تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

آموزش های بعد از ازدواج | چرا آموزش های بعد از ازدواج مهم است؟

آموزش های بعد از ازدواج | چرا آموزش های بعد از ازدواج مهم است؟

آموزش های بعد از ازدواج ضروری و حیاتی است. زمانی که زوجین وارد زندگی مشترک می شوند، می فهمند که ازدواج تنها شروع یک راه بزرگ است.

زوجین پس از ازدواج، با مسائل مختلفی روبه رو می شوند. مسائلی مانند نحوه رابطه با خانواده همسر، مشکلات جنسی و نحوه تعامل و… که با داشتن آگاهی و دیدن آموزش می توانند به خوبی آنها را حل کنند.

اگر توانایی حل مسئله در زوجین نباشد و ندانند چگونه باید این مسائل را حل کنند، این مسئله به اختلاف تبدیل می شوند و با انباشته شدن این مسائل به تدریج زندگی آنها به بن بست می رسد.

از شما دعوت می کنیم در ادامه این مقاله با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید تا به بررسی موضوع آموزش های بعد از ازدواج و اهمیت آن بپردازیم.

چرا آموزش های بعد از ازدواج مهم است؟

آمارها نشان می دهد بیش از 50 درصد طلاق ها در 5 سال اول زندگی رخ می دهد. سال های اول اوج اختلاف بین زوجین است؛ زمانی که هنوز مرد و زن نمی دانند از رابطه چه می خواهند و چگونه باید با هم رفتار کنند.

از طرفی خانواده ها ناخواسته به این اختلافات دامن می زنند و با ارائه برخی راهکارهایی نامناسب این اختلافات را زیاد می کنند؛ برخی دیگر گزینه طلاق را به فرزند خود پیشنهاد می دهند. این در حالی است که چنین مشکلاتی قابل حل بوده و نیازی به طلاق نیست.

باید اشاره کنیم که تنها با آموزش و مهارت می توان این مشکلات را از پیش پای زوجین جوان برداشت. آموزش های پس از ازدواج می تواند زوجین را از طلاق، خیانت، اختلافات زیاد و مشکلات روحی برهاند.

چرا آموزش های بعد از ازدواج مهم است؟

انواع آموزش های بعد از ازدواج

در ادامه به انواع مسائلی می پردازیم که یک زوج پس از ازدواج با آن روبه رو است و نحوه برخورد با آن را برای شما توضیح می دهیم.

1- نحوه مدیریت ارتباط با خانواده همسر

نقش خانواده همسر در کیفیت زندگی مشترک بسیار پررنگ است. پس از شروع زندگی مشترک، این عامل خود را هر چه بیشتر نشان می دهد.

در آموزش های پس از ازدواج، یک روانشناس یا مشاور خانواده به شما می آموزد چگونه حریم زندگی شخصی خود حفظ کنید؛ مستقل از خانواده ها عمل کرده و آرامش زندگی مشترک را تامین کنید.

2- برخورد با مشکلات جنسی

مسائل جنسی و آموزش آن نیز یکی از مسائل حیاتی در زندگی مشترک است.

رابطه جنسی یک رکن مهم در زندگی است، که بر احساس زوجین تاثیر می گذارد. اگر زوجین نتوانند رابطه خوبی با هم داشته باشند یا با مشکلاتی برخورد کنند که از هم پنهان کنند، به زودی در این زمینه دچار مشکل خواهند شد.

3- مشکلات جنسی و طلاق

آمارها نشان می دهد از مهمترین دلایل طلاق در ایران، مسائل جنسی است. فرهنگ ایران گفتگو در مورد آموزش جنسی را ممنوع می داند، در حالی که مشکلات جنسی پس از ازدواج چندین برابر می شود و بی اطلاعی در مورد آن ها و ناتوانی در حل آنها باعث می شود این مشکلات حل نشده و زوجین از هم جدا شوند.

مشکلاتی نظیر مانند بی میلی جنسی، ناتوانی جنسی، ناتوانی در رسیدن به ارگاسم، زود انزالی و دیر انزالی و خیانت جنسی از جمله مشکلاتی است که ممکن است پس از شروع زندگی مشترک زوجین را درگیر کند.

این مشکلات برای زنان چندین برابر است؛ چرا که زنان نمی توانند در مورد نیازها و تمایلات خود با همسرشان صحبت کنند.

تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی نشان داد 70 درصد زنانی که در آستانه جدایی بودند، اعلام کردند هیچ لذتی از رابطه جنسی نمی برند. زوجین باید در مورد مشکلات جنسی اطلاعات بیشتری بدست آورند و بدانند هنگام رویارویی با آنها چه واکنش هایی را باید نشان بدهند.

افرادی که از این مشکلات آگاهی ندارند، هنگام برخورد با مشکلات جنسی همسر خود را مسخره یا سرزنش می کنند که این باعث پایین آمدن اعتماد به نفس نفر مقابل شده و عملکرد او را بیش از پیش تضعیف می کند. در این حوزه سکس تراپی می تواند به شما کمک کند.

انواع آموزش های بعد از ازدواج

4- حفظ صمیمت

پس از ازدواج، هیجانات اولیه فروکش می کند. بین عشق رمانتیک و عشق واقعی، یک مرحله انتقال وجود دارد که برای تمامی زوج ها اتفاق می افتد. ممکن است حس کنید که دیگر همسر خود را دوست ندارید. در حالی که اگر در این مورد آموزش دیده باشید، به سادگی می فهمید که این یک مرحله انتقال است.

در این مرحله زوجین باید بتوانند صمیمیت را جایگزین هیجان کنند. بسیاری از زوجین هنگامی که هیجانات اولیه شان فروکش می کند، نمی توانند مانند گذشته به هم عشق بورزند. اگر زوجین از این مراحل آگاهی داشته باشند، به راحتی می توانند آن را مدیریت کنند.

از مهمترین اقداماتی که زوجین می توانند در این مرحله انجام دهند، موارد زیر است:

 • اختصاص زمان برای هم
 • فعالیت های مشترک
 • صحبت در مورد نیازها

5- ارتباط موثر

از حیاتی ترین مهارت هایی که زوجین باید داشته باشند، مهارت ارتباط موثر است. این مهارت باید پرورش داده شود تا زوجین بتواند از پس چالش های زندگی مشترک خود بر بیایند.

پایین بودن مهارت ارتباط موثر، باعث می شود در هنگام رویارویی با مشکلات، با پرخاش با هم حرف بزنند یا از صحبت کردن اجتناب کنند و با شیوه های غلط ارتباط از جمله نیش و کنایه حرف های هم را به گوش هم برسانند.

یک روانشناس به شما می آموزد چگونه به صورت سالم گفتگوی خود را پیش ببرید و در مورد تعارضات خود به خوبی صحبت کنید تا به راحتی، بدون ایجاد تنش، آنها را حل و فصل کنید.

6- آمادگی تربیت فرزندان

زن و شوهر همان دختر و پسر دیروز هستند که با ورود به زندگی مشترک می توانند در جایگاه پدر و مادر قرار بگیرند؛ در حالی که برای پدر و مادر شدن هیچ آموزشی ندیده اند.

بخشی از آموزش های پس از ازدواج شامل آمادگی برای داشتن فرزند، روش های تربیتی درست و هماهنگ برای بزرگ کردن او است.

مهارت ارتباط موثر در زوجین

چگونه آموزش های پس از ازدواج را دریافت کنیم؟

شما می توانید از چند طریق این آموزش ها را دریافت کنید که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

1- مراجعه به روانشناس

متخصصانی که می توانند آموزش های پس از ازدواج را به شما بدهند، روانشناس، روانکاو، روانپزشک و مشاوره خانواده هستند. شما می توانید به صورت حضوری یا تلفنی از مشاوره این متخصصان استفاده کنید.

روانشناسان اصل رازداری را در کارشان رعایت می کنند. شما می توانید بدون نگرانی از افشای گفته هایتان به اشخاص دیگر، در مورد مشکلات و احساسات خود با یک مشاور صحبت کنید و راهکارهای لازم و آموزش های لازم را  از او دریافت کنید.

شما می توانید به صورت دو نفره یا انفرادی در جلسات روان درمانی شرکت کنید و مشاور بر اساس موضوع مراجعه، راهکارهایی به شما و همسرتان بدهد.

2- شرکت در کلاس های آموزشی

خوشبختانه امروزه متخصصان زیادی در رابطه با آموزش های پس از ازدواج کلاس هایی تشکیل می دهند و آن چه را که باید در مورد مهارت های مربوط به آن بدانند را در قالب فیلم هایی در اختیار شرکت کنندگان قرار می دهند.

شما می توانید با جستجو در وب یا اینستاگرام به راحتی این دره های آموزشی را بشناسید و در آنها شرکت کنید. قبل از شرکت در این کلاس ها، در مورد مدرس آن تحقیق کنید و تخصص و سواد او را بسنجید؛ سپس با اطمینان در این کلاس ها شرکت کنید.

می توانید از کسانی که در این کلاس ها شرکت کرده اند نیز در مورد کیفیت آموزش سوال بپرسید.

3- جست و جو در اینترنت

اینترنت در دسترس ترین راه برای دادن اطلاعات در زمینه های مختلف است. خوشبختانه در عصر حاضر اکثریت افراد به اینترنت دسترسی دارند.

شما به راحتی می توانید کتاب های الکترونیکی روانشناسی را بخوانید یا از سایت های روانشناسان خبره کسب اطلاع کنید. حتی می توانید در مورد موضوع مهارت های پس از ازدواج، مقالات روز روانشناسی را بخوانید و به صحبت های روانشناسان در مورد این موضوع که به صورت پادکست یا ویدئو هستند، گوش دهید.

4- مطالعه کتب روانشناسی

شما می توانید در مورد آموزش های بعد از ازدواج کتاب های خوبی که مورد تایید روانشناسان است، مطالعه کنید. می توانید در مراجعاتی که به روانشناس دارید، نام این کتاب ها را بپرسید.

چندتا از معروفترین کتاب ها در مورد آموزش های پس از ازدواج، عبارتند از:

 • هنر عشق ورزیدن از اریک فروم
 • پنج زبان عشق از گری چپمن
 • ازدواج بدون شکست از ویلیام گلسر
 • مراقب ازدواج خود باشید از لسلی پاروت
 • محکم در آغوشم بگیر از سو جانسون
 • جسارت هایی در باب عشق از آلن دوباتن
 • مردان مریخی و زنان ونوسی از جان گری
 • آموزش و مشاوره پس از ازدواج از دکتر فروزان الفتی و زهرا باجلان

چگونه آموزش های پس از ازدواج را دریافت کنیم؟

در پایان

آموزش های پس از ازدواج، امری بسیار ضروری برای زوجین است به خصوص افرادی که به تازگی ازدواج کرده اند. با داشتن این آگاهی ها، می توانند زندگی مشترک موفقی را تشکیل داده و بهتر می توانند با هم تعامل کنند.

مرکز مشاوره هم اندیشان با داشتن مشاوران باتجربه، آموزش های لازم برای بعد از ازدواج را به شما می دهند و شما را در ساختن یک زندگی مشترک موفق و بادوام یاری می کنند. این مرکز آماده ارائه مشاوره قبل از ازدواج به شما عزیزان می باشد.

از همراهی شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول

ضرورت آموزش های پس از ازدواج چیست؟

با آموزش های پس از ازدواج مشکلات احتمالی که زوجین می توانند با آن برخورد کنند، به همراه راه حل ها به آنان آموزش داده می شود، که جلوی اختلافات طلاق و خیانت را می گیرد.

بهترین منابع برای یادگیری آموزش های پس از ازدواج چیست؟

روانشناسان، دوره های آموزشی، اینترنت، کتاب و…

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره