هم اندیشان
0

تفاوت مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی چیست؟

تفاوت مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی چیست؟

مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی در جامعه ایران بسیار پرطرفدار هستند و معمولا والدین فرزندان خود را ترغیب می کنند تا در رقابت برای پذیرش در این مدارس خود را آماده کنند. مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی در دوره های متوسطه اقدام به جذب دانش آموز می کنند.

در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی دانش آموزان با ضریب هوشی و استعداد تحصیلی بسیار نزدیک بهم در کنار هم به تحصیل و رقابت می پردازند.

قبل از ورود به این مدارس لازم است دانش آموزان در آزمون مربوط به این مدارس شرکت کنند و بعد از قبولی در آزمون ورودی، دانش آموز باید با اراده ای قوی به فعالیت و درس خواندن بپردازد؛ چون در این نوع مدارس محیط کاملا رقابتی است و با محیط مدارس دولتی کاملا فرق دارد.

شاید برایتان سوال شده باشد که تفاوت این مدارس با مدارس دولتی در چیست و چه مزایایی نسبت به باقی مدارس دارند؟ این موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم؛ توصیه می کنیم این مقاله را از دست ندهید و تا پایان آن همراه ما باشید. در مقاله نکات مهمی را در مورد مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی بیان کرده ایم.

مزایای مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان

از مزایای مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی این است که دانش آموزان با ضریب هوشی و استعداد تحصیلی بسیار نزدیک به هم در کنار هم به تحصیل و رقابت می پردازند؛ در حالی که در مدارس دولتی افراد با استعداد ها و ضرایب هوشی بسیار متفاوت در کنار هم درس می خوانند و این امر سبب کاهش کیفیت مدرسه می گردد.

علاوه بر تفاوت هایی که بین مدرسه تیزهوشان و نمونه دولتی با مدارس دولتی وجود دارد، بین خود این دو دسته از مدارس نیز تفاوت هایی وجود دارد که لازم است دانش آموزان و والدین به تفاوت های این دو مدرسه آگاه باشند.

با توجه به این که دانش آموزانی که در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی تحصیل می کنند از ضریب هوشی بالا برخوردارند، بر همین اساس نیز این مدارس سعی می کنند روش های آموزشی متناسب با این دانش آموزان را به کار گیرند به این ترتیب که علاوه بر آموزش های تئوری یکسری آموزش ها و تحقیقات عملی و تشریحی نیز توسط دانش آموز صورت می گیرد، اما در مدارس دولتی چنین شرایطی برای دانش آموزان فراهم نیست.

تعداد دانش آموزان در مدارس دولتی بالاست در حالی که در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی محدودیت در پذیرش دانش آموز وجود دارد، همین امر سبب می شود تا معلم بتواند وقت بیشتری را صرف معلمان و دانش آموزان کند.

البته لازم به ذکر است که مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی سعی می کنند از معلمان خبره و باتجربه استفاده کنند.

شرط معدل در مدارس نمونه دولتی و تیز هوشان

شرط معدل در مدارس نمونه دولتی و تیز هوشان

اگر قصد دارید فرزندانتان را به مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی بفرستید باید دقت داشته باشید که این مدارس برای دانش آموز شرط معدل در نظر می گیرند و اگر معدل فرزند شما از معدل در نظر گرفته شده توسط آن مدارس پایین تر باشد امکان ورود به این مدارس را ندارد.

بعد از داشتن شرط معدل فرزند شما باید در آزمون ورودی این مدارس شرکت کند. اما در مدارس دولتی هیچ آزمونی برای ورود به مدرسه در نظر گرفته نشده است.

در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی لازم است برای تحصیل فرزندتان هزینه ای را به مدرسه بپردازید و میزان هزینه تحت تاثیر پایه های مختلف متغیر است.

تفاوت بین مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی

بین دو مدرسه تیزهوشان و نمونه دولتی نیز تفاوت هایی وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • مدارس تیزهوشان شهریه بالاتری در مقایسه با مدارس نمونه دولتی دریافت می کنند.
 • دانش آموزانی که معدل بالاتر از 19 دارند حق شرکت در آزمون مدرسه تیزهوشان را دارند در حالی که دانش آموزان با معدل بالاتر از 17 می توانند در آزمون مدرسه نمونه دولتی شرکت کنند.
 • دانش آموزانی که در مدارس تیزهوشان تحصیل می کنند از ضریب هوشی بسیار بالاتری در مقایسه با دانش آموزان مدارس نمونه دولتی برخوردار هستند.

ثبت نام و شرکت در آزمون مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی

برای ثبت نام و شرکت فرزندتان در آزمون مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی پایه هشتم باید از طریق سایت azmoon.medu.ir  فرزندتان را در این آزمون ثبت نام کنید. بعد از اتمام پایه ششم شما می توانید با مراجعه به سایت hoosh.medu.ir فرزندتان را در آزمون این مدارس ثبت نام کند.

آزمون ورود به مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی برای ورود به پایه دهم به صورت مشترک برگزار می گردد،  دانش آموزان با شرکت در این آزمون می توانند شانس خود را برای گرفتن پذیرش در هر دو مدرسه محک بزنند.

مزایای شرکت در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی

 • در این مدارس علاوه بر آموزش تئوری یکسری آموزش های عملی نیز صورت می گیرد که این فعالیت های عملی می تواند سبب افزایش خلاقیت و شکوفایی استعداد های دانش آموزان می شود و این آموزش ها عملی سبب می شود تا دانش آموزان به مباحث علمی تسلط بیشتری پیدا کنند.
 • شرکت در فعالیت های عملی سبب می شود دانش آموز از درس خواندن به صورت تئوری خسته نشود و بیشتر مشتاق تحصیل گردد.
 • در این مدارس دانش آموزان دارای سطح هوش و توانایی یکسانی هستند.

معایب شرکت در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی

 • گاها برخی دانش آموزان در این مدارس با توجه به جو رقابتی که وجود دارد استرس زیادی را تجربه می کنند.
 • وجود چنین مدارسی سبب می شود تا اختلاف طبقاتی بین دانش آموزان ایجاد شود و مردم دید خوبی نسبت به دانش آموزان در مدارس دولتی داشته باشند و این امر سبب ایجاد سرخوردگی در دانش آموزان مدارس دولتی می شود.
 • گاها برخی دانش آموزان در این مدارس خیلی تلاش می کنند و هزینه های بالایی را پرداخت می کنند در حالی که به نتایج مثبتی دست پیدا نمی کنند.
 • شرکت در مدارسی با امکانات بالا و برخورد با افرادی که ضریب هوشی بالایی دارند سبب می شود برخی از دانش آموزان این مدارس نتوانند به درستی با افراد معمولی جامعه که ضریب هوشی متوسط دارند ارتباط برقرار کنند و کمبود امکانات در جامعه نمی توانند کنار بیایند.

ثبت نام و شرکت در آزمون مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی

سخن آخر

در این مقاله به صورت مفصل مدارس نمونه دولتی و تیز هوشان را برای شما معرفی کردیم. توصیه ما به شما این است که ابتدا مزایا و معایب این مدارس را با یک دیگر مقایسه کنید و سپس اقدام به تحصیل در این مدارس کنید.

برای قبولی در این مدارس شما می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید و از آنان در این زمینه راهنمایی بگیرید.

مشاوران با معرفی بهترین منابع و بهترین برنامه ریزی به شما کمک خواهند کرد تا در بهترین مدارس تحصیل کنید! کافیست تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا دانش آموزان بعد از پذیرش در مدارس شرکت در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی حق انصراف دارند؟

اگر دانش آموز از وضعیت خود در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی راضی نبود می تواند انصراف بدهد و وارد مدارس دولتی شود.

معدل لازم برای ورود به مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی یکسان است؟

خیر، برای شرکت در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان دانش آموز باید معدل 19 داشته باشد و برای شرکت در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی دانش آموزان باید معدل 17 داشته باشند.

معدل کدام مقطع برای شرکت در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی مهم است؟

معدل پایه ششم برای شرکت در آزمون این مدارس در نظر گرفته می شود.

آیا شهریه برای کلیه مقاطع تحصیلی در مدارس تیزهوشان یکسان است؟

خیر، هزینه پایه های مختلف با هم برابر هستند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره