطفی میان والدین و کودک می شود.

11- بازی های فکری

بازی های فکری برای سرگرم کردن کودکان بسیار مناسب است. آنها می توانند انواع این بازی ها را با دوستان خود یا با سایر اعضا بازی کنند.

بازی فکری باعث بهبود عملکرد مغز، افزایش تمرکز، بهبود قدرت تصمیم گیری، افزایش دوستی و ارتقا هوش هیجانی می شود.

بازی های فکری با کودکان

12- باغبانی

باغبانی و پرورش گل و گیاه نیز از مواردی است که می توانید از کودکی علاقه آن را در فرزندان خود ایجاد کنید.

شما می توانید به او دانه لوبیا بدهید و به او یاد بدهید تا آن را بکارد یا می توانید با همراهی او یک باغچه کوچک بسازید. ظرف موردنظر را با خاک پر کنید و گیاهان موردنظر خود را در آن بکارید.

اکنون به سادگی صاحب یک باغچه مینیاتوری خواهید بود.

13- بولینگ با لیوان

می توانید در داخل خانه خود ورزش بولینگ را شبیه سازی کنید. برای این کار 6 بطری را با آب پر کنید و در گوشه اتاق بچینید، سپس خط شروع بازی را معین کنید. با یک توپ نه چندان سنگین بازی بولینگ را شروع کنید. این بازی به اندازه ای هیجان انگیز است که با شروع آن تمامی اعضای خانواده به بازی ملحق می شوند.

شما حتی می توانید این بولینگ را با لیوان های یک بار مصرف نیز بچینید. به این صورت که لیوان ها را به صورت عمودی بر روی هم قرار داده و با یک توپ آنها را بزنید.

14- بازی های رومیزی

بازی هایی مانند منچ و مارپله، از دیگر بازی هایی است که می تواند ساعت ها فرزند شما را سرگرم کند. اگر کودک شما کمی بزرگتر شده و بازی شطرنج را یاد گرفته است، می توانید با او شطرنج نیز بازی کنید.

بازی های رومیزی با کودکان

در آخر

بازی کردن، یکی از نیازهای اساسی کودک است، که می تواند بسیار برای او آموزنده باشد. هر سرگرمی که برای بچه ها در منزل ایجاد می کنید را به منزله یک فرصت برای تقویت استعداد های او بدانید.

صرف وقت برای بازی با کودک، می تواند باعث افزایش خلاقیت و مهارت حل مسئله در او شود.

فرزند پروری نیازمند آگاهی و مهارت در والدین است و هر مرحله از رشد کودک نیاز به توجه آگاهانه والدین دارد. اگر برای رشد کودک نیاز به راهنمایی دارید، می توانید از مرکز مشاوره هم اندیشان کمک بخواهید.

برای مشاوره تلفنی کودک، از سراسر ایران بدون پیش شماره با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

فواید انواع بازی ها سرگرمی ها برای کودکان چیست؟

انجام دادن بازی ها و سرگرمی های مفید و مختلف، می تواند باعث افزایش تمرکز، بالا بردن مهارت تصمیم گیری، بیشتر شدن خلاقیت و… در کودک شما شود.

فواید بازی های فکری برای کودکان چیست؟

بازی فکری باعث بهبود عملکرد مغز، افزایش تمرکز، بهبود قدرت تصمیم گیری، افزایش دوستی و ارتقا هوش هیجانی می شود.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره