تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

رابطه عاطفی چیست و چگونه رابطه عاطفی سالمی داشته باشیم؟

رابطه عاطفی چیست و چگونه رابطه عاطفی سالمی داشته باشیم؟

رابطه عاطفی سالم یکی از ضرورت های زندگی است و همه ما این دغدغه را داریم که رابطه عاطفی سالمی داشته باشیم.

برای داشتن یک رابطه عاطفی سالم باید نهایت تلاش خود را بکنیم. اما بسیاری از ما شاید تعریف درستی از یک رابطه عاطفی سالم نداریم و یا نمی دانیم چگونه این رابطه را ایجاد کنیم. بنابراین در روابط عاطفی دچار مشکلات فراوانی می شویم.

ما در این مقاله سعی داریم تا رابطه عاطفی سالم و چگونگی ایجاد آن را بررسی کنیم. بنابراین توصیه می کنیم با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید و حتما این مقاله را بخوانید تا بتوانید از زندگی نهایت لذت و استفاده را ببرید.

رابطه عاطفی سالم چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

رابطه عاطفی به هر رابطه ای که عاطفه در آن سهم زیادی دارد، گفته می شود. این رابطه می تواند یک رابطه عاشقانه باشد و یا یک دوستی و رفاقت بسیار عمیق. بنابراین تنها نمی توان گفت که این رابطه به روابط عاشقانه اطلاق می شود.

ویژگی های یک رابطه عاطفی سالم عبارتند از:

 • هر کدام از طرفین رابطه می کوشند تا در کشف نکات مثبت و توانمندی های دیگری به او کمک کنند.
 • هر کدام از طرفین رابطه این توان را دارند که خواسته های خود را با صراحت و صداقت مطرح کنند.
 • هر کدام از طرفین رابطه به همان اندازه که از طرف مقابل انتظار تغییر دارند، برای تغییر خود نیز آماده هستند.
 • طرفین این رابطه همدیگر را راهنمایی می کنند؛ اما کنترل نمی کنند.
 • لازم نیست که هر یک از طرفین در تمامی ساعات و روزهای هفته در دسترس طرف مقابل باشد. رابطه با دور شدن و در دسترس نبودن از بین نمی رود.
 • رابطه عاطفی سالم دنیای طرف مقابل را بزرگتر می کند.
 • هر کدام از طرفین به دغدغه های طرف مقابل به خوبی گوش می دهد؛ حتی اگر این دغدغه ها برایش معنی نداشته باشد؛ اما گوش دادن به آنها برایش لذت بخش و یا قابل تحمل است.
 • هیچ کدام از طرفین این رابطه پیشرو و دیگری پیرو نیست. هر دو با هم و در کنار هم مسیر را پیش می روند.

چگونه رابطه عاطفی سالمی داشته باشیم؟

چگونه رابطه عاطفی سالمی داشته باشیم؟

برای داشتن یک رابطه عاطفی سالم و حفظ آن باید اصول و راهکارهای لازم را بدانید.

این اصول عبارتند از:

 • اعتماد به یکدیگر

اعتماد، مهم ترین ویژگی یک رابطه است. اگر اعتماد وجود نداشته باشد، رابطه پر از استرس و آسیب پذیری خواهد بود. بنابراین طرفین باید برای جلب اعتماد همدیگر تلاش کنند.

 • ارتباط سالم

ارتباط سالم ترکیبی از صداقت و احترام است، که یکی از ضروریات هر رابطه سالمی می باشد. بنابراین در هر رابطه ای باید صداقت و احترام وجود داشته باشد.

 • صبوری

همواره عوامل مختلفی وجود دارند که انسان را عصبانی کنند؛ عواملی مانند بی خوابی، استرس و… اجازه نمی دهند که افراد همواره صبور باشند. اما کسانی که وارد یک رابطه عاطفی می شوند، باید برای صبر خود حد و مرز تعیین کنند.

صبور بودن باعث می شود که فرد بتواند بهترین رفتار را با طرف مقابل رابطه داشته باشد.

 • همدردی

همدردی و دلداری دادن در روابط عاطفی بسیار مهم است. زمانی که می توانید خود را به جای طرف مقابل بگذارید، برای بهتر شدن حال طرف مقابل تلاش خواهید کرد و این باعث می شود که رابطه مستحکم تر و بهتر شود.

 • علاقه و توجه

علاقه و توجه پایه و اساس یک رابطه عاطفی است و افراد در رابطه عاطفی باید بتوانند توجه و علاقه خود را ابراز کنند. در واقع نشان دادن علاقه خود یک مهارت است که افراد باید آن را بیاموزند و به همدیگر ابراز محبت کنند.

انعطاف پذیری

 • انعطاف پذیری

هر دو طرف یک رابطه باید تا جای امکان انعطاف پذیر باشند. انعطاف پذیری باعث می شود که هر دو طرف در طول رابطه و در شرایطی که لازم است تغییری صورت بگیرد، تغییر کنند. همچنین هر دو طرف یک رابطه باید قابلیت رشد و کنار آمدن با شرایط سخت را داشته باشند.

کوتاه آمدن و انعطاف پذیری، یکی از الزامات رابطه عاطفی سالم است؛ البته نباید همواره یکی از طرفین کوتاه بیاید؛ هر دو طرف باید کوتاه آمدن را بلد باشند.

 • قدردانی

قدردانی یکی از مهم ترین ارکان یک رابطه است که باعث می شود فرد از طرف مقابل رضایت بیشتری داشته باشد و همواره احساس امنیت کند. هر چقدر قدردانی بین طرفین بیشتر باشد، آنها احساس بهتری نسبت به طرف مقابل خواهند داشت و رابطه سالم تری شکل خواهد گرفت.

 • امکان رشد

افراد به مرور زمان باید رشد و پیشرفت داشته باشند. بنابراین هر دو طرف باید امکان رشد را برای همدیگر فراهم کنند و جلوی پیشرفت و موفقیت طرف دیگر را نگیرند. همان طور که می دانید، ترس، ناامیدی، اهداف و علایق انسان ها هر روز در حال تکامل است. بنابراین افراد باید هر روز بهتر از دیروز خود باشند.

 • احترام

احترام در یک رابطه سالم بسیار مهم است؛ افراد باید به شکلی با یکدیگر صحبت کنند که باعث تحقیر طرف مقابل نشوند. به علایق و زمان یکدیگر ارزش قائل باشید، حریم خصوصی همدیگر را محافظت کنید و سعی کنید که احترام را در رابطه حفظ کنید.

 • عمل متقابل

در رابطه سالم هر دو طرف رابطه با تمام وجود به یکدیگر کمک می کنند؛ البته ممکن است بنا به هر دلیل یکی بیشتر به دیگری کمک کند؛ اما معمولا هر دو طرف برای کمک به آن دیگری آماده است و هیچ کدام از طرفین کار خود را به چرتکه نمی اندازد. از طرفی خوبی کردن طرف مقابل باعث سوءاستفاده نخواهد شد. هر چقدر دو طرف از یکدیگر رضایت بیشتری داشته باشند، رابطه بهتر و سالم تر خواهد بود.

روابط عاطفی سالم

 • حل اختلافات

در روابط عاطفی سالم، زمانی که دو طرف با یکدیگر اختلاف عقیده داشته باشند، هیچ کدام نباید دور خود دیوار کشیده و موضع دفاعی به خود بگیرد. هر دو طرف باید با احترام، همدردی و درک متقابل سعی در رفع مشکل داشته باشند.

 • فردیت و حفظ حد و مرز رابطه

معمولا اگر دو نفر کاملا شبیه هم باشند، حرف زیادی برای گفتن نخواهند داشت. افرادی هم که بسیار متفاوت هستند، علاقه ای برای شنیدن حرف های هم ندارند و در صورت شنیدن نظرات هم ممکن است از هم متنفر شوند. بنابراین در یک رابطه عاطفی سالم، افراد باید سعی کنند با شباهت ها راهی برای برقراری ارتباط باز کنند و در عین حال به تفاوت ها احترام بگذارند.

در واقع هر دو طرف رابطه باید در مورد اهداف حرفه ای، سرگرمی، رفاقت و… آزادی زندگی فردی را داشته باشند. یعنی اینکه دو نفر در یک رابطه باید بتوانند علاوه بر اینکه همدیگر را هم پوشانی می کنند، به روابط و حد و مرزهای طرف مقابل احترام بگذارند.

 • صداقت و بی پرده بودن

افراد در رابطه عاطفی باید خود واقعی شان را نشان دهند و مخفی کاری نکنند. در واقع سرپوش گذاشتن روی مسائل مختلف، باعث فریب شده و کم کم اعتماد را از بین می برد. بنابراین افراد باید صداقت داشته باشند و سعی کنند به شریک عاطفی خود، خود واقعی شان را نشان دهند.

صداقت و بی پرده بودن

سخن آخر

رابطه عاطفی سالم، یکی از دغدغه های بسیار مهم در زندگی بسیاری از انسان هاست.

همه افراد دوست دارند که با شریک عاطفی خود رابطه ای گرم و لذت بخش داشته باشند. بنابراین برای داشتن یک رابطه سالم، راهکارهای مختلفی وجود دارد.

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با چند راهکار مهم برای ایجاد یک رابطه عاطفی سالم آشنا کنیم. در صورتی که باز هم به مشاوره و راهنمایی نیاز داشته باشید، می توانید با کارشناسان ما در موسسه هم اندیشان تماس بگیرید.

برای مشاوره تلفنی با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا از بین رفتن احترام در رابطه عاطفی قابل جبران است؟

بله، اما باید توجه داشته باشید که همواره درست کردن یک رابطه ویران شده سخت تر از حفظ یک رابطه سالم است. بنابراین در روابط عاطفی باید احترام متقابل را حفظ کنید.

منظور از بی پرده بودن در رابطه عاطفی سالم چیست؟

منظور از بی پرده بودن در یک رابطه، گفتن حرف های زشت و جوک های رکیک نیست. بلکه منظور از آن این است که افراد بدون نقاب و ظاهرسازی با یکدیگر برخورد کنند و خود واقعی شان را به طرف مقابل نشان دهند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره