تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

کودک درون چیست؟ هر آنچه باید در مورد کودک درون و درمان آن بدانیم

کودک درون چیست؟ هر آنچه باید در مورد کودک درون و درمان آن بدانیم

همه شما بارها افرادی را دیده اید که شاد و سرزنده هستند و رفتارهایی کمتر از سنشان را نشان می دهند. به راحتی با کودکان ارتباط برقرار کرده، با آن ها بازی می کنند و محبوب آنان هستند. این افراد کودک درون فعالی دارند. بسیاری از اوقات افراد با ورود به بزرگسالی و قبول مسئولیت های مختلف از توجه کودک درون خود باز می مانند.

این در حالی است که در جامعه ما به افراد گفته می شود از کودکی دست بردارید و بزرگ شوید. این بزرگسالان در دو راهی قرار گرفته و کودک درون خود را نادیده می گیرند و با این کار دچار یاس و ناامیدی می شوند.

در ادامه به تعریف کودک درون پرداخته و به نقش آن در سلامتی روحی انسان می پردازیم:

کودک درون چیست؟

کودک درون بخشی از شخصیت ما است که مسئول احساسات، آمال، آرزوها، ماجراجویی ها، رفتارهای شاد و سرزنده در ماست. در روانشناسی از مفهوم عمیق کودک درون استفاده می شود تا زخم های به جا مانده از دوران کودکی درمان شود. کودک درون مسئول شادی و انرژی انسان است.

کودک درون در همه ما وجود دارد و به ما شادی و سرزندگی می دهد. کودک درون منشا احساسات، تخیل، شادابی، هیجانات و ماجراجویی ما است. غرایز ما با کودک درون پیوند خورده است. با کودک درون است که می خندیم، بازی می کنیم و به کشف کارهای جدید می پردازیم.

عواقب بی توجهی به کودک درون

اگر به کودک درونمان بی توجهی کنیم  و احساسات خود را نادیده بگیریم مشکلات زیادی برایمان به وجود می آید. افراد در بیشتر اوقات اجازه نمی دهند کودک درونشان فعال شود چرا که فکر می کنند باعث رسوایی آن ها می شود. چون کودک درون هیجانات خاصی را دوست دارد پس فکر می کنند با توجه به آن ممکن است مشکلاتی برای آن ها به وجود بیاید.

درصورت سرکوب کودک درون، مسائل زیر را برای افراد ایجاد می شود:

 • فرد در عین پردستاورد بودن نمی تواند از زندگی لذت ببرد.
 • نمی تواند با فرزندان خود ارتباط برقرار کرده و با آن ها بازی کند.
 • نمی تواند بازی و ماجراجویی کند.
 • زندگی پر استرسی را تجربه می کند.
 • مشکلات جسمی و روحی از جمله افسردگی، اعتیاد، بی‌خوابی و انواع اضطراب‌ها به سراغ فرد می آید.
 • اعتماد به نفس او پایین می آید.
 • دچار دمدمی‌مزاجی می شود.
 • به پرخوری یا کم خوری دچار می شود.

عواقب بی توجهی به کودک درون

کودک درون آسیب دیده

اگر روان فرد در کودکی های آسیب دیده و دچار زخم هایی شده باشد، والدین نیز از آن غفلت کرده و برای بهبودی زخم هایش اقدام نکنند، این آسیب در روح او جا خوش کرده و به بزرگسالی انتقال می یابد.

چگونه به کودک درون آسیب وارد می شود؟

ممکن است در کودکی برای فرد اتفاقات ناخوشایندی بیوفتد، اما اگر پس از آن کودک درمان نشود، احساسات باورها و شخصیتش آسیب می بیند.

در ادامه برخی از آسیب های که باعث آسیب کودک درون فرد می شود را بیان می کنیم:

 • از دست دادن پدر و مادر یا سرپرست
 • فروپاشی خانواده
 • سوءاستفاده جنسی
 • سوءاستفاده عاطفی و غفلت از آن
 • خشونت خانوادگی یا اجتماعی
 • بیماری شدید
 • اعتیاد به مواد در خانواده
 • مهاجرت یا پناهنگی در شرایط سخت
 • بیماری یکی از اعضای خانواده

 

تاثیر کودک درون آسیب دیده در بزرگسالی

اگر فرد در کودکی دچار تروما شده باشد و برای آن اقدام نکند اثرات مخرب آن در دوران بزرگسالی باقی می ماند و تا زمانی که برای بهبود آن اقدام نکنید رفتارهای زیر را از خود نشان می دهد:

 • خودتخریبی
 • رفتار خود شکست دهنده
 • خودآزاری
 • خشونت منفعل

در اثر آن فرد رفتارهایی به دور از منطق نشان می دهد. ممکن است خودشیفته یا وابسته شده باشد و ترس از رها شدن داشته باشد چرا که تعدیل احساسات را نیاموخته اند.

اهمیت درمان کودک درون آسیب دیده

 درمان کودک درون به شما کمک می کند که :

 • تفکر خود را درست کنید و زخم هایی را که روحتان آن را حمل می کند درمان کنید.
 • با این کار شما شاد و سرزنده می شوید و از زندگی لذت بیشتری می برید.
 • از اضطراب و بی خوابی رها می شوید.
 • ماجراجویی و کشف چیزهای جدید نیز قسمتی از زندگی شما می شود.
 • چنان چه احساساتی مانند ترس، نفرت، خشم گناه، شرم، ترس و دوست نداشتن خود را داشته باشید با شفای کودک آسیب دیده درون می توانید آن احساسات ها را تعدیل می کنید.

چگونه به کودک درون آسیب وارد می شود؟

درمان کودک درون آسیب دیده

شفای کودک درون به این معنا نیست که مانند کودکان رفتار کنیم بلکه در آن یاد می گیریم با بخش کودکانه درون و با احساساتمان به خوبی ارتباط برقرار کنیم.

کودک درونتان را بپذیرید

برای این که آسیب های کودک درونتان را شفا بدهید آن را بپذیرید. به رسمیت شناختن کودک درون باعث می شود رفتار و طرز فکر شما رفته رفته عوض شده و به احساسات خود بیشتر اهمیت دهید.

رنج کودک درونتان را درک کنید

رنجی که باعث آسیب شما شده است را بیابید. مهم است که واقعیت را بپذیرید پس از آن است که می توانید برای درمان آن قدم بردارید.

با کودک درون همدردی کنید

با این که زمان زیادی از اتفاق آسیب زا گذشته است باز هم اثر آن در روح شما باقی مانده است. کودک درونتان آزرده است. باید با خود مهربان باشید و با شفقت و دلسوزی با خود رفتار کنید؛ مانند وقتی که به یک کودک مهربانی می کنید. در این حالت خود را قضاوت نکنید به خود مانند یک کودک نگاه کنید. یک درمانگر می تواند در این مورد به شما کمک کند.

بازی کنید

شما در هنگام بازی می توانید با کودک درونتان ارتباط بیشتری برقرار کنید. بازی های را پیدا کنید در هنگام کودکی دوست داشتید. با این کار شور و شوق به سراغ شما خواهد آمد.

با او صحبت کنید

صحبت با کودک درون توصیه درمانگران زیادی است. شما می توانید با او حرف بزنید یا به او نامه بنویسید. شما می توانید در جلوی آینه بایستید و با کودک درون در مورد احساستان در مورد گذشته صحبت کنید. مخاطب شما کودکی شما است.

در اتاق درمان نیز می توانید در حضور مشاور با کودک درونتان صحبت کنید. مشاور به شما یاد می دهد چگونه با کودک درونتان صحبت کنید

 به او عشق بورزید

همانند یک مادر که عاشق کودک خود است شما باید به کودک درونتان توجه کنید، نیازهای او را برآورده کنید و به او عشق بورزید. یک درمانگر باتجربه به شما تکنیک های این کار را یاد می دهد.

مراقبت از کودک درون

شما باید از کودک درونتان مراقبت کنید. برای این کار می توانید از یک روانشناس کمک بگیرید. کمک تخصصی می تواند به شما در مراقبت از کودک درون و شفای زخم های آن یاری برساند.

مشاوره شفای کودک درون

مشاوره شفای کودک درون

وجود آسیب در دوران کودکی اجتناب ناپذیر است. بسیاری از ما در دوران کودکی آسیب ها و ترومایی را تحمل کرده ایم که مورد غفلت والدین مان واقع شده است و در دوران بزرگسالی خود را به صورت رفتارهای خود تخریبی نشان می دهد. درمان آن ها با کمک تخصصی امکان پذیر است.

مشاوره به شما کمک می کند این زخم ها را شناسایی کرده و آن ها را با کمک یک درمانگر حل کنید. مرکز مشاوره هم اندیشان با ده سال سابقه به شما کمک می کند زخم های کودک درونتان را شفا داده و زندگی شادی داشته باشید.

برای استفاده از مشاوره تلفنی هم اندیشان با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

در پایان

کودک درون از مباحث پیچیده روانشناسی است که مرتبط با احساسات انسان است. فردی که کودک درونش فعال است شاد و سرزنده است و بهتر می تواند از زندگی لذت ببرد. بی توجهی به کودک درون باعث افسرده شدن فرد شود به طوری که نتواند لذت کافی را از زندگی ببرد. همچنین مسائل روحی روانی برای او ایجاد می شود.

اگر با خواندن مقاله متوجه شدید به شفای کودک درون نیاز دارید با مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید. صحبت با مشاوران باتجربه این مرکز می تواند به شما در درمان کودک درون آسیب دیده کمک کند. برای استفاده از مشاوره تلفنی هم اندیشان از سراسر کشور با شماره 9099071985  تماس بگیرد.

سوالات متداول

چه زمانی متوجه می شویم کودک درون ما بیمار شد است ؟

زمانی که ناراحتی های روحی و جسمی زیادی به سراغ شما می آید.

آیا در بزرگسالی می توان زخم های کودکی درمان کرد؟

با شفای کودک درون می توان این زخم ها را شفا داد.

 

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره