تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
1

خیانت چیست؟ – بررسی دلایل خیانت زناشویی + راه های جلوگیری از آن

خیانت چیست؟ – بررسی دلایل خیانت زناشویی + راه های جلوگیری از آن

هر زن و مرد جوانی با ازدواج کردن به دنبال یک زندگی زیبا، عاشقانه و آرام می گردند؛ زندگی ای که ستون های آن را اعتماد دو طرفه بسازد و سقفی از عشق حمایتگر آن باشد.

اما خیانت به همسر، اتفاقی است که می تواند محکم ترین پیوند های عشقی را نابود کند و عواقب آن طرفین رابطه را هدف قرار می دهد. تحمل خیانت بسیار دشوار است و بخشش آن سخت و حتی گاها غیرممکن.

فرقی نمی کند که خیانت به دلیل مشکلات اخیر در یک رابطه اتفاق افتاده باشد، یا بعد از فاصله ای که زوجین از هم گرفته اند، به هر حال خیانت، خیانت است.

چنانچه قصد دارید زندگیتان را حفظ کنید، باید با مشکلات روبرو شوید و آنها را حل کنید؛ اما قبل از هر چیزی لازم است که بدانیم معنی خیانت چیست و چرا اتفاق می افتد؟

خیانت چیست؟

خیانت، جزو یکی از ویرانگر ترین اتفاقاتی است که یک فرد می تواند تجربه کند. برای اینکه بگوییم خیانت اتفاق افتاده، شخص ابتدا باید به فرد خیانتکار اعتماد داشته باشد؛ در واقع اگر در وهله اول به فرد اعتماد نداشتید، خیانت به شما تقریباً غیرممکن است.

بنابراین، تعریف خیانت در روانشناسی شامل عملی است که اعتماد شما را نسبت به کسی نقض می کند. خیانت به همسر می تواند شکل های متفاوتی به خود بگیرد و هر کدام به شیوه خود به شما آسیب می زند.

خیانت جنسی رایج ترین شکل خیانت است که با اتفاق افتادن آن، اعتماد فرد مقابل شکسته شده و دیگر قابل ترمیم نیست؛ اما خیانت جنسی تنها یکی از انواع خیانت است. خیانت انواع دیگری نیز دارد که بیشتر مردم از آن اطلاعی ندارند.

موارد زیر تنها برخی از رایج ترین انواع خیانت در روابط است:

 • شریک زندگی شما در مورد مسائل مختلف دروغ می گوید.
 • استفاده از نقاط ضعف و آسیب پذیری های شما علیه شما
 • همسرتان شما را برای تغییر تحت فشار مداوم قرار می دهد.
 •  اطلاعات خصوصی شما بدون رضایت شما فاش می کند.
 • شریک زندگیتان به شما بی احترامی می کند یا در حضور دیگران از شما انتقاد می کند.
 • روابط عاشقانه و خیانت مجازی و…

دلایل خیانت به همسر چیست؟

حال که دانستیم خیانت چیست، باید به این موضوع مهم بپردازیم که دلیل افراد برای خیانت چیست؟

با وجود فرصت های بی پایان برای خیانت، وفادار ماندن در متعهدانه ترین ازدواج ها نیز دشوار است؛ به طور کلی در شرح دلایل دخیل در خیانت به همسر، یک الگوی خاص وجود دارد.

در یک پژوهش که روی 495 نفر انجام شد، نشان داده شد که فقدان عشق، عزت نفس، ناامنی و بی توجهی، نشان دهنده دلیل خیانت افراد است که در ادامه این دلایل را بررسی می کنیم.

دلایل خیانت به همسر چیست؟

نیازهای عاطفی برآورده نشده

در میان بسیاری از احساسات مختلف که به عنوان ریشه خیانت به همسر گزارش شده است، می توان به احساس تنهایی، قدر ندانستن، ترس از افزایش سن، ناراحتی، عصبانیت، کینه داشتن، کسالت، بی احترامی، نا امنی و … اشاره کرد.

این احساسات به سادگی نشان می دهند که فردی که آنها را تجربه می کند، در حال عذاب کشیدن است؛ و وقتی کسی عذاب می کشد، سعی می کند آن را متوقف کند.

اگرچه روش های زیادی برای تسکین درد عاطفی وجود دارد، اما کسانی که تصمیم می گیرند درد خود را از طریق خیانت تسکین دهند، تصمیم بسیار نادرستی گرفته اند.

نارضایتی جنسی

نارضایتی جنسی هم یکی از دلایل معمول افراد برای خیانت است. این نارضایتی می تواند ناشی از عدم برقراری رابطه جنسی یا وجود مشکلات جنسی باشد.

مثلا گاهی اوقات افراد هیجان و لذتی را که در ابتدا با شریک زندگی خود داشته و تجربه کرده اند، به عنوان یک قاعده معمول انتظار دارند و هر چیزی کمتر از آن برایشان رضایت بخش نیست.

رابطه جنسی نامطلوب همچنین می تواند ناشی از شکست مداوم در رسیدن به ارگاسم باشد.

یکی دیگر از مواردی که منجر به نا امیدی جنسی و به دنبال آن خیانت می شود، زندگی طولانی مدت جدا از هم است. بدون تماس منظم جنسی، حداقل یکی از همسران می تواند به راحتی در تلاش برای برآوردن نیازهای جنسی خود به فکر خیانت بیفتد.

نارضایتی جنسی در ازدواج همچنین می تواند ناشی از مسائل مربوط به تصویر بدن و افزایش سن باشد. همسر سرگردان ممکن است جذابیت جنسی خود را زیر سوال ببرد و اعتماد به نفس از دست رفته خود را در خارج از ازدواج خود جستجو کند.

نارضایتی جنسی

 

فقدان عشق و احترام

همه ما شنیده ایم که مردان نیاز به احترام دارند و زنان برای حفظ یک ازدواج، به عشق نیاز دارند؛ اما این را هم اضافه کنیم که بدون محبت و احترام به همسر هر یک از طرفین رابطه، ازدواج به خطر می افتد؛ زیرا این دو فاکتور در کنار هم قرار می گیرند و اگر کسی را دوست بدارید، به او احترام خواهید گذاشت و هرگز نمی خواهید عمداً یا ناخواسته به او صدمه بزنید.

در عوض، شما بر خلاف طبیعت خودخواهانه خود، فداکاری می کنید و سعی می کنید عشق و احترام خود را به شخصی که به او متعهد هستید، نشان دهید.

فقدان عشق و احترام نسبت به همسر، هر دو با احساس نارضایتی از روابط مرتبط است؛ به همین دلیل است که یکی از دلایل اصلی خیانت، همین فقدان عشق و احترام است.

مشکلات روحی و روانی

برای برخی از مردم علت اصلی خیانت بسیار پیچیده تر است؛ زیرا آنها چالش های اساسی در زندگی خود دارند که یا هنوز نتوانسته اند به درستی با آنها کنار بیایند، یا هنوز آنها را کشف نکرده اند.

چند نمونه از مسائل زمینه ای که می تواند باعث خیانت شود، شامل مشکلات دوران کودکی، اعتیاد، خودشیفتگی، اختلال صمیمیت و اختلال دوقطبی است.

در هر یک از نمونه های موارد مذکور، می توانید ببینید که افراد اقدام به خیانت می کنند؛ زیرا نیازهای آنها یا نیازهای همسرشان به نحوی برآورده نمی شود؛ نیازهای برآورده نشده برای ازدواج بسیار خطرناک است.

با این حال، با دانستن این دلایل برای خیانت، راه خود را برای درک علت خیانت در زندگی خود آغاز می کنید. اکنون شما یک نقطه شروع برای حرکت رو به جلو دارید که زمینه ای برای گفتگوهای معنادار در مورد علت وقوع اتفاقات است و با این مکالمات است که می توانید از عواقب خیانت گذر کنید.

رایج ترین انواع خیانت

رایج ترین انواع خیانت

درک و دانستن اینکه دقیقاً چه چیزی شامل خیانت می شود، کلید اجتناب از آسیب های احساسی شدید است.

بطور کلی می توان گفت خیانت شامل موارد زیر است:

خیانت جنسی

خیانت جنسی بارز ترین نوع خیانت است.

اگر با شخص دیگری به غیر از همسرتان رابطه جنسی داشته اید، این خیانت جنسی محسوب می شود و می تواند برای طرف خیانت دیده بسیار آزاردهنده باشد؛ زیرا رابطه جنسی آخرین شکل پیوند با کسی است.

خیانت احساسی

خیانت احساسی را می توان دردناکتر از خیانت جنسی دانست؛ زیرا برخی از افراد این موضوع را بیشتر از رابطه جنسی شریک خود با شخص دیگر آزاردهنده می دانند.

خیانت احساسی بدین معناست که دیگر شریک زندگی خود را دوست ندارید و این برای شخصی که زمانی دوستش داشته اید، بسیار دردناک است.

خیانت مجازی

تبادل پیام های عاشقانه یا حتی تصاویر برهنه از طریق رسانه های اجتماعی نیز می تواند خیانت تلقی شود، حتی اگر طرف مقابل را از نزدیک ندیده باشید.

جلوگیری از خیانت با استفاده از مشاوره ازدواج

جلوگیری از خیانت با استفاده از مشاوره ازدواج

راه های زیادی وجود دارد که رابطه خود را از انواع خیانت از جمله خیانت عاطفی، خیانت مجازی، خیانت جنسی و… حفظ کنید.

برخی از این راه ها شامل موارد زیر است:

 • ارتباط قوی

برای زنده نگه داشتن ازدواج، شما و همسرتان باید با یکدیگر صحبت کنید. به نظر ساده می آید اما منظور فقط گفتن صبح بخیر و شب بخیر نیست. در مورد احساس خود، انتظارات از یکدیگر، نقاط قوت و ضعف زندگی مشترکتان صحبت کنید.

فراموش نکنید که تجمع احساسات شما، دستور فاجعه است.

برای داشتن مکالمات موثر با همسرتان، مهم است که به او اطلاع دهید که می تواند در مورد افکار، احساسات و خواسته های خود با شما صادق باشد. بیان اسرار و کشف خواسته هایش، شما را به بخشی ارزشمند از زندگی او تبدیل می کند و دفاع بزرگی در برابر انواع خیانت است.

 • از شریک زندگی خود قدردانی کنید.

هر روز وقت بگذارید و از شریک زندگی خود قدردانی کنید، حتی برای کارهای کوچک؛ معمولاً این چیزهای کوچک هستند که بیشترین معنا را دارند و باعث تازه نگه داشته شدن روابط می شوند.

به یاد داشته باشید حتی زمانی که روزهای بدی را پشت سر می گذارید، نکات مثبت او را ببینید.

به عنوان انسان، ما می خواهیم احساس کنیم دوست داشتنی و ارزشمند هستیم، به ویژه توسط افرادی که تصمیم گرفته ایم زندگی خود را با آنها به اشتراک بگذاریم؛ بنابراین مطمئن شوید که به طور منظم به همسرتان می گویید که چقدر برای شما اهمیت دارد.

 • صمیمی باشید.

نکته کلیدی در هر رابطه عاشقانه، زنده نگه داشتن روابط صمیمانه و جنسی شما است.

این موضوع به معنی وقت گذاشتن برای یکدیگر، داشتن رابطه جنسی منظم، بوسیدن مکرر، لمس تا حد ممکن و راحت صحبت کردن در مورد رابطه جنسی است.

در حقیقت، یک راه عالی برای جلوگیری از انواع خیانت در فضای مجازی یا خیانت عاطفی این است که خواسته های شریک زندگی خود را تحقق بخشید، حتی اگر علاقه زیادی به درخواست های همسرتان نداشته باشید؛ در نتیجه او از تمایل شما برای برآوردن خواسته هایش قدردانی می کند.

 • رمانتیک باشید.

مانند صمیمیت، حفظ رابطه عاشقانه در ازدواج بسیار مهم است.

این جمله بدان معناست که برای بیان عشق و قدردانی خود وقت بگذارید. ممکن است این اقدامات کوچک به نظر برسند، اما گویای عشق شما هستند.

 • در مورد خط قرمزهایتان حرف بزنید.

باید شما و همسرتان در مورد خیانت صحبت کنید و بگویید از نظر شما چه چیزی خیانت محسوب می شود.

به عنوان مثال ممکن است یکی از زوجین رفتن به کافه با جنس مخالف یا شوخی با همکاران را عادی بداند؛ در صورتی که برای فرد مقابل این کار عبور از خط قرمزها تلقی می شود.

 • مشاور به مراجعه کنید.

برای شاد و پرانرژی نگه داشتن رابطه، باید هر چند وقت یک بار به مشاور مراجعه کنید و از او راهکارهایی برای بهبود رابطه خود بخواهید.

در این زمینه، مرکز مشاوره هم اندیشان با اتکا به مشاورین مجرب خود، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. کافیست با هم اندیشان تماس حاصل کنید.

 • برای همسر خود وقت بگذارید.

اگر برای همسر خود وقت نگذارید، او هر آن چیزی را که شما از او دریغ می کنید در دیگران جستجو می کند. گاهی درددل کردن با دیگران زمینه خیانت را به وجود خواهد آورد.

بهتر است گاهی به نقش همسر بودن خود فکر کنید و از خود سوال بپرسید که چرا همسرم باید من را برای ادامه زندگی انتخاب کند؟ من چه ویژگی خاصی دارم که دیگران ندارند؟ چه توانایی دارید که همسرتان باید بقیه زندگی خود را با شما سپری کند؟

این کار یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از خیانت است.

مشاوره ازدواج و خیانت

پس  از خیانت چه اتفاقی می افتد؟

در بسیاری از موارد وجود رابطه پنهانی دوم باعث می شود رابطه اول آسیب دیده و به پایان برسد. در این گونه موارد زوجین به تنهایی یا با مشاور رابطه را به پایان می برند و از هم جدا میشوند.

بهترین واکنش در برابر خیانت همسر چیست؟

اگر مدت زمانی کمی است که پی به خیانت همسرتان برده اید در ابتدا باید هیجانات منفی خود را کنترل کنید و از تعریف ماجرا به خانواده تان خودداری کنید. در مرحله بعد از یک مشاور خانواده یا زوج درمانگر راهنمایی بخواهید. مراجعه به متخصص در این موقعیت عاقلانه ترین کار است.

 

بهترین راهکارها برای دوران پس ازخیانت چیست؟

 • سرزنش خود را کنار بگذارید
 • از سلامت روان خود مراقبت کنید
 • به نشان دادن واکنش مشابه همسرتان فکر نکنید
 • احساسات خود را انکار نکنید
 • در اولین فرصت با متخصص روانشناس صحبت کنید

 

چه چیزهایی خیانت به حساب می‌آیند؟

مفهوم خیانت برای هر فردی متفاوت است. زوجین نیاز است قبل از ورود به رابطه در مورد مصادیق خیانت با هم صحبت کنند و حد و مرزها را مشخص کنند.

مواردی مانند تک همسری و چند همسری نیز از جمله مواردی است که باید در مورد آن بحث شود.این کار باعث می شود زوجین با صدمات کمتری مواجه شوند

برای مثال فردی ممکن است تماشای فیلم های پورن را یک خیانت آشکار بداند در حالی که فرد دیگر آن را بی اهمیت بداند.

برای برخی افراد خیانت فقط به معنای رابطه جنسی خارج از چارچوب معنا می شود از نظر این افراد داشتن رابطه عاطفی پنهانی را نیز خیانت تلقی نمی شود.

در حالی که برای بسیاری از افراد داشتن رابطه عاطفی پنهانی خیانت محض است و قابل جبران نیست.

گذشته از تعریف خیانت ، داشتن رابطه عاطفی پنهانی نشان می دهد فرد خود را جزئی از خانواده نمی داند

مشاوره ازدواج و خیانت

احساس خشم، شکست و تنهایی ناشی از خیانت، می تواند آنقدر عمیق باشد که روی قدرت تصمیم گیری و تشخیص افراد تاثیر بگذارد.

در همین زمان اهمیت مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج مشخص می شود. این مشاوره ها نه تنها راهی برای آگاهی بخشی و جلوگیری از خیانت است، بلکه می تواند به بهبود این وضعیت هم کمک کند.

نتیجه گیری

در نهایت باید بگوییم اگرچه خیانت و دروغ مانند یک بیماری، زندگی شما را تهدید می کند اما می توانید درمانی مناسب برای آن پیدا کنید.

اگر فکر می کنید به تنهایی از عهده این کار برنمی آیید، بهتر است از مشاوره خیانت و ازدواج کمک بگیرید.

همکاران متخصص و مجرب ما در مرکز مشاوره هم اندیشان، برای کمک به شما و ارائه مشاوره های تخصصی آماده هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره، با شماره 02191023933 تماس بگیرید.

سوالات متداول

تاوان خیانت چیست؟

کمترین تاوان خیانت، از دست رفتن اعتماد در رابطه است؛ هر چند طلاق، جدایی و مشکلات روحی نیز از عواقب خیانت هستند.

تعریف خیانت از نظر روانشناسی چیست؟ 

تعریف خیانت در روانشناسی، شامل عملی است که اعتماد شما را نسبت به کسی نقض می کند.

چند نمونه از خیانت های زندگی مشترک کدامند؟

شریک زندگی شما در مورد مسائل مختلف دروغ می گوید – استفاده از نقاط ضعف و آسیب پذیری های شما علیه شما – همسرتان شما را برای تغییر تحت فشار مداوم قرار می دهد – افشای اطلاعات خصوصی شما بدون رضایت شما – شریک زندگیتان به شما بی احترامی می کند یا در حضور دیگران از شما انتقاد می کند و…

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. Niloo گفت:

  توضیحات شما عالی بود، یکی از دلایل دیگر که باعث خیانت میشود این است که از خانواده همسر خوشتان نیایید و به مرور باعث شکایت کردن از خانواده همسر به همسرتان شود بعد از مدتی که همسر توجه نکند از همسر خودتان خسته میشوید و ازش بدتان میاد که باعث زمینه سازی خیانت میشود.

دریافت مشاوره