تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

ترس از ازدواج در دختران و دلایل آن + راه های درمان

ترس از ازدواج در دختران و دلایل آن + راه های درمان

همه انسان ها در برابر موضوع ازدواج، می توانند احساس ترس داشته باشند و این تا حدی طبیعی است؛ اما مشکل زمانی ایجاد می شود که فرد بر اثر ترس زیاد یا تصورات اشتباه، ازدواج خود را به تاخیر می اندازد.

بروز این نوع ترس از ازدواج به خصوص در دختران بسیار مهم است؛ چرا که با افزایش سن، ممکن است روند باروری در دختران با مشکل مواجه شود.

علاوه بر این، نوعی ترس از دیر شدن زمان ازدواج نیز وجود دارد که می تواند فشار مضاعفی را بر روان دختران وارد کند؛ بنابراین بهتر است دخترانی که از ازدواج امتناع می کنند، هر چه زودتر اقدامی موثر برای درمان و غلبه بر این ترس خود انجام دهند.

از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب، مرکز مشاوره هم اندیشان را همراهی نمایید تا به بررسی ترس از ازدواج در دختران و راه های درمان آن بپردازیم.

دلایل ترس از ازدواج در دختران

در حالت کلی ترس از ازدواج به دلایل مختلفی می تواند بروز پیدا کند که در ادامه این مقاله به بررسی برخی از این عوامل پرداخته ایم.

ترس از ازدواج در دختران میتواند دلایل زیادی داشته باشد اعم از عدم شناخت و… که یکی راه های موثر از بین بردن آن استفاده از مشاوره ازدواج مجرب و کار کشته است.

1- ترس از بازماندن از هدف های شخصی

بسیاری از دختران، هدف های شخصی زیادی برای خود تعیین کرده اند که می ترسند با ازدواج از دنبال کردن این هدف ها باز بمانند و یا پرداختن به مسئولیت های ازدواج به آنان اجازه ندهد هدف های خود را تکمیل کنند.

2- دیدن یا شنیدن تجربیات تلخ اطرافیان

شاید عمده ترین دلیل ترس از ازدواج در دختران، شنیدن تجربیات تلخ اطرافیان باشد؛ اما به خاطر داشته باشید همه افراد این اتفاقات را به طور کامل و با رعایت اتصاف تعریف نمی کنند.

متاسفانه برخی افراد می ترسند و فکر می کنند که تمام این اتفاقات برای آن ها نیز رخ خواهد داد، در صورتی که لزوما این طور نیست.

بسیاری از متاهلان به مجردان توصیه می کنند که ازدواج نکنند و دور و بر این دختران پر از افرادی است که وی را از ازدواج منع می کنند؛ طبیعی است که این فرد هر چه بیشتر در این شرایط قرار بگیرد از از ازدواج فراری شده و هرگز تصویر درستی از ازدواج پیدا نمی کند.

دلایل ترس از ازدواج در دختران

3- نمی توانند گزینه مناسب را پیدا کنند

برخی از دختران با این که گزینه های مناسبی برای ازدواج دارند، نمی خواهند یکی از آن ها را انتخاب کنند؛ چرا که می ترسند با گزینه های بهتری در آینده مواجه شوند و با انتخاب زودهنگام این موقعیت های مناسب را از دست بدهند.

4- از قبول مسئولیت های ازدواج می ترسند

برای بسیاری از دختران، مسئولیت های ازدواج به درستی تعریف نشده است و آن ها تصورات غیر واقعی از مسئولیت های ازدواج دارند؛ این باعث می شود از مسئولیت هایی مانند مسئولیت های خانه داری و فرزند پروری بترسند و خود را ناتوان می بینند.

5- در کودکی آسیب دیده اند

اگر کودکی در خانواده ای بزرگ شده باشد که پدر و مادر با هم اختلافات زیادی داشته اند و دائم در حال مشاجره بوده اند تصویر ذهنی بدی از ازدواج و مردان در او شکل می گیرد، که باعث می شود از ازدواج گریزان باشد.

افرادی که در کودکی والدینشان از هم طلاق گرفته اند نیز بیش از همه از ازدواج می ترسند؛ چرا که فکر می کنند همچون والدین خود در ازدواج با مشکل مواجه می شوند، ازدواج اشتباهی خواهند داشت و سرانجامش به جدایی می انجامد.

6- یک بیماری روحی عامل ترس از ازدواج شده است

در برخی افراد، اختلالاتی مانند افسردگی و یا اسکیزوئید باعث می شود این افراد تمایل خود را به ازدواج از دست بدهند. این افراد با افکاری نظیر “من دوست داشتنی نیستم” درگیر خواهند بود که مانع ازدواج آنان می شود.

7- نمی توانند از خانواده خود جدا شوند

در برخی موارد، وابسته بودن بیش از حد دختر به خانواده اش می تواند عاملی برای ازدواج نکردن او شود.

8- ترس از رابطه جنسی

برای بسیاری از دختران، برقراری رابطه جنسی بعد از ازدواج ایجاد وحشت می کند؛ در صورتیکه رابطه جنسی یکی از ارکان اصلی ازدواج است. می توان برای مقابله با این ترس با یک مشاور صحبت کرد.

9- اختلال گاموفوبیا یا ترس از ازدواج

ترس از ازدواج یا گاموفوبیا (Gamophobia)، نوعی ترس شدید است که فرد در مواجه با موضوع ازدواج دچار آن می شود؛ فردی که دچار این فوبیا است، روابط آتشینی ایجاد می کنند و به محض جدی شدن رابطه، به خاطر ترس از تعهد و اضطراب شدید، این رابطه را تمام می کند.

به خاطر داشته باشید هر ترسی لزوما گاموفوبیا نیست؛ گاموفوبیا حالت شدید ترس از ازدواج است که زندگی فرد را مختل می کند و ریشه در کودکی یا برخی اختلالات روانی می تواند داشته باشد.

9- اختلال گاموفوبیا

راه های درمان ترس از ازدواج در دختران

تا این بخش در مورد ترس های یک دختر از ازدواج صحبت کردیم، اما خبر خوب این است که مسائل مذکور قابل حل هستند و با راهکارهایی ساده می توان این ترس ها را از میان برداشت که در ادامه به راه های درمان این ترس ها اشاره می کنیم.

1- دلایل ترس را شناسایی کنید

با خودتان خلوت کنید و ببینید به چه دلیل از ازدواج می ترسید، تمام این دلایل را بر روی کاغذ بیاورید؛ حتما از کاغذ استفاده کنید چرا که هنگام نوشتن است که تمرکز بالایی خواهید داشت و دلایل بیشتری به ذهنتان خواهد آمد.

2- برای این ترس ها راهکار پیدا کنید

هر کدام از این ترس ها می تواند با روشی از بین برود؛ برای مثال فردی که می ترسد با ازدواج و افزایش مسئولیت هایش به اهداف خود نرسد، بهتر است مدیریت زمان را یاد بگیرد.

3- معیارهای خود برای انتخاب همسر تعیین کنید

یکی از مهمترین قدم هایی که برای مبارزه با ترس از ازدواج مفید است، نوشتن معیارهای انتخاب همسر است.

با نوشتن معیارها شما می توانید بفهمید که چه شرایط دارید و با چه شرایطی می توانید زندگی مشترک خود را شروع کنید و در چه شرایطی زندگی برای شما غیرقابل تحمل است؛ برای مثال به جای اینکه برای همیشه دور ازدواج را خط بکشید، همسری را انتخاب می کنید که با شرایط شما سازگار باشد.

4- با افرادی که ازدواج موفق دارند صحبت کنید

با افرادی صحبت کنید که آن ها را در ازدواج موفق می دانید؛ افرادی که رابطه خوبی با همسر خود دارند، زندگی مشترک موفقی را تجربه می کنند و از زندگی خود راضی هستند.

با این افراد صحبت کنید و از آن ها بخواهید شما را راهنمایی کنند، این افراد دیدگاه درستی راجع به زندگی مشترک دارند که می تواند برای شما مفید باشد، به شما روحیه بدهد و دیدگاه شما را تصحیح کند.

راه های درمان ترس از ازدواج در دختران

5- نگرش خود را اصلاح کنید

مجرد بودن با این که خوبی های خود را دارد، اما زمانی می رسد که دوست دارید متاهل شوید و خانواده خود را داشته باشید. اگر به خاطر ترس از تجربیات تلخ دیگران در مورد ازدواج تردید می کنید، این را بدانید که تمامی ازدواج ها با شکست روبه رو نمی شوند؛ اگر انتخاب شما با شناخت کافی باشد، احتمال شکست را به حداقل می رسانید.

6- با شناخت درست از فرد مقابل با اطمینان قدم بردارید

اگر در مرحله آشنایی هستید، سعی کنید فرد مقابلتان را بهتر بشناسید و در موقعیت های مختلفی رفتار او را زیر نظر بگیرید. ابهامات، موجب ترس می شود؛ اگر توانستید این ابهامات را از بین ببرید که در نتیجه آن ترستان نیز از بین می رود.

باید فرد مقابل را بسنجید و مطمئن شوید که او در هنگام خشم می تواند احترام و عشق را نسبت به شما حفظ کند یا نه.

7- با یک مشاور در مورد ترس خود صحبت کنید

از مواردی که می تواند به شما کمک کند صحبت با مشاور است. یک مشاور بدون قضاوت و تعصب می تواند حرف های شما را بشنود و ترس هایتان را تحلیل کند، دیدگاه شما را نسبت به ازدواج متعادل کند و تصویر درستی از ازدواج را در ذهن شما ایجاد کند.

با توجه به این که هر کس بنا به دلیلی از ازدواج می ترسد، صحبت با مشاور و دریافت راهکار مخصوص او بسیار راهگشا است؛ این مشاوره به خصوص برای افرادی که گاموفوبیا دارند بسیار ضروری است و ممکن است نیاز به مداخلات دارویی باشد.

7- با یک مشاور در مورد ترس خود صحبت کنید

در پایان

ترس از ازدواج می تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ زمانی این ترس به عنوان اختلال یا گاموفوبیا شناخته می شود که زندگی فرد را مختل کند.

اگر شما نیز از ازدواج می ترسید، بهتر است با یک مشاور صحبت کنید تا ریشه آن را پیدا کرده و آن را از بین ببرید، تا به موقع از مزایای یک ازدواج موفق بهره ببرید.

مرکز مشاوره هم اندیشان با سابقه بیش از ده سال فعالیت، به شما کمک می کند تا با ترس هایتان مقابله کنید و ازدواج به موقع و موفقی را تجربه کنید. برای مشاوره تلفنی می توانید با شماره 9099071985  تماس بگیرید.

سوالات متداول

ترسیدن از ازدواج چه زمانی نیاز به درمان های تخصصی دارد؟

ترس تا حدی طبیعی است؛ اما زمانی که این ترس به حدی برسد که فرد با شنیدن موضوع ازدواج به حالت ترس و اضطراب شدید دچار شود و زندگی برای او مختل شود، به گاموفوبیا دچار شده است و نیاز به درمان های تخصصی دارد.

دلیل ترس از ازدواج دختران چیست؟

دلایل زیادی برای ترس دختران از ازدواج وجود دارد که از جمله آن ها می توان به ترس های کودکی، دیدن شکست در اطرافیان، بزرگ شدن در خانواده ای با مشکلات زیاد، ایجاد ترس از سوی اطرافیان و… اشاره کرد.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره