تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

افکار منفی چیست و چه دلایلی باعث منفی بافی می شود؟ + نحوه مقابله با آن

افکار منفی چیست و چه دلایلی باعث منفی بافی می شود؟ + نحوه مقابله با آن

یکی از مشکلات و دغدغه های اساسی در بین بسیاری از اشخاص جامعه، افکار منفی است. افراد بسیاری با این افکار زندگی را برای خود تلخ می کنند. حتی خود ما نیز در مواقعی احساس ناخوشایندی داریم و بی حوصلگی و افکار منفی اجازه خوشحالی و لذت از زندگی را به ما نمی دهند.

اما این افکار منفی از کجا ناشی می شوند؟ ما در این مقاله سعی داریم تا در مورد افکار منفی، دلایل آن و همچنین نحوه مقابله با آن صحبت کنیم. بنابراین توصیه می کنیم که در ادامه این مقاله با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

افکار منفی چیست؟

هر تفکری که باعث شود تا کارها شکست خورده و بی نتیجه به نظر برسند، یک تفکر منفی است؛ یا در تعریفی دیگر، هر اندیشه ای که مانع موفقیت فرد در یک کار شود که به صورت قطعی نتیجه آن کار مشخص نیست، یک تفکر منفی است.

این افکار و احساسات منفی باعث آسیب هایی می شوند که قابل مشاهده نیستند؛ اما در زندگی تاثیر بسیار زیادی دارند. بنابراین باید این افکار کنترل شوند.

مشکلات ناشی از منفی بافی کدامند؟

مشکلات ناشی از منفی بافی کدامند؟

منفی بافی باعث بروز مشکلات بسیاری در افراد می شود و زمینه بروز مشکلات روحی و روانی زیادی مانند استرس، اضطراب، وسواس، افسردگی و مواردی از این قبیل می باشد.

از جمله مشکلات عمده افکار منفی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نداشتن آرامش در زندگی
  • گرایش فرد به انزوا و در نهایت افسردگی
  • ایجاد حس ترس و نگرانی مزمن
  • عدم امکان رویارویی با حقایق زندگی
  • کاهش اعتماد به نفس و افزایش احتمال شکست

و…

علل افکار منفی چیست؟

افکار منفی یا همان منفی بافی، علل مختلفی دارد که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ترس از آینده

افراد به شکل طبیعی از آینده و اتفاقات پیش رو می ترسند. این ترس از آینده، زندگی امروز را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ایجاد افکار منفی در برخی از افراد می شود.

  • اضطراب زمان حال

بسیاری اوقات ما در زمان حال از اتفاقاتی که پیرامون ما در حال رخ دادن هستند، می ترسیم. به عنوان مثال در زمان بیرون رفتن از خانه همواره نگران نشت گاز یا باز ماندن درب منزل هستیم. این ترس باعث ایجاد منفی بافی در ما خواهد شد.

  • شرم و پشیمانی از گذشته

بسیاری از کارهایی که فرد در گذشته انجام داده است، ممکن است در زندگی امروز او تاثیر گذارند. این افراد با شرم و پشیمانی افکار گذشته همواره منفی بافی می کنند.

شرم و پشیمانی از گذشته

راه های مقابله با منفی بافی کدامند؟

برای مقابله با افکار منفی راه های مختلفی وجود دارد که از جمله مهم ترین این راه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- نفس کشیدن

در مواقع بروز افکار منفی، بهترین کار مکث کردن و نفس عمیق کشیدن است. با این کار ضربان قلب کم شده و نگاه شما به مساله خوش بینانه تر خواهد شد.

2- برخورد آگاهانه

در زمان مواجه با افکار منفی آنها را تایید کنید؛ قرار نیست این افکار نادیده گرفته شوند. مواجه آگاهانه با منفی بافی باعث می شود که این افکار متوقف شده و عمیق و معنا دار نشوند.

3- ریشه یابی منفی بافی

برای درمان هر اختلال روانی، بهتر است که ریشه های آن را پیدا کنید. با ریشه یابی مشکل می توانید به راحتی آن را حل کنید.

ریشه یابی منفی بافی

4- درمان افکار نادرست

یکی از بهترین راهکارها برای از بین بردن تفکرات نادرست، این است که افکار مثبت را جایگزین کنیم.

5- عدم کمال گرایی

یکی از مواردی که باعث افکار منفی می شود، کمال گرایی است. سعی کنید که هر روز بهتر از دیروز باشید؛ اما در زمان شکست نیز به خودتان حق بدهید که شما نیز می توانید شکست بخورید.

بدین ترتیب اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

6- مثبت اندیشی

افکارتان را با چیزهایی که انرژی و انگیزه شما را بیشتر می کنند، پر کنید. یک لیست از چیزهایی که به شما احساس خوب و مثبت می دهند، تهیه کنید.

با دوست، یکی از اعضای خانواده و یا روان شناس صحبت کنید و اجازه افکار منفی را به ذهن خود ندهید.

7- داشتن برنامه مرتب و منظم

یک برنامه روتین و تکراری باعث می شود که کمتر به سراغ افکار منفی بروید. همچنین زمان و انرژی خود را بهینه صرف کنید.

8- انتخاب های آگاهانه

در زمان بروز افکار منفی، بهتر است برای مواجه شدن با آنها انتخاب درستی داشته باشید.

یک حرکت متداول در ذهن خود ایجاد کنید؛ در صورت اینکه تردید دارید و نمی توانید با افکارتان مقابله کنید، یک نفس راحت بکشید و خود را غرق در افکار مثبت و پیشرفت های خود کنید.

انتخاب های آگاهانه

9- کمک گرفتن از اطرافیان

افراد سمی که باعث افکار منفی در وجود ما می شوند، همیشه در اطراف ما هستند. در مواردی که خود به تنهایی قادر نیستید با این افراد مقابله کنید، بهتر است از یک نفر سوم کمک بگیرید.

10- خواب کافی

خواب کافی باعث افزایش هوش هیجانی و مدیریت احساسات و عواطف در انسان می شود. بنابراین می توانید با خواب کافی، استرس را از خود دور کنید. بدین ترتیب زمانی که از خواب بیدار می شوید، شاداب تر و هوشیارتر خواهید بود.

خواب کافی باعث می شود که قدرت خود کنترلی، توجه و حافظه در شما افزایش یابد و همچنین خلاق تر و مثبت تر خواهید بود.

11- مهربانی با خود

در برخی از مواقع در برخورد با افراد سمی، ممکن است که احساس تنفر داشته باشید و بعد از این احساس شرمنده شوید.

باید در این مواقع با خودتان مهربان باشید و به افکار و رفتارهای آدم های سمی فکر نکنید. یکی از بهترین راه برای پاکسازی ذهن از افکار منفی، افزایش مهارت خویشتن دوستی و مهربانی با خود است.

12- انتقاد پذیری

باید یاد بگیرید که در زمانی که افکار منفی به سراغتان می آید، خودتان متوقفش کنید. در زمان انتقاد دیگران، با خودتان صحبت کنید و چیزهایی به خودتان بگویید که انتظار دارید یک دوست خوب بگوید.

انتقاد پذیری

13- تغییر زاویه دید

در مواقعی که به یک موضوع با دید منفی نگاه می کنید، بهتر است که زاویه دید خود را تغییر دهید. ممکن است یک موضوعی در گذشته بوده که فکر می کرده اید لاینحل است، اما به سرعت حل شده؛ بنابراین زاویه دید خود را تغییر دهید و به مسائل جور دیگری نگاه کنید.

عبارت های منفی را از خود دور کنید و با جملات و عبارت های مثبت زاویه دید خود را نسبت به موضوعات نگران کننده تغییر دهید.

این جملات را می توانید با صدای بلند بگویید؛ بدین ترتیب به خودتان کمک کرده اید تا از منفی بافی دوری کنید.

14- دریافت مشاوره

یکی از بهترین راه های مقابله با منفی بافی، دریافت مشاوره است. مشاور به شما کمک خواهد کرد که مشکل خود را ریشه یابی کرده و این ریشه را نابود کنید. بدین ترتیب دیگر دلیلی برای افکار منفی در وجود شما نخواهد بود.

سخن آخر

افکار منفی از جمله مواردی هستند که جلو حرکت و پیشرفت افراد را می گیرند.

این افکار اگر به موقع درمان و یا کنترل نشوند، خطرات و عواقب بدی را به دنبال خواهند داشت. بنابراین در صورتی که از منفی بافی رنج می برید، باید در اولین فرصت به دنبال درمان آن بروید.

ما در این مقاله سعی کردیم تا راه های مقابله با این مشکل را به شما توضیح دهیم. در صورتی که در مورد مقابله با منفی بافی به مشاوره نیاز داشته باشید، می توانید با کارشناسان ما در هم اندیشان در ارتباط باشید.

کارشناسان این مجموعه با راهکارهایی که برایتان ارائه می دهند، مشکل شما را از ریشه حل کرده و باعث دروی شما از افکار منفی می شوند. برای دریافت مشاوره تلفنی از سراسر کشور بدون پیش شماره با 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

برنامه ریزی تا چه اندازه در مقابله با منفی بافی نقش دارد؟

برنامه ریزی دقیق و روتین نقش بسیار زیادی در مقابله با افکار منفی دارد. افرادی که برنامه ریزی دقیق دارند و کارهای خود را با برنامه پیش می برند، موفقیت خود را تضمین کرده اند.

آیا برای مقابله با منفی بافی، مشاوره با درمانگر موثر است؟

بله؛ مشاوره در تمامی مراحل و موقعیت های زندگی انسان به کمک او می آید تا راه کارهای بهتری را پیدا کند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره