تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

سرباز معلم – شرایط سرباز معلم شدن در سال 1400 چیست؟

چه اطلاعاتی در برگه سفید درج شده است؟

امریه سرباز معلمی که به عنوان امریه آموزش و پرورش نیز شناخته می شود جزء امریه های پرطرفدار است. با این حال همه افراد نمی توانند این امریه را دریافت کنند و این امریه به کسانی تعلق می گیرد که شرایط سرباز معلم شدن را داشته باشند.

یکی از شروط مهم برای دریافت امریه سرباز معلمی در سال 1400، این است که مشمولان دارای غیبت سربازی نبوده و اقدام به پست دفترچه نظام وظیفه خود کرده باشند.

سربازی را می توان یکی از دوره های ضروری در طول زندگی آقایان دانست. در این میان برخی از مشمولان به دلایلی تمایلی به گذراندن خدمت سربازی و حضور در پادگان های نظامی را ندارند.

سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا برای این مواقع دستورالعمل هایی ابلاغ کرده تا راهی پیش روی این دسته از سربازان قرار دهد تا به جای حضور در مراکز نظامی در محیط های دیگری به ارائه خدمت بپردازند. دریافت این امتیاز، مستلزم داشتن شرایط پیش بینی شده در بخشنامه مربوط به امریه سربازی است.

شرایط سرباز معلمی یا امریه سربازی

شرایطی که برای دریافت سرباز معلمی تعیین شده تقریبا شامل شرایط ساده ای است که بیشتر فارغ التحصیلان دانشگاهی را در بر می گیرد. این افراد می توانند با گذراندن مراحل اعزام به خدمت، موفق به دریافت این امریه شوند.

مطابق آنچه در بخشنامه جدید سرباز معلمی در سال 1400 آمده است، تنها افرادی مجاز به استفاده از امریه سربازی خواهند بود که مدرک تحصیلی آنها کارشناسی یا کارشناسی ارشد باشد. با این حال اولویت انتخاب سرباز معلم با مشمولانی است که مدرک تحصیلی آنها کارشناسی ارشد باشد.

معمولا اعزام به خدمت سرباز معلم ها در ماه های تیر، مرداد و شهریور صورت می گیرد. بنابراین استخدام در امریه سرباز معلمی به مشمولانی تعلق می گیرد که تاریخ اعزام به خدمت آن ها در میان تاریخ های اعلام شده در تیر، مرداد و شهریور ماه باشد.

شاید در ذهن برخی از مشمولان این سوال مطرح شود که سرباز معلم ها قرار است در کدام مناطق مشغول به خدمت شوند؟ و یا اینکه امکان استخدام به عنوان سرباز معلم در مراکز اداری استان محل سکونت وجود دارد؟

شرایط سرباز معلمی یا امریه سربازی

غالبا برای خدمت سرباز معلم ها مناطق محروم و کم برخوردار در نظر گرفته می شود و امکانی برای انجام خدمت سرباز معلمی در مراکز استان ها و شهرستان های توسعه یافته وجود ندارد.

در واقع، اینکه شما بتوانید در مناطق محروم مشغول به خدمت شوید، خود به عنوان یکی از شرایط دریافت امریه سربازی در نظر گرفته شده است.

لازم به ذکر است که به احتمال زیاد شما در شهرستان ها و مناطق کم برخوردار در اطراف استان محل سکونت خود به خدمت سربازی اعزام خواهید شد، با این حساب می توانید در زمان مقرر و با در نظر گرفتن ظرفیت پذیرش استان خود امریه سربازی را دریافت کنید.

بهتر است بدانید که ظرفیت پذیرش استانی هر سال نسبت به سال پیش متفاوت خواهد بود.

از جمله شرایط دیگر برای دریافت امریه سربازی:

 • حداقل مدرک تحصیلی در نظر گرفته شده برای مشمولان مدرک کارشناسی است.
 • اعزام مشمولان امریه سربازی در ماه های تیر، مرداد و شهریور خواهد بود.
 • مشمولان نباید غیبت سربازی داشته باشند.
 • سربازان متقاضی دریافت امریه سرباز معلمی باید به لحاظ جسمی و روحی در سلامت کامل به سر ببرند و هیچ مشکلی در زمینه سلامتی نداشته باشند.
 • افرادی با مدرک تحصیلی پیراپزشکی مانند ارتوپدی، فوریت های پزشکی و … امکان دریافت امریه سرباز معلمی را ندارند.
 • کلیه مدارک دانشگاهی از جمله فارغ التحصیلان رشته های فنی و مهندسی، مدیریت ها و … امکان دریافت امریه سرباز معلمی را داشته و می توانند برای دریافت آن اقدام کنند.
  با این حال مطابق قانون ابلاغ شده به اداره مرکزی آموزش و پرورش، مشمولان رتبه بندی خواهند شد. بنابراین قطعا با توجه به ظرفیت پذیرش در هر استان کسانی موفق به استخدام در امریه سرباز معلمی خواهند شد که شرایط سرباز معلمی را داشته و بالاترین امتیاز را به دست آورده باشند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام سرباز معلمی

افراد دارای شرایط دریافت امریه سربازی بایستی برای ثبت نام در تاریخ مشخص شده که اردیبهشت 1400 بود به اداره آموزش و پرورش استان محل سکونت خود مراجعه می کردند.

در ادامه مدارک مورد نیاز برای ثبت نام امریه سربازی ذکر شده است:

 • اصل و کپی از تمام صفحات شناسنامه.
 • اصل و کپی کارت ملی.
 • ارائه چند قطعه عکس.
 • آخرین مدرک تحصیلی (مربوط به رشته های مورد نیاز استان محل سکونت).
 • ارائه برگه اعزام به خدمت نظام وظیفه که تاریخ اعزام مشمول در ماههای تیر، مرداد و شهریور سال 1400 باشد.
 • تکمیل کردن فرم تعهد نامه و فرم اطلاعات فردی در اداره آموزش و پرورش استان.
 • ارائه برگه اعزام به خدمت فاقد غیبت. مشمولان دارای برگه اعزام به خدمت که غیبت خورده اند به هیچ وجه امکان دریافت امریه سرباز معلمی را ندارند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام سرباز معلمی

سخن آخر

در این مطلب در مورد جزئیات امریه آموزش و پرورش صحبت کردیم و در مورد شرایط آن به صورت دقیق با شما صحبت کردیم. شما می توانید در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه با مشاوران ما در مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید سوالات خودتان را در این زمینه از آنان بپرسید.

سوالات متداول

آیا با مدرک کاردانی می توان امریه آموزش و پرورش دریافت کرد؟

خیر برای دریافت امریه سربازی باید دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد باشید.

سرباز معلم ها در کجا مشغول به کار خواهند شد؟

در مناطق محرومی که نیاز به معلم باشد، استخدام خواهد شد.

آیا سرباز معلم با امریه آموزش و پرورش یکی است؟

بله سرباز معلم همان امریه آموزش و پرورش است.

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”آیا با مدرک کاردانی می توان امریه آموزش و پرورش دریافت کرد؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”خیر برای دریافت امریه سربازی باید دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد باشید.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”سرباز معلم ها در کجا مشغول به کار خواهند شد؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”در مناطق محرومی که نیاز به معلم باشد، استخدام خواهد شد.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”آیا سرباز معلم با امریه آموزش و پرورش یکی است؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”بله سرباز معلم همان امریه آموزش و پرورش است.”}}]}

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره