تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

روانشناس کودک کیست؟ – دریافت مشاوره از بهترین روانشناسان کودک کشور

روانشناس کودک کیست؟ - دریافت مشاوره از بهترین روانشناسان کودک کشور

برای تمام پدر و مادرها مهم است فرزند سالمی داشته باشند؛ با هر بیماری جسمانی به سرعت او را به پزشک می برند؛ اما در برخی موارد عواملی وجود دارد که بر رشد کودک تاثیر منفی دارد و آرامش را از او می گیرد.

با توجه به این که کودکان نمی توانند در مورد احساسات خود آن چه در ذهنشان وجود دارد با کسی صحبت کنند، مراجعه به روانشناس کودک ضروری است.

در ادامه به این بحث می پردازیم که روانشناس کیست و چگونه می تواند به کودک شما کمک کند. لذا از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

روانشناس کودک کیست؟

روانشناسی کودک، حوزه مهم و ارزشمندی در روانشناسی است که با نوزادان، کودکان نوپا، نونهالان و نوجوانان کار کرده مشکلات آنها را شناسایی و درمان می کند.

تمرکز یک روانشناس کودک، بر روی مسائل زیر است:

 • اختلالات روانی، عاطفی و رفتاری
 • مشکلات یادگیری
 • پرورش اعتماد به نفس
 • ایجاد عادت های خوب
 • آگاهی دادن به والدین در مورد نحوه رفتار با کودک در هر مقطع سنی

این مشکلات ذکر شده، متفاوت از مسائل بزرگسالان درمان می شود. یک درمانگر با رفتاری درست و ایجاد ارتباط اولیه خوب و صمیمانه با کودک، می تواند در مرحله اول با ایجاد اعتماد در کودک با او صحبت کرده و پی به مشکلات او ببرد.

واقعیت این است که کودک بدون مشکل وجود ندارد و خانواده باید برای حل مشکلات کودک قدم بردارد. کمک گرفتن از روانشناس کودک در این مورد به والدین کمک می کند در مواجهه با کودک به جای نشان دادن رفتاری احساسی، آگاهانه رفتار کنند.

روانشناس کودک با آموزش هایی که به والدین می دهد، آنها را آماده می کند تا با رفتار درست خود مشکلات کودک را حل کنند.

روانشناس کودک کیست؟

روانشناس کودک چه تخصصی دارد؟

روانشناسان کودک معمولا در موارد زیر مهارت و تخصص دارند:

 1. مهارت حل مسئله
 2. تجزیه و تحلیل
 3. مهارت تحقیق و مطالعه
 4. مهارت مشاهده

ویژگی های روانشناس کودک خوب

 • داشتن اشتیاق برای درمان کودک
 • امانت داری در مورد اطلاعات کودک
 • برقراری ارتباط و رفتار صمیمانه
 • جلب اعتماد
 • صبوری و دلسوزی
 • دانش و مهارت کافی
 • داشتن کودک درون فعال
 • دوست داشتنی بودن

ویژگی های روانشناس کودک خوب

اهمیت مراجعه به روانشناس کودک

دوره کودکی بسیار مهم و حساس است. بسیاری از آسیب هایی که فرد در بزرگسالی به آن دچار می شود، در اثر آسیب هایی است که در کودکی به آن دچار شده است. کودکی افراد و نحوه سپری کردن آن سلامت آینده یک جامعه را تضمین می کند.

بنابراین بسیار ضروری است والدین آگاه باشند هر زمان کودکشان رفتار نادرستی از خود نشان داد، برای جلوگیری از شدت و پیشروی آن را درمان کنند.

این مسئله بسیار حساس است، طوری که با تعلل در درمان می تواند هزینه مادی و معنوی زیادی برای خانواده به همراه داشته باشد.

چه زمانی به روانشناس کودک نیاز است؟

این سوال بسیاری از والدین است. اگر کودک شما علایم زیر را نشان داد، برای جلوگیری از زیاد شدن آن باید به روانشناس کودک مراجعه کنید:

برخی از مشکلات رفتاری که کودکان با آن مواجه می شوند، زنگ خطری برای والدین است تا به موقع به فکر درمان بیفتند.

والدین باید به تغییر عادات کودک خود آگاه باشد. مسائلی مانند کابوس شبانه، دیر بیدار شدن، دیر خوابیدن، کاهش یا افزایش اشتها و افت تحصیلی می تواند نشان دهنده یک مسئله مهم در کودک باشد که باید حتما توسط متخصص بررسی شود.

مشکلات گفتاری، امری شایع در میان کودکان است. چنین مشکلی می تواند اعتماد به نفس کودک را تحت تاثیر قرار دهد؛ بنابراین باید قبل از وقوع چنین اتفاقی باید به موقع از یک مشاور کودک کمک خواست.

برخی از کودکان با مسئله بیش فعالی مواجه هستند؛ این دسته از کودکان نمی توانند روی موضوعی تمرکز و توجه داشته باشند.

اختلال اضطراب جدایی نیز از شایع ترین مشکلات کودکان است. این اختلال بیشتر در کودکانی دیده می شود که والدین آنها همیشه در حال مشاجره هستند، یا از هم جدا شده اند.

چه زمانی به روانشناس کودک نیاز است؟

مشکلات رایج رفتاری کودکان چیست؟

اگر کودک شما دچار مسائل زیر بود، روانشناس کودک می تواند در رفع آن به شما کمک کند:

 • مکیدن انگشت

این رفتار در بیشتر اوقات در اثر استرس و اضطراب در کودک رخ می دهد. یک روانشناس کودک با ریشه یابی مشکلات کودک، می تواند در رفع این عادت بد به کودک کند.

 • جویدن ناخن

جویدن ناخن نیز یک عادت عصبی است که در صورت عدم درمان، می تواند تا بزرگسالی ادامه پیدا کند.

 • عصبانیت بیش از حد

بروز رفتارهای حاکی از خشم زیاد در کودکان از موارد شایعی است که پدر و مادرها نمی دانند چگونه با آن برخورد کنند. این کودک ممکن است همیشه با پرخاشگری با اطرافیان خود رفتار کند و والدین دلیل آن را ندانند. یک روانشناس کودک علت را ریشه یابی می کند و به والدین آموزش های لازم را در برخورد با این رفتار کودک می دهد.

 • عادات بد

کودکان ممکن است عاداتی از جمله کشیدن مو، فشردن دندان ها و مواردی از این دست را داشته باشند که نیاز به درمان دارند. با مراجعه به روانشناس کودک، می توانید چنین عادات بدی را در فرزند خود از بین ببرید.

 • لجبازی

از عمده ترین مشکلاتی که پدر و مادرها با آن درگیر هستند، لجبازی کودکان است. کودک با گذر زمان و رشد و افزایش توانایی ها کودک میل به استقلال طلبی پیدا می کند. کودک دوست دارد خودش غذا بخورد؛ لباس هایش را خودش بپوشد و کارهای خود را خودش انجام دهد. گاهی این خواسته های کودک در تضاد با توقعات پدر و مادر است و باعث می شود فرزندان خواسته های پدر و مادر را انجام ندهند.

مدرک تحصیلی و محل کار روانشناس کودک

یک روانشناس کودک، دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری است.

این روانشناسان را می توانید در مطب های روانشناسی، مدارس، سازمان های وابسته به بهداشت روانی جامعه، امکانات اصلاحی نوجوانان و مؤسسات بهداشت روانی عمومی و خصوصی ببینید.

مدرک تحصیلی و محل کار روانشناس کودک

روش های تشخیص مورد استفاده از سوی روانشناس کودک

یک روانشناس کودک با روش های زیر می تواند داده های لازم را برای تشخیص جمع آوری کند:

 • مصاحبه های دریافتی
 • تست های شخصیتی
 • فهرست افسردگی
 • تست های بهره هوشی
 • تست های ارزیابی رفتاری

تکنیک ها و روش های درمانی روانشناس کودک

 • تکنیک روان درمانی پویشی
 • تکنیک رفتار درمانی
 • تکنیک درمان شناختی
 • تکنیک درمان انسان گرایانه

دریافت مشاوره از بهترین مشاوران کشور

امروزه مشاوران کودک با تجربه زیادی وجود دارد که سالیان سال در مورد کودکان به مشاوره پرداخته اند. شما با صرف کمترین زمان می توانید با این متخصصین تماس بگیرید و مشکلات کودک خود را مطرح کرده و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

این مشورت به شما کمک می کند آرامش خود را حفظ کنید و بدانید بسیاری از کودکان مشکل فرزندتان را دارند و در حال درمان هستند.

مهمتر از همه این که علم روانشناسی برای چنین مشکلاتی راه حل دارد و با رعایت چند نکته که روانشناس به شما می گوید، می توانید روش صحیحی در برخورد با کودک خود به کار بگیرید.

دریافت مشاوره از بهترین مشاوران کشور

در آخر

پدر و مادرها در بسیاری از مراحل تربیت کودک، می توانند از یک روانشناس کودک کمک بگیرند. ممکن است یک روش تربیتی ناصحیح لطمه های جبران ناپذیری به کودک وارد کند و خانواده را درگیر هزینه های مادی و معنوی زیادی بکند.

بنابراین هزینه ای که برای مراجعه به روانشناس کودک می پردازید، هزینه نیست یک سرمایه گذاری است. این کار می تواند فرزند شما را از بروز بسیاری از مشکلات روحی در بزرگسالی ایمن کند.

مرکز مشاوره هم اندیشان، با تجربه بیش از ده سال مشاوره در زمینه کودکان در کنار شما است تا فرزند پروری موفقی داشته باشید و عادات خوبی در فرزندتان ایجاد کنید و روحیه و روان سالمی برای او بسازید؛ به طوری که در سال های آتی با مرور این لحظات کودکی فرزندتان حس رضایت از فرزند پروری موفق را داشته باشید.

برای بهره گیری از خدمات مشاوره تلفنی هم اندیشان، با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

حوزه های تخصصی یک روانشناس کودک چیست؟

تشخیص مشکلات رفتاری و گفتاری کودکان، ترک عادت های ناپسند، کمک به والدین برای داشتن شیوه های صحیح تربیتی و…

چگونه از مشاوره کودک بهره ببرم؟

شما می توانید به صورت حضوری آنلاین و تلفنی با روانشناسان کودک ارتباط داشته و مسائل مربوط به کودک خود را بپرسید.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره