تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

آسیب های بعد از طلاق در زنان

آسیب های بعد از طلاق در زنان

زنان به دلیل فرهنگ حاکم بر جامعه، آسیب های بیشتری از طلاق می بینند؛ این آسیب شامل موارد مالی، اجتماعی، شغلی، شخصی و … می شود.

در ادامه این آسیب ها را بررسی می کنیم و توصیه هایی برای کنار آمدن با این مسائل را برای زنانی که جدایی را تجربه کرده اند می دهیم. پس با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

انواع آسیب های بعد از طلاق برای یک زن

زنان پس از طلاق در معرض بسیاری از آسیب های روحی، جسمی و اجتماعی قرار می گیرند. در واقع مسائل بسیاری وجود دارد که می تواند زندگی را بر یک زن طلاق گرفته سخت کند.

در ادامه به بیان چند مورد از آن ها می پردازیم.

1- نپذیرفتن خانواده پدری

در جامعه ما طلاق بسیار زشت و ناپسند است. بسیاری از خانواده ها مانع جدا شدن دخترشان می شوند؛ یا حتی اگر دخترشان جدا شد، او را در خانواده نمی پذیرند.

دلیل آن ممکن است ترس از آبرو یا ناتوانی در تامین مالی باشد. این مسئله می تواند زندگی و سلامت روان زن را به خطر بیندازد.

2- مشکلات مالی

زنانی که استقلال مالی ندارند و در زمان مجردی به پدر و در زندگی مشترک به همسر خود وابسته بوده اند، پس از طلاق با مشکلات زیادی مواجه می شوند.

این زنان به دلیل این که شغل و استقلال مالی ندارند، یا مهارتی یاد نگرفته اند که بتوانند هزینه های خود را تامین کنند، دچار مشکل می شوند.

این مشکل زمانی شدت پیدا می کند که زن، دارای فرزندی بوده، سرپرست خانوار باشد و خانواده پدری نیز نتواند او را به لحاظ مالی تامین کند.

انواع آسیب های بعد از طلاق برای یک زن

3- احساس تنهایی

پس از طلاق، زن به تنهایی زندگی می کند و باید با مشکلات خود به تنهایی مواجه شود و آنها را حل کند. مقابله با مشکلات می تواند به او احساس تنهایی و بی پناهی بدهد.

4- به خطر افتادن امنیت اجتماعی

زنانی که طلاق گرفته اند، ممکن است در معرض پیشنهادات بی شرمانه قرار بگیرند. این مسئله ممکن است پیدا کردن شغل یا اجاره منزل را برای این افراد دشوار کند.

در برخی موارد این زنان برای شروع یک رابطه جدی نیز دچار مشکل می شوند؛ چرا که از نیت فرد مقابل مطمئن نیستند و نمی دانند آیا او می خواهد زندگی مشترک تشکیل دهد یا قصد سوءاستفاده دارد.

5- مشکلات روحی

مشکلات روحی طلاق بسیار بیشتر از سایر مشکلات آن است. زنان مطلقه پس از اتمام زندگی مشترک خود مسائل و مشکلات روانی زیادی را با خود حمل می کنند، که شاید تا کنون حل نشده باشد.

این زنان احساس گناه زیادی دارند و ممکن است خود را دلیل از هم پاشیدن خانواده خود بدانند؛ به خصوص اگر فرزند داشته باشند یا خودشان درخواست طلاق داده باشند.

افسردگی، اضطراب و احساس گناه عمده ترین مشکلات روحی زنان پس از طلاق است.

این زنان در رفع نیازهای عاطفی خود درمانده می مانند و در برخی موارد به دلیل کمبود تفریح و معاشرت، روحیه آسیب پذیری پیدا می کنند. متاسفانه حتی به لحاظ اجتماعی طلاق یک تهدید برای زن به شمار می رود.

6- تشکیل مجدد زندگی

یک زن پس از طلاق ممکن است دیگر به هیچ مردی اعتماد نکند یا فشار تنهایی آنها را به زندگی با مردی که شرایط بدی دارد سوق دهد.

این زنان ممکن است برای تامین نیازهای عاطفی و حتی مالی خود به ازدواج سفید تن بدهند، که این به شدت آنها را دچار آسیب می کند.

ازدواج مجدد برای زنان مطلقه بسیار چالشی است و در بسیاری از موارد زنان ممکن است به شرایط بدی تن بدهند.

تشکیل مجدد زندگی

7- مشکلات در تربیت فرزندان

زنانی که از همسر خود جدا می شوند، در مورد تربیت فرزندان خود دچار مشکل می شوند؛ کودک تک والدی رشد متعادلی نخواهد داشت.

این کودکان الگوی مناسبی ندارند و در قبول نقش های خود در آینده دچار مشکل می شوند. نبود پدر باعث رشد نامتعادل کودک می شود.

در برخی موارد مردان پس از جدایی، اجازه دیدن فرزندان را به مادر خود نمی دهند و این یکی از ترس ها و آسیب هایی است که زنان پس از طلاق دچار آن می شوند.

8- مشکلات هویتی

فرد قبلا به عنوان زن متاهل شناخته می شد و خانواده ای داشت؛ اما الان این عنوان به “زن مطلقه” و تغییر کرده است که ممکن است بسیار آزار دهنده باشد.

9- از دست رفتن اهداف مشترک و فردی

ممکن است زن هنگامی که در زندگی مشترک بوده، اهداف مشترکی با همسر خود داشته و برای آن برنامه ریزی می کرده است. شاید قصد داشت کسب و کاری را راه بیندازد و یا مهاجرت کند؛ با اتمام زندگی مشترک این اهداف نیز از هم می پاشد.

شاید این زن اهداف شخصی برای خود انتخاب کرده بود که پس از طلاق دیگر حوصله ادامه آن را نداشته و آن ها را نیمه کاره رها می کند.

10- پایین آمدن عزت نفس

ممکن است عذاب وجدان و احساس گناه زیاد باعث شود عزت نفس در زنان پایین بیاید.

این که موقعیت اجتماعی خود را از دست داده و برچسب مطلقه – مخصوصا در مناطقی که نگاه سنتی به طلاق دارند و آن را بسیار ناپسند می دانند – باعث افت اعتماد به نفس و خدشه دار کردن عزت نفس در آن ها می شود.

پایین آمدن عزت نفس

11- خانه خود را از دست می دهد

زنی که طلاق گرفته است، ممکن است دیگر خانه ای برای اقامت نداشته باشد. خانه ای که با هزاران امید آن را چیده است را ترک می کند و ممکن است فرد دیگری به جای او به این خانه آمده در آن زندگی کند.

12- از دست دادن خویشاوندان

یک زن، خویشاوندانی که به واسطه همسر خود با آن ها رابطه داشته را نیز پس از طلاق از دست می دهد. ممکن است دوستان مشترک نیز با او قطع رابطه کنند.

13- شنیدن طعنه ها

زنی که طلاق گرفته است، ممکن است از طرف دوستان آشنایان و در بسیاری از موارد از طرف خانواده خود طعنه ها و سرزنش هایی را بشنود.

این افراد ممکن است به او احساس گناه بدهند و با سرزنش های خود او را ناراحت کرده و نسبت به زندگی ناامید کنند.

14- مشکلات جسمی

زنانی که طلاق گرفته اند، ممکن است در اثر مشکلاتی که برایشان به وجود می آید، دچار مشکلات جسمانی از قبیل ریزش مو، مشکلات گوارشی و سردرد شوند.

مشکلات جسمی

چگونه یک زن می تواند با مشکلات پس از طلاق کنار بیاید؟

طلاق برای یک زن با آسیب های زیادی همراه است؛ اما یک مرحله است که اگر از آن به خوبی گذر کنید، می تواند سرآغاز یک رشد برای شما باشد.

شما این شجاعت را داشته اید که از یک رابطه اشتباه بیرون بیایید، این شجاعت تحسین برانگیز است؛ نباید خود را سرزنش کنید، بلکه به خودتان زمان بدهید تا قدرت خود را دوباره بدست آورید.

شما ممکن است احساسات زیادی را تجربه کنید؛ این طبیعی است و نباید آن را انکار کنید. شما باید آن ها را بپذیرید و تجربه کنید تا بتوانید با آن ها کنار بیایید.

شما می توانید از یک روانشناس برای حل مسائل خود و برگشت به زندگی کمک بگیرید.

چگونه یک زن می تواند با مشکلات پس از طلاق کنار بیاید؟

در آخر

طلاق اتفاق خوبی نیست؛ اما در برخی از موارد تنها راه حل است. اگر تصمیم شما آگاهانه باشد، می تواند صدمات ناشی از طلاق را کاهش دهد. اما تصمیمات هیجانی ممکن است آسیب زیادی به شما و فرزندانتان بزند.

بهتر است قبل از این که اقدام به طلاق کنید، با یک مشاور باتجربه صحبت کنید تا راه حل ها و توصیه هایی را برای حفظ سلامت روان به شما ارائه دهد.

مشاوران با تجربه مرکز مشاوره هم اندیشان در کنار شما هستند تا بتوانید طلاقی با آسیب های روحی کمتر را تجربه کنید. برای مشاوره تلفنی طلاق با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

طلاق چگونه بر روابط فرد تاثیر منفی می گذارد؟

در برخی موارد فرد دوستان و خویشاوندانی که در اثر ازدواج با آنها ارتباط داشته را از دست می دهد و یا به خاطر ترس از سرزنش و طعنه اطرافیان، فرد خود را در خانه محبوس کرده و هیچ ارتباط اجتماعی را برقرار نمی کند.

عمده ترین مشکلات زنان پس از طلاق چیست؟

افسردگی، اضطراب و احساس گناه، عمده ترین مشکلات روحی زنان پس از طلاق است.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره