تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

مشکلات خانوادگی – عمده ترین مشکلات خانوادگی چیست + راه حل آن ها

مشکلات خانوادگی – عمده ترین مشکلات خانوادگی چیست + راه حل آن ها

مشکلات خانوادگی در تمامی خانواده ها وجود دارد و باید گفت که این مشکلات اجتناب ناپذیر هستند.

دلیل عمده این اختلافات، تفاوت در دیدگاه ها و عقاید اعضای خانواده است که باعث تولید سوءتفاهم و قضاوت های نادرست یکدیگر می شود.

در این مقاله به برخی از مشکلات ریشه ای خانواده می پردازیم و در آخر بهترین راه ها برای حل آنها را به اطلاع شما می رسانیم. با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

مشکلات خانوادگی، پرده ای تیره و تار بر زیبایی های زندگی در یک خانواده

همان طور که می دانید، خانواده ای را نمی توان یافت که دارای مشکل و اختلاف نباشند، فقط تفاوتی که با یکدیگر دارند، در شدت و میزان این مشکلات است.

در ادامه به برخی از علت های اساسی و ریشه ای مشکلات خانوادگی می پردازیم.

زوجین شناخت کافی از هم ندارند

شاید فکر کنید با افزایش ارتباطات و کاهش ازدواج های سنتی، دیگر کسی این جمله را نمی شنود؛ در حالی که شناخت از همدیگر دشوار شده است، چرا که قبل از ازدواج رابطه ها عمیق شده و این از سنجش صحیح جلوگیری می کند.

برای مثال امروزه افراد از طریق فضای مجازی یک رابطه را شروع می کنند و این باعث می شود که به سختی بتوان از حسن نیت فرد مقابل مطلع شد.

برداشت غلط از فمینیسم

این روزها نام برخی از جنبش های اجتماعی مانند فمینیسم را زیاد می شنویم؛ فمینیسم به معنای برابری حقوق در مسائل سیاسی، اجتماعی و شخصیتی است.

در بسیاری از موارد افراد با برداشت غلط، زنان را به خشونت و نپذیرفتن مسئولیت های زندگی زناشویی و مادری تشویق می کنند. بسیاری نیز با شنیدن این حرف ها باعث آسیب به زندگی خود می شوند.

در بسیاری از موارد یک مبلغ فمینیسم، اهداف مغرضانه ای دارد و هدف آن حفظ حقوق برابر نیست.

بی توجهی زوجین به حقوق قانونی همدیگر

بی توجهی زوجین به حقوق قانونی همدیگر

در بسیاری از مواقع، زنان هنگام ازدواج نسبت به حقوق قانونی خود از جمله حق تحصیل، حق مسکن و حق طلاق کوتاهی می کنند و این را به معنای اعتماد می گذارند؛ در حالی که بعدها به دلیل محروم شدن از حقوق خود دچار مشکل می شوند.

و یا از موارد دیگر، مردانی که زیر بار مهریه های سنگین می روند؛ در حالیکه بسیاری از افرادی روزی به هم اعتماد داشتند، اکنون در حال پرداخت مهریه های سنگین هستند.

رسومات غلط ازدواج و زندگی

سنت های زیادی از گذشته به ما رسیده است، که باعث سختی زندگی بر زوجین شده است.

این سنت ها در قدیم باعث تحکیم خانواده ها بود، اما امروزه با عوض شدن جوامع این سنت ها کارکرد خود را از دست داده است و تبدیل به قوانین دست و پاگیری شده اند که باعث فراموشی هدف رابطه شده است.

الگوبرداری نادرست از دیگر کشورها

در بسیاری از موارد فرد با دیدن یک یا دو فیلم یا با اتکا به شنیده های خود برداشت های نادرستی از زندگی در دیگر جوامع می کند. ممکن است با الگو قرار دادن آن ها و نسنجیدن درست شرایط، خانواده خود را دچار بحران کنند.

نقص فرهنگی

بسیاری از مواقع زوجین به دلیل نقص فرهنگی، دچار مشکلات زیادی می شوند. در مواردی خانواده ها استقلال فکری زوجین را نادیده گرفته و تصمیمات خود را بر آنان تحمیل می کنند، یا در تربیت فرزندان آن ها دخالت می کنند.

در برخی موارد نیز بدون در نظر گرفتن شرایط، فرد متقابل، طالب جهیزیه سنگین و مراسم عروسی مجللی هستند. اینگونه از موارد سبب اختلافات زیادی در خانواده ها است.

نداشتن مهارت حل مسئله

نداشتن مهارت حل مسئله

نداشتن مهارت حل مسئله، یکی از عمده ترین مشکلاتی است که منشا بسیاری از اختلافات زناشویی در زندگی است.

گذشته از مشکلاتی مانند تفاوت فرهنگی یا هر مشکل دیگری، اگر زوجین مهارت حل مسئله داشته باشند، می توانند بسیاری از مشکلات را حل کنند و با بقیه مسائلی که کنترلی بر آن ها ندارند کنار بیایند؛ اما اگر این مهارت را بلد نباشند، کوچکترین مسئله ای عامل بزرگترین اختلافات خواهد بود.

نداشتن مهارت حل مسئله باعث می شود فرزندان نیز آسیب ببینند. فرزندی که همیشه شاهد مشاجره پدر و مادر خود است، در بزرگسالی مسائل خود را با خشونت و فریاد حل می کند و نمی توانند از قدرت کلام خود به خوبی استفاده کنند.

نداشتن استقلال فکری

نداشتن استقلال فکری، عامل دیگری است که ریشه بسیاری از مشکلات خانوادگی است. شاید یکی از زوجین یا هر دو نمی توانند تصمیم بگیرند و برای هر تصمیمی وابسته به خانواده خود هستند.

بسیاری از مردان وابسته به مادر خود هستند طوری که گزارش لحظه به لحظه از زندگی خود را به مادر می دهند و برای هر موضوعی مادر باید تصمیم نهایی را بگیرد. برخی از زنان نیز این وابستگی را به مادر خود دارند و علاوه بر این که تصمیمات مادر خود را لحاظ می کنند، بیشتر اوقات خود را، در خانه پدر و مادر خود می گذرانند.

به یاد داشته باشید که مشورت بد نیست؛ اما وقتی فرد زمام تمام امورات خود را به دست فرد دیگری می دهد، این موضوع برای یک زندگی خطرناک است.

وجود مشکلات مالی در خانواده

مشکلات مالی در زندگی مشترک نقش مهم و انکارناپذیری در آشفته کردن شرایط یک خانواده دارد و در بسیاری از موارد باعث بروز اختلاف می شود.

این مشکل، آسایش روانی را از خانواده می گیرد و باعث بروز بی حوصلگی و بدخلقی در زوجین به خصوص آقایان می شود، که در اثر آن روابط عاطفی خدشه دار می شود و اختلافات بروز می کند.

مشکلات حل نشده

در برخی موارد ریشه مشکلات خانوادگی، در مشکلاتی است که مدت های زیادی از آن گذشته و حل نشده است.

این مشکلات مانند زخمی چرکی شده است که هر از چند گاهی روی آن باز می شود، اما درمان نمی یابد. زوجین هر چند وقت یک بار با کنایه به آن اشاره می کنند، اما نمی توانند آن را حل کنند.

این مشکلات با گذر زمان می تواند زوجین را از هم دور کند.

وجود مشکلات مالی در خانواده

بهترین راه حل مشکلات خانوادگی

افرادی که تصمیم به ازدواج دارند، بهتر است با چشمی باز وارد زندگی شوند. نگاه واقع بینانه ای به مشکلات آن داشته باشند و نسبت به موضوع ازدواج رویایی و آرمانی نگاه نکنند.

برای حل مشکلات زناشویی راه حل های زیر پیشنهاد می شود:

  • مشاوره قبل از ازدواج را جدی بگیرید!

مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می کند به درستی زوایای زندگی یکدیگر را ببینید. وجود فردی که بی طرفانه می تواند مسائل را ببیند، مشکلات احتمالی را به شما گوشزد کند و از دور به ارتباطات، شباهت ها و تفاوت ها نگاه کند، در روند زندگی شما تاثیرات فراوان دارد.

  • جنبش های اجتماعی را دقیق بررسی کنید

هدف برخی از این جنبش ها برابری حقوق زنان و مردان نیست، بلکه بنیان خانواده را هدف قرار داده است. بهتر است قبل از هر تقلیدی، با تحلیل و بررسی لازم، هر تفکری را قبول کنیم و از پیروی کردن و تقلید کورکورانه اجتناب کنیم.

  • حقوق قانونی ازدواج را بررسی کنید

با این که عشق و اعتماد می تواند شروع یک رابطه خوب باشد، اما نباید نسبت به حقوق قانونی خود و فرد مقابل بی توجه باشید.

  • مرز روابط اجتماعی خود را تعیین کنید

ارتباطات و داشتن دوستان خانوادگی، بسیار خوب است، اما باید تعادل را در این مورد رعایت کرد. برای خانواده خود چارچوب تعیین کنید و اجازه ندهید این روابط از مرزهای شما فراتر رود و حریم ها را نگه دارید.

مرز روابط اجتماعی خود را تعیین کنید

  • رسومات دست و پاگیر را دور بیندازید

بهتر است با خانواده خود صحبت کنید و بگویید که داشتن یک رابطه عاطفی خوب برای شما بهتر از عمل به سنت ها است.

موارد مهم را در اولویت قرار دهید و برای آن ها هزینه کنید. لازم نیست در هر مناسبتی با هدیه های گران قیمت میزان علاقه خود را نشان دهید؛ گاهی می توانید با کمترین هزینه هر مناسبتی را به صورت خلاقانه جشن بگیرید.

  • استقلال فکری کسب کنید

قبل از ازدواج به فکر تقویت استقلال فکری خود باشید. این مورد در داشتن یک زندگی مشترک موفق ضروری است. آسیبی که نداشتن استقلال فکری به زندگی می زند، بسیار سخت و جبران ناپذیر است. هیچ فردی دوست ندارد شریک زندگیش تحت تاثیر دیگران باشد و از خود اختیاری نداشته باشد. می توانید برای کسب و تقویت از یک مشاور کمک بگیرید.

  • مهارت حل مسئله یاد بگیرید

مهارت حل مسئله نیز مرحله ای از رشد است که در ازدواج نقشی حیاتی دارد. شاید این مهارت به علت ناآگاهی خانواده یا عدم آموزش در مدرسه به تاخیر افتاده باشد، اما هر زمان که شروع کنید، می توانید از مزایای آن بهره مند شوید. در این مورد نیز یک مشاور می تواند به شما کمک کند.

  • امور مالی خود را مدیریت کنید

مشکلات مالی برای همه وجود دارد. این موارد را بررسی کنید، شاید نیاز دارید آموزش ببینید تا بتوانید بهتر حساب درآمد و مخارج خود را داشته باشید یا هزینه های خود را کم کنید و یا حتی درآمد خود را افزایش دهید.

این آموزش ها مهم است، چرا که برای تصمیم های بزرگی چون فرزند آوری نیازی به پشتوانه مالی بالا دارید.

  • برای مشکلات قدیمی راه حلی پیدا کنید

بهتر است زوجین زمانی را که هر دو برای گفتگو آماده هستند انتخاب کنند. در مورد آن مشکل صحبت کنند و راه حل منصفانه ای پیدا کنند و یک بار برای همیشه این مشکل را حل کنند.

امور مالی خود را مدیریت کنید

سخن آخر

مشکلات خانوادگی همیشه وجود دارند، اما چیزی که مهم است سرعت عمل شما در حل آن ها است. بی تفاوتی و ندید گرفتن بسیاری از این اختلافات و مشکلات، می تواند آن ها را بزرگ و بزرگتر کرده و خانواده شما از هم بپاشد.

اگر درگیر مشکل خانواده هستید یا می خواهید مهارت های خود را افزایش دهید، با مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید. این مرکز با مشاوران باتجربه خود، به شما در حل مشکلات زندگی مشترکتان کمک می کند.

برای دریافت مشاوره تلفنی با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

مشکلات خانوادگی در اثر چه عواملی ایجاد می شود؟

نبود شناخت کافی در ازدواج – بررسی و پیروی نادرست از جنبش های اجتماعی مانند فمینیست – رسومات غلط – نداشتن مهارت حل مسئله – نداشتن استقلال فکری

راه حل های موثر برای حل مشکلات خانواده چیست؟

تقویت مهارت حل مسئله و استقلال فکری – یافتن راه حل برای مشکلات مالی – مشاوره قبل از ازدواج – تعیین حد و مرز – حذف سنت های دست و پاگیر

برای تقویت مهارت های حل مسئله چه کسی می تواند به شما کمک کند؟

یک مشاور خوب در زمینه مسائل زندگی مشترک یا زناشویی، می تواند به شما در تقویت این مهارت ها کمک کند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره