تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

5 زبان عشق که هر کسی باید بداند! + مفهوم مخزن عشق

5 زبان عشق که هر کسی باید بداند! + مفهوم مخزن عشق

5 زبان عشق، برگرفته از کتابی به همین نام از گری چاپمن است که در آن به بررسی راه های ابراز عشق و دوست داشتن در افراد می پردازد.

این کتاب در سال 1992 نوشته شده، که از پرفروشترین کتاب های زمان خود بود. در آن راز و رمزهای ساده ای برای بهبود ارتباط زوجین مطرح شده است که تاکنون میلیون ها رابطه را در سراسر جهان نجات داده است. این حلقه گم شده در روابط است که دانستن آن می تواند بسیاری از مسائل را از پیش پای زوجین بردارد.

از مهمترین مفاهیمی که در این کتاب مطرح شده، زبان عشق است. شما با شناخت زبان عشق خود و همسرتان بهتر می توانید ابراز عشق کنید و مورد عشق قرار بگیرید. زمانی که دوران رمانتیک عاشقی تمام شد و زندگی شما وارد روزمرگی شد، با این راه حل می توانید عشق را زنده نگه دارید.

رابطه شما در هر مرحله ای باشد، با راهنمایی های دکتر چاپمن می توانید به سطح عمیق تری از صمیمیت با همسرتان برسد. توصیه های این کتاب تنها برای زوجین نیست؛ بلکه در هر ارتباطی می تواند مفید باشد.

از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید تا «5 زبان عشق که هر کسی باید بداند» را به شما بگوییم.

زبان عشق چیست؟

گری چاپمن بیان کرده است که در نتیجه سال ها مشاوره، دریافتم که 5 زبان عشق وجود دارد؛ در واقع مردم به 5 روش مختلف ابراز عشق می کنند و آن عشق را می فهمند.

این مسئله را می توان به زبان های گوناگون تشبیه کرد. همان طور که هر فردی زبان مادری خود صحبت می کند، در افراد نیز یک شیوه ابراز عشق به عنوان ترجیح اصلی مطرح است.

هر فردی می تواند به یک یا چند روش ابراز عشق کند و ابراز عشق را بفهمد. این بستگی به درجه فهم و تصور فرد دارد. اگر فردی درک بالایی داشته باشد، با چندین زبان عشق را خواهد فهمید و با روش های زیادی ابراز عشق می کند.

زبان عشق چیست؟

5 زبان عشق چیست؟

در ادامه این 5 زبان عشق را با مثال برای شما توضیح می دهیم.

1- کلمات تاییدگر و مثبت

برای افرادی که زبان عشق آنها کلمات مثبت است، کلمات به معنای واقعی تاثیر بالایی دارد. هر گونه ابراز محبت کلامی برای او ارزش زیادی دارد. آنها با شنیدن جملات احساسی مانند دوستت دارم بسیار خوشحال می شوند.

هرگونه تعریف زبانی از جمله “چه لباس زیبایی پوشیدی!” یا قدردانی کلامی مانند “چه غذای خوشمزه ای درست کردی” و تشویق کردنش، تاثیر بسیار زیادی در خوشحال کردن این افراد دارد.

در این زبان عشق کلماتی که توهین آمیز باشد، چندین برابر تاثیر منفی دارد که افراد با ترجیح کلامی به راحتی نمی توانند آن را فراموش کنند.

2- وقت گذرانی با کیفیت

ترجیح این زبان عشق توجه است. افرادی که زبان عشق آنها وقت گذرانی با کیفیت است، خواستار توجه کامل همسر خود هستند.

تنها چیزی که باعث می شود فرد حس کند مورد عشق واقعی است، وقتی است که همسرش با او می گذراند. در این حالت است که فرد احساس رضایت درونی دارد و اذعان می کند که مورد محبت واقع شده است.

برای این افراد از یاد بردن مناسبت های مهم از جمله تولد و سالگرد ازدواج بسیار ناراحت کننده است؛ همچنین در برخورد با این افراد نباید به حرف های آنها بی توجهی کنید.

3- دریافت هدیه

زبان عشق برخی از افراد دریافت هدیه است. این افراد مادی گرا نیستند؛ اما دریافت هدیه ای حساب شده و جذاب آنها را واقعا خوشحال می کند.

افرادی که زبان عشق آنها دریافت هدیه است، عشق خود را نیز با خرید هدیه نشان می دهند. برای خوشحال کردن آنها باید هدایای مختلفی بخرید.

4- انجام خدمت

زبان عشق برخی از افراد انجام خدمت است. برخی با انجام کارهای مختلف محبت خود را ابراز می کنند. آنها دوست دارند همسرشان به آنها کمک کند و معمولا در صورت وجود مشکلی، اول به همسر خود رجوع می کنند.

برای این افراد تنبلی همسر و بدقولی بدترین چیز ممکن است.

5- تماس بدنی

برای این افراد هیچ چیزی عمیق تر از ابراز احساسات از طریق نوازش یا بوسیدن نیست و اگر از سوی همسرشان مورد محبت فیزیکی قرار نگیرند، افسرده شده و فکر می کنند مورد علاقه همسرشان نیستند.

برای این افراد، بی توجهی فیزیکی از سوی همسر بدترین اتفاق ممکن است.

5 زبان عشق چیست؟

ضرورت دانستن زبان عشق همسرمان چیست؟

از آن جایی که در بسیاری از موارد الویت ها و ترجیحات ما در ابراز و دریافت عشق با همسرمان کاملا متفاوت است (کمتر زوجی زبان عشق یکسانی دارند!)؛ ما با دانستن زبان عشق او می توانیم محبتی را که او طالب آن است به او بدهیم و رضایت قلبی را به او هدیه کنیم.

تنها ابراز عشق صادقانه مهم نیست، شما باید به زبان عشق همسرتان با او صحبت کنید تا او این عشق را بفهمد.

اگر زبان عشق همسرتان کلمات مثبت است، هر اندازه بخواهید با خدمت به او ابراز عشق کنید، او نخواهد فهمید و در نهایت از سوی شما محبتی دریافت نخواهد کرد. در واقع با دانستن زبان عشق او، هوشمندانه محبت کنیم تا تاثیر بالایی بر او بگذارد.

از کجا بفهمیم زبان عشق همسرمان چیست؟

نکته جالب این است که هر فردی با زبان عشق خود به دیگران ابراز محبت می کند.

برای مثال فردی که زبان عشق او هدیه دادن است، مرتب برای افراد مورد علاقه اش هدیه می خرد؛ یا فردی که از کلمات تاییدکننده استفاده می کند، ابراز عشق زبانی را بیشتر انجام می دهد.

از کجا بفهمیم زبان عشق همسرمان چیست؟

مفهوم مخزن عشق

گری چاپمن، مفهومی به نام مخزن عشق را تعریف می کند. هر فردی از بدو تولد یک مخزن عشق دارد که اگر در کودکی به اندازه کافی مورد عشق قرار بگیرد، این مخزن پر می شود و فرد مسئولیت پذیر خواهد شد.

در صورتی که کودک مورد محبت و توجه قرار نگیرد و مخزن عشق او خالی بماند، او از لحاظ اجتماعی و عاطفی عقب می ماند.

این مخزن عشق در بزرگسالی نیز نیاز به پر شدن از سوی خانواده و همسر دارد. پس از ازدواج فرد نیاز به این دارد که این مخزن عشق از سوی شریک عاطفی اش پر شود.

کودکان نیز از بدو تولد با زبان عشق آشنا هستند و هر توجهی نیاز داشته باشند را درخواست می کنند. با توجه به درخواست های کودک، می توانیم زبان عشق او را تشخیص دهید و با این زبان عشق مخصوص او به او ابراز عشق کنیم و مخزن عشق او را پر کنیم.

زمانی که همسرتان با شما صحبت می کند، از شما تشکر می کند می کند؛ برای شما هدیه می خرد؛ با شما صحبت می کند؛ رابطه عاطفی با شما دارد و به شما ابراز عشق می کند و در نهایت این مخزن پر می شود.

مخزن عشق با کارهایی مانند بی توجهی همسر به نیاز ها، از بین رفتن اعتماد و مشکلات حل نشده استرس کاری خالی می شود. اگر مخزن عشق شما و همسرتان در حال پر شدن باشد، رابطه شما سالم است و در مسیر درستی حرکت می کند.

در برخورد با زوج های در آستانه طلاق، می توان فهمید آنها سال ها است مخزن عشق همدیگر را خالی نگه داشته اند و نتوانسته اند عشق خود را مطابق با زبان عشق و درک همسر خود ابراز کنند در نتیجه رابطه رو به سردی رفته و زوجین خواستار طلاق شده اند.

چطور مخزن عشق را پر نگه داریم؟

شما می توانید با ترمیم مخزن عشق، آن را پر نگه دارید!

این کار را می توانید با گوش کردن به احساسات همدیگر، حمایت کردن از هم، وقت گذاشتن برای رابطه و کارهای ریز و درشتی که می تواند محبت شما را به طرف قابل برساند، انجام دهید.

اگر مسئله ای بین شما است، می توانید با گفتگوی سالم آن را حل کنید؛ با این کار بهتر می توانید مخزن عشق را تعمیر کرده و آن را پر نگه دارید.

چطور مخزن عشق را پر نگه داریم؟

در پایان

زبان عشق شما و همسرتان ممکن است با هم متفاوت باشد؛ مانند دو فرد غیر هم زبان که هر قدر به زبان مادری خودشان بخواهند با فرد مقابل صحبت کنند، او متوجه نخواهد شد.

بنابراین نیاز است که زبان اصلی عشق همسرتان را بدانید و طبق آن به او محبت کنید تا زندگی خوبی داشته باشید.

با دانستن زبان عشق خود نیز می توانید در این مورد با همسرتان صحبت کنید و توقعات خود را با او در میان می گذارید. او نیز با آگاهی به سلیقه شما و زبان عشق شما رفتار کرده و مخزن عشق شما نیز پر می شود.

اگر در زمینه تشخیص زبان عشق خود یا همسرتان نیازمند مشاوره هستید، می توانید با مرکز مشاوره هم اندیشان مشاوره تلفنی داشته باشید. روانشناسان باتجربه این مرکز به شما در تجربه یک زندگی سرشار از محبت و شادی، کمک می کنند.

برای دریافت مشاوره تلفنی، می توانید با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

از کجا زبان عشق اصلی یک فرد را تشخیص دهیم؟

افراد معمولا به زبان عشق اصلی خود به دیگران محبت می کنند؛ با دقت به شیوه مهرورزی آنها، می توان این مورد را تشخیص داد.

چگونه زبان عشق کودک خود را تشخیص دهیم؟

کودکان به گونه ای هستند که نوع محبت دلخواه خود را از والدین درخواست می کنند؛ شما با دقت به آنها می توانید زبان عشق او را تشخیص دهید.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره