تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

خشم و عصبانیت در نوجوانان + راهکارهای کنترل خشم در نوجوانان

خشم و عصبانیت در نوجوانان

خشم و عصبانیت دو مقوله کاملا جدا از هم هستند. خشم یک حس درونی است که به دلایل مختلف میتواند ایجاد شود و اما عصبانیت تنها نوعی از انواع مختلف بروز این احساس است، خشم هیچ نمایش بیرونی ندارد و این عصبانیت است که نمایش بیرونی خشم است. در این مقاله میخواهیم به بررسی علت خشم و عصبانیت در نوجوانان بپردازیم و راهکارهای کنترل خشم و عصبانیت برای شما عزیزان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

علت خشم و عصبانیت در نوجوانان

برخی معتقدند خشم، احساس آماده باش بدن است؛ در اصل به دلیل ترشح برخی هورمون ها، از لحاظ فیزیکی بدن در حالت دفاعی قرار می گیرد. در حقیقت انسان هم مانند همه ی موجودات برخی عملکردهای غیرارادی دارد که به صورت غریزی در وجود او تعبیه شده است، به ساده ترین بیان وقتی که چیزی مرتب نیست!

هنگامی که چیزی از توقعات ما رعایت نشده! یا حق و حقوق ما ضایع شده و به ما تعلق نگرفته! و یا اینکه چیزی از هنجارها و ارزش هایمان رعایت نشده باشد ما خشمگین میشویم، در زندگی روزمرگی مان نیز خشم و عصبانیت همواره وجود دارد مثلا وقتی که با برادر کوچکتان بگو و مگو و یا حتی کتک کاری کردید و هنجار سکوت در خانه را در معرض تهدید دیدید قرار داده اید و یا همچنین در خیابان از اینکه کسی این قدر حواس پرت بوده که شما را به آن گندگی ندیده است، آزرده خاطر میشوید؛ دیدید؟

همه ی خشم هایی که در یک روز پیدا میکنید یکی از این دلایل را دارد.

راهکار کنترل خشم و عصبانیت در نوجوانان

راهکار کنترل خشم و عصبانیت در نوجوانان

  • نفس عمیق بکشید: اولین گام درکنترل خشم نفس عمیق کشیدن است.
  • وضعیت خود را تغییر دهید: یکی اگر نشسته اید، بایستید، اگر ایستاده اید، بشینید. اگر در محیط بسته ای هستید مثل اتاق میتوانید به بیرون از اتاق رفته و از آن محیط دور شوید.
  • آب بنوشید: نوشیدن یک لیوان آب موقعی که عصبانی هستید، خشم شما را به میزان قابل توجهی کم میکند.
  • بخشش را به تلافی کردن ترجیح دهید: اگر کسی به شما حرف ناراحت کننده ای زد، سعی کنید او را ببخشید و فراموش کنید. زیرا ابراز خشم و رفتار پرخاشگرانه سودی برای شما ندارد، به این فکر کنید که اگر عصبانی شوید و بخواهید رفتار خشمگینانه ای نشان دهید، چه تاثیری از لحاظ (جسمی و روحی) روی شما خواهد گذاشت و اینکه ممکن است یک روز شما را تحت تاثیر قرار بدهد. پس به نفعتان است که آرام باشید و از این مسئله چشم پوشی کنید.
  • به عواقب کارتان فکر کنید: اگرچه در هنگام عصبانیت بسیار سخت است با این حال اگر همه انسان ها در زمان خشم لحظه ای فکر کنند و به جای تصمیمات خشم آلود و اشتباه، تصمیم درست را بگیرند، دیگر دچار دردسر و مشکل نمیشوند.

اهمیت کنترل خشم و عصبانیت

خشم اگر کنترل شود به مسیر درستی هدایت میشود، می تواند یک انگیزه بسیار بالا و یک ابزار خیلی مناسب برای رشد و پیشرفت شما باشد، بعنوان مثال: دکتر”مارتین لوتر کینگ”، رهبر جنبش مدنی سیاه پوستان ایالات متحده آمریکا بود و هنوز بعد از سال های زیادی که از مرگش میگذرد تمامی آزادی خواهان جهان مبارزات مدنی و حقوقی او را برای رسیدن به جامعه برابر سیاه پوستها با سفید پوستها به خاطر می آورند، او یک روز در اتوبوس نشسته بود و یک سفید پوست وارد اتوبوس شد و از مارتین خواست جایش را به او بدهد، مارتین قطعا در آن لحظات بسیار خشمگین شده بود (این یک امر طبیعی در ذات همه انسان هاست)، اما مارتین با اینکه میتوانست با فرد نژادپرست دعوا کرده، فحش بدهد و یا حتی او را بکشد!

اهمیت کنترل خشم و عصبانیت

اما لحظه ای فکر کرد، و دانست که اگر خشم و عصبانی پیشه کند بعدا گیر پلیس خواهد افتاد و هیچ داستان شکوهمندی به اسم “من رویایی دارم” که هنوز هم با  گذشت سالها سیاه پوستان آمریکا و جهان آن را زمزمه می کنند وجود نداشت !

مارتین جای خود را به مرد سفید پوست نداد و خشم و عصبانیت خود را به جویی انداخت که انگیزه ای شد که بتواند با سعی و تلاش فراوانش  قانون برابری سیاه ها و سفیدها را در ایالات متحده تصویب کند و خودش را نیز به بالاترین قله های شهرت و محبوبیت در جهان برساند.

مارتین لوتر کینگ تنها با کنترل خشم و عصبانیت خود توانست فاصله بین صندلی برقی اعدام تا صندلی کنگره ایالات متحده را طی کند، اینها همه واقعی است و برگی از تاریخ است؛ گاهی اوقات کنترل کردن خشم و عصبانیت می تواند انسان را از فرش به عرش برساند. و موجب اتقاقات بزرگی در جهان همانند کاری که مارتین توانست انجام دهد شود.

در پایان

عصبانیت، که به عنوان خشم نیز شناخته می‌شود، یک حالت عاطفی شدید است؛ که شامل یک واکنش شدید ناراحت کننده و غیر همکاری برای تحریک، صدمه یا تهدید قابل درک است.

کسی که عصبانیت را تجربه میکند، اغلب تأثیرات جسمی منفی مانند: افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و افزایش سطح آدرنالین را تجربه خواهد کرد که خطرناک بوده و به سلامتی انسان آسیب میرساند.

شما همچنین میتوانید با دریافت مشاوره تخصصی از مرکز مشاوره هم اندیشان نسبت به کنترل خشم نوجوانان راهنمایی های لازم را دریافت کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02191023933 تماس بگیرید. سپاس از همراهی شما

سوالات متداول

آیا خشم در نوجوانان طبیعی است ؟

خشم یک امر طبیعی در وجود تمامی انسان ها فارغ از سن و سال میباشد، اما اگر کنترل نشود میتواند باعث اتفاقات بد و بعضا جبران ناپذیری شود.

آیا مدیتیشن به تسکین خشم کمک می کند؟

انجام مدیتیشن کمک میکند احساسات و هیجانات  شناسایی و کنترل شوند و موجب تسکین خشم میشود.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره