تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

روانشناسی عشق؛ چگونه کسی عاشقمان می شود؟ (رازهایی که باید بدانید)

روانشناسی عشق؛ چگونه کسی عاشقمان می شود؟ (رازهایی که باید بدانید)

عشق واژه ای است که هر فردی در زندگی با آن روبرو می شود. ممکن است در بسیاری از مواقع افراد فکر کنند که عاشق شده اند؛ این در حالی است که بعد از مدتی متوجه می شوند که این عشق پوچ و بی ثمر است.

یکی از مواردی که کمک می کند تا افراد عشقی واقعی و درست داشته باشند، روانشناسی عشق است. بدین ترتیب فرد می تواند راه هایی را انتخاب کند که به عشق واقعی دست یابد.

ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با روانشناسی عشق آشنا کنیم. در صورتیکه می خواهید بدانید چگونه کسی عاشقتان می شود، حتما تا انتهای این مقاله با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

روانشناسی عشق چیست؟

روانشناسی عشق، علم شناخت عوامل و فرآیند هایی است که باعث می شود تا یک نفر عشق واقعی را تجربه کند، یا از قرارگیری در مسیری که به عشق پوچ منتهی می شود، پیش گیری کند.

این علم تمامی جوانب را بررسی کرده و کمک می کند تا افراد انتخاب های درستی داشته باشند، که این انتخاب سازگاری و دلبستگی زیادی در بین افراد ایجاد کند.

روانشناسی عشق چیست؟

چه چیزهایی باعث می شود که کسی عاشقمان شود؟

افراد همواره به این فکر می کنند که چگونه دلبری کنند و کسی را عاشق خود کنند؛ اما راه و روش آن را نمی دانند. اینکه هر فرد بتواند کسی را عاشق خود کند، به عوامل متعددی بستگی دارد.

ازجمله مهم ترین عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دور از دسترس بودن

طبق مطالعات انجام شده، مردان بیشتر به دنبال زن هایی هستند که دور از دسترس به نظر می رسند و به راحتی به خواسته آنها پاسخ مثبت نمی دهند. البته این مساله همواره هم درست نیست و به شرایط رابطه بستگی دارد.

در حالت کلی مرد باید نسبت به زن احساس تعهد داشته باشد و او را به عنوان شریک عاطفی انتخاب کند. معمولا مردانی که به دنبال زنان دور از دسترس هستند، به ازدواج با آنها فکر نمی کنند!

 • حالت چهره

معمولا شادی و نشاط چهره زنان را جذاب می کند؛ اما در مردها این موضوع چندان صدق نمی کند. بیشتر مردان از زنان شاد خوششان می آید و بیشتر زنان از مردان مغرور خوششان می آید.

البته خجالت زدگی نیز یکی از عوامل جذابیت در مردان و زنان است.

 • استفاده از دست ها و زبان بدن

حرکات دست و بدن (زبان بدن) تاثیر زیادی در جذب طرف مقابل دارد. در پژوهش انجام شده، زن ها و مردها تمایل زیادی به دیدار دوباره افرادی دارند که دست هایشان را تکان می دادند.

افرادی که حالت بدنی گشوده دارند، بیشتر از افرادی که حالت بدنی بسته دارند، در جذب طرف مقابل موفق هستند.

مشخص نبودن نظر نسبت به طرف مقابل

 • مشخص نبودن نظر نسبت به طرف مقابل

بسیاری از افراد جذب کسانی می شوند که نظر طرف مقابل را نمی دانند. مثلا ممکن است کسی که نمی داند از او خوشتان آمده یا نه، بیشتر جذب شما شود.

 • شباهت طرف مقابل با شریک عاطفی قبلی

معمولا افراد در انتخاب شریک عاطفی سلیقه خاصی دارند. البته زن ها بیشتر از مردها در این مورد سلیقه خود را به کار می برند. به همین دلیل کسی که به شریک عاطفی قبلی شان شباهت دارد، بیشتر جذبشان می کند.

 • شباهت زیاد به طرف مقابل

افرادی که شباهت های زیادی به هم دارند، با توجه به احساسات مشترک، تجربه ها مشابه از رخدادها و… بیشتر جذب هم می شوند. این شباهت ها می تواند در درک متقابل و تفاهم بیشتر بین این دو نفر موثر باشد.

 • سازگاری در سه سطح والد، بالغ و کودک

طبق پژوهش های اریک برن (روانشناس کانادایی)، زوج هایی که در سه سطح با هم سازگار هستند، بیشترین همخوانی را با هم دارند.

این سه سطح عبارتند از:

  • خود والد: آنچه که به شما آموزش داده اند.
  • خود کودک: آنچه که خودتان احساس می کنید.
  • خود بالغ: آنچه که آموخته اید.

با چندین سوال می توان میزان سازگاری بین زن و مرد را تا حدودی ارزیابی کرد.

مثلا:

  • والد: آیا زن و مرد ارزش ها و باورهای مشترکی دارند؟
  • کودک: آیا زن و مرد سرگرمی و تفریح مشترکی دارند؟
  • بالغ: آیا هر کدام از زن و مرد خود را زرنگ تر از دیگری می داند؟ آیا زن و مرد می توانند به کمک هم مسائل و مشکلات را حل کنند؟

خیره شدن در چشم های هم

 • خیره شدن در چشم های هم

یکی از مواردی که می تواند دو طرف را به یکدیگر پیوند دهد، ارتباط چشمی بلند مدت است. این ارتباط می تواند به شکل گیری عشق و اشتیاق منجر شود.

 • پاسخ متقابل به درخواست های جلب توجه

در صورتی که زن یا مرد به نشانه ای اشاره می کند؛ در صورتی که طرف مقابل نیز او را همراهی کند، می تواند در شکل گیری عشق کمک کند. مثلا اگر یکی از طرفین به یک غروب زیبا اشاره دارد، طرف مقابل با تایید و همراهی او می تواند محبت او را جلب کند.

 • بوها

برخی از مطالعات نشان می دهد که برخی از زنان در دوره تخمک گذاری از بوی پیراهن مردی با سطح بالای هورمون تستسرون لذت می برند. بنابراین بو ها نیز در کشش بین زن و مرد تاثیر بسیاری دارد.

 • شباهت با والد جنس مخالف

معمولا زنانی که از پدر و مادر بالای 30 سال متولد شده اند، کمتر جذب جوان ترها می شوند و بیشتر به دنبال مردهای جا افتاده هستند. مردها نیز در رابطه دراز مدت تحت تاثیر سن مادرشان هستند.

سرپرستی حیوانات خانگی

 • زیبایی به اندازه یا کمتر از طرف مقابل

معمولا افرادی که زیبا و جذاب هستند، سخت پسند هستند؛ اما افراد معمولی بیشتر از کسانی خوششان می آید که با آنها جذابیت یکسانی دارند و یا زیبایی کمتری دارند.

 • سرپرستی حیوانات خانگی

پژوهشگران معتقد هستند که مالکیت و مراقبت از سگ، نشان دهنده توانایی پرورش، مسئولیت پذیری و پذیرش تعهد بلند مدت است. این مساله باعث می شود که فرد خونسردتر، شادتر و دوست داشتنی تر به نظر برسد.

معمولا زنها از چنین مردانی خوششان می آید و جذب آنها می شوند.

 • توجه به طبیعت

طبق پژوهش های انجام شده، افرادی که به جای خرید های لوکس به سراغ خرید هایی مرتبط با طبیعت می روند، برای روابط طولانی مناسب هستند.

توجه به طبیعت

سخن آخر

همواره افراد برای جذب فرد مورد علاقه شان دغدغه های زیادی دارند. آنها به هر دری می زنند تا بتوانند طرف مقابل را جذب خود کنند، اما ممکن است که موفق به این کار نشوند؛ زیرا روانشناسی عشق را به خوبی نمی دانند.

روانشناسی عشق به افراد کمک می کند که عوامل تاثیر گذار در عشق را شناسایی کرده و به درستی به کار گیرند.

ما در این مقاله سعی کردیم که شما را با روانشناسی عشق آشنا کنیم. در صورتیکه در مورد عشق به مشاوره و راهنمایی نیاز داشته باشید، می توانید با کارشناسان ما در هم اندیشان در ارتباط باشید.

برای کسب اطلاع بیشتر و مشاوره تلفنی با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

 سوالات متداول

مشاوره چه کمکی به افراد در مسیر عشق می کند؟

افرادی که همواره از مشاوره بهره می برند، می توانند عشق درست و کاملی داشته باشند. این افراد می توانند با کمک روان درمانگر به عزت نفس بالا رسیده و در عشق به طرف مقابل نیز بهترین  انتخاب را داشته باشند.

چرا افرادی که زیبا و جذاب هستند، به دنبال افراد زیباتر از خود می روند؟

معمولا افرادی که در دسته افراد با جذابیت بالا قرار می گیرند، سخت پسند می شوند و انتخاب فرد موردنظر برایشان سخت تر می شود. این در حالی است که معمولا افرادی با جذابیت پایین تر، به دنبال افرادی با جذابیت بالاتر نمی روند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره