تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

مدیریت آرامش خانواده توسط والدین + راهکارهای افزایش آن

مدیریت آرامش خانواده توسط والدین + راهکارهای افزایش آن

داشتن آرامش در خانواده از مهمترین نیازهای هر انسانی است که می تواند منجر به شکوفایی او شود.

چرا آرامش مهم است و چرا باید در خانواده آرامش حکمفرما باشد؟ چگونه این آرامش را در خانه برقرار کنیم؟ با مرکز مشاوره هم اندیشان در ادامه مطلب همراه باشید تا به این سوالات پاسخ بدهیم.

اهمیت آرامش در خانه

ما انسان ها بیشترین وقت را در خانه می گذرانیم؛ بنابراین مهم است که بتوانیم شرایط آن را مدیریت کنیم و آرامش را برقرار سازیم.

اگر محیط خانه نا آرام باشد، برای هیچ کاری تمرکز لازم و انرژی روانی چندانی نخواهیم داشت. اگر اوضاع خانه درهم باشد، بی حوصلگی به سراغ انسان می آید.

می توان گفت رفتار انسان در بیرون از خانه متاثر از فضا و حال و هوای خانه انسان است. با این اوصاف می توان فهمید که آرامش در خانه چقدر حیاتی است.

چگونه آرامش را در خانه برقرار کنیم؟

برقراری آرامش در خانواده نیاز به رعایت نکاتی دارد که در ادامه مطلب به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

1- به نیاز افراد خانواده توجه کنیم

از مهمترین راه هایی که آرامش را در محیط خانه فراهم می کند، ابراز عشق، اهمیت دادن و توجه به نیاز های سایر اعضای خانواده است.

زن و شوهری که نیازهای همدیگر را درک نمی کنند یا نسبت به نیازهای هم بی توجه هستند، در درازمدت نمی توانند انتظار داشته باشند که آرامش در خانه آنها برقرار باشد.

2- برخورد خوبی با هم داشته باشیم

اگر می خواهید خانواده ای آرام داشته باشید، به نوع برخورد خود با دیگر اعضای خانواده دقت کنید. برخورد های شما نباید تحقیرآمیز یا از سر بی احترامی باشد؛ این کار باعث نارضایتی افراد خانواده از هم می شود.

چگونه آرامش را در خانه برقرار کنیم؟

3- گذشت و بخشش فراموش نشود

اختلاف در بین اعضای خانواده امری اجتناب ناپذیر است.

در زمان هایی که در اثر بروز مشکلات خانوادگی از فرد مقابل دلگیر هستیم و یا نمی توانیم در مورد مسئله ای که ناراحتمان کرده است صحبت کنیم، از فرد مقابل کینه به دل می گیریم. به خاطر داشته باشید که این کار آرامش را در خانه از بین می برد. افراد باید بتوانند در مورد این اختلاف ها صحبت کنند و آنها را حل کنند.

برای حل این اختلافات پیشقدم شوید بخشش و گذشت داشته باشید؛ این را در نظر داشته باشید که خانواده دارایی بسیار ارزشمندی است و روابط بین خانواده از ارزشمندترین چیزهایی است که باید برای آن هزینه صرف کنید.

4- برای هم زمان بگذاریم

علیرغم همه برنامه‌ها و کارهایی که دارید، بهتر است زمان‌هایی را برای بودن در کنار اعضای خانواده در نظر بگیرید.

تحقیقات روانشناسان نشان می‌دهد که وقت گذراندن اعضای خانواده با یکدیگر، از راهکارهایی برای کاهش فشار روانی و مشکلات روحی است. به همین خاطر اگر به دنبال داشتن خانواده‌ای شاد و آرام هستید، زمان‌هایی را برای بودن در کنار هم اختصاص بدهید.

5- به نظرات یکدیگر احترام بگذاریم

انسان ها نظرات متفاوتی دارند؛ حتی اگر با هم خواهر و برادر باشند و بیشترین شباهت را به لحاظ ژنتیکی با هم داشته باشند.

این مسئله ایجاب می کند که بتوانیم توانایی شنیدن نظرات دیگران – هر چند مخالف – را در خود ایجاد کنیم و به نظرات هم احترام بگذاریم.

به نظرات یکدیگر احترام بگذاریم

6- به همدیگر کمک کنیم

اگر افراد خانواده در کارها به هم کمک کنند، احساس آرامش حاصل از رضایت در فرد مقابل پدید می آید و او حس می کند مورد حمایت است و می تواند در مواقع سخت روی اعضای خانواده حساب کند.

همکاری در امورات مربوط به خانه، وظیفه تمامی اعضای خانواده است.

7- مهارت حل مسئله بیاموزیم

مهارت های ارتباطی و توانایی حل مسئله آن قدر مهم و حیاتی هستند که بدون داشتن آن ها، یک خانواده نمی تواند از بحران های سخت رد شود.

بهتر است والدین این دو مهارت را در خود تقویت کرده و به فرزندان خود نیز بیاموزند.

8- به زیبایی خانه اهمیت دهیم

فضای خانه در ایجاد آرامش اعضای آن بسیار مهم است؛ بنابراین باید بسیار به آن توجه کنید. تمرکز در یک خانه با بی نظمی و به هم ریختگی اصلا ممکن نیست.

9- خانه را تمیز نگه دارید

فضا و محیط خانه نیز در کنار عوامل روحی در آرامش اعضای خانواده نقش دارد.

  • در رنگ آمیزی خانه و دکوراسیون از رنگ های شاد و زنده استفاده کنید.
  • به نورپردازی خانه دقت کنید؛ خانه نباید کم نور و دلگیر باشد و باید به اندازه مناسب نور طبیعی در خانه شما بتابد؛ مگر آن که خود شما نور کم را دوست داشته باشید.
  • گیاهان زیبا را در محیط خانه بگذارید، که علاوه بر تامین اکسیژن، به زیبایی و آرامش در خانه کمک می کنند.
  • محیط را با دقت تزیین کنید؛ زیباسازی فضای خانه به آرامش اعضای خانواده کمک می کند.

به همدیگر کمک کنیم

10- با همدیگر صادق باشیم

صداقت از جمله موردی است که آرامش را به خانه هدیه می کند. وقتی اعضای خانواده با هم صادق هستند، بینشان اعتماد برقرار می شود و این اعتماد آرامش ایجاد می کند. اما عدم صداقت باعث می شود اعضا نسبت به هم بدبین شده و امنیت و آرامش روانی نداشته باشند.

زن و شوهری را در نظر بگیرید که مدام به هم دروغ می گویند؛ طبیعی است که پس از مدتی نفر مقابل پی به دروغ گویی فرد می برد و نسبت به اعمال و رفتار او دچار شک و بدبینی می شود. فرد با هر رفتار مشکوکی، نفر مقابل را به خیانت و پنهان کاری متهم می کند که این بنیان خانواده را متزلزل می کند.

دروغگویی فرد فشار روانی زیادی را به فرد تحمیل می کند و هنگامی که حقیقت آشکار شد، اعتماد دیگر افراد خانواده خدشه دار شده و  اعتماد مجدد به فرد ممکن است سال ها طول بکشد.

11- بیشتر با هم وقت بگذرانیم

ممکن است برنامه شلوغی داشته باشید؛ اما زمان هایی را به کنار هم بودن اختصاص بدهید.

پژوهش ها نشان می دهد یکی از راه های کاهش فشارهای روانی، وقت گذراندن با اعضای خانواده است. این کار صمیمیت بین اعضا را افزایش می دهد.  اگر آرامش را می خواهید زمان هایی را با افراد خانواده بگذرانید.

سعی کنید زمان استفاده از تلویزیون را به حداقل برسانید و به جای آن بیشتر با هم وقت بگذرانید.

12- منظم باشیم

برای اینکه فضای خانه شما آرام بخش باشد، بهتر است از شلوغی ها دوری کنید و لوازم اضافی را از خانه دور کنید. پاکسازی خانه از شلوغی ها، آرامش را به خانه شما می آورد و مرتب کردن خانه کمی طول خواهد کشید.

بیشتر با هم وقت بگذرانیم

در آخر

خانواده یکی از مهمترین دارایی های انسان است. روابط بین اعضای خانواده جزو ارزشمندترین ها هستند و باید برای آرامش در آن تلاش کرد.

اگر در برقراری آرامش در خانواده دچار مشکل شده اید، می توانید با مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید. مشاوران باتجربه این مرکز به شما توصیه های لازم را خواهند کرد و شما را در داشتن خانواده ای با آرامش و سالم یاری خواهند کرد.

برای دریافت مشاوره تلفنی خانواده با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

چگونه زیبایی خانه در آرامش افراد خانواده نقش دارد؟

استفاده از رنگ های شاد در دکوراسیون و نور مناسب محیط خانه می تواند روحیه افراد را بالا ببرد و سبب افزایش آرامش در خانه شود.

صادق بودن چگونه در آرامش خانواده تاثیر می گذارد؟

وقتی اعضای خانواده با هم صادق هستند، بینشان اعتماد برقرار می شود و این اعتماد آرامش ایجاد می کند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره