تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
1

عواقب مقابله به مثل کردن در رابطه

عواقب مقابله به مثل کردن در رابطه

مقابله به مثل کردن، به معنای تلافی کاری است که یک نفر بصورت متقابل در حق ما انجام می دهد.

تلافی می تواند برای کارهای مثبتی مانند محبت کردن، هدیه دادن و به کار بردن جملات زیبا صورت بگیرد، یا در مواردی منفی مانند لجبازی، بددهنی یا عصبانیت انجام شود.

ما در این مقاله، به توضیح مقابله به مثل منفی می پردازیم و به این سوالات جواب می دهیم که مقابله به مثل چه اثرات منفی می تواند برای رابطه ایجاد کند و به جای آن چه راهکارهایی می توانیم به کار ببریم. پس لطفا با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

مقابله به مثل از دیدگاه روانشناختی

بسیاری از ما برای تخلیه احساسات منفی خود، دست به مقابله به مثل می زنیم و رفتار بد طرف مقابل را تلافی می کنیم تا احساسمان بهتر شود.

پژوهش‌هایی که در این مورد انجام شده، نشان می دهد ممکن است در لحظات ابتدایی به فرد احساس آرامش دست دهد، یا احساس موفقیت کند. اما از حس خصومت و دشمنی او نمی کاهد و فرد همچنان در درون خود دلخوری و نفرت دارد.

از طرفی دیگر، چرخه یا دور باطل انتقام بین طرفین شکل می گیرد.

امام حسن عسگری در رابطه با انتقام و تلافی می فرمایند:

“کم آسایش ترین مردم، افراد کینه‌ای هستند.”

طبق فرمایش آن حضرت، کسی که کینه می ورزد، از نعمت آرامش محروم بوده و قربانی تنش و دلخوری است. در واقع فرد با حس بد کینه و خصومت خود را تنبیه و آزرده می کند.

مقابله به مثل از دیدگاه روانشناختی

مقابله به مثل در رابطه

در هر رابطه ای ممکن است زوجین به خاطر اختلاف نظرهایی که بینشان به وجود می آید، از دست هم ناراحت و عصبانی شوند، کنترل خود را از دست داده و رفتارهایی مانند عصبانیت پرخاش یا لجبازی را از خود نشان دهند.

نفر مقابل که در آن لحظه فراموش می کند طرف مقابل را چقدر دوست دارند، و شروع به تلافی می کند که این باعث بروز تشنج در رابطه می شود.

گاهی زوجین به اشتباه سعی می کنند هر طور شده فرد مقابل را شکست دهند و با نشان دادن رفتارهایی همسان، با عمل او مقابله به مثل کنند. این کار باعث می شود آتش اختلافات شعله‌ور تر شده و رابطه آسیب های جدی ببیند.

مقابله به مثلی که با تحقیر نفر مقابل یا دست گذاشتن بر نقاط ضعف او همراه باشد، اثرات به مراتب بدتری روی رابطه می گذارد.

مقابله به مثل با همسر عصبی

بسیاری از افراد همسری دارند که بسیار زود عصبانی می شود. این فرد ممکن است تحت تاثیر نوسانات هورمونی، آسیب های کودکی، فشار کاری و عوامل دیگر دچار این عصبانیت شود.

این عصبانیت باعث می شود همسر فرد مقابل حتی اگر مقصر نباشد، دچار ترس و خشم شده و از رفتارهای او غمگین شود.

باید بدانید که اگر در این لحظه شما نیز این رفتار همسرتان را با عصبانیت جواب بدهید، با عصبانیت بیشتری از سوی او مواجه می شود. در این لحظه فرد عصبانی مانند آتش است که مقابله به مثل باعث آسیب دیدن شما می شود.

با همسر عصبی چه کنیم؟

در این لحظه باید آرامش خود را حفظ کنید، با خونسردی و ملایمت او را آرام کنید. این کار باعث می شود خشم و عصبانیت او فروکش کرده و به خود مسلط شود.

به این فکر کنید که او مورد علاقه شما است؛ سعی کنید دلیل خشم او را بفهمید و اجازه بدهید صحبت کند. او را درک کنید و با حس همدلی او را آرام کنید.

یقین بدانید او در آن لحظه خوبی شما را فراموش نمی کند؛ رفته رفته کمتر عصبانی شده و بیشتر خود را کنترل می کند و در دفعات بعد بهتر می تواند حرف خود را بزند.

مقابله به مثل در رابطه

همسر لجباز

مقابله به مثل با همسر لجباز، نه تنها مشکلی را حل نمی کند، بلکه باعث می شود این لجبازی جزئی از عادت او شود و مدام در برخورد با شما از آن به عنوان اسلحه استفاده کند.

این کار احساس خوب طرفین را از بین می برد. از طرفی والدینی که در برخورد با هم لجبازی را در پیش می گیرند، باعث الگوبرداری منفی فرزندان خود می شوند.

با همسر لجباز چه کنیم؟

راه حل چیست؟ چگونه با لجبازی همسر خود مقابله کنیم؟ جواب لجبازی را با لجبازی نباید داد.

اگر همسرتان در موردی خاص لجبازی می کند، آرامش خود را حفظ کنید؛ سعی کنید به صحبت های مخالف او نیز گوش دهید، آنها را در نظر بگیرید و در نهایت با آرامش او را متقاعد کنید.

همسر بد دهن

برخی افراد با کوچکترین درگیری، شروع به بددهنی می کنند.

اگر نفر مقابل شما بددهن است، مقابله به مثل با او باعث می شود حرمت های بین شما شکسته شود و ناسزا گویی به رفتاری عادی بینتان تبدیل شود. از طرفی زمینه برای درگیری های بزرگتر بیشتر می شود.

با همسر بد دهن چه کنیم؟

در مقابل ناسزاگویی او، هیچ واکنشی نشان ندهید و سکوت کنید تا خشم او فروکش کند و دست از این کار بردارد. حرف های منفی او را بی جواب بگذارید تا این عادت را کنار بگذارد.

در مواقع عادی از کلمات زیبا برای صدا زدن همسر و فرزندانتان استفاده کنید، تا به یک عادت در خانواده شما تبدیل شود.

همسر بد دهن

راه‌هایی برای دوری از مقابله به مثل با همسر

با راه حل هایی که در ادامه توضیح می دهیم، می توانید در هنگام درگیری به جای مقابله به مثل، رفتار درست تری را انتخاب کنید.

1- شتاب نکنید

از لحاظ روانشناسی، تلافی و مقابله به مثل به شتاب زدگی و ظرفیت پایین فرد بر می گردد. اگر همسر شما برخورد بدی با شما داشت و حقی از شما ضایع شد، خود را کنترل کنید و به سرعت در مقام تلافی برنیایید؛ سعی کنید به خود مسلط باشید.

اگر آرامش خود را حفظ کنید، همسرتان نیز آرامتر می شود. پس از آن راه های بهتری برای بیرون آمدن از مشکل را پیدا می کنید. ممکن است او پس از آرام شدن، از شما به خاطر اشتباهش عذرخواهی کند.

2- سکوت کنید

شما با سکوت کردن به او، فرصت می دهید به خودش مسلط شود. اینگونه رابطه، شما را از گزند آسیب حفظ می شود.

3- گوش دهید

مهارت گوش دادن فعال را در خود تقویت کنید؛ به حرف های او گوش دهید و او را درک کنید و پس از اتمام حرف‌هایش، نظر خود را بگویید.

4- در صورت نیاز عذرخواهی کنید

ممکن است رفتارهای بد همسرتان بازخوردی به رفتارهای بد شما باشد. بهتر است متوجه رفتارهای خود شوید؛ آنها را تغییر دهید و به جای مقابله به مثل، بابت آن از همسرتان عذرخواهی کنید.

راه‌هایی برای دوری از مقابله به مثل با همسر

در پایان

مقابله به مثل، از رفتارهایی است که باعث آسیب در رابطه و ایجاد فاصله بین طرفین می شود. محققان دریافتند افرادی که مقابله به مثل انجام می دهند، شاید در ابتدا احساس پیروزی و آرامش کنند، اما نمی توانند دلخوری و کینه خود را از بین ببرند.

توصیه ما این است که به جای مقابله به مثل، از روش های موثرتری استفاده کنید تا رابطه شما آسیب نبیند.

اگر در رابطه با رفتارهای مقابله به مثل سوالی دارید، می توانید با مرکز مشاوره هم اندیشان در تماس باشید و سوالات خود را مطرح کنید. برای دریافت مشاوره تلفنی، می توانید از سراسر کشور با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

چگونه با همسر لجباز برخورد کنیم؟

با حفظ آرامش و خونسردی به نظرات مخالف او گوش کنید؛ آنها را در نظر بگیرید و سعی کنید دلایل خود را مبنی بر انجام دادن یا ندادن کاری مطرح کرده و او را با منطق متقاعد کنید.

چه راهکارهایی برای انجام ندادن مقابله به مثل وجود دارد؟

حفظ آرامش – زمان دادن به فرد – سکوت و گوش دادن به صحبت‌ها – همدلی

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. مریم گفت:

    مقابله به مثل کار آدمای ضعیف هست.

دریافت مشاوره