تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

ترس از مرگ و راهکارهای کاربردی برای غلبه بر آن در کودکان و بزرگسالان

ترس از مرگ

یکی از رایج ‌ترین نوع ترس در انسان ‌ها، ترس از مرگ می باشد. ترس معقول از مرگ یک راه حل مناسب می باشد که سبب حفظ امنیت جانی ما می گردد و از خطرات دور ما را می ‌کند. ترس از مرگ یک جواب برای حفظ بقا می باشد که موجب می‌ شود در زمان انجام کار ها یا قرارگرفتن در موقعیت‌ های خطرناک، خطر مرگ را حس کنیم.

به عنوان مثال ترس از مرگ موجب می ‌شود زمانی ‌که در نزدیکی پرتگاه ‌های بلند و لبه‌ ی صخره‌ها قرار بگیریم، رو به جلو حرکت نکنیم و یا زمانی که دریا طوفانی می باشد در آن شنا نکنیم. ولی ترس از مرگ همیشه جنبه مثبت ندارد. ترس در چنین مواردی این نوع موجب می‌ شود که در ذهن اشخاص به طور وسواس ‌گونه رخنه کند و درحالی ‌که نسبت به وقوع مرگ، شخص در هیچ ‌گونه خطری قرار ندارد، ولی به ‌طور دائم از آن بترسد و به آن فکر کند. در این مقاتله از هم اندیشان می خواهیم به ترس از مرگ و راهکار های غلبه بر آن بپردازیم.

ترس از مرگ

به طور طبیعی ترس از مرگ در ذات تمامی انسان ها وجود دارد. انسان از تولد به دنبال روشنایی، نور و امید می باشد و دقیقا بر عکس تمام این ها مرگ می باشد، بنابراین دوری جستن و ترسیدن از مرگ به طور کامل عادی است. ولی موقعی که این نوع ترس تبدیل به وحشت گردد و از انجام فعالیت های روزمره خود شما را باز می دارد، لازم است به فکر درمان آن باشید.

ترس از مرگ در کودکان و بزرگسالان

ترس از مرگ در کودکان

ترس از مرگ پدر و مادر برای کودکان، توانایی این را دارد که بر ذهن کودک تاثیرات مخربی را جا بگذارد. در دوره کودکی و به ویژه سن های زیر پنج سال ، فاقد احساساتی جهت درک اعتقادات و اتفاقات خاص می باشند که این موضوع به آسان تر کنار آمدن آن ها با این موضوع کمک می کند، ولی این حس ترس بچه ها برای به رسمیت شناختن، لازم است مدت زمان و شدت ماندگاری این ترس را در نظر گرفت و با کمک روانشناس به نتیجه قطعی رسید. و هم وجود حس ترس در بچه ها بسیار طبیعی و عادی می باشد و به عنوان یک اختلال روانی، در بسیاری از موارد در نظر گرفته نمی شود. ولی جهت اطمینان توانایی این را دارید که از وجود داشتن آن با مراجعه به متخصص اطمینان حاصل نمایید.

علائم داشتن ترس از مرگ

نشانه های ترس از مرگ امکان دارد به طور مقطعی خود را نشان دهد و دائما همراه فرد نباشد. در حقیقت امکان دارد شما این نشانه ها را فقط در موقع فکر کردن به مرگ عزیزانتان یا خود تجربه نمایید.

علائمی که امکان دارد موقع دارا بودن این فوبیا تجربه نمایید به شرح زیر می باشد:

 • حملات پانیک
 • سرگیجه
 • بالا رفتن تعریق
 • ضربان قلب غیر طبیعی
 • دل درد
 • بالا رفتن حساسیت نسبت به دمای محیط

و هم موقعی که این ترس به سراغ فرد می رود، بر وی از نظر روانی نیز تاثیر گذار می باشد. بعضی از نشانه ها به شرح زیر است:

 • دوری کردن از خانواده، دوستان و عزیزان
 • خشم
 • ناراحتی
 • احساس گناه
 • نگران بودن بیش از حد

نحوه درمان ترس از مرگ

نحوه درمان ترس از مرگ

نخستین گام برای درمان این ترس،‌ مراجعه به روانشناس با تجربه و خوب می باشد که تسلط کافی را جهت رفع مشکل داشته باشد. درمان فوبیاها، ترس ها، اضطراب و بیشتر بر روی کاهش ترس و نگرانی های مربوط با این مشکل متمرکز می باشد. جهت انجام این کار، ممکن است روانشناس شما از روش های زیر استفاده نماید:

 1. جلسات مشاوره

در جلسات روان درمانی، درمیان گذاشتن تفکرات و احساسات شما با روانشناس کمک می کند تا با آن ها آسان تر کنار بیایید. همچنین متخصص شما به شما می آموزد تا چطور و با احساسات خود از چه راه هایی کنار بیایید.

 1. رفتار درمانی

رفتار درمانی با روش های عملی بر روی مشکلات تمرکز فرد کار می کند. تغییر دادن نوع دیدگاه و نحوه تفکر اشخاص نسبت به مرگ، هدف اصلی این نوع از درمان می باشد.

 1. تکنیک های ریلکسیشن

انجام تکنیک های و تنفس مدیتیشن به کم کردن احساس اضطراب و نشانه های جسمانی شما کمک می کند. با انجام تمرین ها به صورت مداوم و مرور زمان به شما کمک خواهد کرد تا بر ترس های خود غلبه کنید.

 1. دارو درمانی

همراه با جلسه های مشاوره، ممکن است متخصص شما، شما را به روانپزشک جهت دریافت دارو ارجاع دهد. با اخذ دارو های کنترل کننده فوبیا و ترس ها و ضد اضطراب، توانایی این را دارید که بهتر مسیر بهبودی را طی کنید.

غلبه بر ترس از مرگ

نتیجه گیری

لازم به ذکر است که فوبیا ها و ترس ها به تنهایی درمان نمی گردند و به کمک یک روانشناس متخصص نیاز دارید. در نخستین فرصت نیز جهت درمان ترس از مرگ اقدام کنید تا از گسترش و بیشتر شدن آن ها جلوگیری کنید. جهت رفع مشکل ترس از مرگ توانایی این را دارید که با شماره گیری 02191023933 از خدمات مشاوره و روانشناسی هم اندیشان بهره مند شوید.

سوالات متداول

 1. ترس از مرگ در کودکان چه عوارضی دارد؟

ترس از مرگ پدر و مادر برای کودکان، توانایی این را دارد که بر ذهن کودک تاثیرات مخربی را جا بگذارد.

 1. هدف اصلی رفتار درمانی در درمان تر از مرگ چیست؟

تغییر دادن نوع دیدگاه و نحوه تفکر اشخاص نسبت به مرگ، هدف اصلی این نوع از درمان می باشد.

 1. جلسات مشاوره در دمان تر از مرگ چه کمکی به شخص می کند؟

در جلسات روان درمانی، درمیان گذاشتن تفکرات و احساسات شما با روانشناس کمک می کند تا با آن ها آسان تر کنار بیایید.

 

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره