تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

اشتباهاتی که باعث طلاق و جدایی می شود!

اشتباهاتی که باعث طلاق و جدایی می شود!

طلاق به یک باره اتفاق نمی افتد. زوجین در طول زندگی مشترک ممکن است دست به رفتارهای اشتباهی بزنند که باعث رنجش همدیگر شده و رابطه‌شان را به خطر بیندازد.

در ادامه به بررسی برخی از مهمترین اشتباهاتی می پردازیم که هر یک از طرفین ممکن است در زندگی انجام دهند که زندگی مشترک را به خطر انداخته و باعث طلاق شود. لذا از شما دعوت می‌کنیم با مرکز مشاوره هم اندیشان تا انتهای مطلب همراه باشید.

اشتباهاتی که منجر به طلاق زوجین می شود!

برخی از اشتباهات به قدری خطرناک است که به سرعت زوجین را از هم دلزده می کند و روند طلاق را سرعت می بخشد.

مواردی که در ادامه مطلب بیان می‌شود، نمونه‌ای از این اشتباهات است که باید به آنها توجه نمایید.

1- مسائل مالی

مسائل و مشکلات مالی در زندگی مشترک از مواردی است که زوجین اختلافات زیادی بر روی آن دارند. بخشی از این مسائل به کمبود پول بر می گردد.

اگر پول کافی نداشته باشید در پرداخت قبوض و خرید مایحتاج زندگی به مشکل بر می خورید و با همسر خود دچار اختلاف می شوید. مشکلات مالی باعث افزایش استرس و اضطراب شده و رابطه زوجین را تحت تاثیر قرار می دهد.

برخی از اشتباهات مالی و سهل انگاری هایی که در تصمیم گیری های مالی رخ دهد، باعث ایجاد بدهی های زیادی می شود که به خودی خود رابطه را دچار تنش می کند.

بخشی دیگری از این مسئله مربوط به عدم توافق بر سر مسائل مالی است. برای مثال یکی از طرفین بسیار ولخرج است و دیگری آینده نگری را ترجیح می دهد این ناهمخوانی در عادات خرج کردن پول و تفاوت در اهداف مالی باعث اختلاف طرفین می شود.

مسائل و مشکلات مالی در زندگی مشترک

2- بی احترامی و تحقیر

از جمله مواردی که زنگ خطر برای یک رابطه محسوب می شود، بی احترامی و تحقیر همسر است.

احترام به همسر در یک رابطه آن قدر مهم و حیاتی است که نبود آن رابطه را به سرعت به سراشیبی طلاق می کشاند. مطابق آمارها بی احترامی در رتبه سوم علت طلاق در سال 1400 است.

اگر حرمت‌ها شکسته شود، رابطه دیگر سالم نخواهد بود؛ شما و همسرتان دیگر رفتار درستی با هم نخواهید داشت؛ حتی نمی توانید به راحتی گفتگو کنید بلکه در هر گفتگویی به یکدیگر حمله می کنید یا در مقام دفاع از خود برمی آیید.

با گذر زمان بی احترامی ها می تواند به تحقیر تبدیل شود. تحقیر کردن همسر باعث کاشتن بذر نفرت در او می شود و صمیمیت را از بین برده و راهی برای ادامه ارتباط باقی نمی گذارد.

3- بی توجهی

مطابق آمار، بی توجهی در طی چند سال گذشته در رتبه‌های اول و دوم علل طلاق قرار داشته است.

بی توجهی، نادیده گرفته شدن نیازهای عاطفی و مادی توسط همسر است. هنگامی که زوجین تلاشی برای رابطه نمی کنند و برای هم هیچ وقتی نمی گذارند، بی توجهی رخ می دهد. بی توجهی اثرات مخربی بر طرفین دارد.

برای مثلا زنی که مورد بی توجهی شوهر خود قرار می گیرد، مرتب از ظاهر خود ایراد می گیرد؛ از رابطه جنسی لذت نمی برد؛ تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارد؛ غمگین است. یا در مواردی دیگر مرتب شکایت می کند یا سکوت کرده و دیگر هیچ بحث و جدلی نمی کند.

مردی که مورد بی توجهی همسر خود قرار می گیرد، با افت اعتماد به نفس مواجه می شود؛ احساس شکست و سرخوردگی می کند؛ از زندگی ناامید می شود و ممکن است به همسر خود خیانت کند.

4- عدم مسئولیت پذیری

بی مسئولیتی در ازدواج، از مهمترین عوامل طلاق است و طوری ازدواج را به سراشیبی طلاق می کشاند که قابل باور نیست!

بی مسئولیتی می تواند شامل بی کاری، تلاش نکردن برای تامین مایحتاج زندگی، بی توجهی به همسرداری و تربیت فرزندان و سهل انگاری در مدیریت خانواده باشد که ممکن است از طرف مرد یا زن رخ دهد.

عدم مسئولیت پذیری

5- خشونت خانگی

خشونت خانگی نیز از عوامل طلاق است. مردی که همسر خود را کتک می زنند، باعث صدمات جدی جسمی و روحی در او می شود.

نفر مقابل در اینگونه روابط ناسالم، چاره ای جز جدا شدن در خود نمی بیند. در بسیاری از موارد فردی که قربانی خشونت خانگی است، در اثر شرم نمی تواند اطرافیانش را از این موضوع مطلع کند و با ماندن در یک رابطه سمی بیشتر به خود ضربه می زند.

6- نداشتن مهارت ارتباطی مناسب

با نداشتن مهارت های ارتباطی، زوجین نمی توانند به خوبی با هم تعامل داشته باشند؛ به خوبی ابراز محبت و علاقه کنند یا در هنگام مشاجرات به احترام را رعایت حرف بزنند.

نبود این مهارت باعث می شود زوجین از هم فاصله بگیرند و به تدریج به ناسازگاری برسند که این نیز زمینه ساز طلاق می باشد.

راه حل این است که مهارت های ارتباطی یاد بگیرید؛ یک مشاور می تواند به شما در این کار کمک کند.

7- عدم صداقت

عدم صداقت پایه های زندگی را سست می کند.

هنگامی که زوجین شروع به پنهان کاری می کنند، رفته رفته بین آنها فاصله ایجاد می شود و با دروغ گویی های پی در پی و آشکار شدن حقیقت به تدریج اعتماد طرفین نسبت به همدیگر از بین می رود.

رابطه ای که در آن اعتماد از بین برود محکوم به طلاق است.

عدم صداقت

8- خودداری از رابطه جنسی

مردان و زنان دنیای متفاوتی دارند؛ در مورد رابطه جنسی نیز این تفاوت خود را نشان می دهند.

زن در رابطه جنسی بر روی مسائل عاطفی متمرکز است و دوست دارد مورد محبت و توجه قرار بگیرد. اما مردان تمایل دارند این مسئله را در رابطه جنسی نشان دهند.

اگر درخواست رابطه جنسی مکرر از سوی زن رد شود، مرد احساس بی احترامی و بی توجهی می کند و ممکن است این نیاز را در خارج از چارچوب خانواده تامین کند. زن و مرد بهتر است دقت لازم را در مورد مسائل جنسی داشته باشند!

از طرفی برخی از زوجین به خصوص خانم ها امتناع از رابطه جنسی را به عنوان تنبیهی برای نفر مقابل قرار می دهند. این کار بسیار اشتباه است و به تدریج باعث دوری زوجین از هم می شود.

بهتر این است که مسائل را با گفتگو حل کنید نه با تنبیه نفر مقابل!

9- اعتیاد به کار

این عامل نیز یکی از عواملی است که زوجین از آن شکایت زیادی دارند. هنگامی که مرد یا زن اوقات زیادی را به کار اختصاص می دهد و معتاد به کار است، زمان کمتری را به خانواده خود اختصاص می دهد و باعث نارضایتی نفر مقابل می شود.

او حس می کند مورد بی توجهی قرار گرفته است و همسرش نسبت به زندگی با او آن طور که باید احساس مسئولیت نمی کند.

اعتیاد به کار

10- خیانت

خیانت نیز از عوامل ویرانگر رابطه است.

فردی که مورد خیانت قرار می گیرد، دچار لطمه های روحی زیادی می شود؛ به او احساس بی ارزشی و ناکافی بودن دست می دهد؛ او با خود می گوید این فرد ارزش زندگی و وقت مرا ندارد و بهترین کار این است که از او جدا شوم.

فردی که همسرش به او خیانت کرده است، دیگر به او اعتماد ندارند و این مسئله عادی است؛ چرا که می تواند این مسئله به دفعات تکرار شود.

11- دخالت خانواده ها

با این که زن و مرد هر کدام به خانواده ای تعلق دارند و با اعضای خانواده خود احساس صمیمیت و راحتی دارند، اما نباید تمامی مسائل زندگی مشترک خود را با آنها در میان بگذارند. اینکار زمینه دخالت آنها را فراهم می کند.

با بروز هر مشکلی، خانواده ها به طرفداری از فرزند خود خواهند پرداخت که با این کار رابطه زوجین دچار تنش می شود.

12- برخی موارد دیگر

همچنین در بررسی بیشتر، موارد زیر نیز می تواند عاملی برای طلاق باشد:

  • ازدواج بدون شناخت درست
  • انتظارات غیرواقعی
  • رفع نکردن عادات بد
  • رشد نکردن
  • تاثیرپذیری از دوستان
  • وضع قوانین سخت در منزل

اختلاف بین زوجین

در پایان

برخی از اشتباهات باعث سرد شدن رابطه و افتادن در سراشیبی طلاق می شود. آمارها نشان می دهد مواردی از جمله بی توجهی، عدم مسئولیت پذیری و  بی احترامی از مهمترین عوامل طلاق در چند سال اخیر هستند.

رابطه خوب ساختنی است. زوجین می توانند با آگاهی از این عوامل و افزایش مسئولیت پذیری خود در قبال زندگی مشترک پایه های زندگی مشترک خود را محکم کنند و مانع از جدایی شوند.

مرکز مشاوره هم اندیشان در کنار شما است تا زندگی مشترک خوبی را با پارتنرتان بسازید. می توانید با روانشناسان باتجربه این مرکز صحبت کرده و سوالات خود را در مورد اشتباهات زندگی مشترک بپرسید.

برای دریافت مشاوره تلفنی خانواده از سراسر کشور با 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

مهمترین عوامل طلاق در چند سال گذشته چیست؟

بی توجهی، بی مسئولیتی، بی احترامی، تحقیر و…

نداشتن مهارت ارتباطی چگونه باعث طلاق می شود؟

با نبود این مهارت زوجین نمی توانند به خوبی به هم ابراز علاقه و محبت کنند، یا مسائل خود را به طور موثر و بدون تنش مطرح کنند که این باعث سردی رابطه و طلاق می شود.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره