تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

هنر زندگی در چیست و چگونه هنر زندگی کردن را یاد بگیریم؟

هنر زندگی در چیست و چگونه هنر زندگی کردن را یاد بگیریم؟

اگر خوب فکر کنید، خواهید دید که در دنیای کنونی برای داشتن هر موفقیتی باید هنری از خود به خرج دهید تا آن را به دست آورید.

خوب زندگی کردن مانند همه‌ی چیزهای دیگر، نیاز به هنر دارد؛ اگر شما در بین همه هنرها این هنر زندگی کردن را یاد بگیرید، می توانید در بقیه هنرها هم برای خود استاد شوید.

از شما دعوت می‌کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید تا به بررسی مبحث هنر زندگی کردن بپردازیم.

هنر خوب زندگی کردن یعنی چه؟

وقتی می گوییم هنر خوب زندگی کردن، دقیقا داریم درباره چه موضوعی حرف می زنیم؟ این هنر یعنی زندگی خودتان را بر اساس جلوه ای از آن چه که واقعا خودتان هستید و به چیزهایی که اعتقاد دارید و آن چه که امید و آرزوی شما است بسازید.

البته همان طور که می دانید ساختن یک اثر هنری اصلا مسئله ساده ای نیست و نیازمند تلاش مستمر و مداوم و خلاقانه است. قرار نیست آن را از کسی تقلید کنید؛ بلکه باید یک سری مهارت یاد بگیرید تا بتوانید هنر زندگی کردن را برای خود پیاده کنید.

هنر خوب زندگی کردن یعنی چه؟

مثالی برای هنر خوب زندگی کردن

در ادامه برای شما مثالی می زنیم که متوجه شوید چه تفاوتی بین خوب زندگی کردن و فقط زندگی کردن وجود دارد.

این مثال را با پختن یک غذا برای شما تعریف می کنیم:

تصور کنید زمانی که گرسنه هستید، شروع می کنید به غذا درست کردن با تمام ماده های غذایی که در دسترستان است و اصلا توجه نمی کنید که آن ماده غذایی مضر است یا از کلی ویتامین و پروتئین تشکیل شده است. چرا که شما فقط به دنبال این هستید که شکمتان را سیر کنید و از این احساس گرسنگی رها شوید.

در صورتی که شما می توانید با فکر کردن یک غذای کاملا مغذی، خوشمزه و دلپذیر درست کنید که تمام نیازهای شما را برآورده کند و به شما انرژی دهد و شما به اندازه کافی از خوردن آن لذت ببرید؛ که البته این غذا به یک برنامه ریزی درست، فکر خلاقانه و تخیل بیشتر نیاز دارد.

هنر زندگی کردن دقیقا به همین شکل است، که شما تلاش و برنامه ریزی کنید تا یک زندگی خوب برای خودتان بسازید. می توانید بی توجه و بی تفاوت به هیچ چیز خاصی یک زندگی بسازید یا نه زندگی را به یک تجربه دلچسب و خوشایند تبدیل کنید.

چگونه می توانیم از زندگی خودمان یک اثر هنری بسازیم؟

برای این که بتوانید زندگی خود را هنرمندانه بسازید و در نهایت یک اثر هنری از خود به جای بگذارید، به روش‌های زیر عمل کنید:

از لحظه هایتان بهره ببرید

هر لحظه ای که زندگی می کنید آن را حساب کنید و از آن نهایت بهره را ببرید. مثلا وقتی صبح از خواب بیدار می شوید، تصمیم بگیرید که اگر هر نوع اتفاق خوب یا بدی برایتان افتاد، آن را پذیرا باشید و به جای زانوی غم بغل گرفتن، راه حلی برای آن بیندیشید.

هنر زندگی کردن این است که بدانید همه تجربیات شما در نهایت به دانش، لذت و درکی که از زندگی دارید بستگی دارد.

آگاه باشید که هر فعالیتی معنا و هدفی برای خود دارد و بی دلیل نیست و با تشخیص دادن آن می توانید آمادگی با رویارویی با انواع اتفاق‌ها را دوچندان کنید.

به دنبال چیزی که دوست دارید بروید

به دنبال چیزی که دوست دارید بروید

سعی کنید همیشه احساسات خود را بروز دهید و زندگی ای بسازید که همیشه آن را دوست داشتید. چرا که شما منحصر به فرد و خاص هستید و می توانید فردیت خود را ابراز کنید و مشاهدات خود را با دیگران هم در میان بگذارید.

هنر زندگی کردن به این شکل است که تلاش کنید، محیط خود را به گونه ای ایجاد کنید که انعکاسی از همان فردیت و خاص بودن را در آن نمایان شود.

مثلا به هر چیزی که علاقه دارید، خانه‌تان را با اشیا مربوط به آن پر کنید، تا بیانگر شخصیت شما باشد. این کار باعث می شود بحث و گفت و گو شروع شود و چیزی در شما برای دیگران معرفی شود.

روشنفکر و پذیرا باشید

طرز فکری داشته باشید که روشن فکرانه، پذیرا و قدرشناس است.

سعی کنید خودتان برای هر اتفاقی که قرار است پیش بیاید آماده کنید. وقتی این کار را کنید، احتمال پیش آمدن موقعیت های ناخوشایند برای شما کمتر می شود.

فکر می کنید دلیل آن چیست؟ علت آن است که میل شما برای مقابله و ایستادن و مواجه شدن با آن در شما به وجود آمده بود. هنر زندگی کردن در این است که رفتاری روشنفکرانه و پذیرا داشته باشید تا زندگی راحت تر و بدون دردسر بگذرد.

خودتان باشید

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. به جای این کار کسی باشید که واقعا هستید و به دنبال همان چیزی که واقعا می خواهید بروید. با خودتان تعارف نکنید، آزاد و راحت باشید. از این که به دنبال همان چیزی که می خواهید بروید نترسید.

گاها برای بعضی از افراد پیش آمده که تنها به دلیل ترس مواجه شدن با شکست و بی میلی برای ریسک کردن از کاری که می خواهد انجام دهد، صرف نظر کرده است.

زندگی کوتاه تر از آن است که بخواهید همیشه آهسته و دست به عصا جلو بروید و هیچ وقت ریسک نکنید. هنر زندگی کردن این است که از توانایی های خود استفاده کنید و از اتفاقاتی که می افتد بهترین درس ها را بگیرید.

محکم و استوار باشید

محکم و استوار باشید

سعی کنید تا جایی که می توانید محکم باشید و روابط متوازنی با دوستان، خانواده، همکاران و اجتماع داشته باشید. ما انسان‌هایی هستیم که برای داشتن آرامش روان، نیاز به حمایت و رابطه اطرافیانمان داریم.

هنر زندگی کردن در این است که برای روابطتان ارزش قائل شوید و در فعالیت‌هایی شرکت کنید که انگیزه و رضایت شما از زندگی بالا ببرد و جامه و کشور را به محیطی زیباتر و دوستانه تر و بهتر تبدیل کند.

از آدم‌هایی که همیشه انرژی و افکار منفی دارند، دوری کنید. خودتان هم از آن دسته انسان‌هایی باشید که همیشه شکرگزار و رضایت مند از زندگی هستید.

چنین انسانی باشید!

اگر می خواهید واقعا هنر زندگی کردن را بلد باشید، هنرمندانه زندگی کنید و زندگی خوبی را برای خود رقم بزنید، این کارها را انجام دهید:

  • زمانی می توانید خوب زندگی کنید که وقتی صبح بیدار می شوید، منتظر هیجان‌هایی که در انتظار شما هستند، باشید.
  • فردی خوشبین و دلگرم، بشاش و پر انگیزه باشید.
  • دیگران را دوست بدارید و با آنها ارتباط خوبی برقرار کنید. در اصل شما باید مهارت‌های ارتباطی را خوب فرا بگیرید.
  • روی نقطه قوت های خود متمرکز می شوید و روی نقطه ضعف های خود کار می کنید.
  • هوشیار و پذیرا باشید و بیکار ننشینید.
  • در هرجایی از زندگی که مانع دیدید آن را به یک فرصت تبدیل کنید.
  • از هر لحظه از زندگی‌تان بیشترین استفاده را کنید.

کافی است شما تصمیم بگیرید تا بتوانید دنیایتان را عوض کنید و یک زندگی خوب برای خودتان رقم بزنید.

 جیمز آلبرت میشتر درباره هنر زندگی کردن می گوید:

استادان هنر زندگی بین کار و تفریحشان، جسم و فکری که دارند، اطلاعات و سرگرمی‌هایشان، مذهب و عشقشان تمایزی قائل نیستند. این افراد به سختی می توانند آنها را تشخیص دهند. این افراد فقط دید ایده آل گرای خود را در هر کاری که می خواهند انجام دهند، دنبال می کنند و دیگران در تعجب و حیرت می مانند که مشغول تفریح هستند یا کار!

زندگی یک فرصت طلایی

زندگی یک فرصت طلایی

این فرصت زندگی که به شما داده است، از هر جنبه‌ای که آن را بررسی کنید، یک فرصت طلایی و شگفت انگیز است که نباید آن را نادیده بگیرید. به این فکر کنید که با این فرصتی که در اختیارتان است چه شگفتی‌هایی می‌توانید خلق کنید!

ما در این مقاله سعی کردیم درباره هنر زندگی کردن و این که چگونه بتوانیم خوب زندگی کنیم و از همه توانایی‌هایمان در این راستا استفاده کنیم، صحبت کردیم. امیدواریم که این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد.

در پایان

اگر در مورد هنر زندگی کردن، نیازمند مشاوره هستید، با مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید. این مرکز با داشتن مشاوران باتجربه، به شما در داشتن زندگی خوب و رضایتمند یاری می رساند.

برای دریافت مشاوره تلفنی با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

هنر زندگی در چیست؟

در این که فقط زندگی نکنیم، بلکه بتوانیم خوب زندگی کردن را یاد بگیریم و هدفمند و با انگیزه زندگی کنیم.

چگونه می توان خوب زندگی کرد؟

باید برای خود برنامه ریزی کنید و هدف داشته باشید و محکم و استوار روی هدف هایتان بمانید و تلاش کنید.

چگونه می توانیم یک اثر هنری از زندگی خود بسازیم؟

در مقاله ای که نوشتیم کامل این موضوع را توضیح دادیم.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره