تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

چه عواملی باعث دودلی و تردید در تصمیم گیری می شوند و چگونه بهترین تصمیم را بگیریم؟

چه عواملی باعث دودلی و تردید در تصمیم گیری می شوند و چگونه بهترین تصمیم را بگیریم؟

حتما برای شما هم پیش آمده است که برای گرفتن یک تصمیم دچار تردید و دودلی شده اید!

خیلی از وقت ها بعد از گرفتن تصمیم باز هم این حس را داشته اید که کاش تصمیم دیگری می گرفتم؛ اما تا به حال به دلیل این دودلی و تردید فکر نکرده اید. عوامل متعددی دست به دست هم می دهند تا ما در گرفتن یک تصمیم دچار تردید و دودلی شویم.

ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با این عوامل آشنا کنیم. بنابراین اگر دوست دارید که همیشه بهترین تصمیم را بگیرید؛ در ادامه این مقاله با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

اهمیت تصمیم گیری درست در زندگی و عواملی که باعث تردید در تصمیم گیری می شوند.

ما روزانه در موارد بسیار زیادی مجبور به تصمیم گیری هستیم. از تصمیم برای پوشیدن یک لباس تا مواردی خیلی بزرگ تر مانند تصمیم به تغییر محل زندگی، ازدواج یا … .

همین تصمیم گیری ها هستند که مسیر زندگی ما را تعیین کرده و تجربه ها و خاطرات ما را می سازند. بنابراین تصمیم گیری، یکی از مواردی است که هر شخص در هر ساعت و روز با آن روبرو می شود. اما عوامل مختلفی وجود دارند تا ما همواره احساس تردید و دودلی داشته باشیم.

این عوامل عبارتند از:

 • ترس

هر تصمیم گیری از بخش های مختلفی تشکیل می شود که هر کدام از این بخش ها می توانند باعث ایجاد فشار روانی و ترس در فرد شوند. بنابراین افرادی که در تصمیم گیری از چیزی یا کسی ترس داشته باشند، دچار دودلی و تردید خواهند شد.

گاهی این ترس اجازه تصمیم درست را نداده و باعث می شود که فرد مسیر اشتباهی را پیش بگیرد؛ بنابراین باید در مقابل ترس ها شجاع بود.

اهمیت تصمیم گیری درست در زندگی و عواملی که باعث تردید در تصمیم گیری می شوند.

 • ارزیابی و تحلیل بیش از حد

برخی از افراد در مورد مسائل مختلف، بیش از اندازه فکر می کنند و در تصمیم گیری نهایی تاخیر زیادی دارند. این افراد با توانایی متقاعد کردن خود، گاه تصمیمات اشتباهی می گیرند. بنابراین باید زمان فکر کردن به تصمیمات محدود و هدفمند باشد.

 • عدم اعتماد به نفس

برخی از افراد همواره توانایی های خود را نادیده گرفته و فکر می کنند که دیگران توانایی های بیشتری دارند. این افراد به دلیل عدم اعتماد به نفس قادر به تصمیم گیری درست نیستند.

اعتماد به نفس یکی از مواردی است که در انتخاب تصمیم درست نقش به سزایی دارد.

 • راحت طلبی

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در تصمیم گیری، راحت طلبی است. همه انسان ها دوست دارند که در آسایش باشند. معمولا چیزهایی که از پیش تعیین شده اند، لذت بیشتری دارند؛ اما تصمیم ها، چالش برانگیز هستند و مسئولیت انسان را بیشتر می کنند.

بنابراین افراد راحت طلب نمی توانند تصمیمات درستی بگیرند؛ زیرا این کار برای آنها سخت است و باید مسئولیت تصمیم خود را نیز بر عهده بگیرند.

 • کمال گرایی

یکی از موارد بسیار مهم که باعث شک و دودلی در تصمیم گیری می شوند، کمال گرایی است.

افراد کمال گرا همواره به دنبال این هستند که بهترین تصمیم را بگیرند و هیچ گاه هیچ اشتباهی در انتخاب های خود نداشته باشند، این مساله باعث می شود که فرد در تصمیمات خود تاخیر زیادی داشته باشد و در نهایت ممکن است که تصمیم اشتباهی بگیرد.

کمال گرایی در دو دلی

 • افکار منفی

دست پاچه بودن، یکی از عوامل تاثیرگذار در تصمیم گیری است که از منفی بافی ناشی می شود. زمانی که فرد با آشوب های ذهنی درگیر است، در مواجه با تصمیماتی که می گیرد، دست پاچه عمل خواهد کرد.

 • عدم تجربه

افرادی که برای اولین بار در یک موضوع باید تصمیم بگیرند، به دلیل بی تجربه بودن دچار تردید و دودلی خواهند شد. معمولا افرادی که همواره والدین برایشان تصمیم گرفته اند، در آینده با مشکل مواجه می شوند.

این دسته از افراد نمی توانند با شجاعت تصمیم های مهم زندگی خود را بگیرند و با مشکل مواجه می شوند.

 • تنوع در انتخاب

یک مورد که در تصمیم گیری بسیار دخالت دارد، تعداد گزینه های پیش رو برای انتخاب است، یا اینکه تعداد نظرات در این مورد بسیار زیاد است و همین مساله باعث می شود که فرد در تصمیم خود دچار شک و تردید شود.

 • لجبازی

لجبازی و سماجت از عواملی است که باعث به تعویق انداختن تصمیم گیری های درست خواهد شد. افرادی که بدون منطق و از روی لجبازی تصمیم گیری می کنند، همواره در تصمیم گیری درست با مشکل روبرو هستند.

عوارض تردید و دودلی در تصمیم گیری کدامند؟

عوارض تردید و دودلی در تصمیم گیری کدامند؟

شک و تردید در تصمیمات، عوارض بسیار بدی برای فرد خواهد داشت. اگر فردی نتواند در موضوعات کوچک یک تصمیم قطعی بگیرد، به سمت انتخاب های اشتباه خواهد رفت. این اتفاق باعث می شود که فرد همواره از خود و شرایط انتقاد کرده و باعث مشکلات روحی و جسمی بزرگتری در فرد شود.

فردی که در تصمیمات خود با شکست مواجه می شود، دیگر برای مسائل پیش پا افتاده و کوچک نیز نظری نخواهد داشت؛ زیرا این فرد اعتماد به نفس لازم را ندارد.

بنابراین همه ما برای پیدا کردن مسیر درست زندگی و داشتن آینده ای بهتر، باید تصمیمات درستی بگیریم و مسئولیت تمامی تصمیمات خود را برعهده داشته باشیم. این تصمیمات زمانی به درستی گرفته می شوند که ما راه های تصمیم گیری را به درستی بدانیم.

چگونه تصمیم درست بگیریم؟

تصمیم گیری درست کار سختی نیست به شرط این که در تصمیم گیری به برخی نکات توجه داشته باشید.

نمونه ای از این نکات عبارتند از:

 • می توانید از افراد باتجربه و مورد اطمینان که در خانواده و اطرافیان خود دارید، کمک بگیرید.
 • اطلاعات کافی در مورد موضوع تصمیم گیری را به دقت جمع آوری کنید.
 • مزایا و معایب تصمیم خود را ارزیابی کنید.
 • تمامی جوانب تصمیم خود را بررسی کنید.
 • توانایی این را داشته باشید که خود و دیگران را نسبت به این تصمیم متقاعد کنید.
 • مسیرهای اشتباه را شناسایی کنید.
 • معادله سازی کنید که آیا به تنهایی یا با کمک دیگران قادر به انجام تصمیم هستید یا خیر.
 • برای درمان دودلی از مشاور کمک بگیرید و مهارت های ارتباطی را بیاموزید.

چگونه تصمیم درست بگیریم؟

سخن آخر

تردید، شک و دودلی در تصمیم گیری به صورت نامحسوس در ذهن و قلب ما نفوذ می کنند. این شک در تصمیم گیری باعث می شود که ما همواره از رویارویی با تصمیم واهمه داشته باشیم و حتی بهترین تصمیم را کنار گذاشته و به موارد اشتباه فکر کنیم.

بنابراین تصمیم گیری درست بسیار اهمیت داشته و هر فرد باید بتواند شک، ترس و دودلی را کنار گذاشته و عاقلانه تصمیم های زندگی خود را بگیرد.

ما در این مقاله سعی کردیم تا این موارد را به شما توضیح دهیم. در صورتی که در مورد تصمیم گیری درست به مشاوره و راهنمایی بیشتری نیاز داشته باشید، می توانید با کارشناسان ما در موسسه هم اندیشان در ارتباط باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاور تلفنی با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

فوبیای تصمیم گیری چیست؟

ترس از تصمیم گیری و یا همان تردید و دودلی در تصمیم گیری را فوبیای تصمیم گیری می گویند. این ترس و واهمه باعث می شود که فرد در تصمیم گیری با مشکل مواجه شود.

آیا کمال طلبی می تواند باعث دودلی و تردید در تصمیم گیری شود؟

بله؛ کمال طلبی یکی از عواملی است که باعث می شود، فرد از تصمیم گیری، ترس و واهمه داشته باشد و به سمت تصمیمات اشتباه برود.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره