هم اندیشان
0

لانگ دیستنس (Long-distance relationship) یا رابطه از راه دور چیست + مزایا و معایب آن

لانگ دیستنس (Long-distance relationship) یا رابطه از راه دور چیست + مزایا و معایب آن

امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن فناوری های جدید، روابط عاشقانه از راه دور شایع شده اند. بنابراین بسیاری از افراد از طریق لانگ دیستنس رابطه برقرار می کنند. این گونه رابطه، گونه جدیدی از روابط زناشویی مدرن است.

وجود رابطی از راه دور نیز مانند هر رابطه دیگری مزایا و معایب خاص خود را دارد و بهتر است که افراد با این رابطه و مزایا و معایب آن به خوبی آشنا باشند تا بتوانند همواره رابطه عاطفی سالمی داشته باشند.

ما در این مقاله سعی داریم تا درباره لانگ دیستنس و مزایا و معایب آن توضیحاتی را به شما ارائه دهیم. بنابراین در صورتی که تمایل دارید در این مورد بیشتر بدانید، این مقاله را حتما بخوانید.

رابطه لانگ دیستنس (رابطه از راه دور) چیست؟

به روابط عاشقانه که از راه دور و از طریق فناوری های جدید مثلا شبکه های اجتماعی آنلاین ایجاد می شود، رابطه لانگ دیستنس – Long-distance relationship می گویند.

در این روابط دو طرف ممکن است در دو شهر یا دو کشور کاملا مجزا زندگی کنند. روش ارتباطی و گفتگو بین این افراد از طریق روش های آنلاین مانند اسکایپ و ویدئوکال انجام می شود.

معمولا افراد در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک یا اینستاگرام با یکدیگر آشنا شده و با یکدیگر صحبت می کنند. سپس با ادامه دادن رابطه، احساس دوست داشتن بین آنها شکل می گیرد.

از دیدگاه روانشناسی، احتمال موفقیت و شکست در این رابطه متعادل است و تحقیقات نشان داده است که افرادی که ارتباط عاطفی قوی دارند، در رابطه از راه دور عملکرد بهتری خواهند داشت.

البته موفقیت در این رابطه نیز به تعهد و مسئولیت پذیری طرفین بستگی دارد و باید طرفین برای زنده نگه داشتن و مدیریت رابطه تلاش کنند. از طرفی اعتماد و وفاداری نیز در موفقیت در این رابطه تاثیر بسیاری دارد.

رابطه لانگ دیستنس (رابطه از راه دور) چیست؟

مزایا و معایب لانگ دیستنس (Long-distance relationship) کدامند؟

هر رابطه ای دارای مزایا و معایبی است و همین باعث می شود که افراد در تصمیم گیری دچار تردید شوند. بنابراین در صورتی که فردی در شروع چنین روابطی قرار گرفت، باید با مزایا و معایب آن آشنا شود.

مزایای این نوع رابطه عبارتند از:

 • افراد استقلال بیشتری داشته و مسئولیت آنها در قبال هم کمتر است.

زمانیکه رابطه عاشقانه ای از راه دور شکل می گیرد، رشد فردی هر کدام از طرفین به صورت جداگانه و فردی انجام می شود و آنها مجبور به فداکاری برای همدیگر نیستند. در این رابطه طرفین به صورت جداگانه به پیشرفت خود فکر می کنند و هیچ مسئولیت و تعهد خاصی نسبت به هم ندارند.

 • زمان بیشتر و عدم وابستگی

یکی از مزایای رابطه از راه دور این است که دختر و پسر زمان بیشتری برای رسیدن به اهداف شخصی خود دارند. این مساله به این دلیل است که آنها هنوز وابستگی چندان شدیدی نسبت به هم ندارند.

زمانی که وابستگی بین طرفین شدید باشد، طرفین سعی می کنند که این وابستگی را به ازدواج برسانند و بدین ترتیب زمان رابطه را از دست داده و زیر بار تعهد و مسئولیت می روند.

 • دلتنگی باعث زنده نگه داشتن عشق می شود.

لانگ دیستنس باعث می شود که دو طرف رابطه نسبت به هم احساس دلتنگی کنند. زمانی که زوج ها در کنار هم زندگی می کنند، کمتر ترس از دست دادن همدیگر را دارند؛ اما زمانی که از هم دور هستند، هیجان و ترس بیشتری برای از دست دادن یکدیگر دارند.

بنابراین این دو نفر مشتاق دیدار هم هستند و عشق بین آنها در جریان است.

 • استقلال فردی

از دیگر مزایای یک رابطه از راه دور این است که فرد مستقل می شود. در رابطه های معمولی و زمانی که دو نفر در کنار هم هستند، هرکدام از طرفین تمایل دارند که کوچکترین تصمیمات طرف مقابل را بدانند و نظر دهند و یا برعکس. این مساله ممکن است به شکلی باشد که طرفین بدون رضایت قلبی، نسبت به نظر طرف مقابل اعلام رضایت کنند.

اما در رابطه از راه دور، استقلال فردی طرفین بیشتر است و در هر تصمیم گیری کوچک و بزرگی به رضایت طرف مقابل فکر نمی کنند.

معایب رابطه لانگ دیستنس (Long-distance relationship) کدامند؟

معایب رابطه لانگ دیستنس (Long-distance relationship) کدامند؟

این نوع رابطه علاوه بر مزایایی که دارد، معایبی نیز دارد که عبارتند از:

 • سوء استفاده از عدم حضور طرف رابطه

معمولا رابطه لانگ دیستنس باعث فرصت طلبی زوجین می شود و آنها این امکان را دارند که با افراد دیگر نیز ارتباط داشته باشند. بنابراین ممکن است که ارتباطات دیگری را ایجاد کنند و این رابطه کمرنگ و یا یک طرفه شود.

 • احساس تنهایی

در رابطه از راه دور، احساس تنهایی بسیار زیاد است و تحمل این شرایط نیاز به مقاومت و انعطاف پذیری بالایی دارد.

 • از دست رفتن عشق

ممکن است این رابطه خیلی زود به جدایی برسد؛ زیرا افراد معمولا در سنین پایین وارد این نوع رابطه می شوند و ممکن است که به مرور علایق آنها نسبت به هم تغییر کند و احساس نزدیکی و تفاهم میان آنها کم شود.

بدین ترتیب به مرور فاصله عاطفی در میان افراد ایجاد می شود و دو طرف مجبور به پایان دادن رابطه عاشقانه خود می شوند.

 • از دست دادن لذت های خرده ریزه عشق

در یک رابطه لانگ دیستنس افراد لذت های متعددی را از دست می دهند و از تامین برخی نیازهای عاطفی محروم می مانند. ازجمله این لذت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • از دست دادن همراهی عمیق
  • از دست دادن لذت شوخی هایی که فقط رو در رو امکان آنها وجود دارد.
  • از دست دادن به آغوش کشیدن هم در زمان پیشامد یک شکست
  • از دست دادن پول های زیاد برای هزینه های سفر و ملاقات هم

و…

تاثیرات روانی رابطه از راه دور چیست؟

در این رابطه اطمینان خاطر وجود ندارد و هیچ تضمینی وجود نخواهد داشت که هر دو نفر به یکدیگر وفادار بمانند. زمانی که افراد ترس از خیانت یا ترس از طرد شدن دارند، با اضطراب مواجه می شوند و هر روز با این اختلال روانی روبرو هستند.

طبق آمارهای گرفته شده در هر رابطه از راه دور، یکی از طرفین احساس ناامنی می کند و زوجین در این رابطه باید دو برابر دیگران برای جلب اعتماد همسر تلاش کنند.

تاثیرات روانی رابطه از راه دور چیست؟

سخن آخر

روابط عاطفی یکی از ضروریات زندگی انسان هاست. همه انسان ها به دوست داشتن و دوست داشته شدن نیاز دارند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری های جدید، روابط عاشقانه از راه دور ایجاد می شوند تا افراد از هر جای دنیا بتوانند با همدیگر رابطه عاشقانه داشته باشند.

این رابطه لانگ دیستنس یا رابطه از راه دور، مزایا و معایب متعددی دارد که بهتر است فرد قبل از شروع رابطه به طور کامل در مورد آنها آگاهی داشته باشد تا با مشکلات شکست عشقی، اضطراب و افسردگی روبرو نشوند.

ما در این مقاله سعی کردیم که شما را با رابطه لانگ دیستنس یا رابطه از راه دور آشنا کنیم. در صورتی که در این زمینه به مشاوره و راهنمایی بیشتری نیاز داشته باشید، با همکاران ما در موسسه هم اندیشان در ارتباط باشید.

سوالات متداول

چگونه می توانید رابطه لانگ دیستنس موفقی داشته باشید؟

برای داشتن یک رابطه از راه دور موفق باید اعتمادسازی و مثبت اندیشی را تقویت کنید تا بتوانید این رابطه را حفظ کرده و ادامه دهید.

چگونه یک رابطه از راه دور باعث ایجاد اضطراب و استرس می شود؟

زمانی که یک یا هر دو طرف رابطه احساس نا امنی در رابطه داشته باشند، این باعث می شود که افراد همواره با ترس از دست دادن طرف مقابل مواجه شوند. بنابراین این ترس به مرور منجر به اضطراب و مشکلات روحی و روانی دیگر می شود.

اینستاگرام

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره