تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

چگونه خلاقیت کودکان را افزایش دهیم؟

چگونه خلاقیت کودکان را افزایش دهیم؟

خلاقیت و رشد آن برای کودک و زندگی او حیاتی است؛ این زمانی خود را نشان می دهد که وارد اجتماع شده باشد.

کودکی که خلاقیت بالا دارد، قدرت حل مسئله بالایی داشته و می تواند به راحتی شرایط را مدیریت کرده و تصمیمات خوبی بگیرد.

در این مقاله همراه مرکز مشاوره هم اندیشان باشید تا با شما از روش های افزایش خلاقیت در کودکان سخن بگوییم.

روش هایی برای افزایش خلاقیت کودکان

با تکنیک های ساده ای می توان این خلاقیت را در کودکان تقویت کرد، که در  ادامه به بیان آن ها می پردازیم.

برای کودک خود وقت بگذارید

از مهمترین راهکارها برای پرورش خلاقیت کودک، این است که والدین برای کودک خود وقت بگذارند و ساعاتی را برای بازی با او و ورود به دنیای کودکانه او صرف کنند.

بازی با کودک پیوند عاطفی را میان فرزند با والدین محکم می کند. در حین بازی والدین متوجه استعدادهای فرزندشان در زمینه های خاص می شوند.

باید گفت که تخیل کودک با بازی افزایش یافته و مغز او رشد می یابد. برای پرورش خلاقیت کودک باید اجازه بدهیم او خودش قانون بازی وضع کند و شما نیز باید این قوانین را رعایت کنید.

نقاشی

شاید شما نقاشی را یک سرگرمی بدانید، اما در مورد بچه ها این فرق دارد. با نقاشی کردن استعداد هنری و خلاقیت کودک رشد می یابد.

نکته مهمی که در نقاشی باید به خاطر سپرد، این است که به کودک اجازه داده شود خودش نقاشی را بکشد و از روی تصاویر مدل های نقاشی کپی نکند.

  • کپی کردن در ذهن او ایجاد محدودیت می کند و رشد خلاقیت را در او متوقف می کند.
  • او را در نقاشی آزاد بگذارید.
  • به نقاشی های او ارزش قائل شوید و آن ها را به دیوار اتاقش نصب کنید.
  • آن ها را تصحیح نکنید.
  • او را وادار به کپی نکنید.
  • از نقاشی های او ایراد نگیرید.

پیشنهاد می کنیم برای اینکه از نقاشی کودکان بتوانید برداشت درستی داشته باشید، مقاله تفسیر نقاشی کودکان (رمزگشایی نقاشی کودکان) را مطالعه فرمایید.

روش هایی برای افزایش خلاقیت کودکان

طبیعت گردی

طبیعت همواره الهام بخش انسان ها بوده است. طبیعت گردی باعث می شود کودک مناظر جدیدی را ببیند و در مورد آن ها سوالاتی بپرسد.

علاوه بر آن بودن در طبیعت و بازی در آن، می تواند تمامی حواس پنجگانه را در کودک تقویت کند و بر قدرت تمرکز و یادگیری کودک بیفزاید.

فضای خلاقیت

شما برای افزایش خلاقیت کودک باید فضایی را به او اختصاص دهید. منظورمان یک اتاق شیک نیست؛ حتی می توانید در گوشه ای از خانه این فضا را ایجاد کنید. نکته مهم این است که کودک در آن آزاد باشد و بتواند فعالیت های دلخواهش را انجام دهد.

گوشه ای از خانه که بتواند در آن با آبرنگ، مداد شمعی و… نقاشی کند، یا با کاغذ و مقوا کاردستی درست کند. حتی می توانید یک سفره در گوشه اتاق پهن کنید و گل رس بهداشتی برای کودک تهیه کرده و اجازه دهید در آن جا بازی کند و خلاقیتش را نشان دهد.

حتی می توانید بخشی از خانه یک مقوا به دیوار بچسبانید تا کودکتان در آن قسمت نقاشی بکشد.

آشپزی

یکی از راه های تقویت خلاقیت در کودک، آشپزی به همراه او است. در سنین 5 تا 10 سال کودکان علاقه زیادی به آشپزی از خود نشان می دهند. آشپزی باعث می شود کودک مهارت حل مسئله یاد بگیرد و در مواجهه با مسائل زندگی بهتر عمل کند.

شما باید در کنار کودک باشید و او را راهنمایی کنید تا آشپزی کند. شما می توانید اجازه ترکیب مواد را به او بدهید؛ دستور غذا را با مواد جایگزینی دیگری امتحان کنید و نتیجه را ببینید.

از دیگر مزایای آشپزی برای کودک، افزایش مهارت های حرکتی هماهنگی دست و چشم و توسعه ذهن است.

گوش دادن به نظرات مخالف کودک

گوش دادن به نظرات مخالف او

از او نظر بخواهید و حتی اگر نظراتش مخالف با شما باشد، به آن ها گوش دهید. به او بگویید برای مسائل مختلف راه حل هایی پیدا کند. او را تشویق کنید راه حل های زیادی برای یک مسئله پیدا کند.

هرگز با او مانند یک رئیس رفتار نکنید و نظرات مخالف او را سرکوب نکنید.

قانون تعیین نکنید

بهتر است کودکان هنگام بازی آزاد گذاشته شوند؛ در این صورت خلاقیت آن ها مجالی برای شکوفایی پیدا می کند. دخالت بیش از اندازه والدین و وضع قوانین پیچیده در بازی ها، باعث می شود خلاقیت کودکان خشک شود.

برای مثال والدینی که کودک خود را مجبور به رنگ آمیزی تمیز و در داخل مرزها می کنند، باعث می شوند انعطاف پذیری در آن ها کم شود.

کم کردن زمان تماشای تلویزیون، گیم و فضای مجاز

تماشای زیاد تلویزیون دشمن خلاقیت است؛ چرا که کودک هیچ کاری انجام نمی دهد.

کارشناسان مسائل تربیتی، تماشای تلویزیون برای کودکان زیر 2 سال را مجاز نمی دانند و برای کودکان بالای 2 سال روزی نیم ساعت زمان تلویزیون دیدن را توصیه می کنند.

کتاب

یکی از مهمترین راه های افزایش خلاقیت در کودکان، خواندن کتاب از جمله کتاب های داستان برای آن ها است. با خواندن کتاب، کودک با قصه همراه شده و خود را جای شخصیت های داستان می گذارد و قدرت تصویر سازی و تخیل او بالا می رود. حتی از این شیوه برای درمان کودکان نیز بهره برده می شود که به آن قصه درمانی گفته می شود.

برای کودکان دو تا سه این کتاب ها بهتر است تصاویر رنگی و بزرگی داشته باشند.

تاثیر موسیقی در خلاقیت کودکان

موسیقی

گوش دادن و یادگیری موسیقی هر دو بر افزایش خلاقیت کودکان تاثیر مثبتی دارد. شما می توانید اسباب بازی هایی مانند یک پیانوی کوچک یا سنتور را برای او بخرید تا با آن ها تمرین موسیقی کند.

موسیقی علاوه بر افزایش خلاقیت، باعث افزایش هوش کودک نیز می شود.

اسباب بازی های فکری

والدین باید اسباب بازی هایی را که به افزایش خلاقیت کمک می کنند، برای کودکان تهیه کنند. شما می توانید با توجه به سن او، بازی های فکری، لگو، مکعب های رنگی، پازل، خمیر بازی و… برایش تهیه کنید.

علاوه برآن، کاردستی های کاغذی نیز می تواند تاثیر زیادی در رشد خلاقیت کودک شما داشته باشد؛ می توانید به همراه کودک این کاردستی ها را بسازید.

رویا پردازی

به رویاهای کودک خود بال و پر بدهید؛ از او در مورد آینده بپرسید و از کارهایی که دوست دارد یاد بگیرد و انجام دهد سوال بپرسید. او این گونه نقشه راه آینده اش را ترسیم می کند.

قبول شکست

کودک را از شکست نترسانید؛ اجازه بدهید امتحان کند و در صورتی که در انجام کاری نتیجه خوبی حاصل نشد، او را راهنمایی کنید. به او یاد بدهید دوباره تلاش کند، چرا که شکست بخشی از فرآیند آموزش است.

شما می توانید در این راستا از کارهایی که شکست خوردید برای او تعریف کنید، تا بداند شکست بسیار عادی است و برای همه ممکن است اتفاق بیفتد؛ مهم کسب تجربه است.

رویا پردازی

در آخر

خلاقیت تا حدودی درون تمامی انسان ها وجود دارد. کودکان در دوران رشد خود نیاز دارند با روش هایی این خلاقیت را افزایش دهند تا بتوانند با مهارت بیشتری به حل مسئله بپردازند.

والدین تلاش زیادی برای افزایش خلاقیت کودکانشان می کنند و مشاوران کودک نیز تاکید زیادی روی آن دارند؛ می توان همانطور که در مقاله فوق اشاره کردیم با روش های زیادی این خلاقیت را در این کودکان پرورش داد.

اگر می خواهید کودکتان خلاق تر باشد، بهتر است از یک روانشناس برای دریافت مشاوره کودک بهره ببرید و از کمک های او برای پرورش خلاقیت استفاده کنید.

مرکز مشاوره هم اندیشان با مشاوران کودک باتجربه خود به شما در پرورش خلاقیت کودکتان یاری کرده و مسیر نوینی را پیش روی شما قرار می دهند.

برای دریافت مشاوره تلفنی کودک می توانید از سراسر کشور با شماره 9099071985 تماس گرفته و سوالات خود را مطرح کنید. از همراهی شما با هم اندیشان سپاسگزاریم.

سوالات متداول

آیا افزایش خلاقیت در کودکان واقعا مهم است؟

قطعا بله؛ مشاوران کودک تاکید زیادی بر روی این موضوع دارند. می توان گفت خلاقیت و رشد آن برای کودک و زندگی او حیاتی است؛ این زمانی خود را نشان خواهد داد که کودک وارد اجتماع شده باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا از اهمیت های افزایش خلاقیت در کودکان آگاه شوید.

کتاب چگونه باعث افزایش خلاقیت کودک می شود؟

با خواندن قصه، کودک با نویسنده همراه شده و قدرت تصویر سازی و تخیل او افزایش می یابد.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره