تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

مردان پس از طلاق چه آسیب هایی می بینند؟

مردان پس از طلاق چه آسیب هایی می بینند؟

طلاق اتفاقی ناخوشایندی است که در برخی موارد نمی توان از آن اجتناب کرد و باید گفت برای طرفین آسیب هایی را در پی دارد. برخلاف تصور عموم مردان نیز پس از طلاق در معرض برخی اتفاقات و تغییرات ناخوشایند قرار می گیرند.

در ادامه مطلب به توضیح آسیب هایی می پردازیم که مردان پس از طلاق در معرض آن قرار می گیرند و راهکارهایی برای کاهش اثر آنها ارائه می دهیم. پس لطفا با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

آسیب های مردان پس از طلاق

پس از طلاق مردان ممکن است در معرض آسیب های مختلفی قرار بگیرند و تاثیرات ناشی از آن منجر به ایجاد اختلال در روند زندگی و شرایط روحی و روانی مردان شود.

یکی از راه های رهایی از این آسیب ها استفاده از خدمات مشاوره طلاق است که تاثیر آن در عادی شدن مسائل بعد طلاق غیر قابل انکار بوده و است.

مواردی که در ادامه توضیح داده می شوند، نمونه ای از آسیب های ناشی از طلاق در مردان است.

1- مسائل اقتصادی

اولین و مهمترین مسئله ای که مردان را پس از طلاق درگیر می کند، مسائل اقتصادی است. مهریه های سنگین، نفقه و هزینه های مربوط به فرآیند قضایی، هزینه هایی است که یک مرد پس از اتمام زندگی مشترکش متقبل می شود.

فشار مالی که در اثر پرداخت مهریه به مردان وارد می شود، ممکن است تمامی دارایی های آنها را بگیرد یا آنان را ورشکست کرده و روانه زندان کند.

ممکن است مرد پس از طلاق انگیزه خود را در شغل خود از دست بدهد و یا از شغل خود کناره گیری کند.

2- به خطر افتادن سلامتی

مردان پس از طلاق دچار مشکلات سلامتی می شوند؛ چرا که ممکن است به عادات قدیمی خود باز می گردند. پرخوری، مصرف سیگار یا الکل، مصرف فست فودها و غذاهای آماده، عادات غلطی هستند که می تواند سلامتی را مردان را به خطر بیندازد.

زنان در محیط خانواده، مردان را از این عادات غلط غذایی و سبک زندگی ناسالم باز می دارند؛ اما پس از طلاق مردان دوباره این عادات را از سر می گیرند، که باعث چاقی و بیماری های وابسته به آن می شود.

عوارض روحی طلاق برای مردان نیز سنگین است و می تواند بیماری هایی مانند سردرد، معده درد، افزایش وزن، ضعیف شدن سیستم ایمنی، افزایش فشار خون و حملات قلبی را در پی داشته باشد.

آسیب های مردان پس از طلاق

3- دریافت نکردن حمایت عاطفی از سوی اطرافیان

جامعه، دنیای مردان را به اشتباه قوی و بی نیاز از حمایت می بیند؛ بنابراین مردی که طلاق گرفته کمتر مورد حمایت اطرافیان و دوستانش قرار می گیرد.

در حالیکه با کم شدن این حمایت ها، مرد بیشتر در معرض انزوا و مشکلات روحی قرار می گیرد.

4- چالش های مربوط به فرزندان

در برخی موارد حضانت فرزندان به مادر سپرده می شود؛ در این حالت مرد قسمت مهمی از زندگی خود را از دست می دهد و از فرزندان خود جدا می شود.

در برخی موارد حضانت فرزندان به پدر واگذار می شود که این چالش های زیادی برای مرد دارد. از طرفی به خاطر مسائل شغلی وقت کافی برای فرزندان ندارد و از سوی دیگری باید وظایف مادری را نیز در حق آن ها انجام دهد.

5- مقصر بودن از دید جامعه

در جوامع مردسالار، مردان مقصر اصلی طلاق شمرده می شوند. مردم اعتقاد دارند زنان بنا به دلایلی مانند خشونت، اعتیاد، خیانت و خساست از همسر خود جدا می شوند؛ در اکثر موارد این زنان هستند که در خواست طلاق می دهند.

با این تعریفات، جامعه دید منفی نسبت به مردان دارد و آنها را مقصر اصلی طلاق می داند.

6- گرایش به اعتیاد

در برخی موارد مردان به دلیل مشکلات روحی و فرار از حال بد، به مصرف الکل یا مواد مخدر روی می آورند.

این در حالی است که مردان متاهل کمتر به مصرف این مواد روی می آورند؛ چرا که همسرانشان مانع این کار می شود.

7- ورود به روابط ناپایدار

آقایان پس از پایان زندگی مشترک به سرعت وارد روابط ناپایدار می شوند، تا خلا روابط عاطفی و فیزیکی را جبران کنند.

در برخی موارد انگیزه این کار آن است که به همسر سابق خود نشان دهند که افراد زیادی خواهان بودن با آنها هستند. در حالی که این روابط ممکن است یک رابطه عاطفی ناسالم بوده و به مردان بسیار آسیب می رساند و بر مسائل و مشکلات آنان بیش از پیش می افزاید.

مشکلات روحی

8- مشکل در ازدواج دوم

ممکن است مردان بدون ارزیابی کافی، ازدواج دوم (مجدد) را انجام دهند و نتوانند در آن موفق شوند. از طرفی زنان تحصیل کرده، کمتر پیشنهاد ازدواج مردان طلاق گرفته را قبول می کنند.

از طرفی مردان پس از طلاق ممکن است نسبت به ازدواج بدبین شده و سایر زنان را با عینک بدبینی مشاهده کنند.

9- مشکلات روحی

بر خلاف تصور عموم طلاق برای مردان عوارض روحی به مراتب بیشتری دارد.

مردان ممکن است در معرض مشکلات روحی زیر قرار بگیرند:

  • افسردگی

مردان با طلاق و از دست دادن رابطه خود دچار افسردگی می شوند؛ چرا که بخش مهمی از هدف و انگیزه خود برای زندگی را از دست داده اند. احساس شکست حاصل از فروپاشی خانواده به آن ها حس ناامیدی می دهد.

از طرفی نگاه جامعه که او را گناهکار می داند، مشکلات و تضادهایی که طلاق آن ها را در وجود مرد ایجاد کرده، خشم های فروخورده همه و همه می تواند در او افسردگی را پدید آورد. مرور خاطرات گذشته و مراحل طلاق و سوالات بی پاسخ، خود می تواند از دلایل افسردگی یک مرد باشد.

  • کاهش عزت نفس

توهین ها و تحقیرهای همسر سابق و خانواده او در فرآیند طلاق موجب کاهش عزت نفس او می شود.

  • احساس گناه

پس از طلاق طرفین دچار احساس گناه زیادی می شوند؛ به خصوص اگر پای فرزند یا فرزندانی در میان باشد. فکر آینده آنها و این که باید عمری برچسب فرزند طلاق را با خود حمل کنند، باعث می شود احساس گناه داشته باشند.

10- خودکشی

فرد پس از طلاق ممکن است در اثر افسردگی و حالات بد روحی افکار خود کشی را در سر بپروراند، یا اقدام به این کار کند. میزان خودکشی در مردانی که طلاق گرفته اند دو برابر مردان متاهل و 6 برابر مردان مجرد است.

افسردگی پس از طلاق در مردان

توصیه هایی برای کاهش عوارض ناشی از طلاق

توجه به موارد زیر می تواند به مردان کمک کند که پس از طلاق آسیب زیادی نبینند:

1- به روانشناس مراجعه کنید

شما ممکن است احساسات زیادی را تجربه کنید از غم و ناامیدی تا دلتنگی؛ این احساسات را انکار نکنید. می توانید در مورد آن ها با یک روانشناس صحبت کنید تا یاد بگیرید این مرحله را چگونه پشت سر بگذارید و این احساسات را مدیریت کنید.

2- از روابط ناپایدار دوری کنید و به خود زمان بدهید

مردان بایستی مدتی پس از طلاق، فرصتی را به خود بدهند تا از لحاظ روحی به ثبات برسند، مسائل خود را حل کرده و رشد پیدا کنند.

ورود به یک رابطه جدید بلافاصله پس از طلاق، شکست حتمی را در پی دارد؛ چرا که در بهترین زمان برای رابطه جدی وقتی است که مدتی از طلاق شما گذشته، اوضاع روحی شما بهبود پیدا کرده و به ثبات روحی رسیده اید.

تنها در این زمان است که می توانید ارزیابی درستی از خود و رابطه ای که می خواهید داشته باشید را بدست خواهید آورد.

3- عادات سالم غذایی و سبک زندگی سالم را برای خود انتخاب کنید

اگر عادت به پرخوری یا تغذیه ناسالم و غذاهای فست فودی دارید، بهتر است در این برهه به فکر سلامتی خود باشید و این عادات را اصلاح کنید.

ورزش و تحرک را در برنامه خود بگنجانید؛ چرا که با ترشح سروتونین در هنگام ورزش، کاهش افسردگی و بهتر شدن حالتان را شاهد خواهید بود.

4- از روابط اجتماعی دوری نکنید

در این برهه از زندگی نباید به خاطر نگاه های پرسش گر دیگران از روابط اجتماعی دوری کنید. این کار باعث می شود افکار منفی در شما بیشتر شود. شما باید ارتباط خود را با نزدیکانتان حفظ کنید.

توصیه هایی برای کاهش عوارض ناشی از طلاق

در آخر

مشورت با یک مشاور و گرفتن کمک تخصصی می تواند به بهبود روحی شما کمک کند و آسیب های طلاق را برایتان کمتر کند.

مشاوران باتجربه ما در مرکز مشاوره هم اندیشان، در کنار شما هستند تا مشکلات روحی خود را حل کرده و به مرحله جدیدی از زندگی خود قدم بگذارید.

برای دریافت مشاوره تلفنی با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

مردان پس از طلاق در معرض کدام مشکلات روحی قرار دارند؟

مشکلاتی از قبیل افسردگی، احساس گناه، خودکشی، کاهش عزت نفس و… .

برای کاهش موثر اثرات ناشی از طلاق در مردان، بهترین کار کدام است؟

مراجعه به یک مشاور یا روانشناس، می تواند تاثیر بسزایی در به حداقل رساندن آسیب های ناشی از طلاق در مردان داشته باشد.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره