تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
1

خواستگاری – هر آنچه قبل از مراسم خواستگاری باید بدانید!

خواستگاری – هر آنچه قبل از مراسم خواستگاری باید بدانید

جلسه خواستگاری از اتفاق های مهم هر فردی است که می تواند به خاطره شیرینی تبدیل شود. در ازدواج سنتی جلسه خواستگاری اولین روز آشنایی دختر و پسر است و از این جهت اهمیت زیادی دارد.

خواستگاری رفتن مانند هر چیز دیگری راه و رسم خودش را دارد. با اینکه رسم و رسومات و شرایط برگزاری مراسم خواستگاری می تواند در میان خانواده ها متفاوت باشد، اما این مراسم استاندارد هایی نیز دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد. گاهی رعایت نکردن چند نکته ظریف می تواند باعث ایجاد سوءتفاهم و به هم خوردن مراسم خواستگاری شود

از شما دعوت می کنیم در ادامه این مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید، تا نگاهی اجمالی به موارد مورد توجه قبل از مراسم خواستگاری داشته باشیم.

مراسم خواستگاری و نکات قابل توجه آن

برپایی مراسم خواستگاری، برای آشنایی اولیه خانواده ها و دختر و پسر، از سنت و آداب دیرینه مردم ایران است. این مراسم از قدیم الایام با حضور والدین، ریش سفیدان و بزرگان خانواده ها برگزار می شد و در طی آن، خانواده ها با یک دیگر آشنا شده و در خصوص مسائل مهم با یکدیگر صحبت می کردند.

این مراسم همچنان در بسیاری از خانواده ها به رسم و سنت دیرینه صورت می پذیرد؛ لذا لازم است تا به نکاتی که در خصوص مراسم خواستگاری وجود دارد، آگاهی داشته و خود را برای برپایی مراسم خواستگاری مناسب، آماده نمایید.

در ادامه به بررسی این نکات قابل توجه می پردازیم.

1- زمان خواستگاری از قبل تعیین شود

خانواده پسر باید زمان مراسم خواستگاری را از قبل هماهنگ کند، تا خانواده دختر زمان لازم برای آماده کردن منزل و انجام پذیرایی را داشته باشند؛ در غیر این صورت آماده نبودن منزل باعث معطلی و در نتیجه سوءتفاهم برای خانواده پسر خواهد شد.

ساعات خواستگاری بهتر است بعد از ظهر یا در ساعات اولیه شب انجام شود، تا تمام اعضای خانواده در آن حضور داشته باشند.

2- در خواستگاری پوشش مناسبی داشته باشید

در این مراسم بهتر است دختر و پسر لباس های مناسب و چشم و هم چشمی داشته باشند که با عرف جامعه در هماهنگی باشد. در خواستگاری نباید لباس روزمره پوشید؛ لباس پر زرق و برق نیز مناسب این مجلس نیست. همچنین آرایش های تند نمی تواند مناسب این مجلس باشد.

مراسم خواستگاری و نکات قابل توجه آن

3- آراسته باشید

یکی دیگر از نکات مهم برای جلسه خواستگاری، آراستگی است. این مسئله بسیار مهم است و دختر و پسر باید حتما به آراستگی خود توجه داشته باشند.

همچنین دختر و پسر باید اصل صداقت را رعایت کنند و با آرایش، عیب های خود را نپوشانند؛ این عمل باعث بروز مشکلات و جدایی در آینده می شود.

4- گل و شیرینی مناسبی تهیه کنید

خانواده پسر بهتر است گل و شیرینی تهیه کنند، چون در غیر این صورت، تقدیم نکردن گل از طرف خانواده پسر به خانواده دختر، بی احترامی تلقی شده و ممکن است در مراحل اولیه و آشنایی خانواده ها با یکدیگر، سوءتفاهم پیش بیاید؛ علاوه بر آن گل اثر روانی خوبی روی خانواده دختر دارد.

تهیه گل و شیرینی احترام و محبت خانواده داماد را نشان می دهد. بهتر است در انتخاب گل و شیرینی نهایت سلیقه را به خرج دهند و حسن سلیقه بر زیبایی آن پیشی بگیرد.

باید برای تهیه گل خواستگاری دقت شود؛ چراکه سلیقه ها متفاوت است. بهتر است از گل هایی مانند گلایل یا شب بو استفاده نشود، و در تهیه گل به راهنمایی گلفروش عمل کنید. در انتخاب شیرینی نیز سلیقه ها متفاوت است.

5- با خواستگاران به خوبی رفتار کنید

بهتر است خانواده دختر با بهترین حالت به استقبال خانواده پسر بروند و مانند یک مهمان بسیار عزیز با آنها برخورد کنند و مهمانان را در صدر مجلس بنشانند.

در گذشته دختر پس از پذیرایی با چای، مجلس را ترک می کرد؛ اما در خانواده های امروزی دختر نیز در مجلس خواستگاری حضور دارد و فرد دیگری از اعضای خانواده این پذیرایی را انجام می دهد. در ادامه مجلس، یک بزرگتر از خانواده پسر در مورد مسائل اصلی سر صحبت را باز می کند.

6- دقت کنید دسته گل را به چه کسی می دهید!

این که پسر گل را به چه کسی بدهد، در خانواده های مختلف متفاوت است. در برخی خانواده ها پسر دسته گل را به دختر می دهد و در برخی دیگر به اعضای خانواده دختر.

دقت کنید دسته گل را به چه کسی می دهید!

7- در مراسم خواستگاری رفتار معقولی داشته باشید

رفتار دختر و پسر در مجلس خواستگاری باید بسیار متین، مودبانه و مناسب عرف باشد. از رفتار گرم و صمیمی، خنده های بی جا، صحبت های طولانی و مواردی اینچنین باید پرهیز شود.

علاوه بر آن نباید طرفین در مجلس خواستگاری ساکت باشند و یا با اخم در مجلس بنشینند؛ این باعث ایجاد سوءتفاهم شدید می شود.

8- پذیرایی را به خوبی انجام دهید

در گذشته پذیرایی مجلس خواستگاری بر عهده دختر بود؛ سینی چای و نحوه پذیرایی او، سلیقه دختر و خانواده اش را نشان می داد؛ اما امروزه دختر به همراه خانواده اش از مهمانان استقبال می کند و پذیرایی را فرد دیگری از خانواده دختر انجام می دهد.

در برخی خانواده ها هنوز هم دختر با سینی چای وارد می شود و از مهمانان پذیرایی می کند. به یاد داشته باشید پذیرایی باید در حد اعتدال انجام شود و از تشریفات زیاد دوری شود.

برای پذیرایی بهتر به این مسائل دقت کنید:

  • بهتر است پذیرایی را از افراد مسن تر شروع کنید؛ این نشانه احترام شما است.
  • برای نشان دادن حسن سلیقه، یک شاخه گل کنار سینی چای قرار دهید.
  • دسته گل گران قیمت و پذیرایی پرخرج هیچ کدام ارزش دختر و پسر را بالا نمی برد.
  • پذیرایی و صرف چای برای کاهش استرس جلسه خواستگاری است.

9- بدرقه خانواده پسر در خواستگاری

هنگام خداحافظی، خانواده دختر باید با خوشرویی و احترام کامل مهمانان را بدرقه کنند؛ این نشان دهنده احترام به خانواده پسر است.

بایدها و نبایدهای جلسه خواستگاری

بایدها و نبایدهای جلسه خواستگاری

چه کارهایی را باید و چه کارهایی را نباید در مجلس خواستگاری انجام داد؟ در ادامه به بررسی پاسخ این سوال می پردازیم.

1- به چشم خریدار نگاه کنید

در جلسه اول خواستگاری جذابیت نفر مقابل را بررسی کنید و ببینید آیا از این فرد خوشتان می آید یا نه؟ این فرد به دل شما می نشیند یا نه؟ دوست دارید در کنار این فرد زندگی مشترکی را شروع کنید یا نه؟ می توانید او را به بقیه معرفی کنید یا نه؟ آیا ظاهر او برای شما قابل قبول است یا خیر؟!

ظاهر، نوع صحبت، گویش، متانت، وقار، نحوه رفتار، آداب نشستن و راه رفتن، نحوه خندیدن و خجالتی بودن طرف مقابل را بررسی کنید و ببینید که این موارد، طبق انتظارات شما است یا خیر. اگر این موارد طبق انتظارات و خواسته های شما بود، جلسات بعدی آشنایی را ادامه بدهید.

برای اینکه بدانید در مراحل آشنایی قبل از ازدواج، چه اقداماتی را انجام دهید و چه چیزها و نکاتی را مدنظر قرار دهید، پیشنهاد می کنیم مقاله برای آشنایی قبل از ازدواج چه باید کرد و به چه نکاتی باید توجه کرد؟ را مطالعه بفرمایید.

2- معیارهای خود را تهیه کنید

در مورد معیارهایتان فکر کنید. در مورد خواسته هایی که از زندگی خود دارید، توقعاتی که از همسر خود دارید و آرزوهایی که دوست دارید در زندگی مشترک محقق شود را برای خود معلوم کنید.

به یاد داشته باشید که باید نسبت به خود و انتظاراتتان از طرف مقابل، واقع بین باشید.

پس از آن لیست سوالات خود را آماده کنید. در جلسه خواستگاری این سوالات را باید با مهارت گفتگو بپرسید. برای اینکه با نحوه تهیه این سوالات آشنایی پیدا کنید، پیشنهاد می کنیم مقاله با این سؤالات تکلیفتان را قبل ازدواج روشن کنید! (سؤالات قبل از ازدواج) را مطالعه بفرمایید.

3- خودتان باشید

در جلسه خواستگاری باید خودتان باشید؛ این را در نظر بگیرید که نباید بزرگنمایی کنید. شما قرار است یک عمر در کنار هم زندگی کنید و هر گونه دروغ و بزرگنمایی، شاید در جلسه اول بتواند تاثیر مثبتی بر روی فرد مقابل بگذارد، اما به مرور زمان به ضرر شما خواهد بود.

خودتان باشید

4- شنونده خوبی باشید

ممکن است در جلسه خواستگاری دچار اضطراب شوید؛ اما به خاطر داشته باشید که بدون حواس پرتی به صحبت های نفر مقابل گوش دهید.

با این کار به او اجازه می دهید با آرامش صحبت کند و احترام بین شما در جریان خواهد بود.

5- اگر منظور فرد را متوجه نشدید، سوالات واضح بپرسید

اگر سوالی دارید که بی جواب مانده و احساس می کنید نفر مقابل از پاسخ به آن طفره می رود، بدون خجالت از او پاسخ دقیق بخواهید.

مثلا اگر برای شما، اطلاع از حقوق و درآمد ماهیانه پسر بسیار مهم است و با پرسیدن این موضوع، احساس کردید که او با دادن پاسخ های کلی، از جواب دادن به این سوال طفره می رود، به طور واضح بگویید که این مسئله برای شما مهم است و نیاز به شفاف سازی دقیق در این خصوص دارید.

6- برای خواستگاری لشکرکشی نکنید

برای خواستگاری بهتر است به همراه پدر و مادر خود و یکی از اقوام بزرگتر خود در مجلس حضور پیدا کنید. نیازی به حضور افراد فامیل شما در جلسه خواستگاری نیست؛ در برخی موارد اگر مجلس شرایط مساعدی داشت، می توانید خواهر یا برادر خود را نیز ببرید.

7- راجع به ادامه تحصیل و اشتغال دختر صحبت کنید

در صورتی که کار کردن بعد از ازدواج و یا ادامه تحصیل برای دختر خانم الویت محسوب می شود، بهتر است در جلسه خواستگاری حتما این موضوع را مطرح کنید؛ این شفاف سازی می تواند جلوی بسیاری از مشکلات بعدی را بگیرد.

8- در ارتباط، اعتدال را رعایت کنید

اعتدال، مهمترین چیزی است که باید در این جلسه رعایت کنید. شاید بخواهید روی خانواده طرف مقابل تاثیر مثبتی بگذارید و شوخی کنید، اما این کار درست نیست و تاثیر برعکس بر روی فرد مقابل می گذارد.

از طرف دیگر سکوت کردن و خجالتی بودن نیز به همین اندازه تاثیر منفی می گذارد. به سوالات نفر مقابل باید با اعتماد به نفس و به قدر نیاز پاسخ دهید.

در ارتباط، اعتدال را رعایت کنید

سخن آخر

شاید بسیاری از جوانان امروزی به آداب خواستگاری اعتقادی نداشته باشند؛ اما این را به خاطر داشته باشید که انجام مراحل خواستگاری و پایبندی به اصول آن، در نهایت به نفع هر دو نفر، به خصوص دختران است. کسی که در تصمیم خود مصمم است، از خواستگاری واهمه ای ندارد.

در کنار تمام این مواردی که گفته شد، همواره صداقت و اعتدال را رعایت کنید؛ خودتان باشید و از ظاهرسازی و بزرگنمایی بسیار بپرهیزید.

در جلسه خواستگاری در مورد میزان مهریه، شروط ضمن عقد، مدت نامزدی و تاریخ عقد و عروسی صحبت به میان می آید، که می تواند برای شما آرامش خیال به همراه داشته باشد. اگر در مورد جزئیات خواستگاری سوالی دارید، می توانید با مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید.

این مرکز با داشتن مشاوران برجسته، می تواند به شما مشاوره و راهنمایی لازم برای تجربه یک جلسه خواستگاری صحیح و مناسب ارائه دهد و در پی آن، انتخابی صحیح برای شریک زندگی خود داشته باشید.

سوالات متداول

در جلسه اول تمرکز روی چه مسائلی است؟

در جلسه اول باید دو طرف همدیگر را به لحاظ ظاهر، جذابیت و نوع رفتار بررسی کنند.

پسر و دختر چه رفتاری باید در جلسه خواستگاری داشته باشند؟

در این جلسه پسر و دختر باید رفتار متعادلی داشته باشند؛ از پرحرفی، شوخی های سطحی و بی جا، رفتار صمیمی و موارد اینچنین، اجتناب کرده و علاوه بر آن از اخم و سکوت بپرهیزند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. الهام گفت:

    دختر در خاستگاری باید چه کارهایی انجام دهد?

دریافت مشاوره