تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

سیر تا پیاز کنکور دکتری 1401

سیر تا پیاز کنکور دکتری 1401

کنکور دکتری با کنکور سراسری و سایر کنکور های دیگر متفاوت است. به این صورت که ممکن است داوطلبی در کنکور دکتری حتی رتبه های تک رقمی هم بتواند برای خود احراز کند؛ اما در عین حال آن فرد در مرحله نهایی پذیرش پس از انجام مصاحبه های خود قبول نشود.

چرا که کنکور دکتری در سال جدید مانند سایر کنکور های دکتری در دو مرحله انجام می شود. بخشی از آن همانند سایر کنکور های دیگر به صورت آزمون و سوالات چهار گزینه ای و بخشی نیز پس از آن به عنوان مصاحبه شفاهی یا کتبی است که هر داوطلب باید در هر دو مرحله سربلند باشد تا بتواند در دانشگاه مد نظر خود مورد پذیرش واقع شده و تحصیلات خود را در مقطع دکتری ادامه دهد.

برای پذیرش نهایی هر داوطلب، رزومه آن و پایان نامه کارشناسی ارشد و نیز تسلط فرد مورد نظر از اهمیت خاصی برخوردار است.

به این ترتیب داوطلبی می تواند گوی سبقت را از آوردگاه آزمون دکتری سال جدید از سایر رقبای خود برباید که ضمن کسب نمره قبولی در آزمون اولیه و دعوت به مصاحبه، با در دست داشتن مقالات زیاد و امتیاز بالا و کسب موفقیت در مصاحبه شفاهی و کتبی، استادان دانشگاه مدنظر خود را مجاب به پذیرش می کند.

نحوه ثبت نام کنکور دکتری

در صورتی که دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد هستید و می خواهید در مقطع دکتری به تحصیلات خود ادامه دهید و یا در صورتی که مدرک کارشناسی ارشد خود را اخذ کرده اید و تصمیم به ادامه تحصیل گرفته اید، شما باید ابتدای امر در تاریخ مقرر شده، وارد سایت سازمان سنجش شوید تا پس از مطالعه دفترچه ثبت نام کنکور دکتری در صورتی که شرایط لازم تعریف شده در دفترچه را دارید، در نهایت نسبت به خرید کارت اعتباری و پس از آن تکمیل فرم ثبت نام کنکور دکتری مراحل لازم را مو به مو انجام داده و ثبت نام خود را نهایی سازید.

زمان دقیق ثبت نام هر ساله به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org اعلام می شود که داوطلبان باید در بازه زمانی مقرر شده اقدام به ثبت نام کنند. معمولا هر سال در اوایل آذر ماه ثبت نام شروع می شود؛ بنابراین داوطلبان فرصت کافی را دارند تا خود را در کنکور دکتری 1401 آماده کنند.

در ادامه در خصوص زمان بندی کنکور و نیز اعلام نتایج آن بیشتر صحبت می شود. در صورتی که قصد شرکت در کنکور دکتری 1401 را دارید، باید تمامی شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنمای آزمون را با دقت مطالعه کنید و پس از دارا بودن شرایط، اقدام به خرید کارت اعتباری کرده تا شماره پرونده خود را دریافت کرده و شماره دوازده رقمی را وارد سامانه کنید و پس از آن سایر اطلاعات هویتی خود را وارد کنید تا در نهایت ثبت نام شما انجام شود.

لازم به ذکر است که حتما پس از ثبت نام نهایی باید کد رهگیری را نزد خود نگهداری کنید و آن را در مراحل بعدی آزمون نزد خود داشته باشید.

تاریخ  و زمان برگزاری آزمون

تاریخ  و زمان برگزاری آزمون

پس از آنکه ثبت نام خود را در کنکور دکتری سال جدید در سایت سازمان سنجش انجام دادید، چندین ماه شما فرصت دارید تا به مطالعه خود افزوده و رزومه خود را تکمیل تر کنید؛ چرا که تاریخ و زمان برگزاری کنکور دکتری معمولا در نیمه دوم تیرماه است که زمان دقیق آزمون دکتری سال جدید در 26 تیرماه انجام خواهد شد.

ضمن اینکه تاریخ مذکور از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا نیز به تصویب رسیده است؛ بنابراین هر یک از داوطلبان کنکور دکتری 1401 باید طبق جدول زمان بندی شده دقیق که همه ساله در سایت سازمان سنجش اعلام می شود، با در دست داشتن کارت ورود به جلسه(که تاریخ دریافت آن نیز متعاقبا از طریق سازمان سنجش اعلام می شود) می توانند وارد حوزه کنکوری خود شده و آزمون دکتری مربوط به رشته خود را برگزار نمایند.

هر چند که این آزمون طی کردن تمامی مسیر برای رسیدن به قله موفقیت نیست، اما می تواند در سرنوشت هر فرد تاثیر زیادی داشته باشد.

پس از برگزاری آزمون، سازمان سنجش نتایج اولیه را در اواخر تابستان اعلام می کند تا هر یک از داوطلبان و متقاضیان آزمون دکتری 1401 بتوانند با در نظر گرفتن رتبه و تراز خود اقدام به انتخاب رشته در دانشگاه های مدنظر خود کنند و در صورت احراز شرایط لازم دعوت به مصاحبه، هر یک از دانشگاه هایی می شوند که با تراز آن ها سازگار است.

در نیمه دوم شهریور ماه نیز معمولا جواب نهایی از طریق سازمان سنجش اعلام می شود که در این مرحله به طور کامل و دقیق نتیجه نهایی قبولی یک داوطلب در رشته و دانشگاه معین، مشخص می شود.

سیر تا پیاز آزمون دکتری سال جدید

به طور کلی در نظر داشته باشید که هر داوطلب کنکور دکتری باید در هر دو مرحله آزمون اولیه، رتبه و تراز شایسته ای را داشته باشد و سپس در مصاحبه های شفاهی و کتبی (طبق زمان بندی اعلام شده هر یک از دانشگاه ها از طریق وب سایت تخصصی آن ها) در صورت دارا بودن دانش کافی و لازم مورد پذیرش نهایی قرار گیرند.

برای قبول شدن نهایی، نیاز به رزومه و سابقه دارید. دانشجویانی که در طول تحصیل خود دارای کتاب تالیفی یا ترجمه ای بوده اند یا مقالات علمی – پژوهشی مختلفی را به رشته نگارش درآورده اند و یا مخترعین و نخبگان دانشگاهی و کسانی که مدارک مختلفی در دست دارند و سابقه کار و فعالیت در حیطه درسی خود را دارند؛ در اولویت پذیرش نهایی هستند.

سیر تا پیاز آزمون دکتری سال جدید

جمع بندی نهایی

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارید، باید طبق زمان بندی های تعریف شده در سایت سازمان سنجش ثبت نام کرده و در آزمون دکتری شرکت کنید تا پس از موفقیت از هر دو مرحله آزمون بتوانید در صورت دارا بودن شرایط لازم مورد پذیرش دانشگاه مورد نظر خود واقع شوید.

سوالات متداول

ثبت نام کنکور دکتری سال جدید چه زمانی است؟

ثبت نام کنکور دکتری معمولا در آذر ماه است که انتظار می رود که در سال جدید نیز اینگونه باشد.

اعلام نتایج کنکور دکتری سال در چند مرحله است؟

اعلام نتایج کنکور دکتری در سه مرحله انجام می شود که مرحله اول اعلام رتبه و تراز، مرحله دوم انتخاب رشته و مصاحبه و مرحله آخر نتیجه نهایی قبولی یا عدم قبولی است.

آیا داوطلبان رتبه های تک رقمی شانس بیشتری برای قبولی در کنکور دکتری دارند؟

خیر؛ ممکن است داوطلبی با رتبه تک رقمی، شرایط قبولی نهایی در دانشگاه مورد نظر خود را نداشته باشد.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره