تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

آیا عشق بعد از ازدواج به وجود می آید؟ + راهکارهایی برای ایجاد عشق پس از ازدواج

آیا عشق بعد از ازدواج به وجود می آید؟ + راهکارهایی برای ایجاد عشق پس از ازدواج

بسیاری از افرادی که در شرف ازدواج هستند، در مورد ماهیت عشق بعد از ازدواج چیزی نمی دانند. آنها پیوسته این سوال را از خود می پرسند که آیا عشق قبل از ازدواج باید به وجود بیاید یا بعد از آن؟

در بسیاری از موارد حتی درباره این که عاشق هستند یا نه، اشتباه می کنند! برای این که بدانید عاشق کسی هستید، باید سه مورد را بررسی کنید.

عشق واقعی دارای سه عنصر است که شهوت (به معنای کشش جنسی)، صمیمیت (به معنای توانایی ایجاد رابطه دوستانه با او) و تعهد (به معنای متعهد بودن به طرف مقابل) عناصر آن است.

هر کدام از این سه ضلع برای ایجاد عشق ضروری است و بدون وجود یکی، آن دو عامل دیگر نیز بی معنا می شود.

از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید تا به این سوال مهم پاسخ دهیم؛ آیا عشق بعد از ازدواج به وجود می آید یا نه؟!

بعد از ازدواج چه تغییراتی در رابطه و عشق به وجود می‌آید؟

در دوران نامزدی، دختر و پسر به خاطر این که زمان کمی را با هم می گذرانند، شور و هیجان زیادی برای با هم بودن دارند؛ اما پس از شروع زندگی مشترک، این شور و هیجان و تپش قلب بسیار کم می شود.

عشق پس از ازدواج از بین نمی رود؛ اگر زوجین با عشق و علاقه ازدواج کرده باشند، این عشق پس از ازدواج نیز ادامه پیدا می کند، منتها به شکل دیگر!

عشق پس از ازدواج بالغ تر شده و به صورت صمیمیت خود را نشان می دهد. در واقع ماهیت عشق پس ازدواج تغییر می کند؛ آن شور و حرارت تبدیل به صمیمیت می شود.

این بدان معنا نیست که زندگی پس از ازدواج، عاری از شور و نشاط و کسل کننده است؛ بلکه باید این شور و اشتیاق توسط زوجین باید ایجاد شود.

زن و شوهر می توانند با کارهای متنوعی از جمله تنوع در رابطه جنسی، ترتیب دادن قرارهای عاشقانه، سورپرایز در مناسبت های مختلف و… این شور و اشتیاق به رابطه تزریق کنند و اجازه ندهند رابطه حالت یکنواخت به خود بگیرد.

تلاش برای بهبود رابطه و تازه نگه داشتن آن، همیشه از سوی زن و شوهر باید باشد.

بعد از ازدواج چه تغییراتی در رابطه و عشق به وجود می‌آید؟

چه عواملی عشق بعد از ازدواج را کمرنگ می کند؟

عشق، موجودی زنده است که همیشه باید مانند یک گیاه از آن مراقبت کرد. باید به رابطه توجه کرد تا شکوفا شود؛ برخی از عوامل مانند آفت، این عشق را کمرنگ تر می کنند. آگاهی از آنها می تواند به حفظ رابطه کمک کند.

برخی از مهمترین عوامل را در ادامه بررسی می کنیم.

1- مسائل اقتصادی

مسائل و مشکلات مالی، جزو موارد تنش زا در زندگی است. زوجی را تصور کنید که از صبح تا عصر با مسائل مالی درگیر هستند و تنش و استرس زیادی را تحمل می کنند.

این تنش ها باعث می شود توان آنها تحلیل رفته و انرژی لازم برای همسر خود انرژی لازم را نداشته باشند.

2- عدم ابراز علاقه

در بیشتر موارد زوجین یادشان می رود که چقدر همدیگر را دوست دارند و پس از ازدواج فراموش می کنند باز هم نسبت به هم ابراز علاقه کنند. این ابراز علاقه برای زوجین یک نیاز اساسی است و بی توجهی به آن می تواند عشق را کمرنگ کند.

بهتر است زوجین این ابراز علاقه را هم به صورت کلامی با گفتن جملات عاشقانه، هم با خریدن یک هدیه هرچند ساده و یا با وقت گذراندن با هم نشان دهند.

3- گفتگو نکردن با هم

گفتگو، عامل مهمی برای جریان عشق است.

اگر زوجین حرفی برای گفتن با هم نداشته باشند؛ یا در مورد اتفاقاتی که در طول روز برایشان نمی افتد، صحبت نمی کنند؛ این نشانه بسیار بدی است و با گذر زمان عشق را کمرنگ می کند.

4- نبود مهارت حل مسئله

در زندگی مشترک هزاران مسئله و چالش متفاوت ممکن است پیش بیاید، که اگر زوجین نتوانند با روش های درست آن را حل کنند، تبدیل به دعوا و مسائل حل نشده می گردد.

این مسائل حل نشده باعث افزایش خشم و تنش در رابطه شده و جای عشق را می گیرد.

5- پرتوقعی زوجین

انتظارات زیاد زوجین از هم نیز باعث می شود طرف مقابل حس ناکافی بودن کند.

به جای توقع زیاد، به این فکر کنید که در چه شرایطی چه نوع انتظاری باید از همسرتان داشته باشید؛ سعی کنید این انتظارات معقول بوده و متناسب با توانایی های همسرتان باشد.

6- دروغگویی و پنهان کاری

دروغگویی، اعتماد همسرتان را نشانه می گیرد. شما با پنهان کاری و دروغ همسرتان را از خود دور کرده و عشق را به ترس و بدبینی و شک تبدیل می کنید.

7- رویاپردازی بیش از حد

در ازدواج باید واقع بین بود؛ ممکن نیست کسی کاملا شبیه رویاهای شما باشد. باید پذیرفت که همسر شما نیز مانند تمامی انسان ها ضعف هایی دارد.

این که فرد بخواهد تمامی موارد زندگی شبیه رویاهایش باشد، پس از مدتی با محقق نشدن این رویا احساس شکست و سرخوردگی می کند. از طرفی این رویا پردازی ممکن است همسر فرد را تحت فشار قرار دهد و حس آزادی را از او بگیرد.

چه عواملی عشق بعد از ازدواج را کمرنگ می کند؟

راهکارهایی برای ایجاد عشق پس از ازدواج

چگونه می توانیم عشق پس از ازدواج را تقویت کنیم؟ راهکارهای وجود دارد که در عین سادگی، می تواند این عشق میان شما را عمیق تر سازد.

در ادامه به بیان تعدادی از این راهکارها می پردازیم.

1- از یکدیگر تعریف و تمجید کنید

شاید همسر شما هم مانند بسیاری از افراد ویژگی های منفی داشته باشد یا گاهی اشتباهاتی را در برخورد با شما انجام دهد؛ اما این درست نیست که بدبینانه فکر کنید و خوبی‌هایش را نبینید.

تعریف و تمجید کردن، بهترین روش برای تشویق یک فرد است که باعث می شود رفتارهای خوب او تقویت شده و گسترش پیدا کند.

2- صمیمیت فیزیکی داشته باشید

از مواردی که باعث ایجاد عشق و علاقه ما بین شما و همسرتان می شود، ابراز صمیمیت فیزیکی است.

شما با در آغوش گرفتن، بوسیدن، نوازش کردن و رابطه زناشویی، می توانید این علاقه را بیشتر کنید.

3- تفاوت هایتان را درک کنید

شما دو انسان متفاوت از دو خانواده متفاوت هستید؛ این طبیعی است که شخصیت و زاویه دیدتان با هم متفاوت باشد. نظر خود را به او تحمیل نکنید؛ بنابراین باید این تفاوت ها را بپذیرید و به آنها احترام بگذارید.

از مهمترین خصوصیاتی که افراد متاهل باید در خود پرورش دهند، احترام به عقاید طرف مقابل است؛ این که بدون پیش داوری به صحبت های طرف مقابل گوش دهیم، بسیار مهم است.

وقتی همسرتان ببیند او را درک می کنید و به نظراتش احترام می گذارید، عشق او نسبت به شما چند برابر می شود.

4- به رشد شخصیتی برسید

توجه به رشد و توسعه فردی، یکی از مهمترین کارهایی است که نه تنها پس از ازدواج، که باید در هر مرحله از زندگی خود جزو فعالیت های مهم شما باشد.

اگر حال درونی شما خوب باشد، این امر تاثیر مستقیم خود را بر روی رابطه شما خواهد گذاشت.

5- با خانواده و دوستان همسرتان ارتباط خوبی برقرار کنید

سعی کنید خانواده همسرتان را به خوبی بشناسید و ارتباطتان را با آنان خوب کنید؛ با احترام به خانواده همسرتان در واقع به همسرتان احترام گذاشته اید.

6- نیازها و خواسته های او بدانید و درک کنید

درک درست نیازهای همسرتان بسیار مهم است. اما شما نمی توانید برای مدت زیادی نیازهای او را حدس بزنید. بهتر است در مورد نیازهای همسرتان با خود او صحبت کنید؛ این باعث می شود سوءتفاهم بین شما ایجاد نشود.

برای مثال هنگامی که همسرتان گوش شنوا برای صحبت هایش می خواهد، اما شما حدس می زنید که او به کمک و راه حل نیاز دارد. در نتیجه بدون آن که به حرف های او گوش دهید، در حال راه حل دادن هستید و این گونه او را ناراحت می کنید. در حالی که اگر از او می پرسیدید که در آن لحظه چه نیازی دارد، بهتر به نتیجه می رسیدید.

راهکارهایی برای ایجاد عشق پس از ازدواج

آیا عشق پس از ازدواج ایجاد می شود؟

جواب این سوال قطعی نیست؛ در برخی موارد بله و در برخی موارد نه همه چیز به زوجین بستگی دارد!

زوجینی بوده اند که در ابتدا کمی به هم علاقه داشته و به لحاظ رفتاری با هم تناسب داشته اند. پس از ازدواج، با مهارت هایی که برای یک ازدواج لازم است، این عشق و علاقه را ایجاد کرده اند.

اما برخی از زوجین نیز علیرغم علاقه زیاد قبل از ازدواج، به علت این که نمی توانند پس از ازدواج این تفاهم را ایجاد کنند، با اختلافات حل نشده زیادی مواجه می شوند و حتی از ازدواج پشیمان شده اند.

در حالت کلی کمی علاقه برای شروع یک ازدواج ضروری است؛ اما متخصصان عشق آتشین قبل از ازدواج را مانعی برای ازدواج موفق می دانند. چرا که چشم طرفین را به روی بسیاری از حقایق خواهد بست و آنها تنها با احساس پیش خواهند رفت و پس از مدتی به خاطر ندیدن زنگ خطرها، دچار مشکلات زیادی خواهند شد.

آیا عشق پس از ازدواج ایجاد می شود؟

در پایان

عشق، موجود زنده ای است که نیاز به مراقبت دارد.

عشق قبل از ازدواج دارای شور و هیجان زیادی است و طرفین دوست برای دیدن هم اشتیاق فراوانی نشان می دهند. این اشتیاق پس از شروع زندگی مشترک تبدیل به عشقی بالغ تر می شود و صمیمیت جای آن را می گیرد.

در این مقاله به عشق بعد از ازدواج پرداختیم و راه حل هایی برای افزایش این عشق بیان کردیم. اگر در مورد عشق پس از ازدواج سوالات دیگری در ذهن دارید، می توانید با مطرح کردن آن با روانشناسان مرکز مشاوره هم اندیشان به جواب سوالات خود برسید.

برای مشاوره تلفنی می توانید از سراسر کشور با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا عشق قبل از ازدواج ضروری است؟

نیاز است زوجین همدیگر را بپسندند و دوست داشته باشند؛ اما عشق آتشین زنگ خطری برای ازدواج موفق است.

عشق پس از ازدواج به چه صورت تبدیل می شود؟

عشق پس از ازدواج، از حالت شور و هیجان و اشتیاق به صمیمیت تبدیل می شود.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره