تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

بخشش چه اثری بر سلامتی دارد؟ – بررسی فوائد بخشش بر جسم و روح

بخشش چه اثری بر سلامتی دارد؟ - بررسی فوائد بخشش بر جسم و روح

بخشش به معنای رهایی از کینه نسبت به فرد خاطی و کنار گذاشتن افکار منفی و با خود به صلح رسیدن است.

بخشش به معنای نادیده گرفتن یا انکار کار اشتباه فرد نیست، یا به این معنا نیست که باید ارتباط خود را با فرد حفظ کنیم یا به او بگوییم که او را بخشیده ایم.

بخشش به این معنا است که احساس بد و قضاوت هایی که در اثر رفتار اشتباه فرد دیگر در شما ایجاد شده است را رها کنید.

از شما دعوت می کنیم در ادامه این مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید، تا اثرات بخشش در سلامت جسم و روح را مورد بررسی قرار دهیم.

چرا باید دیگران را بخشید؟

به نظر می رسد کینه توزی، تنبیه فردی است که باعث ناراحتی شما شده است؛ اما در واقع ماندن در کینه و درگیری با احساسات منفی می تواند به گونه ای دیگر به شما آسیب بزند. کینه توزی تمرکز شما را از زمان حال گرفته و شما را به گذشته متصل نگه می دارد.

عدم بخشش می تواند باعث بروز افسردگی، بی‌خوابی، مشکلات روحی و جسمی شود. همچنین با تاثیر گذاشتن در خلق و خوی افراد، باعث تاثیر منفی بر روابط با سایر افراد می شود.

شاید با خود بگویید بخشیدن فردی که مرا آزار داده است، سخت و غیرممکن است؛ اما با دلایلی که در ادامه می آوریم، قانع خواهید شد که بخشش در بسیاری از اوقات سلامتی جسم و روح را تضمین می کند.

چرا باید دیگران را بخشید؟

فوائد بخشش بر جسم و روح

بخشش، فوائد بی نظیری بر جسم و روح انسان دارد که ممکن است بسیاری از آنها را ندانید. در ادامه به توضیح برخی از این موارد خواهیم پرداخت.

1- بخشیدن، استرس را کاهش می دهد

تاثیری که استرس بر بدن می گذارد، غیرقابل انکار است. استرس در دراز مدت باعث بیماری‌هایی مانند افسردگی، از دست دادن حافظه، افزایش فشارخون و بیماری های قلبی می شود. مشکلات خود ایمنی، مشکلات پوستی مانند اگزما، در اثر استرس طولانی مدت ایجاد می شود.

علاوه بر آن استرس می تواند باعث چاقی شود؛ افزایش وزن یکی از عوامل زمینه ساز دیابت و بیماری های قلبی و فشارخون است. از دلایل مضر بودن استرس بر بدن، افزایش گلوکز بیشتر از سطح نرمال است که ترمیم بافت های آسیب دیده را دچار مشکل می کند.

کینه توزی و نبخشیدن، باعث می شود فرد مدام اتفاقاتی را که باعث خشم و کینه در او شده است را در ذهن خود مرور کند و باعث استرس شود؛ اما چه کنیم که دیگر آسیب نبینیم؟

بخشش به معنای درست آن باعث می شود شما از احساسات مخرب رها شده و ذهن و روح شما به آرامش برسد. این آرامش روان، سلامتی شما را دوباره به بدنتان باز می گرداند.

وقتی آن فرد خاطی را می بخشیم، استرس درونی فروکش کرده و ادامه نمی یابد و خطر ابتلا به چنین بیماری‌هایی در افراد کاهش می یابد؛ بنابراین سلامتی یک دلیل بزرگ برای بخشش است.

2- کیفیت خواب بهبود می یابد

مسئله کمبود خواب، یک مسئله بسیار جدی و همه گیر است؛ مطابق تحقیقات به عمل آمده در ایالات متحده، از هر 3 نفر یک نفر مبتلا به بی‌خوابی است.

بی خوابی می تواند مشکلاتی نظیر نوسانات هورمونی، ضعف سیستم، ایمنی بدن، تحریک پذیری، ناراحتی و مشکلات ناباروری را به همراه داشته باشد.

علاوه بر آن بی خوابی می تواند باعث چاقی شود که سرمنشا بسیاری از ناراحتی‌ها است.

بی خوابی دلایل زیادی می تواند داشته باشد که عدم بخشش می تواند یک دلیل مهم برای آن باشد. افرادی که نمی توانند دیگران را ببخشند، با تمرکز بر روی افکار ناخوشایند و نشخوار فکری باعث پریشانی و بی خوابی خود می شوند.

طبق مطالعاتی که بر روی 1423 بزرگسال آمریکایی انجام شد، نشان داد افرادی که دیگران را به راحتی می بخشند، خواب راحت و استراحت بدون وقفه ای را تجربه می کنند.

در این میان افراد با بخشش و آسودگی از احساسات منفی، الگوی خواب خود را منظم کرده و با آرامش، خواب با کیفیتی را تجربه می کنند و بدن با خواب می تواند تجدید انرژی کرده و خود را بازسازی کند.

این را به یاد داشته باشید که خواب شما بسیار ارزشمند است و هیچ عاملی نباید آن را تحت تاثیر خود قرار دهد. اگر هنوز برای بخشیدن فردی که شما را ناراحت کرده تردید دارید، به سلامتی خود فکر کنید.

فوائد بخشش بر جسم و روح

3- تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن را در مقابل عوامل خارجی مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها حفظ می کند.

یکی از عواملی که ضعف سیستم ایمنی بدن را در پی دارد، نبخشیدن است. با ضعف سیستم ایمنی، بدن مستعد بیماری می شود.

در عوض بخشش می تواند سیستم ایمنی بدن را قوی کرده و جلوی ابتلا به بیماری های مختلف را بگیرد. شاید با خود بگویید بخشیدن فردی که عمل ناشایستی در حق من انجام داده، کار سختی است؛ اما هر چیزی که باعث سلامتی انسان شود ارزش امتحان کردن را دارد.

تحقیقات نشان می دهد عفو و بخشش باعث می شود سیستم ایمنی بدن در افراد مبتلا به HIV قوی‌تر شود.

4- اعصاب شما را آرام می کند

عدم بخشش بسیار بیش از آن چه که فکر می کنید می تواند به شما آسیب بزند.

کینه ورزی می تواند آرامش را از شما بگیرد و فرد را در معرض فشارخون بالایی قرار دهد. علاوه بر آن خطر حمله قلبی، سکته مغزی و زوال عقل را افزایش می دهد.

عوامل بالا از اثرات عدم بخشش است؛ اما با بخشش به موقع، اعصاب شما آرام شده و با آرامش ذهن، شما از آسیب چنین خطراتی ایمن می شوید.

بخشش فعالیت جنسی شما را بهبود می بخشد

5- فعالیت جنسی شما را بهبود می بخشد

داشتن رابطه جنسی با کمک به کاهش استرس و فشارخون و تسکین درد، منجر به حفظ و افزایش سلامتی بدن می شود. وقتی پس از بخشیدن فردی که از او کینه دارید، رابطه جنسی برقرار می کنید، کیفیت رابطه‌تان افزایش پیداکرده و رضایت بیشتری از آن خواهید داشت.

رابطه جنسی می تواند به حفظ ایمنی بدن شما، کاهش فشار خون، تسکین درد، کاهش استرس و به خواب رفتن راحت‌تر شما کمک کند.

تحقیقات نشان می دهد بخشیدن شریک زندگی، باعث تغییر در کیفیت این رابطه می شود.

6- بهبود عملکرد شناختی مغز

عملکرد شناختی، کارکرد مغز شما در هنگام یادگیری و استدلال و حل مشکلات است.

عملکرد شناختی با فعالیت‌هایی مانند ورزش، مراقبت از سلامتی روانی، تغذیه سالم و متعادل نگه داشتن سطح قند خون بهبود می یابد.

با بخشش دیگران و رفع کینه‌ها، حس همدلی تقویت شده و پرخاشگری کمتر می شود؛ این به خودی خود باعث بهبود عملکردهای مغز می شود.

7- ارتقا سلامتی روان

با اینکه عوامل زیادی در سلامت روان موثر هستند، اما مهمترین آنها تربیت، ژنتیک و تجربیات زندگی است. زمانی که با نشخوار فکری و احساسات منفی، فشار زیادی بر روان و ذهن وارد می کنیم، روان مستعد بیماری می شود.

اما زمانی که با کارهایی مانند بخشش، فشارهای عصبی از روی انسان برداشته شود، روان نیز به آرامش و سلامت می رسد و کمتر خسته می شود.

ارتقا سلامتی روان با بخشش

در آخر

اکنون می توانیم به درستی تشخیص دهیم که چرا در آموزه های دینی در اسلام و بقیه ادیان این قدر به بخشیدن تاکید شده است. بخشش دیگران و رهایی از احساست مخرب باعث ارتقا سلامتی می شود.

می توانید به این قضیه از بعد دیگری نیز نگاه کنید؛ این اتفاق ها می تواند درسی برای شما باشد، از جمله تعیین حد و مرزها برای پیشگیری از اتفاقات مشابه و بهبود کیفیت زندگی.

اگر درگیر کینه هستید و نمی توانید کسی را ببخشید، برای یادگیری روش های بخشش و کسب آمادگی روحی و روانی برای بخشیدن، با مشاوران مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید.

این مرکز با اتکا به مشاوران باتجربه خود، می تواند به شما در آموزش کسب مهارت های بخشش و سلامت روان کمک کند. اگر امکان مراجعه حضوری به این موسسه را ندارید، می توانید از خدمات مشاوره تلفنی بهره مند شوید و سوالات و دغدغه های خود را به صورت تلفنی مطرح کنید.

برای مشاوره تلفنی می توانید از سراسر کشور با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

بخشش چه تاثیری بر جسم انسان دارد؟

از بروز برخی از بیماریهای جسمی و روحی جلوگیری می کند. بیماری هایی مانند فشارخون و سکته مغزی و حملات قلبی می تواند در نتیجه عواملی مانند استرس و اضطراب ایجاد شود.

کینه ورزی منجر به چه آسیب هایی می شود؟

کینه ورزی می تواند آرامش را از شما بگیرد و فرد را در معرض فشارخون بالایی قرار دهد. علاوه بر آن خطر حمله قلبی، سکته مغزی و زوال عقل را افزایش می دهد.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره